Vlastný bootloader na PC

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Vlastný bootloader na PC

Príspevok od používateľa Edgar » 09 Okt 2019, 10:13

Ahojte, ani sám neviem, ako túto tému nazvať. Včera kamarát kúpil repas notebook, išli sme dať doňho Windows. Najprv sme ho zapli že pozrieme BIOS, všetko OK, potom sme reštartovali a čakali iba chybu že neobsahuje bootovací disk, ale to sa nestalo. Zobrazilo tam obrázok s logom toho obchodu a textom že ďakujú za zakúpenie a notebook neobsahuje operačný systém, plus informácie o tom ako si to u nich zakúpiť atď.. Proste to je jedno, bola to jedna fotka. Nevie niekto ako to spravili? :biggrin: Disk som potom aj tak vybral lebo tam išlo SSD a pripojil do iného PC, boli tam len asi 4 súbory (príponu si nepamätám lebo hneď som mu ho formátoval a nechal ako externý) a ten obrázok v JPG. Neviem ani ako to hľadať na internete, lebo neviem ani ako to nazvať po Slovensky. Jediné čo som našiel boli vlastné obrazy Windowsu alebo vlastné bootovacie logo Windowsu, prípadne zmeny bootloaderov na mobiloch... Ak s tým niekto má skúsenosti tak budem rád za vysvetlenie :applause:
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vlastný bootloader na PC

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Okt 2019, 10:16

upraveny grub + vytvoreny vlastny boot.img - pre skusenejsich linuxakov vytvorenie niecoho takeho je otazka chvilky. a ma to par kilo
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vlastný bootloader na PC

Príspevok od používateľa Edgar » 09 Okt 2019, 14:00

Tak teraz neviem či je tak málo skúsených Linuxákov že to nikto nedal na net, alebo doteraz neviem nájsť návod. Našiel som akurát návody na custom GRUB kde si zmeníš dizajn boot menu, ale nič také že ti iba nabootuje jednu fotku...
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vlastný bootloader na PC

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Okt 2019, 15:36

ak hladas konkretne riesenie, tak to asi nenajdes. to si musis vytvorit sam. grub ti zinicializuje zaklad a nacita boot.img. a v nom moze byt cokolvek. napr. aj program na par riadkov, ktory ti zobrazi obrazok.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastný bootloader na PC

Príspevok od používateľa peterple » 09 Okt 2019, 17:34

Neviem nerobil som ale google hovorí že existuje
https://www.google.com/search?q=grub+splash+image

Nakoľko si ale na disku videl nejaké súbory typujem že tam dali freedos a po nabootovaní zobrazili obrázok nejakým prezeračom obrázkov. Pre znalcov DOSu ešte rýchlejšie riešenie ako linuxové. Free sytémov je ako mraku a niektoré nabootujú veľmi rýchlo
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vlastný bootloader na PC

Príspevok od používateľa Edgar » 09 Okt 2019, 19:01

Tak nakoniec som ten disk asi ani neformátoval, kamarát mi teda poslal jeho obsah:
bootimage.png
Ten GRUB splash image som našiel tiež, to je to vlastné boot menu, čiže to asi nebude to...
No veď niekto to možno aspoň približne zistí podľa súborov.
0

jukov
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 04 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: IPD (BA)
Vek: 55

Re: Vlastný bootloader na PC

Príspevok od používateľa jukov » 09 Okt 2019, 19:23

0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vlastný bootloader na PC

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Okt 2019, 19:42

tak je tam syslinux.
vidis, este sa to da ako grub splash image s tym, ze v zozname nebude ziaden os a teda to ostane "visiet" na tom obrazku. a nemusis nic kodit.
prepanajana naco tam pchat freedos, to je ako s kanonom na vrabce. to uz dnes fakt nikto nema snahu trocha optimalizovat veci? grub+ jednoduchy obrazok a ked sa vojdes do 512 kilo, tak to mas priamo v mbr a disk mas cisty, bez jedineho suboru
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastný bootloader na PC

Príspevok od používateľa peterple » 09 Okt 2019, 20:24

https://www.howtoforge.com/tutorial/gru ... een-image/
grub 2 vie zobrazit aj obrázok podľa tohoto.
s volbou quiet splash vieš skryť to menu a zobraziť len ten obrázok.

Prečo freedos? Pretože nabootovať a urobiť

Kód: Vybrať všetko

format c: /s
a vytvoriť autoexec.bat a nakopirovať obrázok a prezerač môže byť pre neznalca linuxu ale windowsu o dosť jednoduchšie, ako nahodiť tam syslinux.
Aký kanón na vrabce? To chceš povedať že io.sys a ten druhý súbor čo už neviem ako sa volá a command.com vyjde na viac ako na 512kB. Veď čistá bootovacia disketa je ešte celá skoro prázdna. Som ešte robil na PC ktoré mali iba 360kB flopáky a nabootoval z nich system, aj sa spustil t602 aj som si tam uložil ten text čo som písal. Si typnem že to freedos riešenie môže zaberať menej než to s tým syslinuxom.

Možností je veľa, existuje aj os menuet napísaný v asm a pod. Nech si vyberie každý čo mu pasuje.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vlastný bootloader na PC

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Okt 2019, 20:37

lebo som mal freedos a nebolo to len o par suboroch, aj ked som sa ho snazil osekat.
grub preto, lebo je dost pouzivany a relativne jednoduchy. grub2 uz je trocha komplikovanejsi.
ano, moznosti je kopec, poznam typka co si sam nakodil vlastny bootloader, ale to uz su extremy.
tiez som mal disketu, kde bol dos, t602 a volkov commander + par dalsich utilit, ale tie casy su prec
napr. okolo roku 2000 sme mali notebooky, kde bola 100mb particia s linuxom a malo to videoprehravac a browser. a nastartoval do 10 sekund z klasickeho disku
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Vlastný bootloader na PC

Príspevok od používateľa zen » 10 Okt 2019, 19:41

Edgar napísal:Najprv sme ho zapli že pozrieme BIOS, všetko OK, potom sme reštartovali a čakali iba chybu že neobsahuje bootovací disk, ale to sa nestalo.
Hadam ze ti hlavne ide o to, instalovat Windows - startuj pocitac z CD-ROM alebo z USB. Ako to urobit najdes v BIOS (kazdy je iny, casto F2, F8 - F12). Vela pocitacov skusi automaticky startovat z USB (ale nie z kazdeho portu) ak je tam kluc.
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vlastný bootloader na PC

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 11 Okt 2019, 05:16

windows vie nainstalovat. jeho skor zaujimalo, ako firma urobila to, ze sa tam zobrazil po starte vlastny obrazok
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď