BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa Wicker » 13 Okt 2019, 23:28

Dobrý večer,

prosím Vás v čom vytvorím funkčné BOOT USB s WIN XP na notebook LENOVO B50-80 ? Už dve hodiny sa tu trápim a skúšam a stále to nejde, vyskúšal som niekolko programov a nič, buď chyba alebo to ani nenaskočí, neviem či je chyba v programoch alebo v NTB. Skúšal som aj viacero ISO suborov s XP.

Nemá niekto overený postup, či program ?

Ďakujem pekný zvyšok večera.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa medved » 13 Okt 2019, 23:52

Ja na BOOT USB používam Rufus 3.3
https://filehippo.com/download_rufus/87529/
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa mr.dred » 13 Okt 2019, 23:54

Lenovo majú problém s ovládačmi na USB. Po boote má spustený základný ovládač USB2.0, ale po určitej dobe inštalácie už potrebuje ovládače na USB3.0 . W10 inštalácia prebieha normálne, tam ovládače pre Lenovo sú, ale pri W7 treba najprv ovládače na USB nakopírovať na disk (na druhú partíciu - lebo ináč ich už nemáš ako inštalácii ponúknuť) a počas inštalácie (keď sa USB vypnú a inštalácia sa zastaví) treba mu zadať cestu k tým ovládačom. Potom to pokračuje normálne ďalej. Spôsobuje to zrejme absencia 3.0 ovládačov v inštalačke W7. Pri XP bude zrejme ten istý problém, ale to odskúšané nemám. Na Lenovo som XP nedával.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 14 Okt 2019, 06:14

dred: existuju programy, ktorymi vies priamo do instalacky zakomponovat ovladace, alebo napr. aj zaplaty, pripadne si zautomatizovat instalacku. na xp je to xplite a myslim ze to berie aj sedmicky. 8 a vyssie som neskusal.
ja som si tak svojho casu integroval priebezne zaplaty, aby som usetril cas po instalacii.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa mr.dred » 14 Okt 2019, 07:19

pocitujlasku napísal:existuju programy, ktorymi vies priamo do instalacky zakomponovat ovladace...
viem že také sú, ale potrebuješ k tomu minimálne druhý funkčný PC/NTB, na ktorom si to skompiluješ a druhá vec je, že ovládač ktorý tam vsunieš zrovna nemusí byť ten "orechový". Tak že výsledok je neistý a ďaľšie kompilovanie a testovanie zaberie spústu času. Ja som na druhú partíciu nakopčil všetky dostupné ovládače pre Lenovo a pri ištaláci si už sám vhodný ovládač našiel (podľa inf súboru) a po inštalácii aj ďaľšie chýbajúce.
Po úspešnej inštalácii, aktualizácii ovládačov a úprave systému k "obrazu svojmu" si aj tak vždy robím obraz disku (cez NortonGhost) a k inštalačke sa už vraciam len veľmi výnimočne - skôr vôbec.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa Wicker » 14 Okt 2019, 07:36

Toto Lenovo nema problem s instalaciou W7 z USB ide to normalne, tak isto aj W10, len vcera dom narazil na problemy s XP. Rufus som skusal a nic, neslo to, sice neviem ci verziu ktoru ppostujete, mozem este vyskusat.
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 14 Okt 2019, 08:02

Z mojho laickeho pohladu na vec, tam vidim hned tri problemy.
1. je tam uz UEFI alebo obycajny BIOS?
2. ci je tam jedno alebo druhe, pre instalaciu XP-cka treba zapnut "compatibility mode" niekde pri nastaveniach disku, ak sa to vobec da. XPcko vzniklo v roku 2001 a UEFI v tom case este nebolo ani na svete.
3. Dalsim problemom je ze ziadna istalacka XPcka (ani s SP3) neobsahuje SATA ovladac pre disky. Ten si budes musiet najst a integrovat do ISO suboru a az potom si mozes vyrabat bootovatelny USB kluc. Ja som to robil cez program NTLite a ovladac som asi stahoval zo stranky MS alebo zo stranky vyrobcu NB, uz si to nepamatam. Upravenu instalacnu mam odlozenu a viem ju uz hocikedy pouzit. Skus poguglit "sata drivers for windows xp" navodov je plny internet a v slovencine.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 14 Okt 2019, 09:37

mr.dred napísal:potrebuješ k tomu minimálne druhý funkčný PC/NTB, na ktorom si to skompiluješ a druhá vec je, že ovládač ktorý tam vsunieš zrovna nemusí byť ten "orechový".
jasne, ale urobis to raz a mas pokoj. a ten ovladac, to je prave o tom, ze ty si tam vies nahadzat vsetky od lenova a nemusis ich potom rucne instalovat. max. tak aktualizovat, ale na to ma lenovo nastroj.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa mr.dred » 14 Okt 2019, 18:59

TU som ti upol XP-čko, ktoré som používal dlhé roky. Je so SP3 + driver pack (po rozbalení asi 3Gb ovládačov). Skúšal som ho dať na kľúč cez RUFUS - bez problémov, inštaláciu z neho ale nemám momentálne na čom skúsiť...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa Wicker » 14 Okt 2019, 23:34

Dakuhem, v priebehu tyzdba to stiahnem, mam toho terz viac cez tyzden, ale myslim na to
0

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa Wicker » 15 Okt 2019, 21:30

Zatial takto...
Prílohy
72252959_518080335691494_4711940085648457728_n.jpg
72261902_652403285287655_4398522569574055936_n.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa Edgar » 15 Okt 2019, 23:40

Toto vyzerá na celé zlé bootovacie USB. Na inom počítači bootuje?
Čo sa týka SATA driveru, stačí v BIOSe prepnúť režim SATA radiča z AHCI na IDE a SATA ovládač nainštalovať potom priamo zo systému.
Čo sa týka tých USB 3.0 ktoré boli vyššie spomenuté, tiež sa to dá jednoducho riešiť a to inštaláciou systému z CD :D
Inak neviem ako je to možné ale počítač s IDE diskom som nemal nikdy a vždy som WinXP normálne inštaloval na SATA disky s AHCI režimom radiča, asi som mal už tie verzie OS ktoré to v sebe dodatočne mali, lebo originál Win na CD som tiež nikdy nemal :D
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Okt 2019, 01:45

Edgar napísal:Čo sa týka tých USB 3.0 ktoré boli vyššie spomenuté, tiež sa to dá jednoducho riešiť a to inštaláciou systému z CD
Z CDčka je to rovnaký problém.Pokiaľ nemá ten 3.0 ovládač, nepustí inštaláciu ďalej.... iný OS ako W10 to normálnym spôsobom nechce. Na to ma upozornili aj v obchode, keď som dievke kupoval Lenovo NTB bez OS.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Okt 2019, 05:03

ja som tiez do jedneho mini pc daval sedmicky, aj ked oficialne neboli podporovane a tiez mi z cd nesli. vyriesil som to hnusne neodborne :-) vybral som disk a dal do starsieho kompu. tam som nainstaloval system, na disk som potom nahadzal ovladace a disk vratil do noveho pc. system sa chytil a nabootoval, uz som len doinstaloval ovladaceca vybavene. lenze usb3 a nesla ani klavesnica ani mys, tak som sa pripojil cez remote desktop a tak instaloval tie ovladace.
sice som s tym zabil pol dna, ale vysledok je, ze ten system tam bezi v pohode.
pre istotu som si hned urobil image disku, keby padol, tak aspon viem dat system uz bez tych kuzleni
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Okt 2019, 10:04

mr.dred napísal:Pokiaľ nemá ten 3.0 ovládač, nepustí inštaláciu ďalej
A prečo tú inštaláciu nepustí ďalej? Nemalo by to potom len ostať v správcovi zariadení ako neznáme zariadenie?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Okt 2019, 10:18

Počas inštalácie vyplo základný 2.0 ovládač z biosu a chcelo nainštalovať nový 3.0 , ale ten nemal na inštalačke k dispozícii.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Okt 2019, 10:36

Edgar: nie, on proste odpoji usb a zrazu zisti, ze nema ovladace a uz nema pristup k usb instalacke. Proste sa sam odreze od zdroja.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Okt 2019, 10:40

...ano, tak je to presnejšie povedané :agree:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Okt 2019, 10:56

pocitujlasku napísal:uz nema pristup k usb instalacke. Proste sa sam odreze od zdroja.
To mi celkom logicky došlo, preto som napísal že malo by stačiť inštalovať z CD, ale Dred spomínal že to nepôjde ďalej ani pri inštalácii z CD :D a z toho mi vychádza že by proste len malo nechať USB Root Hub ako "Unknown device", podobne ako iný špecifický HW, napr. webkameru.
mr.dred napísal:Počas inštalácie vyplo základný 2.0 ovládač z biosu a chcelo nainštalovať nový 3.0 , ale ten nemal na inštalačke k dispozícii.
Netvrdím že nemáš pravdu, ak to máš vyskúšané a bolo to tak, no nedáva mi to zmysel že prečo. Veď kedysi ani na grafiky neboli drivery vo Windowse a nainštalovalo, len so zlým rozlíšením.

Edit: Síce vlastne aj pri inštalácii z CD sa teoreticky dostávame k problému, že inštalačka nevidí SATA jednotky, takže vlastne nuvidí samu seba? :biggrin: to musí byť nejak poriešené :rolleyes: Ale asi už zbytočne polemizujem, uvidíme ako sa vyjadrí autor témy.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: BOOT USB s XP na LENOVO B50-80

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Okt 2019, 12:21

Ono je to v podstate tak, že na začiatku inštalácie si OS nakopíruje väčšinu súborov a ovládače na HDD a potom pracuje už len s nimi, ale nekontroluje či má všetky potrebné - aspoň tie základné.... Potom príde k tomu, aby ich nainštaloval, ale nemá ich a pôvodné z biosu už zrušil.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok