Solárny panel - nabíjanie telefónu

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Mahel
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 770
Dátum registrácie: 13 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 38

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa Mahel » 22 Jún 2014, 21:44

škoda že to je čierne. Na slnku to bude trpeť. :axe:
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa dxr » 22 Jún 2014, 22:13

aj keby to bolo biele alebo reflexne ta baterka na slnku trpi ale koho toto zaujima o 2 roky si ma kupit dalsi
mobil a baterku keby to bolo panel dlhy kabel bateria a dazdnik na mobil tak by ktomu potreboval batlera :)

pri tej cene a prevedeni to bastlit mozno nema vyznam aj ked bastlenie podporujem.
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
wyxsi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 22 Jún 2014, 18:21

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa wyxsi » 22 Jún 2014, 22:32

psichac napísal:http://svetelektro.com/modules/Forums/d ... p?id=59420
ale ja som písal do 90% :)
ano viem, chujovo napísané...to môže zobrať aj LM2596, aj to je do 90% (75-77) :D

/v tomto malom je MP1584EN
Ďakujem aj pekný obrázok myslím že sa mi páči... aj 88% účinnosť... Počuj mám ešte otázku...
Dá sa tam stabilizovať 5V bez ohľadu na vstupné napätie? robí to aj to?
0
Pokiaľ sa Vám doma váľajú nejaké SATA HDD alebo nejaký Notebook kt. sa dá zapnúť a nepotrebujete ich prosím napíšte ;) :prayer: :prayer: :prayer:

Používateľov profilový obrázok
wyxsi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 22 Jún 2014, 18:21

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa wyxsi » 19 Jún 2017, 16:56

dxr napísal:"Lidl je lacnejsi" :-P ked vidim cenu traco cela solarna nabijacka 15e
http://www.lidl.sk/cps/rde/SID-96DE2502 ... il&id=7934
To je powerbank a nie nabíjačka...
0
Pokiaľ sa Vám doma váľajú nejaké SATA HDD alebo nejaký Notebook kt. sa dá zapnúť a nepotrebujete ich prosím napíšte ;) :prayer: :prayer: :prayer:

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa misocko » 19 Jún 2017, 20:13

dobre konstatovanie po troch rokoch
0

Používateľov profilový obrázok
wyxsi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 22 Jún 2014, 18:21

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa wyxsi » 22 Jún 2017, 12:57

:thanks: Zase som sa k tomu vrátil po nejakom čase lebo vtedy som nenašiel nič uspokojivé :pain: Teraz rozmýšľam že aký vstupný prúd potrebujem aby niečo takéto: http://www.ebay.com/itm/24V-12V-to-5V-1 ... Sw42dZAwMv malo výstup 5V 1A. Lebo Cenovo dostupné som našiel niečo okolo 12V 3W panel alebo 6V 3,5W panel. A tam vzniká dilema 6V a cca pod 600mA zastabilizovať do 5V, alebo niečo ako je link hore z 12V a 250mA dokáže spraviť ideálne 5V niečo pod 1A... Ďakujem za každý názor :agree:
0
Pokiaľ sa Vám doma váľajú nejaké SATA HDD alebo nejaký Notebook kt. sa dá zapnúť a nepotrebujete ich prosím napíšte ;) :prayer: :prayer: :prayer:

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa mac26 » 22 Jún 2017, 13:50

Jednoducha matematika:
Chces z toho tahat 1A pri 5V. 1*5=5W
Kedze menic na 5V nema 100% ucinnost, musis dat panel aspon povedzme 7W. A to je pri idealnom slnku.
0

Používateľov profilový obrázok
wyxsi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 22 Jún 2014, 18:21

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa wyxsi » 22 Jún 2017, 16:38

Takto som nad tým nerozmýšlal ďakujem za postreh :thanks: len som rozmýšľal či V nejde pretaviť na A .... :confused:
0
Pokiaľ sa Vám doma váľajú nejaké SATA HDD alebo nejaký Notebook kt. sa dá zapnúť a nepotrebujete ich prosím napíšte ;) :prayer: :prayer: :prayer:

Používateľov profilový obrázok
Klemogotvald
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 25 Mar 2012, 19:29
Bydlisko: LM
Vek: 35

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa Klemogotvald » 22 Jún 2017, 22:08

Ak chceš len tak na hranie skús toto.
https://www.banggood.com/3_5W-Solar-Pan ... mds=search

Ak niečo výkonnejšie tak za dvacku toto vyzerá fajn.
https://www.banggood.com/5V-7W-1270mA-P ... mds=search
0

Používateľov profilový obrázok
Lopky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 04 Feb 2017, 19:53
Vek: 23

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa Lopky » 23 Jún 2017, 10:31

Klemogotvald napísal: Ak niečo výkonnejšie tak za dvacku toto vyzerá fajn.
https://www.banggood.com/5V-7W-1270mA-P ... mds=search

Myslíš, že je to vhodné aj pre ostatné typy mobilov, a tiež pre lithiove baterky?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Jún 2017, 13:57

Má to štandartný USB 5 V konektor. Ak je pripojené zariadenie schopné spracovať 1 270 mA, nevidím v tom problém. Li-Ion baterka priamo sa s tým nedá nabíjať, nakoľko max. napätie na nej môže byť asi 4,2 V, inak ju ničíš a môže dokonca explodovať.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Lopky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 04 Feb 2017, 19:53
Vek: 23

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa Lopky » 23 Jún 2017, 14:03

len ma mýli to, že tam je napísané "vhodné pre nabíjanie iPad/iPhone " a iPhony majú litiové baterky :/. ale tých 4,2V sa musí stabilizovať niekde za nabíjačkou lebo každá normálna nabíjačka dáva tých 5V. No neviem teraz.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Jún 2017, 14:23

Ak je to telefón, či čokoľvek iné s USB 5 V konektorom, tak samozrejme, že si to ošetrí to zariadenie a nás to vôbec nemusí zaujímať. Já som samozrejme myslel "čistý článok", že sa nedá priamo nabíjať s napätím 5 V !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa mac26 » 23 Jún 2017, 14:25

A ostatne telefony maju ake?
Neviem o ziadnom telefone kt. nema viac ako 15 rokov ze by mal inu ako litiovu. Vacsinou li-ion, ale tusim niekto daval aj lipo
0

Používateľov profilový obrázok
Lopky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 04 Feb 2017, 19:53
Vek: 23

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa Lopky » 23 Jún 2017, 14:37

Takže je to v pohode dobre ďakujem. No sú aj Li-Ion, Li-Po a aj Li-Fe ale tie neviem kde sa používajú.
Ešte sa spýtam, kebyze si chcem vyrobit takúto nabíjačku z tých panelov, tak tam stačí teoreticky tých 5V na výstupe? (7805)



https://www.banggood.com/5V-7W-1270mA-P ... mds=search
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa zipaj » 23 Jún 2017, 15:01

7805 potrebuje na vstupe cca 7-8V, preto by to nefungovalo, ak by dával panel vyššie napätie a chcel by si ho stabilizovať, najlepším riešením je výkonová 5V zenerka, alebo paralelný stabilizátor s TL431 (R1, R2 - 5k, R-47R).

Ja osobne by som to riešil powerbankou, je to lacnejšie, na výstupe má stabilizované napätie 5V a nie vždy keď potrebuješ nabiť mobil, je plný slnečný svit, keď je zamračené, panel nedáva ani 10% výkonu. Ak máš akumulátory z vyradeních akublokov pre notebook a vyskladáš dobrú batériu, kľudne dosiahneš 10-12Ah čo je pri priemernom napätí článkov cca 3,6V cca 36-43Wh a za tú cenu sa to neoplatí vyrábať, Ak sa ti zdá výkon solárneho článku powerbanky malý, za pár € dokúpiš samotný solárny článok.

Obrázok

https://www.aliexpress.com/item/WHAY-Un ... 9a1d641dcb
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa _petko_ » 23 Jún 2017, 16:16

Ak by niekto uvažoval o paneli z ebayu. Ja mám ten 12V/10W panel čo sa vyskytuje na väčšine čínskych shopov (stál asi 20$) a funguje to tak, že naprazno to dáva cca 20V. Je to zalaminované v plaste (myslím, že časom zožltne). Skúšal som cez sklo a skratový prúd poklesol skoro o 100mA, takže možno keby sa to vybralo z tej fólie, tak by to malo vyšší výkon. Ak je zamračené, tak je to mŕtve. Napätie to má stále aj 18V, ale žiaden výkon.
Neskôr som objavil na TME 20W panel za podobnú cenu (+poštovné, čo v prípade tej Číny zaplatí režim..).
0

Používateľov profilový obrázok
Klemogotvald
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 25 Mar 2012, 19:29
Bydlisko: LM
Vek: 35

Re: Solárny panel - nabíjanie telefónu

Príspevok od používateľa Klemogotvald » 23 Jún 2017, 17:26

Lopky napísal:
Klemogotvald napísal: Ak niečo výkonnejšie tak za dvacku toto vyzerá fajn.
https://www.banggood.com/5V-7W-1270mA-P ... mds=search

Myslíš, že je to vhodné aj pre ostatné typy mobilov, a tiež pre lithiove baterky?
Je to len zdroj ktorý má na výstupe 5V a (za ideálnych podmienok) je schopný dodať do záťaže 1,2A. Takže sa správa ako normálna nabíjačka do siete. Každý telefón či iné zariadenie ktoré sa nabíja 5V cez USB si manažuje baterku samo . Teda nastavuje prúd, napätie a monitoruje teplotu atď. Tých 5V používa len ako zdroj "šťavy". Vhodné pre nabíjanie iPad/iPhone sa tam píše preto že to zrejme má zapojené rezistory na inak nepoužitých dátových pinoch USB. Tieto rezistory v podstate dávajú vedieť aký max prúd si pripojené zariadenie môže zobrať. V prípade iPad/iPhone ak niesú ich hodnoty správne telefón môže odmietnuť nabíjanie (alebo nabíjať menším prúdom) a tým ťa donúti použiť značkovú nabíjačku. U týmto panelom by to však nemalo nastať.

-- Spojený príspevok 23 Jún 2017, 16:32 --
Lopky napísal:Takže je to v pohode dobre ďakujem. No sú aj Li-Ion, Li-Po a aj Li-Fe ale tie neviem kde sa používajú.
Ešte sa spýtam, kebyze si chcem vyrobit takúto nabíjačku z tých panelov, tak tam stačí teoreticky tých 5V na výstupe? (7805)



https://www.banggood.com/5V-7W-1270mA-P ... mds=search
Chceš si vyrobiť solárnu nabíjačku to znamená že ti ide o každý miliwat. A ti tam chceš dať 7805-ku? Tým zahodíš účinnosť do záchodu. jedine spínaný zdroj ak to má aj reálne niečo nabiť za relatívne rozumný čas. Môžeš si kúpiť aj hotové spínané zdroje určené ku solárnym panelom. napr: https://www.banggood.com/5V-2A-Solar-Pa ... mds=search

-- Spojený príspevok 23 Jún 2017, 16:45 --

Spáruj to z nejakým solárnym panelom. Alebo viacerými. vyber si nejaký z dostatočným výkonom. Povedzme že chceš aby ti tá nabíjačka dala 1A pri 5V to je 5W. Ten modul má vraj efektivitu 95% no tak rátaj radšej nejakých 80%. Takže ti treba panel ktorý má aspoň 6,5W. Ten modul dokáže zobrať napätia od 6V do 20V teda máš relatívne širokú škálu na výber.

-- Spojený príspevok 23 Jún 2017, 16:51 --

Napríklad tento https://www.banggood.com/12V-10W-38-X-2 ... s=category Pri dobrom slnku by so z toho mohol ťahať aj teoreticky 1.8A ale rátaj tak 1,5A Zo stratami sa počíta :-D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok