Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • PLC Programovanie , Zaciatok ...

PLC Programovanie , Zaciatok ...

Problematika ohladne regul├íci├ş (PI, PID), ovl├ídania pohonov, odmeriavan├ş veli─Ź├şn, automatiz├ície PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

PLC Programovanie , Zaciatok ...

Odosla┼ąod markpol » 06 J├║n 2012, 22:07

Ahojte , chcel by som sa spytat profikov :P , ako sa oboznamit s PLC Siemens alebo ALLen Bradley , asi programovanie je pre mna zlozite , ale nejake ovladanie , alebo ako to vlastne funguje ... , zohnat si nejaku literaturu a podobne , ak ano tak nazov , .. atd ...

Zatial dik..
markpol
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 5
Zalo┼żen├Ż: 06.06.2012

Re: PLC Programovanie , Zaciatok ...

Odosla┼ąod Pe┼ąus » 06 J├║n 2012, 23:12

ur─Źit─Ť scripta z vysok├Żch ┼íkol, k programov├ín├ş slou┼ż├ş i grafick├ę rozhran├ş (Siemens) a pr├íce s n├şm je v pohod─Ť... ale p┼Öiprav si slu┼ínou ─Ź├ístku pen─Ťz
Sout─Ť┼ż Cena bastl├ş┼Ö┼»: http://cenabastliru.cz
Nominujte/hlasujte a vyhrajte multimetr, IoT moduly, v├Żvojov├ę kity, PLC a spoustu dal┼í├şch cen
https://chiptron.cz - novinky ze sv─Ťta elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)
Pe┼ąus
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3927
Vek: 27.8
Zalo┼żen├Ż: 07.03.2009

Odosla┼ąod lepirk » 26 J├║l 2012, 13:09

markpol nap├şsal:Ahojte , chcel by som sa spytat profikov :P , ako sa oboznamit s PLC Siemens alebo ALLen Bradley , asi programovanie je pre mna zlozite , ale nejake ovladanie , alebo ako to vlastne funguje ... , zohnat si nejaku literaturu a podobne , ak ano tak nazov , .. atd ...

Zatial dik..

Ahoj prv si doco precitaj o HW to mas stranku na Allen Bradley nas to datasheet -y vlastne vsetko co potrebujes.... potom sa pusti do programovania.......

http://www.br-automation.com
lepirk
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 8
Vek: 27.67
Zalo┼żen├Ż: 30.07.2009

Odosla┼ąod Majo2595 » 28 J├║l 2012, 18:53

Ahoj
Mno ja sa venujem profesion├ílne S7─Źke vr├ítane pohonov a vizualiz├ícii. V poslednom ─Źase aj hodne ┼íkol├şm a viem ako to je ke─Ć sa to niekto sna┼ż├ş nau─Źi┼ą len ako te├│riu zo skriptov. Je to blbos┼ą.
na za─Źiatok poviem ak├ę vedomosti mus├ş┼í ma┼ą aby si mohol pom├Ż┼í─ża┼ą na programovanie simatiku. Preto┼że sa jedn├í o ve─żmi ┼ípecifick├║ oblas┼ą programovania zameran├║ na priemysel a v├Żrobu.
1) z├íklady elektrotechniky zo strednej mus├ş┼í ma┼ą za 1 (mo┼żno 1-) ak nie dou─Źi┼ą.
2) ─Ź├şslicov├í technika zo strednej min 1+ ak nie aj lep┼íie! :D
3) na┼íprta┼ą aspo┼ł z├íklady technickej Aj alebo Nj (simatic manager pozn├í len G8)
no a teraz m├┤┼że┼í nain┼ítalova┼ą simatic do svojho PC a za─Źa┼ą pod─ża ┼íkoliacich skriptov tvori┼ą nejak├Ż jednoduch├Ż projekt.
Z├ímerne hovor├şm o projekte preto┼że v simatucu je program len jedna ─Źas┼ą projektu ktor├ş obsahuje e┼íte ─Ćal┼íie ─Źasti.
No a od tohoto bodu je e┼íte ve─żmi dlh├í cesta k├Żm bude steba program├ítor Simaticku. Hlavne ak si samouk a nem├í┼í sa od koho u─Źi┼ą.
Ak sp─║┼ła┼í 1,2 a 3 tak si najdi flek niekde na elektrickej ├║dr┼żbe ve─Źej tov├írne (VW. PSA alebo tak a ak sa bude┼í sna┼żi┼ą a bude┼í ┼íikovn├Ż) tieto tov├írne ┼ąa radi na svoje n├íklady vy┼íkolia a hlavne z├şsta┼í pridan├║ hodnotu v podobe sk├║senost├ş kolegov a praxe.
Majo2595
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 36
Vek: 37.73
Zalo┼żen├Ż: 22.04.2010

Odosla┼ąod alexandr » 28 J├║l 2012, 20:03

Ano - ┼żial je to ako p├şsal MAJO - a potom s├║ tam tak├ę finti─Źky z praxe - ako napr: v┼íetko som nap├şsal ako treba a nejde mi to...
nem├┤┼że┼í d├íva┼ą dlh├Ż re┼ąazec- po p├ír ─Źlenoch treba da┼ą v├Żstup ako merker, a ten potom ─Ćalej pou┼żi┼ą a kopec in├ęho ... ale to sa nau─Ź├ş┼í v spolupr├íci s niekym, v praxi , so zariadeniami...najjednoduch┼íie je za─Źa┼ą s Logom - to je asi najjednoduch┼íie..
Potom je to 200 -stovka , 300/400-vka a naposledy 1200stovka je to dos┼ą podobn├ę , ale s├║ tam rozdiely..
Ahoj !
alexandr
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 672
Vek: 51.79
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2007

Odosla┼ąod 007ToMMaS » 23 Aug 2012, 21:49

Zdrav├şm, m├ím doma siemens LOGO aj S7-200 a aj S7-300 :) Z logom ─Źosi naprogramova┼ą a┼ż tak├Ż probl├ęm nem├ím pri dlh┼íiom sk├║man├ş na to pr├şdem a u─Ź├şm sa :) ale s S7-200 za─Ź├şnam ma┼ą probl├ęmy nebol by niekto ochotn├Ż ktor├Ż by mi pom├┤hol vysvetli┼ą ur─Źite ─Źasova─Źe a kontakty at─Ć ─Źo, ako, pre─Źo? :) pros├şm ss ─Ćakujem.
007ToMMaS
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 94
Vek: 22.9
Zalo┼żen├Ż: 06.11.2011

Odosla┼ąod xmilos » 24 Aug 2012, 07:20

Schneider mal programovacie prostredie pre najnizsiu radu PLC ( Twido ) s nazvom TwidoSuite pre Slovensko zadarmo a pozna aj simulator. Mozna usetris a na naucenie sa od zakladov az po pokrocilych staci.
xmilos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3613
Zalo┼żen├Ż: 04.05.2011

Odosla┼ąod stefanSK » 24 Aug 2012, 08:39

pre záujemcov, na ulozto :
http://www.ulozto.sk/xL1Qp9J/s7-200-cz-06-2004-zip
som dal manu├íl na S7-200 v ─Źeskom jazyku.
S.K.
stefanSK
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 482
Zalo┼żen├Ż: 24.06.2010

Odosla┼ąod oniko » 03 Jan 2015, 00:21

Ahojte, nem├í n├íhodou niekto nejak├Ż manu├íl k programovaniu v TWIDOSUITE v ─Źe┼ítine alebo sloven─Źine? Popr├şpade pre S7-200 a AB
oniko
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 100
Zalo┼żen├Ż: 03.01.2015

Odosla┼ąod xmilos » 03 Jan 2015, 00:45

Twido suite je dost intuitivne. Naucil som sa ho tvorbou projektu.
xmilos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod oniko » 03 Jan 2015, 01:17

Ve─Ć aj ja som u┼ż ─Źosi stvoril, z├íklady m├ím z in├Żch syst├ęmov, ale niektor├ę pokro─Źil├ę funkcie by sa hodili v sloven─Źine alebo ─Źe┼ítine pre vysvetlenie
oniko
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod xmilos » 03 Jan 2015, 12:29

Mas na mysli funkcie PLC, nie funkcie Twidosuit. Mno obavam sa, ze preklady do slovanskych jazykov nie su, ale v tomto pripade je naucenie sa EN aspon pre tieto technicke veci vyhoda, pretoze ta to pocka pri inych veciach. Ja EN neviem, ale tieto technicke veci si viem prelozit.

Odskusaj si Grafcet - nauc sa to, ked to pochopis je to dobra vec.
Inak uz je dalsia verzia pre nove Twido - SoMachine neviem vsak ci je volne sirene ako Twidosuit.
Tip:
korektne ide transformovat z TwidoSoft, do Twidosiut nasledne SoMachine projekty v LD, so strukturovanym textom su problemy.
xmilos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod oniko » 03 Jan 2015, 14:13

Sk├┤r som mal na mysli funkcie TWIDOSOFTU
oniko
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod xmilos » 03 Jan 2015, 14:16

Mno pocekaj TwidoSuit, alebo TwidoSoft.
Pytaj sa.
xmilos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod pablox » 03 Jan 2015, 14:45

Mozes skusit aj EASY rele od Moeller - je to nieco ako logo, program mal v sebe aj simulator.
pablox
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 954
Vek: 26.38
Zalo┼żen├Ż: 19.07.2006

Odosla┼ąod oniko » 03 Jan 2015, 15:48

No v podstate mame v robote TWIDO PLC, a chcel som sa nau─Źi┼ą v tom chodi┼ą. Zatia─ż ich m├íme len zop├ír, tak┼że potrebujem sa nau─Źi┼ą to programova┼ą. Doteraz sme pracovali s in├Żmi PLC od inej firmy, ale postupne sa prech├ídza na TWIDO.

A pr├íve preto som zh├í┼łal ─Źesk├Ż a slovensk├Ż n├ívod, preto┼że by som to sk├┤r pochopil ako ke─Ć to budem rie┼íi┼ą v Angli─Źtine. Princ├şp programovania bude podobn├Ż ako som robil doteraz, len funkcie sa in├í─Ź volaj├║.
oniko
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod xmilos » 03 Jan 2015, 16:48

Ale dufam ze uz tie nove. V tom pripade budes potrebovat SoMachine.
Oki, daj si Twido na stol, vymysli si projekt a skus ho zrealizovat, odladit, zdokonalit - najlepsia skola.
Ale kludne sa ozvi.
xmilos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod oniko » 03 Jan 2015, 18:12

No zatia─ż s├║ to e┼íte star┼íie modely konkr├ętne TWDLCDA24DRF a ku tomu pr├şdavn├ę moduly pre pr├║dov├ę vstupy zopar diskretnych a tak.

Idem sk├║si┼ą nie─Źo stvori┼ą, m├ím na stole jedno sk├║┼íobn├ę. Len mus├şm pr├şs┼ą na princ├şp pou┼ż├şvania t├Żch funk─Źn├Żch blokov a tak. Konkretne potrebujem nakonfigurova┼ą ovl├ídanie ─Źerpadiel od hladiny a ich striedanie.
oniko
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod xmilos » 03 Jan 2015, 19:09

Takze jeden potak ako hladina a skusaj.
Nezabudni na blokovanie v pripade poruchy merania hladiny, casovanie v pripade narazenia na spodnu hladinu ( aby cerpadlo cyklicky nespinalo ), snimanie motohodin a v pripadne aj zalozne ovladanie v pripade vypadku merania hladiny, samozrejme rucne ovladanie z nakeho HMI.

Urob akukolvek funkcnu verziu, hoc bude "neuhladena".
Stravis nad tym hromadu casu, ale ber to tak, ze sa ucis.

K tymto starsim staci TwidoSoft, je sviznejsi, klasika windows aplikacia, ale chyba simulator. TwidoSuit je nestastna java, ale ma simulator.
xmilos
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod oniko » 03 Jan 2015, 19:14

Ja to tak beriem, ovladanie od plavakovych sond som urobil, ale od hladiny to bude hor┼íie, akosi sa neviem chyti┼ą
oniko
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Automatiz├ícia

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist