Osvetlenie garáže

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa Wicker » 05 Mar 2018, 21:54

Páni prajem pekný večer,

idem za Vami s prosbou o radu a to - aké osvetlenie do garáže s rozmermi š= 3,2m, d= 6,4m a v= 2,3m. Garáž máme necelý rok a nič nie je finálne, všetko, čo vidno na foto pre predstavu je dočasné (bordel nevynímajúc, momentálne mám rozpracované dáke veci). Momentálne je garáž osvetlená nad pracovným stolom 3x LED reflektorom 10W - neutrálna biela a 2x LED reflektorom s rovnakými hodnotami kúsok od vstupnej brány. Toto osvetlenie nie je dostačujúce.

V garáži sa budú robiť bežne veci:

- klasické kutilské veci na pracovnom stole,
- opravy áut, od motorov, cez výmeny oleja, nápravy,
- čistenie interiérov áut,
- leštenie lakov áut,
- napájanie elektro centrála - časom dúfam aj normálna prípojka.

Tým vzniká potreba osvetlenia okrem stropu v celej dĺžke a nad pracovným stolom aj potreba osvetlenia na bočných stenách.

Čo odporúčate ? LED reflektory, LED pásy, halogény, žiarivky ? Hľadám zlatú strednú cestu, ani lacný čínsky šmejd a ani niečo zbytočne predražené.

Za rady a typy vopred ďakujem.

P.S.: ak má niekto pomimo typ čím prekryť strop a garážové dvere kvôli zmenšeniu únikov tepla, sem s ním ;).
Prílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Mar 2018, 22:11

V bystrickom SLOSE majú LED svietidlá ako náhradu za jednotrubicové 120cm neonky, v peknom plastovom vodotesnom prevdení ,60W, svieti to parádne, dajú sa zapojiť priebežne za sebou,takže by si ich mohol dať po stranách popod tie police aspoň po dva kusy,taktiež po jednom vpredu a vzadu. Zaťkovi som to kúpil ako osvetlenie ,ktoré používa v interieri pri tepovaní auta a nevie si to vynachváliť,lebo si to zavesí pod strop cez pavúky ponad strechu a môže tepovať.
LED svietidlo LAKY 60W.

Na zateplenie asi nič lepšie ako polystyrén nevymyslíš,takže na vráta pridaj aspoň7,5cm a zvnútra olepiť alobalom.
Nepíšeš aká je to garáž ,ani to nevidno z fotky, či je obstavaná,alebo monoblok...najlepšie by bolo, ak by sa dalo zatepliť zvonku,aby si nezmenšoval vnútorný priestor.
Ak sa dá len zvnútra, tak polystyrén a ochrániť ho pred poškodzovaním aspoň sadrokartonom.Je to drahšie,ale bude to vyzerať krajšie a dá sa do toho aj zašroubovať nejaký držiak na lahšie veci.Na ťažšie, budeš musieť namontovať háky či konzoly vopred na stenu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Mar 2018, 22:45

Ja mam "neonové" trubice 120cm (to sú asi ziarivky myslím 60W) a tiez sú super. Mozno mala nevyhoda ze ked je tichucko tak počujem brum z tlmivky ale to sú ešte staré československé tlmivky. Mozno tie dnesne uz nebrumia.
Hlavne stenu treba namaľovať nabielo nech sa svetlo dobre odraza.

Ja este led moc nedoverujem z pohladu zivotnostI nakoľko sa znacne zohrievaju a treba ich Dobre chladit. A výrobcu to nemusí zaujímať že ti tie ledky ruchlo odídu.
Ďalšia otázka je že keď tie ledky odidu, ako sa to vymení A koľko to to stoji.
Tie neónky vydržia veľmi dlho. Nakoľko Led nemam, nemôžem porovnavat.

Ja by som dal jednu trubícu nad stôl A buď po jednej trubíc alebo dve trubicepodľa intenzity osvetlemia na bočné steny hore hned pod policku, alebo na plafon blizko policky (nech osvetlí auto zhora aj z boku). Ja mam ten plastovy kryt zo svetla demontovany, dava to vacsie svetlo, i ked je tam vacsie riziko se sa rozbije trubica.
Takže by si mal max 5 trubíc a poprípade každú trubíc môžeš zápis at samostatné podľa potreby.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 06 Mar 2018, 01:23, upravené celkom 3 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

root7878
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 14 Okt 2015, 13:04

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa root7878 » 05 Mar 2018, 23:15

zdarec. tie vratka ti teplo nevyrobia.. mozes na ne zavesit aj 15 cm neviem coho izolacneho ked za nimy nic nevyraba teplo ..ktore by mali udrzat. a z vonku blokovat mraz ti to tiez nebude velmi ked vnutri bude tiez nizka teplota.
Skor ako svetla by si mal riesit nejake poriadne police a upratat.. lebo tieto garazky su taky celoslovensky problem ..zapalne naloze..
mate v nich ulozene predmety, chemikalie,horlaviny,elektrotechniku,zahradne jedy, od vymyslu sveta a vidim tam este aj plynovu bombu..no bomba.. :D na zemi horlave plasty . a to ti este poradia tu dat polystyren na tie typicke garazove dvere co poznam z mladych cias..klasicke garazovky spred 89 .. nevesaj na ne nic tazke lebo sa zacnu krivit a krutit po case s nimy budes musiet lomcovat pri zatvarani ..na to neboli konstruovane. radsej tam skus zohnat nejake co dobre tesnia po celom obvode a aj zamykanie je uz moderne.. co su asi len nejake plastovky garazove tiez dvojkridlove.. viem moja rada nieje lacna.. ale bude funkcna a aj bezpecnost vacsia.. i ked to je tiez na diskusiu . uniky tepla odhali aj lacnejsia termokamera.. dvere aj na inzerat pouzite alebo z polska :biggrin:
poziare a nehody vznikaju v tychto garazkach hlavne potom ked sa nieco kuti a dokuti .. na to staci zagooglit v nehodach ci cierna kronika
Svetla by som riesil az ked doriesis tie dolezitejsie veci.. na prikurovanie tam mozes dat maly "fukar" ktory sa zapne ked teplota klesne pod nastavenu hodnotu , ak by boli zimy ako minuli rok
sorry za off topic ale nedalo mi
0

ondrozf
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 995
Dátum registrácie: 06 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Pobedim
Vek: 43

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa ondrozf » 06 Mar 2018, 07:37

0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Mar 2018, 08:38

Ano , to je presne ten typ svietidla, čo som písal, stojí síce cca 30€,ale možno zoženie lacnejšie. majú prechodky so svorkovničkou na každom konci, takže stačí prepoj do druhej dvojžilovým káblom napájanie s ktorejkolvek strany.
Písal ,že ten bordell upérace, takže načo to riešiť, nie je sprostý a vie čo horí a čo nie.
Ak to bude musieť zatepliť zvnútra,tak som napísal prekryť ho sadrokartonom ,čiže je to bezpečnejšie aj z hladiska požiarnej bezpečnosti.Keď ho natrie na bielo, bude tam aj vidnejšie.
Myslím si, že práve tie staré plechové vráta vydržia viac ,aj keby nane nalepil 20cm PS,ako tie dnešné škrupiny z plechu nula celá nula nič.Utesniť sa po krajoch dajú molitanovým tesnením.
Je ale pravda, že ak nebude vnútri niečim kúriť, tak tam zamrzne tak či tak.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa ondistef » 06 Mar 2018, 09:51

Prípadne sa pozri na česke svietidla Modus, majú celkom dobre ceny. Konkrétne MODUS VL1X alebo MODUS PL s krytím IP65.
http://www.modus.cz/modus-vl1x/
http://www.modus.cz/modus-pl/
Cenník
http://www.konex.sk/files/2017-10-16-10 ... .2017.xlsx
0

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa Wicker » 06 Mar 2018, 10:34

Nebudem sa vyjadrovat obsirne ku odpovedi s bordelom a kurenim, len tolko, zacnem o osmej rano, koncim o deviatej vecer, cize poriadok je posledne co riesim, vzdy ked auto vyjde von, vtedy sa vsetko uprace. V garazi je v tychto teplotach aj mrazoch okolo 0°C, ten horak mi to vyhreje na 10-15°C, co je v pohode na pracu, no cez vrata prefukuje, ked som na zemi citit to. Urcite je bezpecnejsi ako o 10 garazi dalej pec na tuhe alebo olej... dalej sa ku tomu ako co tam je a podobne nebud vyjadrovat, vseyko to bolo na rychlo a fungovat nejako potrebujem. Zvysok pekne vysvetlil 5ko, diky.

Je to radova zastavba garazi, cca 20 v rade, ja som 4ty v poradi, zo za zadu kopec z predu pristupova cesta. Do tych LED lamp je dostat aj nahradne diely ? Zdroj, LED ? Ako znasaju prepatove spicky ?
0

ondrozf
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 995
Dátum registrácie: 06 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Pobedim
Vek: 43

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa ondrozf » 06 Mar 2018, 11:31

nahradne ledky nie , 16 eur zapusdrene alebo 8 eur kancelarske , prepetie odpali zdroj , osobna skusenost :D
hadam prepetovka pomoze
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Mar 2018, 11:53

Škoda, že som to včera nenafotil, lebo som tú zaťkovu opravoval.On to používa s flexošnúrou ,takže to prekladá a o niečo sa zachytil, tak vytrhol tú prechodku.Myslel som, že odpadla vnútorná matica,lebo vo vnútri hrkotala, ale ked som to horko ťažko rozhobral, lebo tie koncovky sú zalepené bielym silikonom,tak som zistil, že matica aj drivre sú celé vo vnútri zapatlané tým silikonom,takže je to nevymenitelné.
Nakoniec som to zalepil nazad a šnúru som pripojil z druhého konca.
LEDky sú na hliníkovom profile po celej dlžke toho plastu, takže asi ťažko by sa dalo rátať s náhradnými dielmi.
Jednoducho platí dva roky záruka a niet čo riešiť.
Parametre sa dajú zistiť na stránke SLOSu,prípadne sa popýtať telefonicky.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa Wicker » 06 Mar 2018, 14:47

Prave to sa mi nepaci a pride mi to neekonomicke, vyhodit 200€ za svietidla, ktore vydrzia kusok po zaeuke, odidu a musim kupit nove... vecer ak bude cas pozriem sa na tie linky, co ste sem poposielali.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Mar 2018, 15:04

Prave to sa mi nepaci a pride mi to neekonomicke, vyhodit 200€ za svietidla, ktore vydrzia kusok po zaeuke
Tento problem riesia ziarivkove trubice 120cm dlhe. :mrgreen:

Netreba byt vzdy IN a COOL. :mrgreen:

Presne tento mam ja
https://elektro.bazos.sk/inzerat/830488 ... enidla.php

Ten kryt som tadal dole pre vyssiu svietivost.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Mar 2018, 15:07

zaváhal si... mohol si mať osvetlenie okolo celej garáže...aj z vonku :lol: https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 665c9f0fbe a zadara
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

ondrozf
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 995
Dátum registrácie: 06 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Pobedim
Vek: 43

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa ondrozf » 06 Mar 2018, 15:38

Wicker napísal:Prave to sa mi nepaci a pride mi to neekonomicke, vyhodit 200€ za svietidla, ktore vydrzia kusok po zaeuke, odidu a musim kupit nove... vecer ak bude cas pozriem sa na tie linky, co ste sem poposielali.
prečo 200 eur , do garaže ak dá na každu stranu jednu po 16 eur x2 tak mu to musí osvetlit fajne a ak na tom odíde zdroj tak v tých NE IP sa dá vymenit ,,, a svieti to oproti trubiciam omnoho lepšie

mam v dielni takú za 8 eur a pohoda
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa Robio » 06 Mar 2018, 17:42

kup toto http://ema-elektro.sk/svetelna-technika ... 6w-gxwp029

1 alebo 2ks a budes mat svetla dost a cena jne smiesna + je tam elektronicky predradnik takze to v momente naskoci. (aj v zime, len sa musi troska nahriat aby svietila na 100% vykon)
Kup k tomu nejake kvalitne trubice a garantujem ze budes pokojny.

Neries ledky z ebay a podobne chujoviny, ma to zlu farbu, zle CRI, zlu ucinnost, musis sa s tym srat, chladit to, kablovat, nieje to prachotesne a tie lacne menice su nespolahlive a brutalne blikaju.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa alidedko » 06 Mar 2018, 18:44

Hlasujem za trubice.

LEDky su fajn, inovativne, ale ako vsetci povedia - "maju malo svetla". Akokolvek sedi farba svetla, svetelny tok (alebo je aj vyssi), prikon je mensi, ale to "pocitove" svetlo tam nie je.

Jednym z dolezitych parametrov je CRI, ako bolo spomenute. Aj ked je u najlepsich led cipov CRI pomerne vysoko, chyba mi tam svetlo. To svetlo, ktore vedeli dat stare halogeny a trubice.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa kamilko » 06 Mar 2018, 19:30

Ale no. Nad stolom mam ledkove svetlo 3600lm a v pohode cena 16E co sa mi zda ok. Mavyse spodok je hlinik tak ze relativne dobre chladi ledky, mohlo by viac ale co uz.
20180306_192649.jpg
20180306_192643.jpg
20180306_192616.jpg
Ked budem davat do garaze rozhodne take. Cena uzitok super.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa Drakoush » 06 Mar 2018, 19:40

Wicker napísal:Prave to sa mi nepaci a pride mi to neekonomicke, vyhodit 200€ za svietidla, ktore vydrzia kusok po zaeuke, odidu a musim kupit nove... vecer ak bude cas pozriem sa na tie linky, co ste sem poposielali.
Treba kupovať priemyselné Osram a nie tie čínske haraburdy z ebay.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa Wicker » 06 Mar 2018, 19:52

Dnes sa po pracovné činnosti nekonali, konala sa príprava na klobásky, tak som mal trochu čas pozrieť na tie linky. Takže prikláňal som ku žiarivkám a aj ste ma o tom presvedčili, najviac mi padli do oka tie v linku do Robia, akurát ja sa skorej prikloním ku tým s klasickým štartérom namiesto elektronického predradníka, tie klasické problémy ako nejaký čas kým to nabehne oželiem, teraz ku tomu len vyňurať trubice.

Ďakujem za rady majstri.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Osvetlenie garáže

Príspevok od používateľa alidedko » 06 Mar 2018, 20:07

kamilko napísal:Ale no. Nad stolom mam ledkove svetlo 3600lm
A teraz skus ledkami nasvietit garaz :) Ja si stojim za svojim subjektivnym pocitom. Svetlo z lediek je pre mna "slabe".
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok