Modul ovládania hydrauliky

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

MarekRS2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 25 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 33

Modul ovládania hydrauliky

Príspevok od používateľa MarekRS2 » 30 Apr 2017, 11:40

Zdravím, dostala sa mi do rúk táto sranda s tým že nekomunikuje s ostatnými riadiacimi jednotkami v zariadení a nevie sa pripojiť ani diagnostika.
Je to riadiaca jednotka ovládania hydrauliky + ovládania riadenia pre kolesový traktor Claas Xerion. Bez tohoto modulu je traktor nepojazdný. Spojenie funguje prostredníctvom siete CAN-BUS. Komunikačné moduly 82C251Y ktoré sú na DPS 2 som preventívne vymenil, plus všetky veci okolo CANu som skontroloval (studené spoje, hodnoty odporov...) a všetko je v poriadku. Tak isto na strane kabeláže je všetko OK.
Bol vadný DC/DC NME0505sc menič 5V na oddelenie napájania jedného 82C251Y kvoli ochrane. Ten som momentálne ale nezohnal, tak som dočasne prepojil piny DC/DC meniča tak, aby bolo 5V a GND aj tam kde potrebujem.

Modul má aj možnosť akoby "jedonduchej diagnostiky" cez vstavaný displej. Úvodný displej po "selfteste" vypisuje EMERGENCY STOP a kód chyby. Potom je tam ešte menu, v ktorom je "error memory" a tam sú naskákané dve chyby 240- 48- a 239- 48-.
Neviem sa vôbec posunúť ďalej kvoli tomu že k modulu nieje žiadna dokumentácia ani na internete a ani servis Claas mi k tomu nevedel viac povedať okrem pinoutu konektorov.
Je tu niekto, kto by vedel poradiť alebo sa stretol už s podobným modulom alebo má nejaký pdf dokument k tomu?

Ďakujem za akékoľvek odpovede.
Prílohy
WP_20170427_09_14_03_Pro.jpg
WP_20170427_09_14_22_Pro.jpg
WP_20170430_11_02_52_Pro.jpg
WP_20170430_11_02_56_Pro.jpg
WP_20170430_11_13_44_Pro.jpg
WP_20170430_11_13_47_Pro.jpg
WP_20170430_11_14_37_Pro.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Modul ovládania hydrauliky

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Apr 2017, 11:54

Vypadá to ako chybové hlásenie podľa SAE - SPM a FMI.
Treba zistiť, či sú chyby aktívne, alebo sú len memorované. Bolo by dobré skontrolovať CAN Bus, čo posiela.

Neváhal by som ani kontaktovať výrobcu zariadenia, nech Ti pošle list chybových hlásení. Inak sa asi nepohneš a zostane Ti vymeniť len celý modul.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

MarekRS2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 25 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 33

Re: Modul ovládania hydrauliky

Príspevok od používateľa MarekRS2 » 30 Apr 2017, 11:57

Ahoj, po vymazaní sa chyby hneď objavia takže sú aktívne
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Modul ovládania hydrauliky

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Apr 2017, 12:12

Tak kontaktuj mobil elektronik. Tieto dokumenty bývajú dobre utajené a na nete nie sú. Ťažko sa k nim dá dopátrať a len málokto ich zavesí na net. Ja môžem pozrieť naše, ale od ME nepoužívame na pojazd nič, tak pochybujem.
Ten CAN by si tam ale napichnúť mohol. Zaujímalo by ma, čo posiela.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Modul ovládania hydrauliky

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Apr 2017, 12:24

Ešte by ma zaujímalo, ako sa modul správa v traktore. Teda pripojený na CAN a spojený s ECU. Je možné, že modul osamote píše, že mu chýba spojenie s CAN, môže to byť nejaký CAN BUS error (odhadujem). Pri tej príležitosti by som odmeral, či je v poriadku 5V na zbernici a odpor medzi CAN HI a CAN LO, má byť okolo 60 Ohm. CAN BUS býva na koncoch ukončený 120 Ohm rezistormi, teda výsledný odpor je 60 Ohm. Ak je menej, ako 50, je tam skrat, ak viac, ako 70, je tam "open circuit". Potom je dosť možné, že sa to tejto RJ nepáči.
Ak bude R v poriadku, potom by som zmeral napätie medzi CAN HI -> GND a CAN LO -> GND. Normálne máš mať napätie v rozmedzí 2 až 4V. Ak je menej, ako 2, potom môže byť chybný niektorý "vysielač", ak viac, ako 4, treba pozrieť, odkiaľ sa berie, či ie je niekde posratá kabeláž. Ďalej sa robí test uzemnenia. CAN BUS býva prizemnený na 1 bode. Treba odpojiť tento bod a merať medzi CAN GND a GND odpor. Musí byť viac, ako 1 MOhm. Ak je menej, niekde je ešte spojený (a nemal by byť).

Posledný test CAN BUSu spočíva v meraní odporu medzi CAN HI -> GND a CAN LO -> GND. Vysielač, teda Tvoj modul musí byť odpojený a musí byť odpojený CAN BUS. Odpor by mal byť v rozmedzí 1 - 4 MOhm,, prípadne viac. Ak je menej, niekde máš chybu.

Ak prejdeš všetkými testami úspešne, tak je CAN BUS dobrý a treba hľadať chybu niekde pred ním. Teda vystopovať, kam sú napojené tie CAN IC a vylúšťiť, čo za zbernicu je tam a zmerať aj tú.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

MarekRS2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 25 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 33

Re: Modul ovládania hydrauliky

Príspevok od používateľa MarekRS2 » 30 Apr 2017, 12:28

Merania na CAN BUS sieti boli robené servisom Claas a vraj je všetko Ok. Prejdem si to ešte ja zajtra podľa tvojho návodu, idem skúsiť pomerať ešte raz všetky veci na DPS modulu či som niečo neprehliadol.
Skúsim napísať aj výrobcovi ale už teraz tuším aká bude odpoveď...
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Modul ovládania hydrauliky

Príspevok od používateľa amater63 » 30 Apr 2017, 12:41

Ahoj,a nebo vše co jde po CAN L- CAN H, některé zařízení nepracuje správně ,co je připojeno.Aby komunikace fungovala správně,zjistíš i měřením. (může být poškozený vodič,daný modul je vadný,..atd)Mezi vývody CAN-L a CAN H -by jsi měl naměřit odpor : 60Ω,zkontroluješ tím vedení že je OK.Ale jak je to v praxi a jestli ti "přístupově" dovolí něco měřit nevím.Klidně tohle zařízení obejdeš vřazením odporu :120Ω -CAL-H .,a tím si ověříš ( odpor-ukončovací člen).Taky se možná mýlím a tím tě nechci nabádat.Pokud je to nesmysl,nic jsem neřekl. ___přede mnou,pozdě----
0

MarekRS2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 25 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 33

Re: Modul ovládania hydrauliky

Príspevok od používateľa MarekRS2 » 30 Apr 2017, 13:14

Môžem skontrolovať aj ten CAN ale ja som sa skôr zameral na vnútro modulu. Práve znova prechádzam napájaciu časť ktorá pozostáva z dvoch step-down meničov LM2574 a na jednom z nich sa mi na "outpute" objavuje takýto priebeh. Môže to byť?
Za tlmivkou je 5,06V bez rušivých signálov.

Na druhom je normálny pravouhlý signál 50kHz.
Prílohy
WP_20170430_13_03_37_Pro.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Modul ovládania hydrauliky

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Apr 2017, 13:36

No je zakmitaný, ale to by nemal byť nejaký extra problém. Pre Teba je viacmenej dôležitý priebeh za tlmivkou. Ak je tam pekných 5V, potom by som to nejak neriešil. Môže to zračiť nejakú parazitnú veličinu v obvode meniča, preto mierne zakmitáva.

Ja by som sa zameral na tú komunikáciu a vstupy / výstupy. Najčastejšie práve toto býva kontrolované MCU a vyhodnotené ako chyba.


Preto hovorím, najlepšie je to osadiť do traktora, napichnúť všetky čidlá, CAN, výstupy (aktory solenoidov?) a pod. Pretože tu je nejaký SW, ktorý nepoznáš a nevieš, čo je predmetom selftestu. Čo ak mu chýba signál z uhlových senzorov náprav? Vyhodí chybu a zablokuje pojazd, lebo nevie, akú pozíciu majú nápravy.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

MarekRS2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 25 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 33

Re: Modul ovládania hydrauliky

Príspevok od používateľa MarekRS2 » 01 Máj 2017, 17:59

Zdravím,

prešiel som ten CAN podľa toho čo ste písali vyššie a všetko vypadá byť ok. Medzi CAN L a CAN H je 60ohm.
Prechádzam si ešte komunikáciu priamo na 82C251 a tiež na konektore a objavujú sa mi takéto priebehy. Neviem či je to normálne alebo nie tak prosím pozrite sa na to. Nemali by byť na CAN L tiež nejaké "dáta" ?

Na druhom 82C251 niesú viditeľné žiadne priebehy, iba napatie.
Prílohy
CAN H
CAN H
CAN L
CAN L
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Modul ovládania hydrauliky

Príspevok od používateľa amater63 » 01 Máj 2017, 19:29

Nějaké rušení.?Ale tohle když tam nebylo,tak nepomůže..
Prílohy
images.jpg
images.jpg (4 KiB) 343 zobrazení
stahování.jpg
stahování.jpg (6.25 KiB) 343 zobrazení
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok