Rozvadzac trochu inak

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Máj 2017, 19:42

alois napísal:pocitujlasku: klasické "bleskojistky", alebo prepäťovú ochranu 5 prvkovú?
1. Stačilo, že krátkodobo prepustil priechod medzi N a PE a vyletelo to. Popri tom, nemusí dôjsť k mechanickému poškodeniu komponentu.
2. Naindukovalo sa napätie výboja do najmenej nezaťaženej fázy....
3. Prúdový na vstupe do domu sa dáva 300mA a je normou predpísaný pre drevostavby. A prepäťovka býva až za ním.
Netusim, oznacenie to ma VAL-MS ... vyzera to na typ2. Nevyznam sa do toho do podrobnosti, ale aspon nejaka ochrana ( dom je tesne pri poli a casto sa tu blyska) + samozrejme bleskozvod ( uzemneny na 4 miestach).
3) nemam drevodom, ale klasicky murovany.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 26 Máj 2017, 14:09

Toto berte len ako nacrt. Zaujima ma to rozdelenie PEN pri tej 4P zasuvke, Normalne by mal PEN vodic ist na jednu listu odtial na PE a N listu.No lenze ked to zobereme tak v podstate PE je furt prepojene s PEN.Tak prikladam nacrt ci by to mohlo byt aj bez dalsej listy kde je podstate PEN rozdelene.V mojom pripade by to bolo rozdelene pred chranicom, v samotnej svorke.Ale ked nie dal by som tam tu svorkovnicu co tam ma byt.Dufam ma chapete co mam namysli.Dik
Prílohy
1.png
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa Maek43 » 26 Máj 2017, 14:21

Ja tomu celkom nechápem ale prečo ťaháš PE cez chránič a potom ten chránič na N premosťuješ ? :X
PE je prepojený s PE ale len pred chráničom, za ním už nie... Neviem či celkom dobre rozumiem ale chceš tam mať len dve svorkovnice ?
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 26 Máj 2017, 14:30

No som cakal ze to nebude prehladne.No kedze je to 4Pin zasuvka teda PEN vodic treba rozdelit na N a PE.Ja som len vynechal tuto prvsu svorkovnicu X1
http://watt.feld.cvut.cz/vyuka/BP1/siln ... schema.jpg
Cize v skratke realne by to bolo asi tak ze PEN by bolo rozdelene v chranici cize N by slo dalej cez chranic, z chrnaica na N svorkovnicu a PE ostava a je spojeny s PE.Ono je to furt vodivo spojene je jedno ci to bude xxx svorkovniciach alebo nie, aj ked hentak ako sa zvykne robit je to prehladnejsie.Len sa pytam ci to tak by tiez mohlo byt.Neusetrim nic na svorkovnici ta neni draha.
Este dodam ze na dalsie svorkovnice pojdu zasuvky na 230V
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa Maek43 » 26 Máj 2017, 14:32

No lenže ty tam ťaháš cez chránič aj N aj PE a potom ho premosťuješ modrým.... Ak máš vstup cez tie horné zasuvky, prečo nedáš PE na jednu svorkovnicu a N cez chránič na druhú ? :X
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 26 Máj 2017, 17:01

No teraz pozeram lepsie, lebo som bol prec, vidno ze som sa takto sam zamotal :D jj mas pravdu je to to iste, bude lepsie ked tam dam radsej tu svorkovnicu.TO je ked daco robis narychlo :D

Edit: inak to N to horne tam nemalo byt som sa asi preklilol cize vid dole a zasuvky aby bolo chapane teda vstupy nepojdu nikdy naraz.
Podstate oba su teraz na rovnako.Dalsi zo svorkovnicov
Prílohy
1.png
2.png
0

alois

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa alois » 26 Máj 2017, 17:48

Marek: ..... lenze ked to zobereme tak v podstate PE je furt prepojene s PEN....., áno, ale pred chráničom, za ním už k opätovnému spojeniu nesmie dôjsť!


4 žilový systém:
3xfáza do chrániču, PEN rozdelíš na PE a N, N samostatne preženieš cez prúdový chránič. To je O.K. a si na vlastním chránenom výstupe a vždy použiješ svoje 5 žilové káble.

5 žilový systém:
3xfáza do chrániču, PE a N pripojíš na samostatné svorky, N samostatne preženieš cez prúdový chránič. To je tiež O.K.

POZOR, ale je tam v tvojej schéme při 5 žilovom prívode znova spojený N a PE. Ak před tvojim rozvádzačom bude už namontovaný chránič, tak tento tvrdý prepoj ho vypne!!!
Pre názornosť som ti to nakreslil červenou. Třeba si doriešiť problémové X - vypnutie prepojenia medzi mostíkmi PEN a N při pripojení 5 žilou..
Naposledy upravil/-a alois v 26 Máj 2017, 18:55, upravené celkom 1 krát.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 26 Máj 2017, 18:10

No aktualne mam novsiu verziu tej schemy, tak som to skusil prerobit podla tvojej aj ked nie uplne, ale malo by to byt to iste.Len vypinac by som dal nejaky taky co aspon nie len 2 kontakty bude prepajat teda medzi dvomi mostikmi ale este jeden , aby nedoslo ze nahodou tam bude 4pin pripojeny a vypinac v inej polohe, aj ked vtedy by nemalo nic ist.
Prílohy
Teraz to mam nejak takto
Teraz to mam nejak takto
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 27 Máj 2017, 08:31

Takze skoro final este pribudnu V-A metre digitalne.Moze to teda takto byt s tym prepinacom ?Samozrejme nejaky vackovy by som dal.
Prílohy
1.png
0

JanoP

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa JanoP » 27 Máj 2017, 08:58

Myslím že tam bude treba aspoň 5 pólový prepínač ktorým budeš vyberať ktorý vstup používaš. Lebo takto tam budú pri použití jedného vstupu "živé" aj kolíky na druhom vstupe. Vstupy máš označené ako zásuvky, ale to musia byť vidlice, lebo nemôže byť prívodný kábel do rozvádzača predsa vidlica- vidlica. Či?

Edit: vlastne 4 pólový vstupný prepínač, ktorý bude prepínať fázy a N. PE z oboch vstupov by boli pripojené na pevno, nie cez prepínač vstupov, aby rozvádzač nezostal bez PE v prípade poruchy kontaktov prepínača vstupu.

alois

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa alois » 27 Máj 2017, 10:29

to JanoP: predbehol si ma... :P

Ja som chcel nechať Mareka to dokresliť do konca a potom napísať: " k úplnej dokonalosti mi tam ešte chýbajú dva stykače, ktoré odľa polohy TN-c alebo TN-S budú spínať silové vstupy, aby na kolikoch nebola šťava".

Viem, že existujú na konektory aj krytky, ale tie sa časom "sami poškodia a stratia" a potom je to už zase životu nebezpečné.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 27 Máj 2017, 10:46

Ano ma tam byt kolik ten samec.To som dal len tak povodne pre seba.No tak toto ohladne stykacov resp stavy na kolikoch ma ani nenapadlo.No urcite by to bolo lepsie ako krytky, lebo vieme ako to chodi aa kaslat na ne :D Len teraz neviem ako ich ako ovladat.Teda podstate aj mozno ano.Cize ked dostane stavu 4pin zastrcka v tomto pripade, z jednej fazy zoberiem napajanie pre cievku stykaca a tym ako dostane fazu premosti kontakty a tympadom bude 5Pin bez stavy.A opacne.Cize kontakty na chranic pojdu trosku inak.
0

JanoP

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa JanoP » 27 Máj 2017, 11:00

A bez stykačov by to nešlo? Použiť niečo ako:
http://www.schrack.sk/eshop/prepinac-si ... 82007.html
Iba ta cena 8O

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 27 Máj 2017, 11:04

Nerob mi soky :rolleyes: Stykace vidu lacnejsie a je to podstae automaticky, ako este dalsi prepinac prepinat.
0

alois

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa alois » 27 Máj 2017, 12:27

Schrack je v BA ten najdrahší dodávateľ a to aj pre neregistrovaných kupujúcich, alebo koncákov.

Silové relé / stykač zoženieš lacnejšie aj na Bazoši,, či tu na fóre.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 27 Máj 2017, 12:33

JJ akurat prerabam to na stykace hadam to bude dobre, Tiez som rozmyslal z bazosu stykace prinajhorsom.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa marek181818 » 27 Máj 2017, 13:49

S tymi stykacmi nejak takto ?Foto sa mi zvacsila tak to sem nejde dat a zmensovat ju nebudem.
http://i.imgur.com/qO1AVDh.png
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa mac26 » 27 Máj 2017, 16:01

A co tak to rozdelit v privodnom kabli?
Ten rozvadzac zapojit ako 5 kolik a kabel bude na jednom konci 4 kolik, na druhom sa rozdeli na 5
0

alois

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa alois » 27 Máj 2017, 16:53

Marek181818: v tej poslednej schéme je to fajn, ale máš tam chybu. PEN 5 kolíkovej zásuvky.....hľadaj!
A ešte ak by si použil jeden stykač aj s kontaktom NC, tak ten ti nahradí ten prepínač medzi dvomi PE zbernicami. A bude to plná automatika ako za dobrých zlatých čias, keď Arduino nebolo na svete.

Mac26: Áno, na stavbách sa bežne 5 žilová sústava ťahá 4 žilovým káblom a "šachuje" sa s prepojkou PE-N v 5 zásuvke. Len nechcem poučovať, takže poviem, že to "asi norma" nedovoľuje. To čo do predlovačky vstupuje, má z nej aj výsť. A ak, tak treba použiť označenú redukciu. TN-S / TN-C, a jeho problém je vyriešený bez stykačov, prepínaču a iný podružných kraviniek. Len v zadaní témy bolo, dva rozličné vstupné konektory.
Naposledy upravil/-a alois v 27 Máj 2017, 17:09, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozvadzac trochu inak

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Máj 2017, 17:08

Myslím, že stykače nebudeš môcť použiť, pretože ak odpadne N alebo PEN na prívodnom kábli, bude sa cez cievku stykača dostávať 230V na kolík N, PEN... Ak už, tak 400V stykače. Ak som si to nakreslil správne. Z bezpečnostného hľadiska je najlepšie použiť 5pólový prepínač.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok