Stolova lampa

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Stolova lampa

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Sep 2019, 21:42

Cavte,

z LIDL som si kupil stolovu lampu dcere asi pred rokom a teraz som ju vytiahlol ked sme jej kupili pisaci stolik. Je fajna a hlavne sa mi paci ze ma husaci krk, da sa vseliako vytocit.

Problem je ze musi byt stale na nabijacom kabliku pre MT. Nema v sebe baterku. Nemam tam pri stoliku zasuvku, tak som to riesil cez predlzovacku ale potom neskor cez powerbank. Ale chcel by som to inak vyresit. Ma to tri svietivosti, a spotrebu 50mA, 180mA a 450mA. Najcastejsie pouzivane na svietivosti 450mA.

Je tam tazke zelezne zavazie, ktore dodava lampe stabilitu a tu by som nahradil Lion baterkami (2 ks pralelne z notebookovej baterie) a dal tam neaky modul z ebay alebo aliexpresu, taky co by napajal aj lampu a zaroven nabijal baterku, ked je nab. kablik pripojeny a ked vytiahnem nab. kablik, tak lampa ide len z baterky a baterku odpoji, ked sa baterka vybije. Nieco ako mobil, ze ked nabijate, mozete snim stale pracovat. Existuje nieco take uz hotove? Pod cim to mam hladat?
Ak nie ako by ste to zbastlili?

Diki za rady.
lampa.jpg
lampa mala.jpg
lampa mala.jpg (2.13 KiB) 3404 zobrazení
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Stolova lampa

Príspevok od používateľa misocko » 20 Sep 2019, 22:05

lionku s napr takymto modulom , pripojit na napajanie tej lampy. Nabijacku k tomu pripojit mozno cez odpor tak aby sa neprekracoval nabijaci prud pri nabijani (ci uz nabijacky alebo lionky). modil kontroluje max a min napetie lionky
nakreslim ti to?
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Stolova lampa

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 20 Sep 2019, 22:07

0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Stolova lampa

Príspevok od používateľa misocko » 20 Sep 2019, 22:34

hej, mas pravdu, zabudol som ze aj takyto je. Nemusi potom riesit odpor. Pripoji nabijacku a ide...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Stolova lampa

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Sep 2019, 22:39

misocko, ale to je le protection board, nie? A ta zabezpecuje aby sa nevybila baterka uplne. Odpoji ju. To nie je to iste co je v baterkach pre telefony?

Tento protection board mozem pouzit ako nabijacku ked odporom obedzim prud? To som nevedel.

A ten druhy modul od TribecZacks, to chapem, IN je usb nabijcka a OUT je na baterku. A kam zapojit lampu, paralelne na baterku?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Stolova lampa

Príspevok od používateľa misocko » 20 Sep 2019, 23:04

ten protection board co som poslal ja , sa napaja B+ a B- na baterku, P+ a P- normalne pouzivas , ci uz na nabijanie alebo na napajanie niecoho. Ten modul zabezpecuje odpojenie pri nizkom (vybitie) aj vysokom (nabijanie) napeti na baterke. Nereguluje vsak nabijaci prud. Ma vsak ochranu proti skratu.

tie USB maju napojenie na baterku, spolocny minus a vyvod na napajanie niecoho. Nabijanie je riesene cez mikro usb a teda 5V (prud podla modulu, ja mam doma 1A nabijanie)
do tej lampy bz som dal ten co navrhol TribecZacks
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Stolova lampa

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Sep 2019, 23:19

Teraz to vidim na inom obrazku lepsie. IN je ten USB konektor, OUT tam pojde lampa a B+ B- tam ide liion baterka.

Super. Diki za info.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Stolova lampa

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 21 Sep 2019, 13:52

Zdar romiadam, ano je to usb charger pre litiove baterky, mam to na malom avr projekte, nabija sa z usb, avr je normalne v sleep mode ked sa nepouziva, baterka a avr su na sebe paralelne na vystupe toho chargeru, funguje to ok aj ked to je na usb a zapnute.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Stolova lampa

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Sep 2019, 15:29

a ked odpojis usb na dlho, tak avr ti uplne vybije baterku ked je tam paralelne na baterke, nie?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
LevKamil
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 19 Jún 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčianske Teplice
Vek: 63

Re: Stolova lampa

Príspevok od používateľa LevKamil » 21 Sep 2019, 17:31

Ja používam tento modul k plnej spokojnosti https://www.aliexpress.com/item/3246757 ... 38a87b0214
0

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Stolova lampa

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 22 Sep 2019, 13:55

romiadam napísal:a ked odpojis usb na dlho, tak avr ti uplne vybije baterku ked je tam paralelne na baterke, nie?
Zatial sa nestalo a casto to lezi bez pouzivania cele tyzdne, to avr v standby zere par uA. Ale tusim by som tomu mohol dorobit monitoring napajania pre istotu :)
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Stolova lampa

Príspevok od používateľa misocko » 22 Sep 2019, 14:25

ja mam konkretne tento modul a ten strazi aj nabijanie aj vybinajnie (pod urcitu hodnotu vypne)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Stolova lampa

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Sep 2019, 21:22

Presne ten som si objedal z ebay. Diki za info (aj ked nie tolko a za taku cenu). Sakra, vsak ta elektronika dnes nema cenu. Ako sa to da 5 ks vyrobit za 1.40€. Toto nechapem....a nikdy nepochopim.
Tie plosky B+ B- a OUT+, OUT- su prepojene paralelne alebo su oddelene?

-- Spojený príspevok 22 Sep 2019, 20:24 --
Tribec Zacks napísal:
romiadam napísal:a ked odpojis usb na dlho, tak avr ti uplne vybije baterku ked je tam paralelne na baterke, nie?
Zatial sa nestalo a casto to lezi bez pouzivania cele tyzdne, to avr v standby zere par uA. Ale tusim by som tomu mohol dorobit monitoring napajania pre istotu :)
Preco si AVR nepripojil na OUT+ a OUT- ?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Stolova lampa

Príspevok od používateľa misocko » 22 Sep 2019, 22:08

B+ a OUT+ su spojene
B- a OUT- su cez mosfet (ten akumulator odpoji pri prekroceni aj podkroceni napetia)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Stolova lampa

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Sep 2019, 22:36

Uz to chapem. Diki
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok