detektor pritomnosti na wc - vyroba

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

yoboi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 06 Feb 2018, 02:48

detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa yoboi » 05 Jan 2019, 21:13

Ahoj,

Zhanam detektor pritomnosti vo forme zabudovaneho vypinaca do steny vedla toaletnej misy. (na fotke je po pravej strane misy vedla drziaka na papier)

Hoci tuto temu sme uz rozoberali,(https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 8449b53fb6) zalozil som nove vlakno kvoli prehladnosti a rad by som bol keby sa niekto nasiel, kto by bol ochotny to aj vyrobit za odmenu.

Fotka Obrázok

Jedna sa o vypinac, ktory ma automaticky zapinat ventilator na odtahovanie pachov z misy, akonahle detekuje niekoho sediaceho v priestore cca 30-40cm od steny

Momentalne tam mam nainstalovany pir vypinac, ktoreho nevyhoda je, ze sa po case vypne, ked sa sediaci prestane hybat. Nevyriesi to ani zvysenie doby dojazdu, pretoze ak sa do zorneho pola dostanie niekto nahodne (pri umyvani wc atd), tak ventilator pojde zbtocne.

Co teda presne hladam:
Senzor pritomnosti, ktory detekuje sediacu osobu s citlivostou do 30-40cm od steny.
Senzor ktory sa da zamerat na malu cast priestoru (vid obrazok) aby nereagoval na osoby v kupelni. (kupelna je spojena s wc)
Spinac sa vypne az ked osoba opusti zorne pole.
S nastavenim reakcneho casu (zopnutie po 5 sekundach od detekcie)- aby sa predislo nahodnym zapnutiam
S nastavenim dojazdu
S moznostou uplne vypnutia senzoru - (tlacitko off ako na pir vypinacoch)

Ako zaujimave riesenie mi z navrhovanych rieseni pridu parkovacie senzory, ktore funguju presne ako popisujem)
Napr https://www.doplnkydoauta.sk/parkovaci-system-cierny kde je min. vzdialenost zopnutia 30cm.
Budem teda rad ak sa niekto najde, kto by to bol ochotny za odmenu zbastlit. Cenu si povedzte.

Dakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa marioo » 05 Jan 2019, 21:40

Každý dostane RFID čip na prdel a podla toho sa mu zopne nezopne ventilátor :)

Dalo by sa to senzorom do wc dosky ...

Alebo IR závorou ktorá by presne vedela, či tam niekto sedi alebo nie :) na pračku by si dal odrazku :)

Toľko vedy okolo trochu smradu :butthead: :butthead:


Edit: teraz som si pozrel to staré vlákno veď všetky riešenia tu už boli vymyslené a napísané ...
Alebo na wc dosku 2 kovové senzory ... a podla toho spínať...

Alebo si tam kúp tie parkovacie senzory vykuchaj z nich pípatko .. a na poslednú ledku max priblíženia si napoj rele na ten ventilator... a máš to...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Jan 2019, 21:53

Zabudol si napisat ake droty uz mas potahane pod obkladackami k PIR sensoru a ake je ta mdostupne napatie. Ja uz neidem hadat a odhadovat co tam asi moze byt, uz ma to nebavi. Napis to.
Tiez sumu ktoru si ochotny do toho investovat.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa misocko » 05 Jan 2019, 22:01

su aj senzory ktore nepotrebuju odrazku, proste ho nastavic aby na urcitu vzdialenost reagoval a on bude. Laser, reaguje urcite na kovy, plasty, ruku... (cenovo asi nebudu zadarmo, pouzivame v robote). Tie drahsie sa daju zaostrit na 1m vzdialenost na cca 2mm bod. urcite budu aj lacnejsie , menej citlive. Napajanie samozrejme 10- 30V (alebo podobne priemyselne zahrnujuce 12 a 24V)
0

yoboi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 06 Feb 2018, 02:48

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa yoboi » 05 Jan 2019, 22:38

Momentalne tam je tento spinac http://www.ecolights.sk/spinace-a-prepi ... 01301.html
Su tam teda vytiahnute kable ako na klasicky vypinac.
Suma tak okolo 100-200eur vratane tovaru, neviem za kolko sa zbastlenie takehoto urobitka moze pohybovat.
0

skapo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 10:03
Vek: 56

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa skapo » 06 Jan 2019, 01:12

Ked som nad riesenim podobneho problemu v minulosti rozmyslal, napadlo mi riesenie s ultrazvukovym meracom vzdialenosti. Ak tam nikto nesedi, meria sa odraz od nejakej steny opoti, ak sa na misu niekto posadi, tak vzdialenost odrazu bude vyrazne odlisna. Navyse je mozne osetrit stavy "upratovanie" tak, ze sa podmieni spustenie ventilatora az po cca desiatich sekundach sedenia na "trone".
0
Kto sa hraje, ten nehnevá!

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa peterple » 06 Jan 2019, 08:27

Ja to vidím na tlakový senzor. Tu máš takmer hotové riešenie. Už len relé na spínanie a je to.
https://learn.adafruit.com/force-sensit ... ing-an-fsr

Ultrazvuk by tiež asi fungoval.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Jan 2019, 08:40

Alebo použiť pisoárovy senzor splachovania ,akurát je trochu väčší ,ale funguje na baterku.namiesto ventilu by spinal ventilátor.Najprv dá jeden krátky impulz ,a až po odpustení zóny dá druhý dlhší impulz,stačí tu upraviť na dlhší čas.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Jan 2019, 10:51

yoboi napísal: Su tam teda vytiahnute kable ako na klasicky vypinac.
Más tam dva drôty a spina sa faza 230V? (Vstup trvala fáza, výstup spínana faza?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Cofi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 25 Jan 2010, 00:00
Vek: 43

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa Cofi » 06 Jan 2019, 11:28

a co tak proximity senzor..myslim ze su aj do 30cm..a pracuju na principe odrazu infra bez potreby reflexnej plochy
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Jan 2019, 15:48

Ja by som najradšej v tej predošlej téme vid. link hore, urobil ze "CTRL+A" a "CTRL+C" a potom v tejto téme urobil ze "CTRL+V".
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

yoboi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 06 Feb 2018, 02:48

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa yoboi » 06 Jan 2019, 16:03

Nemozem editovat povodny prispevok neviem preco - fotku vytiahnuteho zapojenia vypinaca davam tu. HAdam sa z toho bude dat zistit ake droty su tam vyvedene. Nie som elektrikar takze ozaj neviem.

-- Spojený príspevok 06 Jan 2019, 17:24 --
Cofi napísal:a co tak proximity senzor..myslim ze su aj do 30cm..a pracuju na principe odrazu infra bez potreby reflexnej plochy
Kludne aj proximity senzor moze byt. Ja len potrebujem niekoho kto by to vedel zbastlit za rozumne peniaze.
Prílohy
20190106_155719.jpg
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Jan 2019, 16:44

Nemozem editovat povodny prispevok neviem preco
Lebo moderatori fora.
Opytaj sa Drakoush-a a spol. Ti ti to povedia preco.

Vyzera ze je tam L, N, PEN a ide to k ventilatoru. Len ktory je ventilator a ktory privod L,N, PEN. Ty nevies presne, ze? Alebo ano?
To tam mas sadrokarton za obkladackami? Ak ano, takze je tam medzera medzi sadrokartonom a stenou?

Ak sa ti taketo riesenie paci tak tam daj toto:

https://www.sick.com/us/en/photoelectri ... C&fs=10000

Das tam neaky pekny kryt na tu dieru a vyrobis tam na kryte okienko pre luc. Myslim ze je to IR luc neviditelny. Treba zistit. My ich mame v robote a tie maju neviditelny luc.

Je to rovno na 230V AC, jeden typ priamo spina fazu do 4A sa mi zda (treba pozriet katalog), druhy ma relay vystup.

strana 9. zapojenie
https://cdn.sick.com/media/docs/7/57/85 ... 003857.PDF

Toto je najjednoduchsie riesenie, no stoji vyse 100eur. Da sa tam nastavit aj oneskorene zopnutie 0.5 - 10 sekund - to je pre teba idealne. Sadnes pocka 10 sek spusti sa ventilator. Postavis sa a moze sa to hned vypnut alebo zase po 10 sek.

Skus sa tu popytat, ci to niekto nema v robote a ci ti to nepreda za polovicnu cenu. Alebo potom bazare alebo ebay.

Su aj na 10-30V DC no tam ti treba este schovavat niekde transformator. Radsej by som kupil priamo na 230V AC.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa datam » 16 Jan 2019, 09:20

Takto. Prevážne nekadíš pri zhasnutom svetle.

Čo tak urobiť to tak že ak sa rozsvieti svetlo povolí sa samodržný obvod. Ten sa nahodí keď príde signál od PIR a zhodí až pri zhasnutí svetla prípadne aj s dobehom.

-- Spojený príspevok 16 Jan 2019, 09:22 --
romiadam napísal:
Skus sa tu popytat, ci to niekto nema v robote a ci ti to nepreda za polovicnu cenu. Alebo potom bazare alebo ebay.
Chudáčik keď viem kam by išiel nedal by som ho ani za 1000€ :lol:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa romiadam » 16 Jan 2019, 14:58

Takto. Prevážne nekadíš pri zhasnutom svetle.

Čo tak urobiť to tak že ak sa rozsvieti svetlo povolí sa samodržný obvod. Ten sa nahodí keď príde signál od PIR a zhodí až pri zhasnutí svetla prípadne aj s dobehom.
Uz sa nepamatam ci tu pial ze ma alebo nema okno (nechce sa mi to tu citat spatne). Ak je to byt, tam nebude okno. Tam by to nebol zly napad. Ja mam okno a cez den nezazinam, tak u mna by to neslo.

Taktiez by potreboval PIR oneskorit, a to si nepojde.

S neoneskorenym PIR-om nieco hodi do kosa na pradlo a zapne sa mu ventilator. Ak hned vyjde to by nebol problem, lebo sa to vypne, ale ak sa tam bude este potom motat okolo pracky, tak ventilator pojde kym tam bude pobehovat.

Takze mne sa tento spodsob az tak nezda.....

On tam potrebuje neak snimac na 230V co sa da nastavit na vzdialenost (uz kos s pradlom nazachyti) tiez zapnutie oneskorit o cca 10-20 sek. Ten SICK to presne robi, len je drahy a trosku velky cca 8x6x2 cm (treba pozriet do katlogu).
romiadam napísal:Skus sa tu popytat, ci to niekto nema v robote a ci ti to nepreda za polovicnu cenu. Alebo potom bazare alebo ebay.
datam napísal:Chudáčik keď viem kam by išiel nedal by som ho ani za 1000€ :lol:
Toto som nepochopil. Mozno si "sedim na vedeni"...

UPDATE: Uz som to pochopil. Chyba mi tam slovicko "snimac" (Chudacik snimac, ked...) :lol:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 16 Jan 2019, 22:06

ak to rozchodíš z tým senzorom aby si neskončil Obrázok
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

strg
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 18 Mar 2018, 09:51

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa strg » 17 Jan 2019, 12:12

0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Jan 2019, 02:25

za 10 158 CZK = 397.091 EUR bez DPH?

Kód výrobku......EAN..................Cena
M370S............. 8595580501709.....10 158,00 Kč

Za to si kupi 2-3 tie SICK snimace, co som mu ja odporucal.. a netreba k tomu este zdroj...

A zase sa tu bavime o nicom. Zase to utichne a o rok to zase bude riesit.... Niekedy ma to uz nebavi tu niekomu davat rady....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Príspevok od používateľa marioo » 21 Jan 2019, 16:33

NEchaj tam ten sezor čo tam máš a k nemu zapoj pod wc sedatko kapacitný spínač ak niekto sedí a zároveň sa pohne ventilátor pôjde...
ak nikto nesedí a hádže do koša iba prádlo pohybový zopne ale nebude splnena dalsia podmienka, že tam niekto sedí...

riešenie za 20-30-50 € ... a hotovo ..
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok