mini Infračervená spájkovačka z autozapaľovača

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

mini Infračervená spájkovačka z autozapaľovača

Príspevok od používateľa zipaj » 10 Feb 2017, 18:03

0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: mini Infračervená spájkovačka z autozapaľovača

Príspevok od používateľa mr.dred » 10 Feb 2017, 18:12

aj by som odskúšal... ale Moskviča už nemám, Volgy už sú pretavené a z Lady mi sused zapaľovač nechce ani požičať...
a či by to vydržali tie dnešné autozapaľovače ???
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: mini Infračervená spájkovačka z autozapaľovača

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Feb 2017, 19:26

Len či to vydržia aj tie polovodiče?
A druhá vec je napájanie, tolko ampérov a nie na pár sekúnd ako trafopája.... :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: mini Infračervená spájkovačka z autozapaľovača

Príspevok od používateľa boraicho » 10 Feb 2017, 19:39

prečo sa to vola infra žiarenie ked to do rici vyžaruj salave teplo a tým teplom sa ten cin tavi
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: mini Infračervená spájkovačka z autozapaľovača

Príspevok od používateľa zipaj » 10 Feb 2017, 21:48

ja to vyskúšam, na napájanie prerobený PC zdroj, odber je max 10A (zásuvka v aute je istená 10A poistkou), ten zapaľovač stojí 1,12€.

https://www.youtube.com/watch?v=7vgKGkxcm_c

https://www.aliexpress.com/item/2016-Br ... 271.iXTG17
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: mini Infračervená spájkovačka z autozapaľovača

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 11 Feb 2017, 05:16

Povedal by som, že to určite stojí za vyskúšanie. My sme s kamarátom pred cca štyrmi rokmi skúšali spájkovať 2kW žiarovkovým reflektorom.
Fungovalo to, len by to chcelo úpravu optiky pre lepšie fokusovanie svetla.
Videl som i video, kde chlapík používal v Anglicku dostupnú "remosku", kde je ohrievacia špirála nahradená žiarovkami. Bez veľkých ťažkostí spájkoval dosky s BGA čipmi.

To Boraicho:
áno, skutočne sa jedná o infračervený ohrev (to je to isté ako sálanie). Výhodou oproti vedeniu tepla horúcim vzduchom je to, že tok tepla je lepšie sústredený do žiadaného miesta. Okolie sa neohrieva fúkajúcim horúcim vzduchom, iba tepelným odvodom v materiáli plošného spoja.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: mini Infračervená spájkovačka z autozapaľovača

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Feb 2017, 08:00

Už viem ,prečo pôjdem v pondelok do autovrakoviska v BB . :lol:
Ja som práve uvažoval, že či by nebolo vhodnejšie urobiť k tomu aj fúkanie vzduchu, aby to bolo smerovejšie,prípadne nejaké tvarované nástavce,podla nahrievanej plochy.
Zaujíma ma, čo sú to za klátiky, čo tam položil na švába,je to nejaká keramika na ochranu, alebo čo ?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: mini Infračervená spájkovačka z autozapaľovača

Príspevok od používateľa muziker » 11 Feb 2017, 11:08

V krajine kde "včera znamená zajtra" je takáto činnosť asi z núdze cnosť. Alebo ide len o recesiu ?
Podobné úlety poznáme z minulosti u nás z dôb budovania krajších zajtrajškov, keď nebolo v predaji čosi do ruky pri bastlení a tak sme vymýšľali podobné psie kúsky. Dnes to ale už určite nehrozí (okrem tej recesie) - ak si niekto chce vyskúšať, čo to spraví s takto ošetrenými polovodičmi. Každý takto "odletovaný švábik" ale určite môže putovať len ko koša, pretože dlhšie "ošetrenie" vysokou teplotou (odhadom cca 300°C, pri max povolenej teplote kremík. polovodičov cca 150°C) mu na betón neprospeje.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: mini Infračervená spájkovačka z autozapaľovača

Príspevok od používateľa zipaj » 11 Feb 2017, 15:45

No ja bežne vyberám IO v DIL púzdrach plynovou spájkovačkou (plameňom), len sa to musí robiť vonku, lebo je z toho veľa smradu z horiacej dosky. Toto vyzerá byť šetrnejšie k DPS a možno bude aj menej "dymových signálov" pri vyberaní IO. Plameňom som vybral odhadom možno 3000 kusov IO (hlavne TTL a C-MOS v DIL púzdrach) a následne som pre mňa zaujímavé IO testoval, na 99% bolo všetko OK. Problém s vysokou teplotou skôr bude pri polovodičoch pod napätím, pretože s rastúcou teplotou stúpa ich vodivosť. V každom prípade PC zdroj mám upravený, dá sa na ňom nastaviť napätie od 8,5 do 15V (previnutá výst. tlmivka, upravená napäťová spätná väzba, zrušené napätie 5V, -5V, 3,3V, vymenená dvojitá dióda na výstupe za 2 kusy MBR20100CT a urobený "downgrade" z ATX na AT, pretože standby zdroj bol doslova "zhorený"). Prúdovú ochranu som nerobil (a možno dorobím, pevne nastavenú na 20A)
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: mini Infračervená spájkovačka z autozapaľovača

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Feb 2017, 16:32

Ako som slúbil,pridávam to sem nie do - výrobok mini, -nech je to pohromade.

Nedalo mi to pokoj, tak som sa zastavil v autovrakovisku po nejaké zapalovače, ale kupodivu, asi v 15tich vrakoch, som ledva našiel tri zapalovače. :wink:
Ked som ich rozobral, líšili sa konštrukciou, ale hoci boli funkčné, len jeden vyhovoval pre čo najjednoduchšiu úpravu,pretože len ten mal stredový vývod ako tyčku 3mm, ostatné dva mali na strede nanitovanú trubku asi 10mm priemer a tam sa zle upevňuje prívod.
Takže na ten stredný kolík som narezal závit,potom nasledovalo zháňanie vhodnej trubky na vonkajší vývod.
Všetky totižto majú ten predný prstenec urobený tak, že sa k nemu nedá nič pripojiť.
Vyriešil som to tak, že som trubkorezom odrezal kúsok nerezovej tenkostennej trubky,čím sa vytvorilo dovnútra malé plece,ktoré zapadlo do drážky v tom prstenci zozadu.Potom som objavil vonkajčí kontaktný krúžok z autozásuvky aj s pásikovým vývodom, ktorý presne zapasoval do tej trubky zozadu.
V zásobách keramických teliesok som objavil vhodný hranolček aj s tromi dierkami,takže už nebol problém zozadu ho cez strednú dierku navliecť na ten kolík a maticou pritiahnuť celú zostavu dohromady, takže sa dali k vývodom pripojiť aj napájacie vodiče.
Kedže som nechcel ,aby to bolo len ako nejaká rýchlovka na súšku, ale aj dlhšie slúžilo účelu, muselo to mať aj nejaký odkladací prvok, pretože tá teplota je dosť značná a len tak položiť to z ruky niekde na stôl je problém .
Vzal som teda závitovú tyč 3mm , zohol ju na polovicu, ,vytvaroval akési roztiahnuté nožičky :D a konce som prestrčil cez bočné dierky v tom keramickom teliesku a matičkami zakontroval.
Po nalisovaní prívodov /použil som silnejší koaxiálny káblik / som zozadu navliekol zatepla kúsok PVC trubky ako rukoviatku a výrobok bol hotový.
Po pripojení na autonabíjačku to malo odber cca 2,8A a vypájkovanie súčiastok trvalo cca 30-60 sek.nahrievania.
Nemal som poruke nejakú zbytočnú dosku s väčším švábom ,len ten jeden IO asi 2x2 cm a SMD trand...
Nahrial som to a klepol hranou o stôl a všetko opŕchlo dolu samé. :wink:
Niežeby mi to bolo nejako treba, ale chcel som to len odtestovať no a vydarilo sa.
Ešte ma napadlo, že pre väčšie plochy by sa to dalo skombinovať s dvoch teliesok vedla seba,alebo ich aj trochu nakloniť do seba, aby bola vyššia teplota v ohnisku.
Na napájanie postačí akýkolvek trafák so sekundárom 12-15V ,5-10A,trebárs z bodoviek,bez usmerňovača,špirále je to jedno .
Prílohy
2017-02-21 12.10.06.jpg
2017-02-21 12.10.50.jpg
2017-02-21 12.11.13.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: mini Infračervená spájkovačka z autozapaľovača

Príspevok od používateľa mato3000 » 22 Feb 2017, 19:46

:potlesk:

5ko v tom Tescu ťa je škoda ....
0

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: mini Infračervená spájkovačka z autozapaľovača

Príspevok od používateľa AndiCibula » 22 Feb 2017, 20:10

Tiež som ho za to už dávno kritizoval a vyjadril počudovanie sa, prečo nerobí v nejakej konštrukčnej kancelárii. 8O
0
Performance in nanospace.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: mini Infračervená spájkovačka z autozapaľovača

Príspevok od používateľa mato3000 » 22 Feb 2017, 20:54

Predpokladám, že teraz k nemu chodia všetky kolegine na cigu. Hmmm beťár jeden, vedel na čo to robí ....
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: mini Infračervená spájkovačka z autozapaľovača

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Feb 2017, 22:22

Chlapi, kolegyne nefajčia, to skôr nejaký zákusok a ked napečú doma ,donesú na koštovku a ja potom len priberám. :mrgreen:
Ale aspoň sa nemusím báť, že mi zmizne s chladničky klobása. :D
Tak vám poviem, lepšiu robotu som v živote nemal ako túto, aj ked niekedy sú nervy,ale zatial to zvládam hlavne vďaka humoru a vekom nadobudnutých skúseností s komunikácie s ludmi.
Ako správca budovy musím riešiť každý deň niečo iné a s niekým iným a tak mi dni utekajú a dôchodok sa blíži... dúfam, že si ho aspoň pár rokov užijem.
A hlavne že mám zábavku na tomto fore, proti ktorej neprotestuje ani šéfka v pracovnej dobe,pretože velakrát som aj ja niečo potreboval pracovne a práve tu sa našlo vela ochotných ludí, s ktorími som to poriešil,začo im srdečne ďakujem. :agree: :thumbup:
Preto aj ja vždy rád a ochotne pomôžem ak môžem a viem.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok