Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Morzeova abeceda

Morzeova abeceda

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

Morzeova abeceda

Odoslaťod muziker » 12 Mar 2019, 18:48

SW: Morzeovka 3 – freeware výuka morzeovky:
http://7software.wz.cz/popis/morseovka.htm

V máji uplynie už 175 rokov od okamihu, keď v éteri prvýkrát zaznela Morzeova abeceda. Aj keď sa zdá že ude o prežitok doby,opak je pravdou. Ešte aj dnes ju musia ovládať všetci tí, ktorí sa chcú plaviť svojou (alebo požičanou) loďou po svetových moriach (u nás na riekach sa jej znalosť nevyžaduje). Dodnes však musia morzeovku ovládať aj vojenskí piloti (v USA len námorné letectvo. keďže tvoria súčasť námorníctva). Od rozšírenia NATO ju ale musia ovládať aj všetci piloti všetkých armád v zoskupení. V civilnom letectve (ale ak treba, tak napr. aj na horách) sa síce nevyžaduje jej znalosť, ale môže sa použiť pri komunikácii napr. pri poškodení komunikačných systémov.

Porozumieť, ale aj naučiť sa morzeovku pomôže výukový program "Morzeovka" - myslím že ide o jeden z najlepších výukových programov morzeovky dnes. Stiahnuť si tento program môžu prípadní záujemci o "pípanie" napr. tu:
https://www.slunecnice.cz/sw/morseovka-7software/ (veľkosť 333 kB)

Je to malý, praktický a prenosný nástroj určený na to, aby pomohol každému s prekladom z Morzeovky , alebo do nej . Pre počítač sa vyžaduje OS aspoň Win 7 (staršie už hádam nikto ani nepoužíva aj keď ich niekto z recesie má nainštalované na historickom pc, ntb a pod.), ... a novšie, jazykom je čeština čo asi nerobí nikomu problém, tento program si nevyžaduje inštaláciu, ... skrátka pohodička. :)

Program používa niektoré inteligentné mechanizmy. Poradí si aj so skupinami znakov (ako napr. ch). Na začiatku vety použije veľké písmeno, správne určí smer zátvoriek, automaticky prekladá Q-Kódy v texte a podobne. Preklad je veľmi univerzálny, môžete ľubovoľne meniť tabuľku znakov a Q-Kódov. Dokonca tu možno nastaviť, ktoré znaky sa majú chápať ako bodka a ktoré ako čiarka.

SW Morzeovka zobrazí zoznam znakov, aj Q-Kódov v prehľadnej tabuľke, prípadne ak treba aj „vypípa“ celý text. Ovláda aj jednoduché šifry.
Tento program ale nie je len prekladač. Z morzeovky a Q-Kódov vás dokonca môže aj preskúšať. Môžete si tu dokonca aj precvičovať počúvanie morzeovky a rozhodnúť sa , či budete odpoveď vypisovať celú, alebo si ju vyberiete z ponúkaných možností. Samozrejme nemôže chýbať ani kompletná Morzeova abeceda, vrátane slov v prehľadnej tabuľke.
muziker
muziker
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6166
Vek: 71.24
Založený: 10.03.2009
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Karma: 47

Naspäť na Softvér

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

Forums ©
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist

Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.05 sekúnd