Akú aparatúru pre hudobníkov?

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Akú aparatúru pre hudobníkov?

Príspevok od používateľa fery66 » 26 Mar 2017, 17:16

Zdravím páni (prípadne aj dámy). Jeden môj dobrý známy chce zariadiť niečo ako skúšobňu pre začínajúce kapely. Jeho predstava je asi taká, že tam budú nejaké zosilňovače, bedne, mikrofóny, mixážny pult, osvetľovacia rampa s diaľkovým ovládaním a neviem, čo ešte... Skrátka by to malo fungovať tak, že prídu hudobníci s nástrojmi, "pripoja" sa a môžu hrať. Poprosil ma, aby som pozisťoval, čo a ako. Priznám sa, že nemám ani predstavu, čo sa "dnes" používa a aké sú požiadavky. Oslovil som bývalého spolužiaka, hudobníka a aj predajcu hudobných nástrojov. Je to s ním ale ťažké, nie je schopný mi rozumne poradiť. Nechápem. Veď by sa mohol podieľať na prípadnej dodávke a mohol na tom zarobiť. Preto sa obraciam na toto fórum, pretože viem, že sem chodia ľudia, čo o tom niečo vedia. Poprosil by som preto o fundovanú radu, prípadne aj o konkrétnu špecifikáciu. Aparatúra nemusí byť "low-end", zaplatiť aj drahšiu (a lepšiu) by nemal byť problém. Ďakujem!
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Akú aparatúru pre hudobníkov?

Príspevok od používateľa Wili » 26 Mar 2017, 17:28

Poradit ti bude problem, lebo nevies co chces, a preto ani ostatni ti radit nechceli, lebo radit cloveku co nevie co chce je problem.

Najprv pises ze to ma byt cosi ako skusobna, nakoniec uz by to malo mat aj komplet ozvucenie a aj svetelne rampy a tak dalej... tak ma to byt skusobna? "koncertovy bar" ? alebo nahravacie studio? ujasni si ktoru z tychto veci chces a potom sa da hybat dalej... lebo niektore z vymenovanych veci niesu len o zvukovom zariadeni ale aj o kope inych veci.
0

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: Akú aparatúru pre hudobníkov?

Príspevok od používateľa Petronas » 26 Mar 2017, 17:42

Ak si chces okolo toho nastudovat teoriu - www.repromania.net
ak chces hotovku - posli SS
0
Naposledy upravil/-a Petronas v 26 Mar 2017, 20:03, upravené celkom 1 krát.
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Akú aparatúru pre hudobníkov?

Príspevok od používateľa fery66 » 26 Mar 2017, 17:47

Wili napísal:Poradit ti bude problem, lebo nevies co chces, a preto ani ostatni ti radit nechceli, lebo radit cloveku co nevie co chce je problem.
Keby som to presne vedel, tak sa tu nebudem strápňovať. Informácie "posúvam" tak, ako so ich dostal ja. Tiež mám v tom guláš. Skôr by som to videl na kompletné ozvučenie.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Akú aparatúru pre hudobníkov?

Príspevok od používateľa muziker » 27 Mar 2017, 16:53

Vezmime to pekne po poradí. Netuším koľko členné kapely by tam mali chodiť, ani aký žáner hudby budú hrať, tak iba všeobecne (ale aj to bude stáť pekný balík prachov). Neodporúčam však žiadne amatérske stavby (nakoniec sa to ukáže aj tak len ako zbytočne vyhodené prachy), ale treba nakúpiť spoľahlivú aj keď staršiu profi techniku:
Ako prvé by to chcelo nejaký PA systém - výkon podľa veľkosti miestnosti, ale myslím že by stačilo povedzme 2x 600W subbasy, a 2x 200 - 300W satelity. K tomu samozrejme príslušné zosilňovače (tranzistorové) a hlavne dbať na to, aby to celé bolo impedančne prispôsobené, napr. 2x500 - 600W pre subbasy + 2x 200-300W pre satelity - podľa potreby. K tomu samozrejme treba pridať nejaký, aspoň jednoduchší crossover, stačil by aj Behringer a vhodný by bol aj grafický EQ - najlepšie 31 pásmový, stereo (ale môže byť aj menej pásmový), .
Mixážny pult aspoň 12 vstupový a aby bolo možné upraviť zvuk, tak aj nejaký šúdiový efektový procesor, stereo, 2 - 4kanálový (či tam chce potáčanie spätnej väzby nechám na ňom). Samozrejme treba počitač aj s nejakou tou "bižutériou" - ako sieťové rozvody, prípadne aj oddeľovacie transformátory kvôli potačeniu brumu - ale to hce hlbšiu analýzu objektu. Platí však, že na tú fázu ak budú napojené zosíky a nástroje, už nemožno napájať iné spotrebiče ako napr. chladničky, a pod.
Pre každého členy kapely to chce dynamický mikrofón (Shure, AKG, .... a ďalšie) samozrejme so šibenicou - odhadujem to na cca 5 - 6 kusov.
Pre ozvučenie bicích by to chcelo "kufrík" mikrofónov s príslušnými stpjanmi (2x kondenzátorové na činely, 2x dynamické na tomy, aj na rytmičák, a jeden poriadny 1x veľkomembránový - najlepšie AKG na kopák + stojanček aby sa dal aj zasunúť do kopáka)
Nástroje:
1./ pre basgitaru aspoň 250 - 300W tranzistorovú hlavu + box 300W - 4x10" + box 200W - 1x15"
2./ Pre klávesy aspoň 100 W hlavu (najlepšie elektrónková) + box min. 200W 4x12" (resp. combo)
3./ Pre gitary (odhadujem 2) 100W hlavy + boxy 280W - 4x 12", tu by som použil ale radšej elektrónkové zosilňovače (niečo ako Marshall JCM800 čo je rokmi overená spoľahlivá technika).
To by bol asi základ, ale asi by bolo potrebné počítať výhľadovo aj s ďalšími nástrojmi (napr. dychy, sláčiky a pod podľa žánru) .
Ak by si chcel, mohli by sme to rozobrať aj detailnejšie, ale chce to upresniť požiadavky. Ak by bola požiadavka na možnosť vytvorenia nahrávky, bude treba naviac rátať s potrebnou technikou (od mikrofónov, cez efekty, pult až po nahrávacie zar.)
Čo sa týka osvetlenia, nechám priestor inému, nech sa vyjadrí tiež. Inak platí jednoducho že aj keď sa nebude príliš "vystrájať so svetlami", bude potrebných aspoň 4 - 5 reflektorov + nejaké svetlo s efektami na oživenie scény.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Akú aparatúru pre hudobníkov?

Príspevok od používateľa pixell » 27 Mar 2017, 17:32

A samozrejme treba tomu dosť rozumieť a hlavne mat dobré ucho :rolleyes:
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Akú aparatúru pre hudobníkov?

Príspevok od používateľa muziker » 27 Mar 2017, 21:00

Na tému okolo ozvučovanie som popísal celkom dosť článkov na www. gitarista.sk. Bolo to síce už dávnejšie, ale je to tam stále. Ak to niekoho zaujíma, môže si to tam vyhľadať
0
muziker

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok