Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: ZBYTOČNÉ OTÁZKY VŠETKÉHO DRUHU 10

Odoslaťod Maek43 » 24 Jan 2017, 18:51

Ahojte.

Chcel by som zistiť či by bol záujem resp. či by som teda mohol pridať tému o svojom výrobku *autíčko*.
Prečo či by som mohol ? Jedná sa o "vozidlo" so zážihovým spalovacím motorom teda primárne nič s elektro, skôr teda ide o to ako som samo-domo vyriešil všetko počínajúc nosníkom podvozku končiac tapacírom či panelom spínačov.
Bohužial sa mi vymazali fotky. Mám teda len zopár fotiek zo samotnej stavby, no podstatné veci sa daju načrtnúť príp. popísať :thanks:

Reagujem len preto lebo som mal pár krát návrh prezentovať to tak sa teda pýtam či by bol záujem. Vďaka :agree:
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."
Maek43
Obrázok používateľa
Stály člen
Stály člen
Vek: 20.78
Založený: 13.10.2016

Odoslaťod Kamil3011 » 26 Jan 2017, 00:02

Caute, Chcem vas poprosit o pomoc pri racionalnom rozhodnuti, ktore zapojenie pre ohradnik zvoliť.
Konkretne: zmena je v zapojeni indukcnej cievky. Pripajam schemy.
dalsia ochranna dioda je tiez priamo na poloch indukcky naspajkovana.
inac zapojenie "indukcka v zapore" mi fungovalo....vlastne je to tato schema ilustrativne https://i.ytimg.com/vi/0yK3Opq_i0M/maxresdefault.jpg
Dakujem za pomoc a komentar.
Prílohy
cievka v klade.sch
(806.67 KiB) Stiahnutá 17 krát
cievka v zapore.sch
(806.49 KiB) Stiahnutá 5 krát
prosim, berte ma pozitívne :D
Proč má každý toaster nastavení, při kterém sesmaží toast v šílený černý uhel,který by nikdo nejedl?
Kamil3011
Obrázok používateľa
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Vek: 25.39
Založený: 18.01.2010

Odoslaťod datam » 27 Jan 2017, 14:17

Základ je či to bude robiť to čo potrebuješ. Ako je už druhoradé takže z hladiska výsledku je úplne jedno pre ktoré riešenie sa rozhodneš.
datam
Power user
Power user
Vek: 36.54
Založený: 24.04.2008

Odoslaťod TomasNM » 27 Jan 2017, 14:44

Kamil3011 napísal:Caute, Chcem vas poprosit o pomoc pri racionalnom rozhodnuti, ktore zapojenie pre ohradnik zvoliť.
Konkretne: zmena je v zapojeni indukcnej cievky. Pripajam schemy.
dalsia ochranna dioda je tiez priamo na poloch indukcky naspajkovana.
inac zapojenie "indukcka v zapore" mi fungovalo....vlastne je to tato schema ilustrativne https://i.ytimg.com/vi/0yK3Opq_i0M/maxresdefault.jpg
Dakujem za pomoc a komentar.

Ja som vyrobil toto:
http://svetelektro.com/modules.php?name ... iew=unread
Mozes si zobrat ako inspiraciu.
TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Vek: 37.97
Založený: 22.01.2012
Paragraf: 23

Odoslaťod breta1 » 27 Jan 2017, 15:52

Kamil3011
Můj eagle neumí otevřít tvoje .sch.
Zkus to v pdf, jpg, png.......
breta1
Obrázok používateľa
Power user
Power user
Založený: 06.02.2009

Odoslaťod Hopikmajo » 27 Jan 2017, 16:00

Breta1 mne to otvoriť šlo tak ti to sem hodím.
V klade
1.png

V zápore
2.png
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.
Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Vek: 20.37
Založený: 18.10.2014
Paragraf: 22

Odoslaťod breta1 » 27 Jan 2017, 17:22

Kamil3011
Odkud to schema máš?
Co to jsou za elyty C6 až C15?
breta1
Obrázok používateľa
Power user
Power user
Založený: 06.02.2009

Odoslaťod Maek43 » 28 Jan 2017, 10:11

Tak čo tá moja otázka ? :lol: :lol:
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."
Maek43
Obrázok používateľa
Stály člen
Stály člen

Odoslaťod MAT555 » 28 Jan 2017, 10:51

Marek urcite, minimalne ja zaujem mam :)
MAT555
Obrázok používateľa
Stály člen
Stály člen
Založený: 03.11.2014

Odoslaťod Maek43 » 28 Jan 2017, 10:54

Ďakujem teda, snáď dnes pridám niečo, fakt toho vela nieje ale ja to nejak vymyslím :agree:
Maek43
Obrázok používateľa
Stály člen
Stály člen

Odoslaťod boraicho » 28 Jan 2017, 11:07

zamrzol niekomu benzin zo slovnaftky?
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
boraicho
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 29.92
Založený: 03.02.2007

Odoslaťod Kamil3011 » 28 Jan 2017, 13:12

Boraicho: Zmrzne ti kondenz v nadrzi. Ano felda mala fakt problemy. Vyriesilo to dajake etanolove aditivum za 3€.

To prve je BOOST menic, a tie kondiky su elyty 4u7 na 450V, delicka na riadnee odpalu tyristora napatim podla nabitia kondov.
....ale BOBOR mi uz pomohol z plosakom, a spravil mi verziu "2 v 1" kde je aj aj zapojenie.
prosim, berte ma pozitívne :D
Proč má každý toaster nastavení, při kterém sesmaží toast v šílený černý uhel,který by nikdo nejedl?
Kamil3011
Obrázok používateľa
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Vek: 25.39
Založený: 18.01.2010

Odoslaťod 5ko » 28 Jan 2017, 20:35

Moja teoria o zamrznutí benzínu v nádrži je asi takáto.
Nemusí byť voda v benzíne pri tankovaní, ale ak tankujeme v zime do prázdnej nádrže, dostane sa do nej aj vlhký vzduch.Vlhkosť z neho v nádrži skondenzuje a kedže je voda ťažšia ako benzín, klesne ku dnu nádrže,odkial je nasatá čerpadlom do potrubia a tam zamrzne.
Ak často tankujeme do prázdnej nádrže, voda sa tam zbiera čoraz viac,preto si myslíme, že sme ju natankovali s benzínom.Preto vždy v zime tankujem častejšie a vždy doplna,aby som minimalizoval množstvo vlhkého vzduchu nad hladinou benzínu .Takto som už roky nemal takýto problém a jediný krát,kedy som natankoval a auto zrazu neťahalo, boli nečistoty ,ktoré natiahlo do palivového filtra.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.
5ko
Obrázok používateľa
Power user
Power user
Vek: 62.79
Založený: 18.02.2010

Odoslaťod boraicho » 28 Jan 2017, 20:49

ja vždy chodim až ked som na rezerve. natankoval som na slovnaftke a išiel som domov,a na druhy den po par kilometroch auto vypinalo, nešlo naštartovať a zase trochu išlo a zase zdochlo a nešlo nastartovať. a dneska som vytiahol všetok benzin a nalial OMV max motion a furt to robi, nakoniec to boli sviečky. ktory tam zrejme boli ešte od nova.
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
boraicho
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 29.92
Založený: 03.02.2007

Odoslaťod amater63 » 28 Jan 2017, 20:58

Kamil3011 napísal:Boraicho: Zmrzne ti kondenz v nadrzi. Ano felda mala fakt problemy. Vyriesilo to dajake etanolove aditivum za 3€.

To prve je BOOST menic, a tie kondiky su elyty 4u7 na 450V, delicka na riadnee odpaluneobjednáej tyristora napatim podla nabitia kondov.
....ale BOBOR mi uz pomohol z plosakom, a spravil mi verziu "2 v 1" kde je aj aj zapojenie.

Opravdu,,jenom na foto profilu,Jsi na místě.,,jestě rok...( a s asie si nic neobjednávej, budeš mít po--Gu..ch)
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Založený: 02.05.2016

Odoslaťod medved » 29 Jan 2017, 01:23

Nazdar, ako to je s elektrónkami, čo sa týka podžhavenia ? Faston na žeraviacom trafe sa mi opálil do skoro až čierna, kde sa mi pár V stratilo. Viem, že podžhavenie elektrónky je dosť zlé, lebo sa začnú vytrhávať elektróny s katódy kvôli nedostatočnej emisii, ale ja som to tak mal krátko spustené. Bol to VTTC s 2x 6P45S. Začalo stále viac a viac iskriť v elektrónke, len som ešte nevedel prečo. Nakoniec sa jedna elka úplne dodrbala a výboje skoro žiadne a druhá ešte nejako išla. Tak som si až všimol opálený faston. Premeriam napätia a dole o pár V na žeravení a popálil som si prsty na tom fastone... Opravil som to a elka v prdeli, stále v nej iskrilo tak som ju nechal nejaký čas žeraviť, postupne pridával napätie... niečo v nej niekoľko krát zasvietilo pod anodou, niečo odpálilo, niečo zasa zasvietilo bodovo.. sem tam nejaká iskra. Tak pridávam ďalej napätie a už anóda ide pekne do červená. Tak po nejakom čase som ju znova dostal do stavu "ako predtým" a normálne funguje pri plnom napätí s MOTu a max. výboje, ako predtým. Akoby sa "nič nestalo". To sú fakt tie ruské elky takéto nezmary ? :lol: :lol: :lol: Čo sa tam mohlo diať...
medved
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 25.26
Založený: 02.12.2008

Odoslaťod muziker » 30 Jan 2017, 18:15

To že ti 6P45S "odišli" je dôsledok niečoho iného, nie podžeravenia - a ak by žeraviace napätie kleslo veľmi, tak ti zariadenie nebude pracovať vôbec, pretože prestane tiecť anódový prúd. Príklady vizuálnych preavov: Anóda rozpálená do červena naznačuje problém v obvode riadiacej mriežky. Iskrenie v elektrónke veľmi pravdepodobne naznačuje na nejaký skrat, resp. preťaženie. Tým nechcem povedať že že horúci faston v obvode žeravenia je OK. Bol tam asi len zlý kontak (?vplyvom slabšieho prítlaku ?).
Určite by to chcelo pomerať nejaké hodnoty (napätia, prúdy) na jednotlivých elektródach 6P45S v konkrétnom zapojení a porovnať s doporučenými resp. maximálnymi hodnotami z datasheetu elektrónok. Inak je to veľmi odolná elektrónka ak pracuje v doporučenom režime.
muziker
muziker
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 69.97
Založený: 10.03.2009

Odoslaťod hpeter » 31 Jan 2017, 01:03

To je pravda o bombardovani katody, postupnym zohriatim asi zareagoval getter. A rozpraseny bordel medzi elektrodami sa odparil-premiestnil inde
hpeter
Obrázok používateľa
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Vek: 34.97
Založený: 16.06.2013

Odoslaťod medved » 31 Jan 2017, 01:41

No vďaka tomu zlému kontaktu na fastone som nemal na žeraviacom vlákne 6,3V ale len niečo cez 4V a výboje na TC boli pravdaže menšie... odosť + to iskrenie v elektrónke, od kedy sa znížilo napätie na vlákne. S toho čo viem, by pri podžeravení malo vytrhávať elektróny s katódy kvôli nedostatočnej emisií elektrónov. Čím sa pravdaže ničí katóda. Našťastie to takto nebežalo až tak dlho, ale nejaký čas áno. Potom po oprave chyby už bol problém s elektrónkou a nemohol som ísť na plné anódové napätie a už v nej naďalej iskrilo. Ale keď som istý čas ju nechal nažeravenú a postupne zaťažoval pár krát aj preťažil, čo šla anóda až do červená tak sa nejako "opravila" a teraz funguje normálne ako keby sa "nič nestalo". Počas tej "opravy" pár krát niečo bodovo zasvietilo, možno vypálilo zrejme na katóde. Asi tu poškodenú emisnú vrstvu na katóde od podžeravenia (?). Ono mne to už asi 7 rokov ten teslák fungoval dobre bez problémov a až teraz, ako sa vďaka tomu fastonu znížilo napätie na vlákne nastali tieto problémy. Všetko sa to udialo behom jedného dňa. Nie že som to teraz poskladal a je problém... 7 rokov to bolo OK :)

Ja tam normálne mám 2x 6P45S paralelne takže nesú tak zaťažované, vtedy som len tu jednu samotnú zapojil, aby som ju nejako oživil. Teraz znova fungujú obe paralelne ako predtým. Spároval som 2 kusy s toho čo som mal doma, takže zrejme nie sú úplne ideálny pár ak jedna to prebrala a schytala oveľa viac, ako druhá, ale najlepšie čo sa podarilo vybrať. Ono ani katalógové hodnoty nie sú ideálne dodržané... :) už len napájací zdroj s MOTu na 3kV je celkom dosť.. a ostatné hodnoty napätí popravde ani netuším, ako sú natom. Ono keď zdroj je MOT a lietajú s toho 33cm výboje tak veľmi nemám chuť tam nič merať :lol: Raz dávno som tuším na tomto tesláku aj odpálil nejaký našťastie lacný merak... ktovie aké až špičky tam boli, čo ani neodmeralo... To jedine VN sondu a hodiť na osciloskop, to by už šlo pekne pomerať :)

http://www.vn-experimenty.eu/vttc_3/new ... s_04_b.jpg
medved
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 25.26
Založený: 02.12.2008

Odoslaťod Hund17 » 05 Feb 2017, 17:02

Zdravím.

Vedel by mi niekto poradiť, že či môžem týmto malým relé http://www.ebay.com/itm/5Pcs-Mini-Power ... SwkNZUj4Yt
spínať dalšie relé, ktoré má ovládaciu cievku na 230V? Ide mi o to aby nenastal prieraz izolácie v tom malom relé a nedostalo sa sieťové napätie na ovládaciu cievku malého relé vplyvom prechodových javov.

Dakujem
Hund17
Obrázok používateľa
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Vek: 25.75
Založený: 05.11.2010

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Pre začiatočníkov

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

Forums ©
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist