Domovy zvoncek

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

sangalo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 16 Sep 2018, 09:41

Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa sangalo » 16 Sep 2018, 10:04

Na novom bezdrotovom domovom zvonceku Solight 1L22 pocas zvonenia zaroven blikaju 4 modre ledky vo frekvencii asi 3-4 krat za sekundu...ako by sa dalo dosiahnut,aby tie ledky pocas zvonenia neblikali,ale trvale svietili? ... skusil som zapojit paraelne z ledkami kondik 1500 mikro (5V) ale nepomohlo to a tu sa moje znalosti ako silnoprudara koncia,preto sa pytam,ako by sa dalo dosiahnut nie prerusovane,ale stabilne napetie ,teraz je tam prerusovanych 3V na tych ledkach ... potrebujem totiz mat pocas zvonenia zaroven zopnute 3V relatko.
0
Naposledy upravil/-a sangalo v 16 Sep 2018, 20:01, upravené celkom 1 krát.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Sep 2018, 11:05

Protože nevidím schema, je možné, že jsou použity samoblikající modré LED. Pak by se daly vyměnit za normální LED s předřadným odporem.
0

sangalo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 16 Sep 2018, 09:41

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa sangalo » 16 Sep 2018, 12:22

4 ledky na plošaku su do kriza,z toho 3 su prelepene ciernou izolackou,aby mi to nesvietlo do oci,cize nie su to klasicke ledky,ale su malinke takmer splyvajuce z plosakom a ked dam relatko paralelne z ledkami (z ledkou) tak relatko prepina zarovno z blikanim lediek,z toho vyplyva,ze uz do lediek prichadza prerusovane napetie,podla ktoreho tie ledky blikaju,teda neblikaju na stabilne napetie

kedze nabyt vyssie spominany elektrolyticky kondenzator (1500mikro) tym zhruba 200-300 milisekundovym prerusovanym napetim,tak aby kondik zostal nabyty a podrzal relatko pocas zvucky zopnute sa mi nepodarilo ,tak mozn by to chcelo to prerusovane napetie pre ledky stabilizovat,ale to by som potreboval schemu...alebo niejaky iny napad
Prílohy
tmp-cam--684024602.jpg
0

MF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 09 Apr 2014, 22:59
Bydlisko: Pelhřimov

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa MF » 16 Sep 2018, 12:38

Místo jedný ledky dát optočlen a tím spouštět monostabilní klopný obvod. Tím se dá nastavit i doba sepnutí rele. Lze udělat i bez optočlenu. Pokud o těchle věcech nemáš páru, tak těžko radit. Dej to udělat někomu kdo ví, oč kráčí. Nebo se poohlídni po něčem jinym.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Sep 2018, 12:50

Pochopil jsem, že tobě nejde o to, že ledka bliká, ale chceš k ní paralelně připojit relé, které by počas blikání bylo sepnuté.
Tak především, napiš, o jaké relé jde (na jaké napětí je cívka, jaký má odpor, popř. dej odkaz na to relé) a prozraď, co to relé bude spínat.
0

MF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 09 Apr 2014, 22:59
Bydlisko: Pelhřimov

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa MF » 16 Sep 2018, 12:55

Především je úplně buřt jaký je relé. Jádrem pudla je převést serii impulzů (blikání) na jeden souvislý impulz, trvající po dobu blikání led. Toho se dosáhne tim MKO a za něj se dá pak pověsit cokoliv.
0

sangalo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 16 Sep 2018, 09:41

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa sangalo » 16 Sep 2018, 13:00

schemy nemam vobec problem citat a zrealizovat,ten kto vie o co ide a rozumie tomu by mohol hoci aj rukou nakreslit schemu,odfotit ju a zverejnit ju,snad o tom to tu je si pomoct....ako pisem,na ledkach sa pocas zvonenia objavuje prerusovanych 3V subezne z blikanim lediek a ja by som potreboval z prerusovaneho napetia mat neprerusovane stabilne napetie 3V
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Sep 2018, 13:02

Tak to zkusím ještě jednou
Tak především, napiš, o jaké relé jde (na jaké napětí je cívka, jaký má odpor, popř. dej odkaz na to relé) a prozraď, co to relé bude spínat.
0

sangalo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 16 Sep 2018, 09:41

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa sangalo » 16 Sep 2018, 13:09

breta1 ,rele je na 3V ,cievka ma 120 ohmov ,kontakty tohto rele budu spinat cievku dalsieho relatka na230V ,cize minimalnu zataz

-- Spojený príspevok 16 Sep 2018, 13:11 --

sory breta,ze som neodpovedal hned,reagoval som najprv na prvu odpoved,ktoru mi prave zobrazilo...ale uz som to napravil

-- Spojený príspevok 16 Sep 2018, 13:22 --

na obrazku nizsie je plošak z druhej strany(pohlad na suciastky) a v pravo dole je to rele 3V (kupovane v kamennej predajni) ... ta cievka relatka na 230V ma odpor 33k,ale to uz je vedlajsie
uvazujem,ze keby som odpojil.ten krystal alebo casovac,ci co to je (na plosaku v lavo hore) ,tak by mozno ledky prestali blikat..alebo by ani nic nesvietilo ... bud je to casovac pre dlzku melodii,alebo casovac na blikanie lediek,alebo nieco uplne ine

kto sem vie dat funkcnu schemu na odstranenie blikania lediek,tak aby pocas zvonenia neblikali,ale len svietili,respektive ide mi o to,aby pripojene 3V relatko (trebars k ledke) bolo.pocas zvonenia zvonceka stabilne zopnute....a ma ucet,moze sa tesit na odmenu
Prílohy
tmp-cam-465827149.jpg
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Sep 2018, 22:03

Pocuj, nepaci sa ni ta doska lebo je tam 230V, a moze ta to slahnut o zem ak si neadas pozor. No ale pisal ze si silnoprudar, tak predpokladam ze vies co robis. Ja za tvoj zivot nenesiem ziadnu zodpovednost.

Kde si meral tych 3V? Priamo na LEDke alebo este pred odporom ktora patri k LED?
1. Zmeraj este raz to napatie ale teaz nie priamo na LED ale pred odporom pre LED. Tam ho najdes. Sleduj cesticky od LED. Takze napis ake je to napatie, ci je to stale 3V

2. Zmeraj opatrne na tom najvacsom kondenzatore 1000uF/10V (pozor, nie na tom hnedom, tam bude asi 230V) ze ake je napatie (ci 3V, 5V alebo viac). Predpokladam ze je to filtracny kondenzator menica 230V na 3V alebo 5V alebo ine napatie.
Ak tam bude trvale neake napatie, aj pocas zvonenia, tak by sa to dalo pouzit ako zdroj napatia pre relatko. Tranzistorom to relatko spinat a do bazy tranzistora cez germaniovu diodu a odpor priviest ten prerusovany signal. Medzi bazu tranzistora a zem potom pokusne dat rozne velkosti elektrolytickeho kondenzatora, nech udrzi tranzistor otvoreny ked prerusovany signal spadne na okamih na nulu.

Takto by to asi slo. Vsak pockaj este na komentare. A pomeraj tie napatia. Potom ti poslem schemu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

sangalo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 16 Sep 2018, 09:41

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa sangalo » 17 Sep 2018, 09:22

romiadam cauko,dik za info,ano tam kde je na plosaku znazorneme + a - je po zapnuti do siete stabilnych 5V ... tych 3V na blikajucich letkach moj digi merak nedokaze zmerat,lebo blikanie je velmi rychle a merak nestiha ukazovat,ukazuje len striedavo okolo 2,28 a 0,89 ,iba predpokladam ze ide o 3V ,lebo mam aj 5V relatko a to paralelne z led nespina ,prerusovane v sulade z blikanim led mi spina iba 3V relatko
(zaujimave je,ze na gombikovu 3V bateriu CR2032 mi spinaju obe relatka)

Inac je tam este jeden pre mna zaujimavy okruh (a to vystup na repracik,presnejsie jeden koniec cievky repracika a vyznaceny bod + na plosaku) kde sa pocas zvonenia objavi stabilnych 5V a zopne to pocas zvonenia dokonca 3 aj 5V relatko ,je tam však jeden problemik ,ze ak zvoncek(krabicku) vypnem zo siete a znovu zapnem (simulacia vypadku 230V siete) ,tak tento obvod sa vtedy zablokuje a nepocut ani zvuk,ani tam nie je 5V ,iba vtedy blikaju (na dlzku nastavenej melodie) ledky,tento nefunkcny obvod po simulovanom vypadku siete musim napr prepinacikom vypnut a zapnut a hned vsetko(repracik a spinanie relatka) opet bavi,ale to nie je riesenie,preto som sa priklonil k rieseniu relatka k tym ledkam
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Sep 2018, 11:19

Ak simulujes výpadok sieťoveho napätia A znova to celé pripojís na 230V, tak na tom kondenzátore 1000uF/10V más hneď napätie 5V? Alebo ani tam nie je?
Na repracik nepripajaj rele....
Ešte pre istotu zmeraj či je jeden vývod tej blikajucej led pripojený priamo na GND (zem).
Odfot to 3V relatko nech su vidno jeho udaje.
alebo len napíš výrobcu a typ relatka. Taktiež si zožen ešte neaky NPN tranzistor, rezistor 82 ohmovy, jednu usmerňovaciu diódu, Germaniovu diódu (ak nemáš bude dobrá aj usmernovacia), a odpor cca 560 ohm az 1 Kohm.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 17 Sep 2018, 13:16, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa rudko » 17 Sep 2018, 12:26

Teoreticky by sa to malo dat vyriesit s jednym tranzistorom, jednym kondikom, jednym rezistorom a jednou diodou.
Zmeraj prosim ta ci tie ledky maju spinane plus. Podla toho bude zalezat polarita tranzistora
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Sep 2018, 14:33

Dvomi diódami nie? Jedna na bázu tranzistora aby sa kondenzátor nevybijal cez LED diodu a druhá paralelne na relatko.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa rudko » 17 Sep 2018, 17:59

ja som pocital s tym ze ledky sa odstavia, aj tak ich ma prelepene
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 17 Sep 2018, 18:51

Optočlen namiesto LED
Prílohy
zvon.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Sep 2018, 19:21

Da sa to aj takto. Ja som rozmyslal tak ze 5V tych impulznych priviest priamo do do bazy tranzistora cez diody a bazovy odpor.
Ale toto s tym optoclemo sa mi viac paci. Netreba tam tu diodu do bazy.

Este tolko ze on ma rele na 3 volty a tam na DPS ma 5V. takze treba este do serie s cievkou rele odpor 82R klasicky 0.25W rezistor.

120 ohm cievka / 3V = 0.025A - prud rele

5V / 202 ohm (cievka + rezistor) = 0.0247A - prud 3V rele pri 5V s rezistorom 82R.

2V (na rezistore) * 0.0247A = 0.049W rezistor ma 0.25W.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

sangalo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 16 Sep 2018, 09:41

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa sangalo » 17 Sep 2018, 19:31

romiadam ,po simulacii vypadku siete a teda znovu nabehnuti na 1000mikro kondiku je hned 5V ,iba medzi cievkou repracika a vyznacenom + nie je pocas zvonenia 5V ..... rele nie je paralelne z cievkou repraku ale ako pisem jeden koniec rele je na cievke a druhy koniec je napojeny na plosaku na oznacenom + ,iba tam sa na celom plosaku objavi stabilnych 5 voltikov pocas zvonenia,keby nie toho nestastneho zablokovania pocas prerusenia 230V ,tak ponecham tam 3V rele (pripadne z tym 82R odporom..paralelne z rele,ci do serie?) a vybavene

GND ,teda na plosaku vyznacene - alebo - z 1000mikroveho kondika nejde priamo na ledky

relatka som odfotil obydve,aj 3 aj 5 voltove

rudko ,z napetim na ledkach je jedna zvlastnost,v klude tam nameriam 0,38V a pri blikani tam nameriam spominanych 2,8V ale v opacnej polarite ako je tych 0,38V v kludovom stave...a opticky neviem na tych modernych diodach rozoznat,kde je anoda a kde katoda
IMG_20180917_190319.jpg
-- Spojený príspevok 17 Sep 2018, 19:34 --
Prílohy
IMG_20180917_190349.jpg
0
Naposledy upravil/-a sangalo v 18 Sep 2018, 09:49, upravené celkom 4 krát.

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 17 Sep 2018, 19:43

To 3V relatko má kontakty len na 120V AC.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

sangalo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 16 Sep 2018, 09:41

Re: Domovy zvoncek

Príspevok od používateľa sangalo » 17 Sep 2018, 20:05

zdeno,to by az tak nevadilo ,kontakty budu spinat len cievku relatka na 230V,teda bude tam len minimalna zataz....avsak ako som pisal rudkovy napetie na led meni polaritu,podla toho,ci je v kludovom stave,alebo blikaju,plus neviem pohladom rozoznat,kde je na tych modernych malinkych ledkach katoda

-- Spojený príspevok 17 Sep 2018, 20:13 --

Chlapy a neni taky velky elektrolit (kapacitne) ,ktory by podrzal 3V na pol sekundy ??? , tak by ledka neblikala ,ale svietila a teda relatko by tak bolo pocas zvonenia zopnute,napriek tomu,ze by napetie do ledky bolo stale prerusovane,nabyty kondik tymto prerusovanym napetim by podrzal relatko zopnute...

-- Spojený príspevok 17 Sep 2018, 20:32 --

v konecnom dosledku,ci budu po stlaceni dialkoveho ledky svietit\blikat a reprak hrat,alebo nie,to je jedno,ja len potrebujem po stlaceni dialkoveho mat zopnute relatko na 5 sec,co je prave dlzka prvej zvucky a teda aj po pripadnom dlksom vypadku siete nabehne prva zvucka

najradsie by som to prerusovane napetie na led jednoducho vyriesil cez samopridrz relatka,ale zatial som to nevykoumal tak,aby to fungovalo aj po vypadku siete a tiez nesmiem spravit chybu z polaritou v obvodoch
0
Naposledy upravil/-a sangalo v 18 Sep 2018, 09:38, upravené celkom 2 krát.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok