zámena predradníka pre T5 a T8

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

plantae
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 23 Jan 2018, 18:21

zámena predradníka pre T5 a T8

Príspevok od používateľa plantae » 25 Okt 2019, 21:51

ahojte, chcem sa spýtať, čo by sa stalo, keď sa použije pre žiarivkovú trubicu T8 elektronický predradník určený pre trubice T5 a naopak. výkonovo zhruba sedia.
konkrétne, predradník Philips hf-r 114-35 TL5 EII 1x 14/21/28/35 a trubica T8 60cm 18w
a čo keby to nesedelo výkonovo, napr. predradník Osram quicktronic profeseional QTP8 2x36, 2x38 a 2 trubice philips master tl5 he 28w/830
vdaka
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: zámena predradníka pre T5 a T8

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Okt 2019, 15:28

Odpoveď na tebou položené otázky nie je až taká triviálna. Problémom je, že parametre lineárnej žiarovky sú dva, prioritne prúd a potom napätie, (povedzme napríklad pre 40 W žiarivku je to 400 mA a 100 V). No a výrobcovia tieto parametre úspešne taja. Preto, ak ich niekde nájdeš a budú (takmer) zhodné pre žiarivku T5 aj pre žiarivku T8, môžeš ich zameniť. (Otázna je ešte kompatibilita žeravenia oboch typov trubíc, no tam nepredpokladám veľké rozdiely).

No a všeobecne sa dá povedať, ak bude príkon na žiarivke väčší, bude viac svietiť a viac sa opotrebovávať. A zas naopak, nedostatočne napájaná žiarivka bude slabo svietiť a až sa nemusí celá zapáliť.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: zámena predradníka pre T5 a T8

Príspevok od používateľa zipaj » 26 Okt 2019, 17:35

s predradníkom z ekonomickej žiarovky 11W som dlhodobo prevádzkoval 18W trubicu (asi 10 rokov, v kuchyni 1 zo 4 trubíc v svietidle) a nebol s tým problém, trubica zapaľovala okamžite, ostatné som mal zapojené cez tlmivky 36W do série a jednu cez 20W samostatne, ak by to malo byť naopak (predradník s vyšším výkonom), asi bude treba privinúť zopár závitov na výstupnú tlmivku, indukčnosťou a frekvenciou je daný výkon predradníka (samozrejme tranzistory to musia vydržať). A čo sa týka napätia na zapálenej trubici, je to veľmi závislé od výrobcu a hlavne veku trubice, bežne sa to líši aj o viac ako 50% pri rovnakom type trubíc.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: zámena predradníka pre T5 a T8

Príspevok od používateľa Dolfi » 27 Okt 2019, 10:03

Nedalo mi to, a aj pre vlastnú zvedavosť som sa pokúsil pozrieť aspoň na jeden prípad:

- magnetický predradník pre max. 40 W T8 žiarivku dáva 430 mA. (Takže na žiarivke bude úbytok napätia čosi pod 100 V).
- Philips dokonca netají parametre svojej 28 W lineárnej žiarivky T5, (viď.: https://www.lighting.philips.sk/prof/tr ... EU/product ). A tam je menovitý prúd udávaný 170 mA, (takže na žiarivke bude úbytok napätia asi 175 V). Zvláštne, ale prečo neveriť výrobcovi.

Takže záver, asi by tá 28 W žiarivka od Philips-a na tom 430 mA predradníku dlho nevydržala.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok