spajkovanie audio kablov a menicov

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa misocko » 22 Feb 2017, 22:35

zopar rad odo mna :)
ak mas nedajboze bezolovnaty cin - vyhodit okamzite
trafopajka s bajonetovym (alebo ako sa vola to blbe upinanie drotu) - vyhodit zajtra , hreje to vsetko len nie hrot
vecne hroty (tie s tym tensim drotikom na konci - nepouzivat kym sa nenaucis pajkovat (ja osobne som ich odlozil do slufliku asi naveky)
odporucam medeny drot cca 1,5mm (neviem kde presne sa v rozvodoch pouziva ale mam ho hafo zo zruseneho rozvodu v robote
moja uprava po tom co som strhol zavity uz na dvoch trafopajkach:
Prílohy
20170222_220734.jpg
20170222_220728.jpg
20170222_220720m.jpg
bajonet.PNG
bajonet.PNG (11.79 KiB) 3816 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa Milos66 » 23 Feb 2017, 04:51

5ko napísal:Akurát by ma zaujímalo, čo okrem kolofonie rozpustenej v liehu, to ešte obsahuje za 10€ ? :wink:
Chlapci, môžte vyskúšať a potom písať. Kto neskúsil, nevie.
Prílohy
MFR301-EN.pdf
(73.12 KiB) 72 stiahnutí
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Feb 2017, 07:56

Milos , veď ja nespochybňujem vlastnosti,viem, že to funguje, veď kolofoniu rozpustenú v liehu používame na plošáky už 50 rokov .
Len som chcel vedieť, či je tam aj nejaká špeciálna zložka ,ale nič nové som sa tam ,aspoň podla mojej chabej amaterskej angličtiny, okrem marketingových blábolov nedozvedel.
Ale na tie poniklované či pokadmiované kontakty na konektoroch aj tak najlepšie zaberá Alfacín,chytá to tiež okamžite a preto sa nestačí roztopiť plast.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa mac26 » 23 Feb 2017, 08:03

Milos66: Ako to nanasas na dosku?
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa Milos66 » 23 Feb 2017, 08:36

Mala dvojkubikova triekacka a tenucka skratena ihla. Tusim je to najtensia ak sa da zohnat. Mam ju z nemocnice, ale rozmer neviem. Natiahnem flux do striekacky a nestlacam piestik, ale telo striekacky. Piestik som preventivne odrezal. Mozem odfotit ked pridem domou.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Feb 2017, 14:06

Keď si odrezal piestik, ako teda naťahujes tu tekutu kolofoniu?
Alebo, mám to chápať tak, že natiahnes, odrežes a keď sa vyprázdni tak striekacku zahodis a použijes novu?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Feb 2017, 14:12

Účel by splnilo možno aj obyčajné očné kvapátko,alebo malý štetec na vrchnáčiku, ako boli na kalamároch na razítkovú farbu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa Milos66 » 23 Feb 2017, 15:09

romiadam napísal:Keď si odrezal piestik, ako teda naťahujes tu tekutu kolofoniu?
Alebo, mám to chápať tak, že natiahnes, odrežes a keď sa vyprázdni tak striekacku zahodis a použijes novu?
Ked to vyprázdnim, ten piestik ťahám lekárskym peanom.
5ko: ten flux je taký riedky, že to musí byť naozaj malinký otvor. Inak to zaleješ - utopíš celé, aj to čo nechceš. Štetec nepomôže, lebo zaschne. Druhá varianta je kúpiť prázdny fluxpen a dať to tam. Aj takýto spôsob používam, ale iba na SMD.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Feb 2017, 15:22

No na nejaké šváby a drobotiny to chápem,ale na reprokonektory a káble je to asi jedno .
Myslel som tie farebné atramenty, čo mali v šroubovacom vrchnáčiku štetec a ten bol stále namočený vo flaštičke.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa Milos66 » 23 Feb 2017, 15:33

Tak to hej, to by šlo.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Feb 2017, 22:04

Mal by som aj ja otazku ohladom spajkovania.
Mam 100W pajkovacku ceskoslovensku s tym oranzovym plastovym krytom. Pajkuje sa mi snou perfektne, len cin sa mi vzdy s krystalizuje (kolofoniu pouzivam). Nie je pekny leskly. Co robim zle. Prehrievam cin (spalim ho?). Alebo je to nekvalitnym cinom? Mam ho z LIDL (SnPb)

S mikropajkovackou robim krasne leskle spoje. Len s tou trafopajkovackou sa mi to neako nedari. Ani kolofonia tomu uz nepomoze.
Je to zle ked je cin krystalicky (neleskly)?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

marek17
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 26 Jan 2011, 00:00

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa marek17 » 23 Feb 2017, 22:49

Davnejsie som spajkoval nejake prepajacie kable. Supra ISL RCA , konektory Viablue potom Viablue NF S6 kable ,z nich som vytiahol nejaku buzirku co bola v strede ,potom prestali tak dobre hrat.

Pouzil som iba Viablue spajku a kolofoniu , spajkovacku z elektra, Cin isiel roztavila lahko ale droty dlho letovala / niekedy aj nie.
Nevyhodou bolo to ,ze mi povolili plasty.
Dalej nemal som stojan do ktoreho by som si pripevnil kabel/koncovku....

Jednoducho potrebujem aby mi neroztapalo plasty a spojilo spoje na pevno,aj keby som s kablami hybal.
Stalo sa mi ,ze niekdy som mohol vysunut cely ten cierny sulok v koncovke,alebo ten stredny kolik sa zacal hybat(skratka kovove plochy boli viac prehriate ako bolo treba)

Na obrazkoch je vidiet ,ze mohlo hoci kedy prijst ku skratu. Ked som hybal vodicmi (medzi DAC- AMP),tak mi niekedy vypadaval jeden kanal.Obalit zaletovane kable niecim.
Raz sa mi stalo ,ze som nezaletoval Uzemnenie (ground),v sluchatkach bolo pocut aj to co by som nechcel.

Na male plochy (Mini XLR 3-4pin budem potrebovat nejaku spajkovacku s spicatym hrotom)
Prílohy
Nepodareny pokus o zletovanie kablov
Nepodareny pokus o zletovanie kablov
Beyerdynamic T1 s MiniXLR 4pin (alebo 3pin) 2-4 GND 1- Cold 3-Hot
Beyerdynamic T1 s MiniXLR 4pin (alebo 3pin) 2-4 GND 1- Cold 3-Hot
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa misocko » 23 Feb 2017, 23:12

aha , takze zlate konektory a pod...
viablue (typujem ze aditivum bude zlato?)

co z toho co som napisal ja , si si precital a spravil?

pocinuj si naprv kable
potom si pocinuj ten 100€rovy konektor - menej sa ti prehreje ak ho pichnes do protikusu a pouzijes normalny cin (pajkovanei si otestuj na niecom co nestoji majland a co mozes znicit)
hlavne ten konektor pajkovat narazovo (rychlo rehriat , nasledne nechat vychladnut)
ked mas pocinovany kabel aj koncovku, prilozit k sebe, na hrot trochu cinu a kolofonie, spajkovat
pocas spajkovania nedrz vkuse zapnutu pajku, musis zapinat vypinat a tym regulovat teplotu
odporucam natrenovat na niecom, a nabuduce lepsie fotky.

este raz poprosim odpovede na : co z toho co som napisal ja , si si precital a spravil?

romiadam: to co popisujes sa mi stava ak spajkujem ten isty cin tak tretikrat - skratka je uz prepaleny, avsak robil mi to aj jeden druh cinu , ktory sa vyslovene rozpadaval, neviem odkial som ho mal a co bol zac. skus naprv iny cin, nieje to zas tak brutal polozka
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa zipaj » 24 Feb 2017, 00:10

Ja osobne by som sa vyhol denaturáku, pretože môže obsahovať až 20% vody, radšej izopropylalkohol.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Feb 2017, 00:19

Nedalo mi to a prave som to vyskusal.
Nie je to cinom. Chyba je medzi stolickou a trafopajkovackou. :biggrin:
Ked si uvedomujem ze chcem pekny leskly spoj, tak to ide. Ono je problem asi v tej 100W pajkovacke, ze je dost silna a tam treba robit prstom na spinaci "PWM". Co ja nerad. Na druhej strane je perfektna ak potrebujem pocinovat nieco hrubsie.
Zle som sa to naucil na zaciatku a teraz to tak stale robim. Zabudam pustat spinac....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa zipaj » 24 Feb 2017, 00:28

zapoj trafopájku cez triakový regulátor, dá sa tak pekne regulovať
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa Milos66 » 24 Feb 2017, 06:52

marek17 napísal:Davnejsie som spajkoval nejake prepajacie kable. Supra ISL RCA , konektory Viablue potom Viablue NF S6 kable ,z nich som vytiahol nejaku buzirku co bola v strede ,potom prestali tak dobre hrat.

Pouzil som iba Viablue spajku a kolofoniu , spajkovacku z elektra, Cin isiel roztavila lahko ale droty dlho letovala / niekedy aj nie.
Nevyhodou bolo to ,ze mi povolili plasty.
Dalej nemal som stojan do ktoreho by som si pripevnil kabel/koncovku....

Jednoducho potrebujem aby mi neroztapalo plasty a spojilo spoje na pevno,aj keby som s kablami hybal.
Stalo sa mi ,ze niekdy som mohol vysunut cely ten cierny sulok v koncovke,alebo ten stredny kolik sa zacal hybat(skratka kovove plochy boli viac prehriate ako bolo treba)

Na obrazkoch je vidiet ,ze mohlo hoci kedy prijst ku skratu. Ked som hybal vodicmi (medzi DAC- AMP),tak mi niekedy vypadaval jeden kanal.Obalit zaletovane kable niecim.
Raz sa mi stalo ,ze som nezaletoval Uzemnenie (ground),v sluchatkach bolo pocut aj to co by som nechcel.

Na male plochy (Mini XLR 3-4pin budem potrebovat nejaku spajkovacku s spicatym hrotom)

1. Ten konektor Viablue je naozaj kvalitny. Mal som moznost. Ty si to doprasil na plnej ciare. Ako bolo spomenute, vacsinou chybny kus sedi na stolicke.
Konektory rozobrat, spaleny cin odsat odsavackou. Nanovo oblankovat kable a hlavne sa to treba naucit na niecom, co ma nebude financne boliet.
2. Mini XLR sa daju napajkovat aj zeleznym klincom. Len to musis vediet. A znovu je ta rada: nauc sa to robit.
3. Opakujem to asi 51 prvy krat. Pouzivajte tavidlo. Ci uz gelove, alebo tekute.
Na predhistoricku kolofoniu sa vyserte. Tu dneska pouzivaju iby huslisti. Spalene zvysky po kolofonii vyzeraju na niekolko 10tok eurovom konektore ako psi grc. Akonahle ten konektor potrebujes prehriat na cca +300st.C, kolofonia sa ti odpari za ani nie 2 sekundy a ostane po nej len hnusny spaleny grc. Nechapem ako to moze este niekto pouzivat. A recicky typu: ja to pouzivam uz 50 rokov a stale je to dobre, neobstoja. Pred 50timi rokmi ste jazdili na starych embeckach a dneska mate bavoraky. Takze o com to je. Treba si kupit kvalitne tavidlo - flux, zainvestovat tych 10€ a je vystarane na niekolko rokov.
Pokial budem spajkovat kable ku miesacke, nic sa nestane. Akonahle chcem robit jemnejsiu robotu, nastava problem, ktory sa tu riesi stale dookola: Preco to mam zle? Preco mi to nejde? Preco mi to nedrzi? Preco to mam spalene? atd atd.

Fuu, som sa rozohnil za rana. :ignore:
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

staffy
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 30 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa staffy » 24 Feb 2017, 07:32

Fuj to je grc. Ja som si pred mnohými rokmi kúpil snáď najlepší cín na svete, tavidlo nepotrebujem nikdy, či spájkujem káble alebo konektory, všetko krásne drží Fluitin 1532, Sn60Pb38Cu2, priemer 1mm, flux 2,2%.
https://www.youtube.com/watch?v=Q3_1DGXwlN0
0
Foobar User
Mimochodom, volám sa Maroš ;)

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa Milanko » 24 Feb 2017, 08:04

Milos66 napísal:Presne, presne. Všetci zabúdajú na prídavné tavidlo a na to, že skôr ako sa dotknú hrotom trafačky spájkovaného miesta, tak pôvodné tavidlo sa už odparilo.
Väčšina bastličov ani len netuší, že existuje niečo iné ako kolofónia, ktorá sa pri normálnom spájkovaní nepoužíva hádam už ani v Afrike.
Pri použití kvalitného tavidla sa nič neškriabe, nič nečistí. Proste sa miesto potrie a spájka sama pekne navzlína do stanoveného miesta.
Podobne už dlho používam prídavné tavidlo AKTIGAL SOLD 108. Poniklované spoje, mosadz, meď.... doporučujem. Spájkujem trafospájkou.
Toto všetko je vecou rutiny.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: spajkovanie audio kablov a menicov

Príspevok od používateľa miroja » 24 Feb 2017, 08:13

romiadam napísal:Nedalo mi to a prave som to vyskusal.
Nie je to cinom. Chyba je medzi stolickou a trafopajkovackou. :biggrin:
Ked si uvedomujem ze chcem pekny leskly spoj, tak to ide. Ono je problem asi v tej 100W pajkovacke, ze je dost silna a tam treba robit prstom na spinaci "PWM". Co ja nerad. Na druhej strane je perfektna ak potrebujem pocinovat nieco hrubsie.
Zle som sa to naucil na zaciatku a teraz to tak stale robim. Zabudam pustat spinac....
Je este ina moznost ako "znizit" vykon spajkovacky - urobit si dlhsiu letovaciu slucku. Vyskusaj ...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok