ako to zapojiť iba na jeden zdroj?

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

zvuco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 04 Mar 2019, 23:25

ako to zapojiť iba na jeden zdroj?

Príspevok od používateľa zvuco » 05 Mar 2019, 11:18

Ahoj,
uvažujem o výrobe testeru (najmä audio) káblov - mám vymyslenú takúto schému (chýbajú mi tam šípky pri jednotlivých LEDkách (všetko sú to LED diódy) a ešte nejaké odpory na úpravu napätia, aby to LEDky prežili :D - ale to je to najmenej doplniť...).
tester.jpg
Ku každému konektoru bude paralelne pripojených niekoľko ďalších typov konektorov (XLR, speakon, jack...), čo však nemá vplyv na funkciu...

Malo by to fungovať tak (a pri takomto zapojení aj funguje), že riadky predstavujú jednotlivé piny prvého konektoru a stľpce zase piny druhého konektoru. Po pripojení testovaného káblu sa rozsvietia iba tie LEDky, ktoré signalizujú prepojenie daných pinov na konektoroch, t.j. ak je kábel na oboch stranách zapojený rovnako (sú prepojené piny 1-1, 2-2, 3-3, 4-4) by mala svietiť uhlopriečka z ľavého horného rohu do pravého dolného rohu. Ak by boli napr. na konektore B zoskratované piny 2 a 3, tak by svietili LEDky na pozíciach 1-1, 2-2, 2-3, 3-2, 3-3, 4-4, ak by naopak niektorá zo žíl na kábli bola niekde prerušená, tak daná LEDka, ktorá by mala svietiť, by nesvietila... V prípade, žeby boli omylom 2 piny v konektore kábla naletované naopak, tak by svietili LED diódy na pozíciach napr. 1-2 a 2-1 namiesto 1-1 a 2-2...

A teraz sa už dostávam k jadru môjho problému: dalo by sa toto zapojenie nejak upraviť tak, aby neboli použité 4 baterky, ale iba jedna? Paralelne pripojiť jednotlivé vetvy obvodu k zdroju nemôžem, lebo by svietilo aj to, čo nemá...
Nechcem tam mať žiadny manuálny prepínač (ktorým by sa prepínalo medzi jednotlivými pinmi na konektore), tiež by som sa chcel vyhnúť programovaniu...
Ideálny prípad by bol, že iba pripojím kábel a hneď vidím na LEDkách, čo je s čím pospájané - t.j. nemusím vôbec nič stlačiť, prepnúť a pod.... Dá sa to nejak spraviť?

Vďaka za každú radu...
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: ako to zapojiť iba na jeden zdroj?

Príspevok od používateľa Jirka84 » 05 Mar 2019, 11:43

A co se tak inspirovat TŘEBA zde i s návodem k používání, než vymýšlet "zase" něco extra:
https://vyvoj.hw.cz/konstrukce/zadano-p ... abelu.html
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: ako to zapojiť iba na jeden zdroj?

Príspevok od používateľa Daevid » 05 Mar 2019, 14:09

Mňa napadá doplniť to zapojenie o malý dc/dc menič (spínaný zdroj) s trafkom so štyrmi sekundárnymi vinutiami.
0

zvuco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 04 Mar 2019, 23:25

Re: ako to zapojiť iba na jeden zdroj?

Príspevok od používateľa zvuco » 05 Mar 2019, 21:26

Daevid: 4 sekundárne vinutia trafa mi tiež napadli, ale až doteraz som mal tak nejak zafixované, že cievky (ktoré sú súčasťou trafa) fungujú iba pre striedavé priebehy (čo potvrdzuje aj vzorček pre induktanciu), takže vďaka za "zoznámenie sa" s jednosmerným trafom :)

Jirka84: začal som uvažovať aj nad takýmto nejakým riešením (i keď k vygoogleniu konkrétneho IO som sa ešte nedostal, takže ďakujem za konkrétny typ IO :D), avšak pri takomto riešení sa mi nepáči preblikávanie LED diód - chcel by som to tak, aby LEDky ktoré majú svietiť, svietili stále (až kým vytiahnutím kábla nenastane stav zhasnutia tej-ktorej LED diódy...).
Teraz mi však napadlo, že aj to by sa dalo vyriešiť buď dostatočne vysokou frekvenciou blikania (že voľným okom človek blikanie skoro ani nespozoruje) alebo pridaním nejakého obvodu, ktorý "podrží" LEDku zapnutú (do času, kým časovač v ďalšom cykle nepošle impulz na ďalšie rozsvietenie LEDky...)

Vďaka za odpovede :)
0

ma_to
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 28 Feb 2016, 10:56
Bydlisko: Púchov

Re: ako to zapojiť iba na jeden zdroj?

Príspevok od používateľa ma_to » 06 Mar 2019, 05:24

0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: ako to zapojiť iba na jeden zdroj?

Príspevok od používateľa Merak » 06 Mar 2019, 05:54

Ten link na ten tester nie je zlý, ale neuvidíš na ňom, či sú káble prekríženė alebo nie.
Tu musíš vymyslieť prepínanie nielen na jednom konektore ale aj na druhom, aby si mal v jednom okamihu vždy iba jeden vstup a jeden výstup.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: ako to zapojiť iba na jeden zdroj?

Príspevok od používateľa jenda23 » 06 Mar 2019, 09:19

A jakej je problém ten DC/DC se čtyřma sekundárama?
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok