Výmena výbojky MH za HPS

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

Pomaranc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 13 Nov 2019, 17:56
Bydlisko: Trnava

Výmena výbojky MH za HPS

Príspevok od používateľa Pomaranc » 13 Nov 2019, 18:10

Zdravím, odišla mi výbojka ktorou som si osvetloval miesto pred garážou (praskol horák), v svietidle bola 250W metalhalogenidová výbojka. Svetlo dost potrebujem a kedže náhradný metalhalogenid nemám (ale už ho mám "objednaný" no ešte si počkám) našiel som doma sodíkovú výbojku Philips SON-T 250W a neviem či ju tam možem namontovat.
V svietidle je el. štartér a tlmivka, štartér by mal vyhovovat, ale údaje o tlmivke som nenašiel, presp. my to mala byt tlmivka pre ortutové výbojky a nieje určená ani pre metalhalogenid.

Bude svietidlo chodit aj so sodíkom, príp. pri výmene za metalhalogenid je tlmivka správna ? Dík.
Prílohy
IMG_1404.JPG
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Výmena výbojky MH za HPS

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Nov 2019, 18:45

Ak som dobre pozeral, tak tá PHILIPS výbojka má prúd cca 3 A a úbytok napätia okolo 100 V. Asi na tú tlmivku bude svietiť slabšie a tlmivka sa bude prehrievať.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Pomaranc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 13 Nov 2019, 17:56
Bydlisko: Trnava

Re: Výmena výbojky MH za HPS

Príspevok od používateľa Pomaranc » 13 Nov 2019, 19:10

Dolfi: Pozrel som si niekolko dokumentácii k roznym výbojkám a tlmivka je asi naozaj pre ortutové. Napr. Philips HPL-N 250W má prúd 2,1A ako je na tlmivke a úbytok cca 135V.
V svietidle bola výbojka TUNGSRAM 177890 HgMI/250W/DH a tá má prúd 2,8A. Teda tlmivka je zlý typ a mám kúpit takú aká tam má byt ? :confused:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Výmena výbojky MH za HPS

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Nov 2019, 20:43

Prečo ? Však si písal, že si objednal takú, čo tam pôvodne bola. A predpokladám, že tá tam svietila nejaký čas bez problémov. Ak ti to vyhovovalo svetelne, tak nie je čo riešiť.

Já by som tam skúsil a tú, čo máš doma. Podľa mňa, odpáliť sa nemôže, tlmivka to chvíľu vydrží a ak sa zapáli a bude svietiť dostatočne, tak nie je čo riešiť. Jedine že by si s ňou potreboval dlho svietiť, tak by som po čase skúsil oteplenie tlmivky, aby zbytočne nezhorela.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Pomaranc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 13 Nov 2019, 17:56
Bydlisko: Trnava

Re: Výmena výbojky MH za HPS

Príspevok od používateľa Pomaranc » 13 Nov 2019, 22:42

Tak možno by vydržala to áno, ale 2,8 A vs 2,1 A je o 1/4 menej. Nebude mat výbojka menší svetelný výkon alebo horšiu účinnost ? Svetla nikdy nieje dost a za predpokladu že by som sa vedel k tlmivke dostat za menej penazí, nebolo by lepšie ju hned vymenit ked už to budem mat otvorené ?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok