Pomoc s vyberom LINUX verzie

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Pomoc s vyberom LINUX verzie

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Máj 2017, 11:45

Cavte Linuxaci,
Ja som v LINUXE totalny novacik (od vcera) :)
Popozeral som na youtube neake review LINUXov a najviac sa mi pacila verzia Manjaro, nakolko je velmi podobna Windowsu. Problem je ze Pre tuto verziu na skype.com nie je instalacka, je tam len DEB a RPM. Ta ktora existuje pre tuto verziu LINUXU neoficialne (Skype for linux webRTC beta 5.1.0.1-1 ), nepodporuje video hovor. A ja potrebujem videohovor.
Sice tam ikonka je na video rozhovor, ked vyzvanam niekomu video naskoci, ale akonahle sa spojime, video sa vypne a vsetko je cierne a uz sa len pocujeme. Takze videokamera v PC funguje. Starsia Verzia 4.3 sa nechcela nainstalovat vypisovalo pri spustani instalacie: linux manjaro cannot satisfy dependencies. Potom som vybral beta verziu Skype for linux webRTC beta 5.1.0.1-1 a ta ide, len bez videa.

Takze moja otazka je,
Kto z vas pozna/pouziva LINUX ktory je podobny windowsu a funguje na nom skype aj s videorozhovorom? Ze by som si nainstaloval taky LINUX.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 02 Máj 2017, 11:52, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Pomoc s vyberom LINUX verzie

Príspevok od používateľa Loloone » 02 Máj 2017, 11:49

ani jeden LINUX nieje podobny Win ...chvalabohu :-)

na zaciatok odporucam UBUNTU :thumbup:
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pomoc s vyberom LINUX verzie

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Máj 2017, 11:55

Myslel som vzhladovo, ze vlavo dole je menu podobne ako Start a tam sa daju spusti programy. Lebo ten manjaro je podla mna naozaj podobny win.

A pre to ubuntu mi bude treba skype subor DEB alebo RPM? Toto vobec neviem co je. Este tak daleko nie som.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 983
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc s vyberom LINUX verzie

Príspevok od používateľa budvar10 » 02 Máj 2017, 11:58

Nemyslím si, že sa nejaký Linux podobá na Windows.
Linuxov je obrovské množstvo ale väčšina sa líši len v GUI.
Ja osobne používam Mint Mate. Je to odnož Ubuntu-Debian. Je dosť vhodný pre začiatočníkov, skype funguje.

EDIT: Vzhľadovo ku ktorému Windowsu? Mint-Mate je vzhľadovo dosť "podobný". Má roletkové menu, preto ho používam.
0
Naposledy upravil/-a budvar10 v 02 Máj 2017, 12:01, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Pomoc s vyberom LINUX verzie

Príspevok od používateľa Loloone » 02 Máj 2017, 12:01

vzhlad sa da customizovat, upravis si ako chces, listu aj tlacitko start si das kam chces

.deb sa ti nainstaluje automaticky
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pomoc s vyberom LINUX verzie

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Máj 2017, 12:18

Ja som este na youtube pozeral Mint Cinamon. Aj ten je podobny win, ta uvodna plocha.

Ja som vcera kompletne nastavil postu v tunderbird a aj pretriedil do zloziek. Teraz ked nainstalujem napr mint, da sa to neako odzalohovat komplet stiahnutu postu v manjaro a potom restore v Minte aby som to nemusel zase triedit?
Alebo staci len vykopirovat neaky adresar (ako vo win) a potom to tam nakopirovat?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 983
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc s vyberom LINUX verzie

Príspevok od používateľa budvar10 » 02 Máj 2017, 12:22

Mint má dva také hlavné prostredia. Cinamon je bez štart menu a Mate má štart menu.
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Pomoc s vyberom LINUX verzie

Príspevok od používateľa mac26 » 02 Máj 2017, 12:24

Upozornujem ze ide o starsi NTB.
Na konverziu instalacnych balikov mozes pouzit program "alien". Skype urcite funguje pod Manjarom. Aspon naposledy ked som skusal nebol problem...
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc s vyberom LINUX verzie

Príspevok od používateľa martin knocik » 02 Máj 2017, 12:32

Trochu uberte, problém nie je vo verzii ani distribucii linuxu ale v programe Skype.

Pokial viem, tak aspoň na 64 bit systémoch Skype 4.3 potrebuje niektoré 32 bit knižnice (dependencies). Je to taka špecialitka Skypu. Z akého zdroja si inštaloval ten skype 4.3 ? Zo skype.com alebo z Majaro AUR (prídavny neoficialny zdroj softveru) cez Software Manager ? Ak nemáš AUR povolené, tak si ho nastav podla tohto navodu https://manjaro-tutorial.blogspot.sk/20 ... njaro.html a potom skus nainstalovat skype z AUR podla tohto navodu https://manjaro-tutorial.blogspot.sk/20 ... -1608.html

V Skype 5.3 beta videohovory ešte nefunguju.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Pomoc s vyberom LINUX verzie

Príspevok od používateľa mac26 » 02 Máj 2017, 12:33

urcite bude mat 32bit, malo by to mat 3GB DDR2
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pomoc s vyberom LINUX verzie

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Máj 2017, 12:37

Skype urcite funguje pod Manjarom.
Pardoon, mas pravdu. Funguje. Problem je v smart telefone s ktorym som skusal skype spojenie. Kedze si napisal ze urcite funguje, tak som to vyskusal s druhym telefonom a tam to funguje.

Diki moc. Uz som myslel ze je to problem verzie skype, lebo aj na internete toto pisali (sice este niekedy v novembri 2016) ze neide skype video.

pre martin knocik
najprv somsktivoval AUR a potom chcel instalovat verziu 4.3 ale ta vyhodila chybu vid moj popis uplne hore. Potom som nainstaloval tu druhu verziu vid moj popis uplne hore a tam sa uz skype nainstaloval, ale neslo mi to video. A nakoniec som zistil ze problem bol v smart telefone,

:applause:

Nemusim preinstalovat

:applause:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Pomoc s vyberom LINUX verzie

Príspevok od používateľa miroja » 02 Máj 2017, 12:51

Uz par rokov bezim doma na Minte. Mam to na NB ACER (presny HW neviem, ale ma tak zo 6 rokov), ktory bol predany s Vistami.
Stiahni si live verziu, bootni a vyskusaj. Pokial to bude bezat ako live (z CD) pocitaj so spomoalenim.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pomoc s vyberom LINUX verzie

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Máj 2017, 13:14

Tato toshiba A300-17N je uz "babka" alebo "starsia pani". Bola kupena v roku asi 2007. Novonainstalovana vista HP pri prehravani videa nie vo full screen na youtube mi cely MCU zahltila na 100%. Takze odozva na kliknutie mysku bola casto oneskorena.
Ten linux manjaro mi pri prehravani videa na youtube vo full screen 720p vykazuje 70-90%.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Pomoc s vyberom LINUX verzie

Príspevok od používateľa dan21 » 02 Máj 2017, 13:57

Manzelka mala rozpozerane nejake serialy na Prime a kedze nasi operatori ju vyhodili z ponuky, zacala domna dobiedzat aby som to nejako spravil :-)
Tak som pozrel na net a nasiel som toto:
http://rpishop.cz/komplety/505-libreele ... cerna.html
Kedze som mal doma RPI 2B 1.1 tak som si hned vytvoril jednu SD kartu na LibreElec(KODI) a vsetko fachci jak ma. Je tam toho na mraky :-)
Kedze ty potrebujes Skype tak som skusil hladat a nasiel som toto
https://www.youtube.com/watch?v=e-4DLcHjfKE

neviem co dalsie by sa ti hodilo :-)
Je to len taka alternativa :-) :-)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pomoc s vyberom LINUX verzie

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Máj 2017, 14:21

Diki za pomoc vsetkym. Skype uz funguje aj s videom v Manjaro tak ako ma. Robilo mi to aj s druhym PC. Problem bol ze som musel na tych ostatnych zariadeniach aktualizovat skype. Na mojom telefone bol aktualizovany a na manzelkinom telefone nie, preto neslo vidoe. Potom som spustil videohovor cez skype z mojho PC (win7) na manzekin (Linux) a zase video neslo. Tak som aktualizoval skype na mojom PC a uz to ide.

Takze rada nazaver pre vetkych ak vam tiez nepojde v linuxe s niekym video v skype: Poziadajte dotychnych na druhej strane aby si aktualizovali skype ako v PC tak aj v smart telefonoch. Mne to pomohlo.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

backo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 17:22

Re: Pomoc s vyberom LINUX verzie

Príspevok od používateľa backo » 02 Máj 2017, 19:55

Skús si pozrieť ZORIN OS, je to vlastne UBUNTU, ale je to pre užívateľov, ktorí chcú prejsť z Windowsu na Linux.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok