12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa Wicker » 23 Sep 2018, 19:35

Dobrý večer,

chlapi dávno som tu riešil elektriku do garáže, niektorý si možno pamätajú, bude to na dlhé lakte, takže potrebujem zefektívniť výdrž akumulátora a cestou APCčka a trubíc to teda nevedie (neboj 5ko, oni sa zužitkujú tak či tak ;) ). Ide mi o to, že nemám veľmi skúsenosti s LED osvetlením a netuším čo by bolo vhodné, som zmierený s tým, že zatiaľ to nebude svetlo aké chcem, no nemienim zbytočne investovať.

Potrebujem osvetliť ponk, tak aby som videl čo je kde položené, police a miesto okolo auta (do prvej polovice auta), ide o to aby som videl kde je čo a kde stúpať, čo mi treba vidieť, to osvieti čelovka.

Čiže ku dispozícii je akumulátor 12V/255Ah - aké osvetlenie zvoliť, aby aku vydržal čo najdlhšie do ďalšieho nabitia - LED pásy - LED reflektory - LED žiarovky - ak má niekto linku na konkrétny produkt rád uvítam.

Ak potrebujete ešte nejaké info pýtajte sa, ďakujem.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Sep 2018, 23:58

Tuším sa nikomu do toho nechce ! Já si myslím, že asi najjednoduchšie bude vhodne umiestniť niekoľko 10 W LED reflektorov a zapínať ich podľa potreby. Predpokladajme, že reflektor má odber povedzme 1 A, takže vypočítať čas svietenia nebude problém.

Samozrejme, čím viacej lumenov ten 10 W reflektor bude dávať, tým je účinnejší.

A nakoľko sa väčšina výrobcov naháňa za čo najväčšou svietivosťou, tak v reflektoroch používajú LED s vysokou teplotou svetla, (také LED sú účinnejšie). No nie každému musí vyhovovať studené biele svetlo.

Čo sa obyčajne neuvádza v parametroch, je tzv. CRI index. Na hodnotu pod 80 si treba dávať pozor. Svetlo je totiž "šedivé", (farby sú "neživé").

Aby som sa priznal, pri rýchlom prebehnutí internetu, som nenašiel reflektor, ktorý by som bez výhrad "bral".
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Sep 2018, 06:20

Ja by som radšej išiel cestou rozptýlenejšieho svetla, teda by som použil LED hadicu, omotanú okolo plafonu,aby mi nesvietili do očí zbytočne reflektory ale na orientáciu to stačí.Dal by som takú, čo je priamo na 230V, po asi 1,5m sa dá strihať ,alebo nadpájať.
Možno si videl u mňa na chalupe okolo žlebov.Preto na 230V,lebo terz ju môžeš napájať jednoducho z baterky cez menič a ak urobíš prívod NN, tak nemusíš nič meniť a pripojíš ju priamo na sieť.Jednoducho sa montuje, lebo iba nabiješ elektr.lišty a nacvakáš ju do nich, alebo stačí pár príchytiek na každý meter a prichytíš ju o stenu.Má to asi 3,5W na meter,takže v garáži ti stačí nejakých 15m po obvode .
Už sa nepamätám cenu z a meter,tuším okolo 6€, ale nejaký zbytok by som ešte našiel ,aspoň vyskúšaš.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Sep 2018, 06:43

No akonáhle tam má použiť menič, tak by som šiel rovno formou metalhalogenidovej výbojky. Má najvyššiu účinnosť a tá pri obmedzenej kapacite energie rozhoduje.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa Wicker » 24 Sep 2018, 07:51

Jeden 10W reflektor som vcera nasiel a aj objednal, skusim ho umiestnit nejako rozumne, to APCko pri svieteni jednym tym stvorcom 4 neoniek od teba 5ko zerie 7A... co je dost.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa rudko » 24 Sep 2018, 08:11

Ja by som odporucil kvalitnejsie ledkove pasy o vykone cca 4,5 - 9W/m.
Mas vyhodu relativne vacsieho rozptylu oproti reflektoru. A oproti pouzitiu menica odpadaju straty pri prevode na 230V.
Pre predstavu ja mam neutralny biely pas v kuchyni o vykone 9W/m a na pracovnej doske by sa dalo operovat. Na dosku svieti zo vzdialenosti cca 70cm. Doska je matna cierna, zadna stena za pracovnou doskou je seda, cize aj to este daco pohlcuje
Mal som dakde este nejake zvysky co by som ti vedel poslat na vyskusanie, ale som ich asi vyhodil lebo ich nemozem najst. Skusim este pohladat
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa Wicker » 24 Sep 2018, 09:28

Prvotne som aj ja rozmyslal nad LED pasmi no prace z obavi ako by to svietilo som ustupil mne by to na ponk svieti z vysky cca 1-1,5m, co je dost...
0

Používateľov profilový obrázok
Mat77
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 749
Dátum registrácie: 11 Nov 2012, 08:30
Bydlisko: Košice
Vek: 28

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa Mat77 » 24 Sep 2018, 09:43

Ja som dávno objednal niečo takéto, oba stáli tak do 4-5€.
https://www.ebay.com/itm/10W-Flood-Ligh ... SwxKtX~zd0
https://www.ebay.com/itm/High-Power-Wat ... SwQS1bj5Q4

Ten okrúhly je trochu menej rozptýlený, ale stále dosť. Oba majú tak cca 5-7W. Kvalita konštrukcie bola fajn, ten "driver" v tom bude časom možno problém. A nenašiel som neutrálnu bielu, takže len vymeniť led, čo v tom okrúhlom nebude problém.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa datam » 25 Sep 2018, 14:18

AK ti ide o účinnosť jednoznačne LED a jednoznačne ich okruhovať tak aby bolo všetko uspôsobené priamo na 12V. Ak začneš zrážať odporom tak zase si vyrobíš straty.

Ja používam na von tie 12V bodovky. Robia sa rôzne výkony a rôzne teploty farby. Odíde? Kúpiš novú a vymeníš za pár sekúnd. Používam tie s výkonom +/-5W takže reálny odber bude niekde okolo 0,5A na jednu.
0

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa Wicker » 25 Sep 2018, 15:59

Ziadne odpory nic, priamo na 12V, dnes dorazil LED reflektor na 12V, zatim som to len rychlo obzrel no zaraza ma, ze privodny vodic je trojzila (hnedy, modry, zeleno-zlty), netusim co je plus a minus a telefon tam nedvihaju, vecer budem asi laborovat teda.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Sep 2018, 16:33

Neviem, čo si kúpil, ale poväčšine to býva jedno. Sú vybavené zdrojom, kde je mostík.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa Wicker » 25 Sep 2018, 17:20

https://forled.sk/led-reflektor-10w-na-12V/

-- Spojený príspevok 25 Sep 2018, 16:26 --

Vybehol som domov na zdroj pre istotu, je to tak ako si pisal, diky za tip, usetrilo mi to cas, nemusel som to rozoberat
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Sep 2018, 17:27

Aha tak toto neviem, mal som na mysli pracovné svetlá na stroje. Neriskoval by som.

EDIT: tak je to potom "jedna banda". Som rád, že som pomohol.

P.S.: čelovku už máš?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Sep 2018, 17:34

Nechcem poúčať, no farba svetla: studená biela, CRI: 70 ...

Začína sa mi pozdávať aj použitie bodoviek, ako písal "datam". Sú v troch teplotách farby a jednoducho sa dajú prehodiť.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa boraicho » 25 Sep 2018, 18:27

Wicker pozor! Nikto tu nespomenul ALE nie je 10W ako 10W.
Napríklad ten LED reflektor ma 10W ale 800lm čo je 80lm na 1W ak chceš svetlo a fakt šetriť v najidealnejšom pripade je si svetlo vyrobiť s tohoto https://www.tme.eu/sk/details/ltw-5630a ... le/liteon/
učinosť 192lm na 1W čo je 2 násobok a pri napeti 2,97V čiže 4 kusy do serie a maličky odpor (učinosť oproti iným 80lm/W je akože 200%)
osobne odskušane mám s toho nejake svetla spravene. ale určite nebudeš pajkovať 100vky diod tak aspoň pozeraj na svetelny tok niektore LED pišu 800lm niektore 1100lm pri 10W , čo s toho je pravda už neviem potvrdiť ale aspoň na ten svetelny tok pozeraj.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Sep 2018, 18:54

Na týchto ledkových mindžovinách sa neoplatí šetriť, najlepšie by bolo prasknúť tam ledvance (OSRAM), len neviem, či majú sortiment aj na 12V.
Býva v tom zásadný rozdiel, tieto čínske zázraky majú menšiu účinnosť a niekedy aj mizerný index podania farieb (CRI).
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

PeterBB
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 13 Dec 2015, 23:40
Bydlisko: Švermova 8,Banská Bystrica

Príspevok od používateľa PeterBB » 25 Sep 2018, 20:00

Ja by som už nešiel do klasického Led pásika ale do COB technológie
https://m.banggood.com/High-Power-10W-C ... mds=search
a 10W tam máš pásiky,štvorce atď.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Sep 2018, 20:07

Výborne, budeme kupovať veci, o ktorých prd vieme. Svetelný tok neuvedený, CRI neuvedené...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Sep 2018, 21:05

A co tak kupit v LIDL 1 kW elektrocentralu na benzin a ked sa nieco ide robit, tak tam nalejes 1l benzinu (1.50€)a mas na cely vecer svetlo. A 5kove neonky vyuzijes. Centralu das von pred dvere a dovnutra si natiahnes predlzovacku. Este ti aj neake nastroje do 500W utiahne. S baterkami je to blbost, lebo s PV clankom to nenabijes ked je oblacno a nosit stale domov tazke baterky tiez nie je sranda.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: 12V/225Ah AKU - LED osvetlenie

Príspevok od používateľa Wicker » 25 Sep 2018, 21:29

Celovku som este neobjednal, zatial bezim na starej, ale chystam sa na to a asi rovno dve, ty uz si ?... co sa tyka svietivosti nie je to vyhra, ale ucel to splna, vidim kde stupam a kde co je s celovjou na hlave da sa, ine neostava a cas spekulovat tiez moc neni. Hm, tak centrala... no tam je v kute vylozena na dvoch pneu, spotreba benzinu tak 1L/1H, zapinam iu len v pripade ked potrebujem flexu, utahovak, vrtacku, vysavac a pod., na to aby mi 5 hodin drgotala pred dvermi kvoli neonkam, tak na to nervy nemam, mozes mi verit, ze aj poza zavrete dvere to rachoce dost hlasno a za chvilu to ide na nervy. Takze nahodim ju ked treba naradie + vtedy zavesim dobijat aj baterku. Takze, tak.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok