Stručne: POP / IMAP?

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Stručne: POP / IMAP?

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Mar 2018, 13:39

Ahoj vospolok,

apelujem hlavne na alidedka a jemu podobných členov, aby mi stručne vysvetlili, aký je rozdiel medzi POP3 a IMAP mailovou schránkou.
Aké sú výhody jedného, druhého. Mail bude konfigurovaný cez outlook, klienta na macu, klienta na ios.
Pri IMAP ak prečítam poštu na jednom zariadení, na druhom ostáva prečítaná. To nie je problém, ale outlook preberá správy iba neprečítané. Ak ju prečítam na mobile, už mi to nenatiahne outlook (šmejd jeden).
POP zas nemá podpriečinky.
Bolo by ideálne, keby som vedel sledovať online aj odoslanú poštu, teda na jednom zariadení ju pošlem a na druhom ju vidím v odoslaných.

Mám z toho sviečkovú na smotane :) (k dispozícii mám aj IMAP, aj POP, nie je problém použiť ktorékoľvek).

Ďakujem za rady! :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Stručne: POP / IMAP?

Príspevok od používateľa Daevid » 17 Mar 2018, 13:48

Pouzivaj IMAP. IMAP stahuje vsetky spravy, nie len neprecitane. Ak to takto neroby, tak pravdepodobne preto, lebo na zariadeniach kombinujes POP s IMAP... O rozdieloch, vyhodach/nevyhodach POP/IMAP toho na google najdes viac nez moc a to aj v CZ,SK jazyku...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Stručne: POP / IMAP?

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Mar 2018, 13:50

Ďakujem.

Čo je to goole?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Stručne: POP / IMAP?

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Mar 2018, 15:31

Aj ja niekedy neviem podla coho hladat (ak je toto tvoj pripad). Mam dobru naladu, tak nech sa paci, toto sa mi videlo najvystiznejsie:

https://support.forpsi.com/kb/a4017/roz ... -imap.aspx

POP3 (Post Office Protokol)
Je internetový protokol sloužící pro stahování zpráv ze schránky na serveru do lokálního poštovního klienta. Stahují se všechny zprávy ze složky pro doručenou poštu. V poštovním klientovi lze nastavit, aby se stahovaly buď pouze hlavičky (toto umožňuje označit zprávy po jejich prohlédnutí buď ke stažení obsahu nebo rovnou smazání) nebo celé zprávy. Po stažení mohou být zprávy v závislosti na nastavení poštovního klienta buď ponechané na serveru, nebo mazané po X dnech od stažení (pozor, nikoliv od doručení), nebo mazané až poté, co jsou odstraněné z koše. POP3 protokol neumožňuje plnohodnotnou práci se zprávami z více zařízení.

Výhody

pro práci se staženými zprávami není nutné připojení k Internetu
pokud jsou zprávy mazané okamžitě po stažení, nemůže dojít k zaplnění schránky
při nastaveném ponechání na serveru (i po určitou dobu) nejsou zprávy, které (i omylem) smažete v Doručené poště, odstraněné ze schránky na serveru


Nevýhody

stažené zprávy jsou k dispozici pouze pro jednoho poštovního klienta; nevhodně nastavený klient maže po stažení zprávy ze serveru, takže pak jsou nedostupné pro další (např. IMAP) klienty
poštovní klient pracuje pouze s doručenou poštou, odeslané emaily (nebo emaily přesunuté do jiných složek) se do schránky na server neuloží
v závislosti na frekvenci kontroly nové pošty mohou být zprávy do poštovního klienta stažené (z pohledu uživatele "doručené") se zpožděním
při ponechávání zpráv na serveru a přístupu z více poštovních klientů se mezi nimi nepředávají informace o stavu zprávy (přečteno/nepřečteno)
při poškození datového souboru, havárii disku, odcizení počítače o zprávy přijdete (doporučujeme tedy zálohovat data emailového klienta). (Poznamka romiadam: Len ak postu na serveri mazete. Ja ich nemazem (len junk maily), takze po nainstalovani postoveho klienta Firefox Thunderbird, sa mi vsetko znova stiahne do PC (pouzivam POP3) co mam na serveri Goolge. Dnes uz postove schranky su tak , ze je problem ich zaplnit)

IMAP (Internet Message Access Protocol)

Na rozdíl od POP3 protokolu zobrazuje IMAP klient přesně to, co se nachází ve schránce na serveru (obsah - zprávy, struktura složek - se zrcadlí). Protokol umožňuje provádět operace přímo na serveru (přesouvání zpráv do jiné složky, mazání zpráv). Umožňuje rovněž přidávat ke zprávám informace o stavu zprávy (přečteno/nepřečteno/smazáno) a synchronizovat je mezi různými poštovními klienty. Rovněž umožňuje získávat podrobné informace o schránce (volné místo ve schránce) a hledat zprávy bez nutnosti jejich stažení. Jednoznačně je tedy vhodný pro použití v mobilních klientech nebo v případech, kdy s jednou schránkou pracuje víc uživatelů nebo je používání více různých poštovních klientů.

Výhody

umožňuje přístup z více zařízení (mobilní telefon, tablet, notebook, pracovní stanice)
zprávy odeslané z jednoho poštovního klienta jsou dostupné i v jiném poštovním klientovi
nové zprávy jsou většinou oznamované okamžitě po jejich doručení do schránky
při poškození datového souboru, havárii disku, odcizení počítače (mobilu...) se zprávy stále nacházejí ve schránce na serveru

Nevýhody

pro aktivní práci se staženými zprávami je nutné mít připojení k Internetu
smazání zprávy v poštovním klientu se projeví na všech dalších zařízeních a ve schránce na serveru (při pročištění schránky tak může dojít ke ztrátě všech emailů dané složky)
při doručování a odesílání velkých zpráv může dojít k zaplnění schránky


romiadam: mne sa nepaci ze IMAP potrebuje internet (...pro aktivní práci se staženými zprávami je nutné mít připojení k Internetu). Preto pouzivam POP3, ale klienta mam nastaveneho tak ze nemaze na serveri nic. Maze az ja to z mazem z kosa v klientovi. Pri presune emailu do kosa sa sprava na serveri este nemaze. Zmaze sa az ked sa odstrani z kosa.
Neviem ako Outlook, ale Thunderbird mi natiahne aj precitane spravy do PC ked si ich predtym precitam v GMAIL aplikacii v mobile.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Stručne: POP / IMAP?

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Mar 2018, 17:57

Ani nejde o to, že by sa mi nechcelo, alebo by som nevedel... Problém je, že hľadanie v googli väčšinou prináša obšírne výsledky, ja potrebujem stručnú odpoveď - asi takú, ako si dal Ty, kde je zhrnutie výhod a nevýhod.

ALE! Ani to nie je argument. Prišiel som na fórum, slobodne som sa opýtal a slobodne môžete odpovedať. Je jedno, či som lenivý, neschopný, alebo čokoľvek iné - "použi google" nie je odpoveď! Keby každý používal google, tak toto fórum ani nežije, pretože na nete je všetko a druhá vec je, že na podobné problémy google väčšinou nájde iba ďalšie fórum, kde sa ešte nevytratila pokora, úcta a ochota radiť a nie je tam zas odkaz na google.
Už si to ku..a uvedomte (oslovujem teraz celé publikum, nie vás dvoch), že človek si sem chodí po rady a nie je vašou povinnosťou odpovedať, ak nechcete. Odpoveď typu "použi google" sa dá klasifikovať ako OT a teda je zbytočná. Alebo teda zrušíme fórum a doména bude presmerovaná na google :D

Toľko na tému google. Teraz späť k problému - už som to pochopil a lepšie mi vychádza IMAP, takže som to nakonfiguroval cezeň.
Daevid, romiadam - ďakujem :) (Alidedko nestihol :D )
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď