Princip diodového omezovače napětí

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Princip diodového omezovače napětí

Príspevok od používateľa elmara » 06 Mar 2017, 10:00

Nikde toto nemůžu najít a tak se zeptám zdejších odborníků. Na obrázku je diodový omezovač napětí, který se používá v osobních železničních vozech jako ochrana před přepětím pro veškerá žárovková svítidla. Omezovač udržuje napětí palubní sítě vozu v rozmezí 24V ± "pár voltů". Potřeboval bych vysvětlit princip onoho omezovače, kvůli jeho náhradě.
Prílohy
Diodový omezovač napětí.JPG
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Princip diodového omezovače napětí

Príspevok od používateľa martin knocik » 06 Mar 2017, 11:57

Podla mňa to nie je žiadna prepäťová ochrana, je to len primitívny znižovač napätia využívajúci úbytok napätia na diódach. Aj ked je možné že pri zvýšení napatia sa zvýši prúd cez žiarovku a zvýšený prúd zvýši o pár desatín volta (napr 0,1V na diodu v zavislosti od VA charakteristiky) úbytok napätia na diódach a tým dôjde k poklesu napatia na žiarovke. Na schéme je 2V6 , to vychadza tak 0,325V na diodu, to su podla všetkého schottkyho diódy alebo bežné diódy zámerne pustené na zlomok nominálneho prúdu. Ak ak je 24V akumulátor nabíjaný na 29V tak ten "obmedzovač" zníži napatie na 26,4V, čo určite prispeje k predlženiu životnosti žiarovky.

Ak ho chceš nahradiť, treba podka VA charakteristiky nájsť vhodné diódy. Vzhľadom k cene žiaroviek je asi zbytočné vymýšlať iné sofistikovanejšie riešenia.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok