RGB LED Matrix (video stena)

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

djducato
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 17:08

RGB LED Matrix (video stena)

Príspevok od používateľa djducato » 08 Máj 2019, 08:31

Zdravím.
Pustil som sa do projektu ktorý mi dáva riadne zabrať.
Chcel by som urobiť LED stenu o rozmeroch cca 800x400mm s tým že musí prehrávať videá, GIFy či obrázky. Samozrejme nejaké iné informácie o teplote, alebo čase, atď.
Na skúšku som kúpil jeden panel 64x64 pixelov s 3mm LED + Adafruit RGB Matrix HAT. Samozrejme Raspberrt Pi, zdroj 5V 20A a všetko ostatné. Žiaľ po zapojení to nefunguje podľa mojich predstáv čo i len na tom jednom paneli a neviem čo bude keď zapojím ďalších 7 :)
Ide o to že neviem či ich môžem len tak prepojiť cez HUB75 všetky naraz, alebo musím kúpiť ešte nejaký kontroler ktorý to bude ovládať.

Pripájam linky na panel, adafruit a projekt ktorý by som chcel aby fungoval. Za každú radu budem veľmi vďačný.

Panel: https://www.dfrobot.com/product-1644.html
Adafruit: https://www.adafruit.com/product/2345
Projekt: https://learn.adafruit.com/raspberry-pi ... beds=allow
0

djducato
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 17:08

Re: RGB LED Matrix (video stena)

Príspevok od používateľa djducato » 08 Máj 2019, 09:45

Našiel som video ako si to zhruba predstavujem, len neviem čo všetko mám objednať aby to fungovalo 8O
https://www.youtube.com/watch?v=OTa7oYPL0Go
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: RGB LED Matrix (video stena)

Príspevok od používateľa peterple » 08 Máj 2019, 09:52

Ak to berieš takto manažérsky, tak neobjednávaj nič. Bez znalostí to nedáš. To nie je projekt ktorý vymyslíš len tak za 5 minút.
https://www.twam.info/electronics/led-display To bude chcieť nejaké FPGA Alebo ísť hodne do low level veci na tom RPi.
Čo konkrétne ti vadilo na tom tvojom pokuse.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

djducato
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 17:08

Re: RGB LED Matrix (video stena)

Príspevok od používateľa djducato » 08 Máj 2019, 10:32

Pozeral som sa aj po inom riešení ako je RPi, ale nič som nenašiel v rozumnej cene. Pár firiem som napísal čo sa zaoberajú veľkoplošnými LED TV a najlacnejšia stena čo mi vedia dodať stojí 2700€ a to nie som ochotný zaplatiť :)

Samozrejme to nemusí bežať primárne na RPi, ale neskôr to bude musieť bežať cez LTE aby bol k tomu vzdialený prístup z centrály.
Nechám si samozrejme poradiť a pokojne pôjdem aj do iného riešenia.

Najväčší problém som mal s tým, že som nevedel prehodiť osi, stále mi to zobrazovalo takto:
Obrázok
A keď sa mi to aj podarilo, tak sa boli obe čísla v rovnakých miestach, čiže 1,1 spolu s 1,0 a 0,1 spolu s 0,0.

Bol tam problém že som nevedel nastaviť to reťazenie panelu:
Obrázok

Pretože jedinú hodnotu mi to zobralo chain length 4

Kód: Vybrať všetko

// Define the total number of panels in each chain.  Count up however many
// panels are connected together and put that value here.  If you're using
// multiple parallel chains count each one up separately and pick the largest
// value for this configuration.
chain_length = 4;
Ale akonáhle som order na 2 a 3, neukázalo mi to spodné čisla, pokiaľ som zmenil 3 na 0 a 2 na 1, urobilo mi presne čo na prvom obrázku, čiže obrátené

Kód: Vybrať všetko

panels = (
  ( { order = 3; rotate = 180; }, { order = 2; rotate = 180; } ),
  ( { order = 0; rotate =   0; }, { order = 1; rotate =   0; } )
)
Toto som nedokázal urobiť za žiadnu cenu
Obrázok

Tým pádom mi to nemohlo fungovať korektne.
A keby sa mi to podarilo vyriešiť, aby to fungovalo ako v tom projekte ako urobím aby som to zobrazil na 8mich paneloch súčasne?

Večer to znova zapojím a dám reálne foto ako mi to nefunguje
0
Naposledy upravil/-a djducato v 08 Máj 2019, 10:49, upravené celkom 1 krát.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: RGB LED Matrix (video stena)

Príspevok od používateľa peterple » 08 Máj 2019, 10:49

som si myslel že máš nejaký hw problém. Tebe nejde nakonfigurovať niečí sw? A nás sa pýtaš prečo to nejde? Prečo sa nepýtaš tých autorov alebo tej komunity? Alebo prečo si neupravíš ten sw ako potrebuješ?
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: RGB LED Matrix (video stena)

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 08 Máj 2019, 10:54

djducato -
To video čo si postol je síce pekné ale už tam nenapísali že potrebuješ poriadnu riadiacu jednotku ktorá má v sebe software / firmware ktorý to vie robiť a že tá jednotka stojí okolo 99 dolárov ( tá jednoduchšia ).Tie drahšie už dokážu robiť 300 000 pixelov (pri tých si ale "priplatíš" ...).

Bude to pre teba asi oriešok .
1. koľko máš času na tento "projekt" ?
2. koľko máš financií na tento projekt ?
3. aké máš znalosti ohľadom riadenia takýchto vecí ?


Vysvetlenie :
1 .Ak máš kopec času tak sa môžeš venovať "štúdiu / hľadaním " a skúšaním (a pravdaže kopou neúspechov pri tom ako sa ti to nebude dariť).
Síce vo "videu" to vyzerá často krát strašne jednoducho ale nik ti už neukáže koľko (možno stovák alebo tisíc ) hodín nad tým strávili ľudia aby to rozchodili správne podla ich predstáv .
2 .Ak máš dosť financií tak (prvý bod ) čas na takýto projekt môžeš skrátiť tým že si kúpiš už hotovú vec , alebo si "zaplatíš" ľudí ktorý ti dajú konkrétne riešenie a máš "pokoj" .
3. ak máš už ako také znalosti o tom ako riadiť takéto veci tak musíš už vedieť čo asi všetko potrebuješ na to aby ti to fungovalo ...

V tom poslednom linku čo si postol vypadá že je popísané všetko ...

Ako písal peterple
Bez znalostí to nedáš
You can even chain multiple matrices together for a longer display, you can chain as many as you like but the bigger the display the harder it is on the Pi so keep that in mind! We don't recommend more than 64x128 pixel setups
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

djducato
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 17:08

Re: RGB LED Matrix (video stena)

Príspevok od používateľa djducato » 08 Máj 2019, 10:56

No ja neviem či je to sw, alebo hw. Možno mám niekde zlé zapojený nejaký kábel, ja neviem prečo to nejde podľa návodu. Ale v každom prípade to bude aj hw problém, kedže bude potrebné zapojiť 8 panelov.
Mal som pocit, že mi niekto bude vedieť poradiť aj ohľadom sw, nie len ako to zapojiť, verím, že to niekto v cz či sk robil. No a zahraničné fóra bez angličtiny nepôjdu a tou ja nehovorím :(
Mile rád si upravím sw, keď mi niekto podá pomocnú ruku a povie ako na to, kde asi môže byť problém.

Tú jednotku za tých 99 dolárov som videl, ale nechápem že nemá pripojenie na HUB75, ale vyzerá že má iné konektory čiže bude potrebné zase nejakú kartu kde sa zapoja panely cez HUB75 a tá sa zapojí zase do toho kontrolera za tych 99 dolárov. Samozrejme pokiaľ by som sa vošiel do 1000€ za panel 800x400mm s tým aby to fungovalo bez problémov bolo by fajn..
Času mám tak mesiac a chodím do práce, čiže viem sa tomu venovať po večeroch.. Znalosti mám minimálne sa priznám.

No a vyzerá že teda viac ako 64x128 pixel s tým neurobím, takže pokiaľ by bolo iné riešenie bolo by fajn...
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: RGB LED Matrix (video stena)

Príspevok od používateľa peterple » 08 Máj 2019, 11:20

Jak že neurobíš?
https://github.com/hzeller/rpi-rgb-led-matrix
na konci stránky si pozri obrázok.
Na jednu vetvu zapájajú aj 8 modulov, alebo aj viac

Vidím že pán je optimista:
  1. času mám mesiac
  2. chodím do práce
  3. neviem anglicky
  4. neviem programovať
  5. neviem nič o hw
Z toho mi vychádza. Pán je manažér a hľadá blbcov čo to urobia za neho a zadarmo.
Za každým tým videom na youtube sú roky štúdia ako čo funguje. Od úplných základov čo je to napätie, prúd, odpor. Až po hackovanie RPi. Si prečítaj čo všetko má negatívny vplyv na výkon toho riešenia.
Do not use a graphical user interface (Even though the Raspberry Pi foundation makes you believe that you can do that: don't. Using a Pi with a GUI is a frustratingly slow use of an otherwise perfectly good embedded device.)

Switch off on-board sound (dtparam=audio=off in /boot/config.txt). External USB sound adapters work, and are much better quality anyway, so that is recommended if you happen to need sound. The on-board sound uses a timing circuit that the RGB-Matrix needs (it seems in some distributions, such as arch-linux, this is not enough and you need to explicitly blacklist the snd_bcm2835 module).

Don't run anything that messes in parallel with the GPIO pins, e.g. PiGPIO library/daemon or devices that use the i2c or 1-wire interface if they are on the same pins you need for the panel.

I have also seen reports that on some Pis, the one-wire protocol is enabled (w1-gpio). This will also not work (disable by removing dtoverlay=w1-gpio in /boot/config.txt; or using raspi-config, Interface Options -> 1-Wire)

If you see some regular flickering, make sure that there is no other process running on the system that could cause that. For instance, it is known that merely running top creates a faint flicker every second it updates. Or a regular ntp run can also cause flicker once a minute (switch off with sudo timedatectl set-ntp false). Maybe instead you might want to run ntp at system start-up but then not regularly updating. There might be other things running regularly you don't need; consider a sudo systemctl stop cron for instance.

There are probably other processes that are running that you don't need and remove them; I usually remove right away stuff I really don't need e.g.

sudo apt-get remove bluez bluez-firmware pi-bluetooth triggerhappy pigpio
Take a close look at your systemd (systemctl) and see if there are other things running you don't need. If you have seen packages in standard Raspbians that interfere with the matrix code, let me know to include it here. In general: This is why starting with a minimal installation is a good idea: there is simply less cruft that you have to disable.

It seems that more recent version of Raspbian Lite result in some faint brightness fluctuations of the displays and it is not quite clear why (see issue #483). If you are a Kernel person and can help figuring out what is happening that would be very appreciated. Also, you might know a minimal Linux distribution that is more suited for near realtime applications ?
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

djducato
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 17:08

Re: RGB LED Matrix (video stena)

Príspevok od používateľa djducato » 08 Máj 2019, 11:51

Nie som žiadny manažér, len obyčajný elektrotechnik skladajúci rozvodné skrine, čiže o elektrike mám pojem, ale nie na úrovni mV.
Robím to v rámci môjho voľného času, prv to bol hobby projekt pre mňa, ale nápad sa páčil vo firme tak by to chceli použiť na prevádzke.
Tiež som chcel len nasmerovať správnym smerom a poradiť sa. No pokiaľ to je taký problém ako to prezentuješ ty, tak radšej od toho projektu odstúpim..

Teraz sa dívam, že pri displejoch 64x64 je všade 1:32 scanovanie, ale keď sa pozerám na svoj tak v datasheete mi píše že je 1:16. Nemôže byť problém aj v tom? Navyše mám vetvy A,B,C,D,E no snáď toto mám dobre zapojené.. Ešte rozmýšľam, že mám nainštalovaný plný raspian, takže dnes to skúsim s čistou minimálnou inštaláciou..

Ale ako som povedal, rád upustím od RPi, pokiaľ bude nejaká možnosť ako v tom videu..
Prílohy
scan.jpg
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: RGB LED Matrix (video stena)

Príspevok od používateľa peterple » 08 Máj 2019, 12:11

To je síce pravda ale chováš sa tak. To je manažérska vlastnosť že nakúpime riešenie (v tvojom prípade 0€) nerozumieme ako ale používame. Inžinierske riešenie je že vieme ako to urobiť a urobíme to. Buď to postavíme celé sami alebo si nakúpime čo potrebujeme a pospájame to tak aby to fungovalo.
To RPi na to podľa mňa úplne stačí. Ani nemusíš zatiaľ sekať tú inštaláciu. V tom problém nie je. To až tam bude fičať video a občas to bude mrznúť. Potom môžeš riešiť.
Ohľadom multiplexingu. Samozrejme že si to musí odpovedať. Lenže to jaksi predpokladá vedieť ako je to zapojené. A ako k tomu ten sw pristupuje a čo ktoré zaklínadlo nastavuje. Bez hlbšieho štúdia a pochopenia sa to dá urobiť opäť len manažérskym prístupom - vyskúšať všetky možnosti. Takže buď sa tu objaví niekto kto to už má naštudované a za 5 sekund povie ako to treba alebo bude musieť niekto 5 dní študovať a skúšať a pochopiť čo a ako funguje.

-- Spojený príspevok 08 Máj 2019, 11:22 --

Preto je v tomto prípade najrýchlejšie obrátiť sa na komunitu ktorá to riešenie detailne pozná a odpovie ti do piatich minút ak je to živý projekt. Inak mi v práci na zobrazovanie takýchto info k prekvapeniu používame zariadenie ktoré sa volá TV a funguje to výborne. Ani to nieje dnes až tak drahé. Ale asi máš nejaký pádny argument prečo to musia byť LED zobrazovače (jas?)
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

djducato
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 17:08

Re: RGB LED Matrix (video stena)

Príspevok od používateľa djducato » 08 Máj 2019, 12:40

Môžeš mi veriť, že som nemal vôbec v úmysle sa chovať ako nejaký namyslený pako, prepáč ak si mal zo mňa taký pocit. Už sa s tým zaoberám cca mesiac po večeroch, ale pri dvoch deťoch a manželke to vôbec nieje jednoduché, to mi ver.. :D

Presne preto som sa obrátil na fórum, lebo som tajne dúfal, že niekto niečo podobné už robil a vie ako na to a môže ma nasmerovať správnym smerom. Nechcem od nikoho aby mi to celé nakonfiguroval ja sa rád v tom hrabem, ale už som na konci s možnosťami ktoré ovládam a tak som sa opýtal skúsenejších a oveľa múdrejších ako som ja.

Takže pokiaľ máte niekto radu, beriem ju všetkými desiatimi. Dnes večer ako som už písal sa to pokúsim opäť nahodiť a napíšem podrobnosti ako to mám zapojené a snáď nájdeme spoločnými silami nejaké schodné riešenie. A pokiaľ to bude fungovať tak potom sa môžme baviť po zapájaní ďalších panelov.

Áno ide o jas a vzdialenosť na akú to bude viditeľné, čiže keď bude svietiť slnko priamo na TV neuvidíš nič, kdežto pri tomto riešení je to úplne v pohode.

Edit:
Nestačilo by kúpiť toto a bolo by po problémoch?
https://www.aliexpress.com/item/TF-909I ... 03234.html
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: RGB LED Matrix (video stena)

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 08 Máj 2019, 17:47

Skús sem dať presné veci čo používaš / máš pri sebe .
Keď som teraz tak zbežne pozeral tak tam máš niekoľko verzií toho čo si sem postol že máš doma ( ale bez presného druhu / verzie ) .
Bolo by možno aj dobré keby si postol fotky ako to máš pozapájané , ako ti to funguje / nefunguje .

Skúšal si sa s tým zabávať ?
Napr.: zapojiť iba jednu (dve , tri ) časť toho Display - a ?
Skúšal si ich prehadzovať medzi sebou ?
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

djducato
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 17:08

Re: RGB LED Matrix (video stena)

Príspevok od používateľa djducato » 09 Máj 2019, 08:32

Sorry, včera som sa k tomu nedostal, snáď dnes budem vedieť na všetky otázky odpovedať..

Skúšal som 2 rôzne zapojenia s ktorými som pracoval:
1. Display napriamo cez GPIO piny (sú tam tiež rôzne možnosti zapojenia)
2. Cez adafruit matrix hat (tam je zapojenie na 64x64px nutnosť prepojiť na doske piny aby som dostal E vetvu a pripojiť na pin 24)

Časti displaya som neskúšal po častiach (pokiaľ myslíš piny A,B,C,D,E) Ale nie som si teraz istý, no mám pocit že pin D, ani nemám, čo mi príde z logického hľadiska blbosť.

Čo sa týka bežiacich textov a rôznych preddefinovaných zobrazení funguje všetko korektne (sú tam artefakty, ale to môže byť spôsobené presne tým grafickým rozhraním a celkovo plnou inštaláciou raspianu, ako napísal už peterple.

Ale za nič neviem rozbehať aby mi display fungoval ako monitor, tak ako to funguje tu:
https://youtu.be/zAU_l-wHP1Y

Takéto artefakty mi to robí, ale s tým sa dá ešte pohrať: https://youtu.be/Q9l2JP_ismE
0

djducato
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 17:08

Re: RGB LED Matrix (video stena)

Príspevok od používateľa djducato » 10 Máj 2019, 10:07

Takže tu sú tie fotky, zapájam to 1:1, ale vetvu E zapájam na pin 19 adafruit..
Prílohy
IMG_20190510_054235PHOTORESIZERCROPRESIZEANDSHAREIMAGESINBATCH1052019100036.jpg
IMG_20190510_054257PHOTORESIZERCROPRESIZEANDSHAREIMAGESINBATCH1052019100037.jpg
IMG_20190510_054326PHOTORESIZERCROPRESIZEANDSHAREIMAGESINBATCH1052019100038.jpg
IMG_20190510_054333PHOTORESIZERCROPRESIZEANDSHAREIMAGESINBATCH1052019100038.jpg
IMG_20190510_054352PHOTORESIZERCROPRESIZEANDSHAREIMAGESINBATCH1052019100039.jpg
IMG_20190510_054400PHOTORESIZERCROPRESIZEANDSHAREIMAGESINBATCH1052019100040.jpg
IMG_20190510_054432PHOTORESIZERCROPRESIZEANDSHAREIMAGESINBATCH1052019100040.jpg
0

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: RGB LED Matrix (video stena)

Príspevok od používateľa stefanSK » 10 Máj 2019, 10:32

Podľa akej schémy je to prepojené? Prečo E je zapojené priamo na GPI ?
Prikladám zapojenie Adafruit interfejsa, treba skontrolovať prepojenie signálov LED panela na JP15, či je to dobre.
Prílohy
Adafruit RGB Matrix HAT.pdf
(83.84 KiB) 45 stiahnutí
Adafruit RGB Matrix HAT_sch.pdf
(46.12 KiB) 53 stiahnutí
0
S.K.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok