Svetelny HAD - smerovka v aute

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

dodik6661
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 13 Okt 2017, 21:24

Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa dodik6661 » 13 Okt 2017, 21:38

Ahojte elektrikarsky maniaci ... bol som odporuceny sem na Vasu stranku snad mi pomozete... mam taky problem.
Chcem sa spýtat na jednu vec. Prerabam si svetla na aute DRL/smerovka ... hlavne ma zaujimaju smerovky. Mam 5segmentov po 9ks lediek. kazda ledka ma 70mA a 40000-55000mcd. Kupil som si stavebnicu SVETELNY HAD. http://img.dxcdn.com/OverviewImage/YB02 ... 1966_1.jpg
No a teraz pride to co potrebujem spravit a poradit. Stavebnica je stavana len na tie LEDKY co su tam. preto potrebujem aby mi utiahli tie moje ledky. (9lediek x 70mA)x 5 segmentov. A potrebujem aby svietili poriadne ako maju ... Viete mi s tým nejako poradit? uz si lamem hlavu dost dlho a uz neviem ako nato. Kamos mi poradil ze mam vyhodit tie ledky a odpory a namiesto nich mam dat MOSFETY. Je tu niekto taky fanatik ze by mi to vedel po lopate vysvetlit nakreslit ? alebo lepsie povedane aj fotku poslat popripade ? :agree:

-- Spojený príspevok 13 Okt 2017, 21:47 --
smerovka zo 45led diod v stadiu robenia...
smerovka zo 45led diod v stadiu robenia...
DRL a pod nim je smerovka
DRL a pod nim je smerovka
Neviem ci Vam pojde video z FB ale takto to malo byt no modul z ebayu dlho nevydrzal .. a za dalsie si blikal ako chcel ... raz islo raz nie ..raz malo prestavku raz rýchlo a pod ... to je len pre info co chcem ...
https://www.facebook.com/Ferko.Mrkvicka ... 591451414/

Jeden modul mam takyto ....
https://www.aliexpress.com/item/LED-Lig ... 91431.html
a druhy typ modulu mam zase takýto ...
http://www.ebay.com/itm/5pcs-NE555-CD40 ... 2749.l2649
0
Naposledy upravil/-a dodik6661 v 13 Okt 2017, 23:32, upravené celkom 1 krát.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa Marek1975 » 13 Okt 2017, 22:08

zdar, len tak pomimo... si si isty ze ti to na STK prejde, popripade pani v zelenom pri beznej kontrole na to nic nepovedia - hpmologizacia, nic?

Na margo zapojenia... bez tych FET na vystupe zazraky necakaj, nakolko mozes mat neviem ako svietivu LED, ale ked je raz limitovana vystupnym prudom obvodu, tak s tym nic nenarobis. Inak, ak by ta aj napadlo to napchat do auta, tak nezabudni na to, ze ide sezona na soli a podobny maglajz, tak nech ti to nepohnije do jari :)
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

dodik6661
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 13 Okt 2017, 21:24

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa dodik6661 » 13 Okt 2017, 22:22

Bohuzial to nema preco pohnit ... kedze to je v originalnom svetle... a co sa týka STK ... nieje problem ... ;) potrebujem poradit ako to spravit a nie ako sa mam (podla tvojich slov) zbavit... zato ze zakon povie nieco ... neznamena ze ten zakon clovek musi dodrzat ... a ja mam panov hlboko ... ;) v zakone je aj pisane ... vidiet a byt videny ked sme uz pri tom ... a teraz k veci ... vies poradit alebo si jeden z tých clenov co je na kazdom fore X ... ze len ma silne reci a skutek utek?
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa Marek1975 » 13 Okt 2017, 22:28

google.....?


principialne zapojenie :

Obrázok
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

dodik6661
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 13 Okt 2017, 21:24

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa dodik6661 » 13 Okt 2017, 22:37

No vidis ... ja som googlil lenze som si nebol isty ci mi to pomoze ... a za dalsie zhanam radu skusenejsich ... nakolko elektrikar som ale nie az tak skuseny a verim v to ze sa tu najde niekto kto je riadne nabuseny co sa týka elektroniky a vie poradit ... ;) takze asi tak ... :applause:
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa elmoto » 13 Okt 2017, 22:38

Boze toto je diera a nie normalne forum. !!! Prerabat svetlomet podliehajuci homologizacii. Ty si mal radsej jazdit na koni.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 680
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 13 Okt 2017, 22:39

Na ten had z ebay zabudnite. V elektrickej sústave auta sa napätie pohybuje od cca.10,8V do 15V. To bude zakaždým mať inú svietivosť. V originálnych svetlách sa to rieši step-up meničom a prúdovým zdrojom.
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

dodik6661
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 13 Okt 2017, 21:24

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa dodik6661 » 13 Okt 2017, 22:43

elmoto napísal:Boze toto je diera a nie normalne forum. !!! Prerabat svetlomet podliehajuci homologizacii. Ty si mal radsej jazdit na koni.
a ty si si mal radsej zahryznut do jazyka ked nevies poradit ...

-- Spojený príspevok 13 Okt 2017, 22:45 --
MAKOSYS napísal:Na ten had z ebay zabudnite. V elektrickej sústave auta sa napätie pohybuje od cca.10,8V do 15V. To bude zakaždým mať inú svietivosť. V originálnych svetlách sa to rieši step-up meničom a prúdovým zdrojom.
to je pravda ... no tie stavebnice mam doma ... oni su ako neni zle ... len proste potrebujem zosilit ten signal ... na vystupe ... a co sa týka tých hodnot je jasne ze tam bude zapojeny stabilizator napätia TO 222 5V/5A

-- Spojený príspevok 13 Okt 2017, 22:48 --
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa misocko » 13 Okt 2017, 23:02

to co ti postol Marek je fakt iba principialna schema
daj presne parametre tych led co tam mas , ako su zapojene tie 70mA LED a ake je ich "pracovne" napetie ? Ak ich je v serii 9 (alebo aj 5) tak ti ich 5V stabilizator nerozsvieti !
inac tie smerovky beziace nabok su aj na origo aute strasne "neviditelne", je to take mekke a nevyrazne ze to raz dva prehliadnes.
0

dodik6661
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 13 Okt 2017, 21:24

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa dodik6661 » 13 Okt 2017, 23:20

misocko napísal:to co ti postol Marek je fakt iba principialna schema
daj presne parametre tych led co tam mas , ako su zapojene tie 70mA LED a ake je ich "pracovne" napetie ? Ak ich je v serii 9 (alebo aj 5) tak ti ich 5V stabilizator nerozsvieti !
inac tie smerovky beziace nabok su aj na origo aute strasne "neviditelne", je to take mekke a nevyrazne ze to raz dva prehliadnes.

Tak pravda to je ze su skoro neviditelne a prehliadnutelne ... ale image je image ...
Takze k tým ledkam ... 9ks zapojených paralelne v piatich segmentoch ... s týmito parametrami ... takze 45led diod

Priemer LED diódy 5mm
Farba LED diódy oranžová
Jas 40000-55000mcd
Uhol svietenia 15°
Čelo konvexné
Vlnová dĺžka λd 600-610nm
Šošovka diódy priehľadný
Prúd LED diódy 70mA
Pracovné napätie 2...2.6V
Montáž THT
Raster vývodov 2.54mm
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa misocko » 13 Okt 2017, 23:37

image.... zdrzim sa komentara, prejdem na elektro
nakreslim ti to, ak niekto nebude rychlejsi
Nalavo je lepsie riesenie , klasicke odpory 0,25W stacia. Napravo horsie riesenie , odpor 4,7Ohm ,minimalne 2W. Toto je samozrejme jeden segmet, Ty ich mas 5, takze 5 krat.
Prílohy
smerovky.PNG
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa enigma » 14 Okt 2017, 00:48

ani jedno ani druhé by som nerobil . žiadne segmenty by som tam nedával . každá LED osobitne ..... schému nemam nakreslenú , ale mám urobený prototip .... a funguje od 5 - 15 v rovnakou rýchlosťou .

http://www.facebook.com/plugins/video.p ... &width=560" width="560" height="512" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="

na takéto niečo si myslel ?
0

dodik6661
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 13 Okt 2017, 21:24

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa dodik6661 » 14 Okt 2017, 08:16

misocko napísal:image.... zdrzim sa komentara, prejdem na elektro
nakreslim ti to, ak niekto nebude rychlejsi
Nalavo je lepsie riesenie , klasicke odpory 0,25W stacia. Napravo horsie riesenie , odpor 4,7Ohm ,minimalne 2W. Toto je samozrejme jeden segmet, Ty ich mas 5, takze 5 krat.
Tak velmo pekne dakujem za rady ... budem skusat.... snad to víde ...

-- Spojený príspevok 14 Okt 2017, 08:23 --
enigma napísal:ani jedno ani druhé by som nerobil . žiadne segmenty by som tam nedával . každá LED osobitne ..... schému nemam nakreslenú , ale mám urobený prototip .... a funguje od 5 - 15 v rovnakou rýchlosťou .
http://www.facebook.com/plugins/video.php
href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2F375957909488675%2Fvideos%2F390490564702076%2F&show_text=1&width=560" width="560" height="512" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="
na takéto niečo si myslel ?
No mozno aj hej keby som videl to video... :D pise mi ze video je nedostupne a to asi kvoli tomu ze sme neni priatelia... ak by si to mal niekde na youtube tak hod sem link ... dost ma to zaujima ... a ano ono by to bolo urcite krajsie kazdu ledku zvlast .. ale riadil som sa z cinskej napodobeniny ktoru mam doma ... taku bielu trubicu a nakolko som odtial zobral modul ,ktory po cca týzdni odpalilo tak som sa rozhodol inou cestou ... no ale uz sa mi to ledky nechce prepajkovavat a tolko kablou by tam islo ze atomka v bohuniciach nema tolko kablov ... :D ale dakujem aj za tvoju radu ...
PS: keby ten tvoj prototyp zapojis na moje ledky ... si si isty ze by to islo tak ako to chcem ? :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa enigma » 14 Okt 2017, 10:40

nie , nešlo by to .... nemam to na YT .... nedával som . priznám že ma nenapadlo . musím to aj tam hodiť ....https://youtu.be/kHOOhefMPtc
0

dodik6661
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 13 Okt 2017, 21:24

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa dodik6661 » 14 Okt 2017, 11:03

enigma napísal:nie , nešlo by to .... nemam to na YT .... nedával som . priznám že ma nenapadlo . musím to aj tam hodiť ....https://youtu.be/kHOOhefMPtc
No vyzera to super... nevedel by si mi take spravit ? zo 45led? :D zadara to nechcem ... :thumbup:
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa Marek1975 » 14 Okt 2017, 11:10

ale riadil som sa z cinskej napodobeniny
cinan nema napodobeninu, on to ma dobre zapojene, len nemohol vediet naco to chces pouzit :) taketo "KIT" zapojenia sa vyuzivaju v kruzkoch elektroniky ma skolach, aby sa decka naucili pajkovat, a pochopili zaklady elektroniky, nakolko je to aj bezpecne pretoze sa to povacsine napaja AA clankami. Schema a zapojenie ako take sa da pouzit, len potrebuje "upravit" koli nizkym vystupnym urovniam pre LED ktore su tam pouzite. To mas ako keby si zrovnval naramkove hodinky a vezove hodiny, oboje maju rovnaky ucel, len pouzitie je ine. A o tom to cele je je :)
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

dodik6661
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 13 Okt 2017, 21:24

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa dodik6661 » 14 Okt 2017, 11:17

Marek1975 napísal:
ale riadil som sa z cinskej napodobeniny
cinan nema napodobeninu, on to ma dobre zapojene, len nemohol vediet naco to chces pouzit :) taketo "KIT" zapojenia sa vyuzivaju v kruzkoch elektroniky ma skolach, aby sa decka naucili pajkovat, a pochopili zaklady elektroniky, nakolko je to aj bezpecne pretoze sa to povacsine napaja AA clankami. Schema a zapojenie ako take sa da pouzit, len potrebuje "upravit" koli nizkym vystupnym urovniam pre LED ktore su tam pouzite. To mas ako keby si zrovnval naramkove hodinky a vezove hodiny, oboje maju rovnaky ucel, len pouzitie je ine. A o tom to cele je je :)
No vies cinskou napodobeninou som myslel tie biele trubice ktore si davaju na auto ... biela/oranzova... a svieti to nie ako DRL ale parkovacie svetlo ... preto napodobenina ...
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa enigma » 14 Okt 2017, 13:14

dodik6661 napísal:
enigma napísal:nie , nešlo by to .... nemam to na YT .... nedával som . priznám že ma nenapadlo . musím to aj tam hodiť ....https://youtu.be/kHOOhefMPtc
No vyzera to super... nevedel by si mi take spravit ? zo 45led? :D zadara to nechcem ... :thumbup:
a kde chceš , pre boha , dať 45 LED ako smerovku ? veď to zaberie polovičku auta ..... jasne že by som vedel .....
0

dodik6661
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 13 Okt 2017, 21:24

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa dodik6661 » 14 Okt 2017, 14:48

enigma napísal:
dodik6661 napísal:
enigma napísal:nie , nešlo by to .... nemam to na YT .... nedával som . priznám že ma nenapadlo . musím to aj tam hodiť ....https://youtu.be/kHOOhefMPtc
No vyzera to super... nevedel by si mi take spravit ? zo 45led? :D zadara to nechcem ... :thumbup:
a kde chceš , pre boha , dať 45 LED ako smerovku ? veď to zaberie polovičku auta ..... jasne že by som vedel .....
Ved predsa tu....
Prílohy
2017-10-14 14.45.50.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Svetelny HAD - smerovka v aute

Príspevok od používateľa enigma » 14 Okt 2017, 14:59

aha ... 3 alebo 5 mm ledky chceš tam dať ? aká je dlžka v cm ? ( odmeraj na svetle )
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok