EPLAN - základy

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

EPLAN - základy

Príspevok od používateľa Drakoush » 08 Dec 2017, 23:13

Zdravím,

vymámil som od firmy, pre ktorú pracujem, v čom kreslia schémy a dozvedel som sa, že je to eplan. Stiahol som demo verziu, je to vcelku slušný program, ale pred jeho kúpou by som sa rád naučil nejaké základy, aby som vedel, či sa mi bude páčiť. Ono nahodiť tam na skúšku jedno PLC a vyadresovať I/O je jedna vec, ale robiť komplexný projekt, ktorý zahŕňa aj číslovanie a adresovanie strán medzi sebou, to je už iné kafé. Ak toto bude pohodlné, potom si ho kúpim.

Čo ma zaujíma:

1. Tvorba tzv. "razítka" výkresu - vyplnenie údajov (kto kreslil, kedy, verzia, firma, popis...) Viem nahodiť nejaké veci, ale mám tam logo eplanu a neviem, kde sa dá zmeniť. Čili potrebujem sa zorientovať v menu tvorby projektov. Číslovanie strán som viacmenej zvládol. Pomohli by tu nejaké griffy na automatické číslovanie, ak niečo také je.
2. Kde zháňať súbory, o aké súbory ide a pod. - manažment dielov v eplane. Aj toto je vec, ktorá je nutná. Pracovať budem prevažne so Siemensom, Schneiderom, no niektoré diely sú wago, phoenix contacts, vipa, pilz a pod. Tvoriť sa bude prevažne schéma, no je možný aj layout - tu by stačil možno aj jednoduchý tvar s označením dielu, aby bolo možné nakresliť layout v rozvádzači.
3. Samotné základy - prostredie, orientácia, práca v editore a pod.

Keby mi niekto nerozumel, nahodím sem ukážku nejakej schémy, aby sme vedeli, o čom je reč, dnes je na to už neskoro. Každopádne budem rád za každú radu. Schémy, ktoré vytvorili v eplane a s ktorými pracujem sa mi páčia, sú logické a ľahko sa v nich orientuje. Viem, že 90% je to práca dobrého návrhára, ktorý to zaadresoval a logicky usporiadal, ale 10% patrí programu, že disponuje takou funkciou. ProfiCAD mu nesiaha ani po členky.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: EPLAN - základy

Príspevok od používateľa clim-ber » 09 Dec 2017, 00:25

A si sa aj zaujimal, ze kolko stoji licencia, skolenia atd ?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: EPLAN - základy

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Dec 2017, 08:50

Nie. Ani ma to nejak nezaujíma zatiaľ. Zmieril som sa s tým, že ak mám kúpiť nejaký soft, tak nebude lacný.
Pochybujem, že nejaká alternatíva, ktorá má rovnakú pridanú hodnotu a vlastnosti, bude výrazne lacnejšia.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: EPLAN - základy

Príspevok od používateľa clim-ber » 09 Dec 2017, 09:17

Heh, no ja by som zacal prave tym... Eplan co sa tyka komplexnosti a roznych modulov a nadstavieb v podstate nema konkurenciu. Vyvijany je uz desiatky rokov, aj tolko stoji. Zakladne licencie su sakra drahe a maju ich premakane osetrene.

Skus si u nich len taky orientacny dopyt, zastupenie je v Malackach a Kosiciach.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: EPLAN - základy

Príspevok od používateľa ondistef » 09 Dec 2017, 09:36

Eplan začína na cene okolo 2,5k€ a nie je problém sa dostať k 7k€, aspoň čo som počul na jednej prezentácii.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: EPLAN - základy

Príspevok od používateľa pajky » 09 Dec 2017, 11:06

Jako zadarmo :-D
Tiez nad tym uvazujem, az pride spravna doba, tak sa nan pozriem. Ale ta cena je strasna.
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: EPLAN - základy

Príspevok od používateľa clim-ber » 09 Dec 2017, 16:09

No ja viem aj o licenciach cez 10 kE za zaklad + servis... Kazda ponuka sa riesi individualne na mieru.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: EPLAN - základy

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Dec 2017, 01:38

Nechám si vypracovať aj ja jednu. Ja si myslím, že cena sa odvíja podľa počtu licencií a funkcií. Ja ako malosériový, resp. zákazkový výrobca nepotrebujem mať zložitý manažment pohľadávok. Mne stačí nakresliť schému, layout a rozpis.
Predpokladám, že sa do 5k mestím a to je suma, s ktorou som tak nejak aj počítal v rámci dobrého softu na schémy. Zvykol som si, že šetrenie sa nevyplatí a vidím, aký je rozdiel medzi lacným a drahým softom, pre porovnanie napr. blender a 3dsmax.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: EPLAN - základy

Príspevok od používateľa ondistef » 10 Dec 2017, 10:40

Drakoush napísal: ... Zvykol som si, že šetrenie sa nevyplatí a vidím, aký je rozdiel medzi lacným a drahým softom, pre porovnanie napr. blender a 3dsmax.
Porovnávať platený soft za 2k€ s open source, ktorý je zadarmo a vyvíjajú ho dobrovoľníci, tak neviem, neviem (Blender som používal a viem, čo dokáže ak s ním vieš pracovať, navyše s externými renderermi ako V-Ray, Aqsis a pod dokáže slušné veci).
3DS Max môžeš porovnávať tak s Mayou, Softimage, LightWave či Cinema 4D.
Ale za tých pár rokov sa z Blendera stal celkom slušný program s kopou funkcii a vnikol v ňom okrem krátkych pár minútových filmov aj celovečerný Argentínsky animovaný film Plumíferos. Aj keď uznávam, že ma svojské grafické prostredie, ale v minulosti bolo ešte zvláštnejšie.
Ono existujú aj náhrady týchto drahých programov, ide len o to či si ochotný prijať nejaký ten kompromis.
Ako si už vyššie písal, ani tie náhrady nie sú vždy lacné.
Sám pozerám po ProgeCAD ako náhrade za AutoCAD.
A celkom zaujímavo vyzerá nadstavba CADprofi Electrical pre vyššie spomenutý ProgeCAD ale aj AutoCAD.
Prípadne samostatný program FineELEC alebo tiež PCschematic či SEE Electrical.
Je mi jasné, že 100% náhrada trebárs toho EPLANu nikdy nebude, na druhej strane sa dajú nájsť alternatívne náhrady v dobrom pomere cena/ kvalita/ výkon.

EDIT:\\ Tento soft vyzerá tiež zaujímavo
http://www.cadkon.eu/sk/cadkon-mep.html
0

Napísať odpoveď