Oprava odvlhčovača DH711

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Hogan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 21:37

Oprava odvlhčovača DH711

Príspevok od používateľa Hogan » 13 Jún 2017, 10:50

Zdravim Vas,
nejako zblbla elektronika v mojom malom odvlhcovaci. Po dlhsej prestavke vzdy cvaka rele v polsekundovych intervaloch, asi popol hodine sa to asi zahreje a uz to ide dobre ale dovtedy to trha motorom aj kompresorom...
je tam vcelku jednoduchy spinaci obvod dosticka tak 7x5cm na nej jeden svab, tri vacsie kondiky a rele a mozno par drobnych odporov k tomu. Napojene je na to len teplotne cidlo, hygrostat (zrejme len mechanicky spinac podla vlhkosti) a prepinac otacok ventilatora.
Mozem nafotit, ked sa dostanem do dielne a otvorim to...
Volal som do servisu a hned povedali, ze treba vymenit ten obvod - cena cca 36E.
Neviete poradit, co by mohlo byt problemom? Rele, ci kondiky? AK by som vedel, ktora suciastka je podozriva, preletoval by som to aj sam, pripadne nepoznate niekoho v okoli BB, ZV, co by to vedel zmerat, pripadne opravit?
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 22 Jún 2017, 19:09, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Doplnennie typu do názvu témy

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Oprava odvlhcovaca

Príspevok od používateľa elmoto » 13 Jún 2017, 12:37

Super popis ale veštecká guľa sa mi nechytá.

Značka, typ a foto . Nič nieje. Tak akú odpoveď prosím očakávaš?

Ale aby si nepovedal že som zlý, mal som doma DH711 a celé to riadi dáky čínsky mikroprocesor. Takže môžeš začať. Daj foto dosky riadenia z oboch strán s hodnotami súčiastok. Nachystaj si multimeter a ideme merať. Možno na internete najdeme lacnejšiu dosku za pár euríčok ale keď nevieme o aký odvlhcovač sa jedná tak ťažko radiť. Chápeš dúfam?
0
nie som tu

Hogan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 21:37

Re: Oprava odvlhcovaca

Príspevok od používateľa Hogan » 13 Jún 2017, 13:47

Vestecka gula sa chytila! Je to DH711
Sorry, nejak som predpokladal, ze tie priznaky budu typicke povedzme pre vadne rele, ci take nieco...
Skusim to nafotit, ale mozno az v priebehu tyzdna...
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Oprava odvlhcovaca

Príspevok od používateľa elmoto » 13 Jún 2017, 15:20

keďže nieje schéma tak prosím skús zakresliť kde čo ide z dosky káble na aké prvky a aj to relé odkial je ovládané a čo ovláda. Ja už ten odvlhcovač nemám ale je to výborná mašinka ! Teraz mam opačný problém a musím zvlhčovať. Mám doma len 20-25% vlhkosť :(
0
nie som tu

Hogan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 21:37

Re: Oprava odvlhcovaca

Príspevok od používateľa Hogan » 14 Jún 2017, 12:27

Asi to nepojde tento tyzden, vcera ma dobehla nejaka crevna chripka... ale nafotim to, ked sa dostanem do dielne. Mne ako laikovi sa zdal ten obvod vcelu jednoduchy (malo suciastiek), preto sa mi zdalo, ze asi by vyslo lacnejsie proste vymenit vsetky kondiky a rele za nove a mozno to pojde...

Mimochodom, taka nizka vlhkost v tomto case je dost nezvycajna tu na slovensku. Este tak v zme, ked sa prekuri studeny vzduch tak to moze ist pod 30... Aky mas vlhkomer?
Ja si na toto dost potrpim (vyrabam a opravujem hudobne nastroje), potrebujem VELMI spolahlivo udrziavat vlhkost v dielni a mam skusenost, ze vacsina vlhkomerov ukazuje +-10%, pri niektorych aj vyse 20.... Ja mam laboratorny vlasovy a pravidelne ho kontrolujem, ci stale ukazuje presne.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Oprava odvlhcovaca

Príspevok od používateľa elmoto » 14 Jún 2017, 15:24

keď dám vlhkomer na mokrú handru a zakryjem ho miskou tak po ustálení ukazuje 99%. Klasika digitál http://www.ebay.com/itm/Digital-LCD-Tem ... SwuxFYtxWc

Neporadíte nejaký kvalitný a pri tom cenovo nie drahý?
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Oprava odvlhcovaca

Príspevok od používateľa mirosne » 14 Jún 2017, 16:20

Hogan napísal:Vestecka gula sa chytila! Je to DH711
Sorry, nejak som predpokladal, ze tie priznaky budu typicke povedzme pre vadne rele, ci take nieco...
Skusim to nafotit, ale mozno az v priebehu tyzdna...
Ja si myslím,že tam bude kondenzátorový zdroj a jeden s kondíkov bude v :butthead: ,žiadne relé a ani nič iné. :wink:
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Oprava odvlhcovaca

Príspevok od používateľa lh » 14 Jún 2017, 16:47

elmoto napísal:...

Neporadíte nejaký kvalitný a pri tom cenovo nie drahý?
Ja mám nejaký takýto... Nie je najlacnejší, a chcelo by to dorobiť krabičku, ale oproti čínskym DHT11, 21 a pod. je presnejší. Presné merania nemám, ale mal som požičaný z bývalej práce vlasový, čo sme mali v sklade, a pravidelne ho kalibrovali, a merania boli v podstate rovnaké.
0

Hogan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 21:37

Re: Oprava odvlhcovaca

Príspevok od používateľa Hogan » 14 Jún 2017, 23:49

Z elektronickych si husliari pochvaluju Caliber III alebo Caliber IV, co je novsia verzia stoji to cca 25E pokial si dobre pamatam. Tiez si ho planujem este dokupit.
Na kalibraciu je lepsie ako mokru handru pouzit kuchynsku sol. Pri plnej vlhosti vacsina vlhkomerov ukazuje dobre, ale cim viac sa vzdalujes ku nule mozu odchylky marastat. Ked das vlhkomer do zapinacieho sacku spolu s vrchancikom od kompotu so solou, ktoru navlhcis (nie aby bola uplne rozpustena), tak by to malo po ustaleni ukazovat presne 75% (na trubke je vela video navodov). Ale este lepsie je ak si overis aj dolny rozsah a tu namiesto kuchynskej soli pouzijes chlorid horecnaty hexahydrat (zozenies u dodavatelov chemikalii, mozno aj v skolskych labakoch - postaci ti lyzica, ci dve, a mozes to pouzivat donekonecna), potom by s amala vlhkost ustalit na 33%.
Su aj ine soli, co overia iny rozsah, ale pre zaklad tieto dve postacia. Alebo sa da pouzit psychrometer na overenie momentalnej vlhkosti, ale to uz bezne nedostanes...
0

Hogan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 21:37

Re: Oprava odvlhcovaca

Príspevok od používateľa Hogan » 20 Jún 2017, 13:30

Tak nafotil som par zaberov... Podrobnosti pripadne neskor. Svorkovnica je skryta a nemal som moznost rozmontovat cely bok a odsledovat kable, ale privod ide na svorkovnicu a spinac plavaka, odtial hore do vlhkostneho spinaca (ta kovova vec) a este je tam led signalizujuca vysoku hladinu a led, ze je to pod prudom. A vidno tam maly prepinac otacok (zrejme cerveny vodic na ACL), Cerveny z COMP ide na vlhkostny spinac a odtial na kompresor (a asi aj ventilator spina spolu s tym). Nvidel som tam nikde trafo, ci nieco podobne, tak to asi ide priamo na 220V...
Fotky su tu:
http://gjgt.sk/~minarovic/Odvlhcovac.zip

Dik za akukolvek pomoc.
BTW, momentalne som bez toho obvodu, jeden clovek mi to skusi premerat, ci nieco najde...
0

Používateľov profilový obrázok
Milan74
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:38
Bydlisko: Gelnica

Re: Oprava odvlhcovaca

Príspevok od používateľa Milan74 » 20 Jún 2017, 16:19

Zameraj sa na kondiky,najmä ten na pozicii MC1
0

Hogan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 21:37

Re: Oprava odvlhcovaca

Príspevok od používateľa Hogan » 21 Jún 2017, 11:10

Dik, moc. Podarilo sa mi najst vnutri na kryte aj schemu zapojenia... asi som to predtym trochu poplietol...
Prílohy
Schema zapojenia
Schema zapojenia
0

Hogan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 21:37

Re: Oprava odvlhcovaca

Príspevok od používateľa Hogan » 21 Jún 2017, 23:24

Takze zrejme je problem vyrieseny.... Znamy to pokukal a jedina chyba mohla byt v rele. Tak ho vybral a jedna nozicka bola podozrivo kratka (a jedna zasa dlha, ale pokrcena). Myslel som, ze skusim zohnat nove, ale skusil som ho zalozit naspat a zistil som, ze ta jedna nozicka dociahla len tak tak skrz plosak. Pricinoval som to naspat a daval pozor, aby som to dobre zalial a ono to ide bez cvakania....
Takze zrejme ta nozicka (ku cievke) nebola poriadne precinovana a stracala kontakt, takze rele cvakalo, po zahriati sa to spojilo a uz islo normalne.
BTW, vedeli by ste mi poradit nahradu za to rele, ak by to odislo? Parametre su na obrazkoch. Pri premerani odporov, napati a cinovani jednoduchych suciastok moje elektronicke schopnosti koncia...
Ale aby nebolo konca, hned vecer zacala blbnut umyvacka... pred tromi - styrmi mesiacmi som menil hladinovy spinac a uz je to tu zas.... to je na porazenie.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Oprava odvlhcovaca

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Jún 2017, 23:44

Vzhladom na to ,že relátko spína motor kompresora potrebuje mať dobré kontaky.Prúdový záber motora je pri rozbehu vysoký.
Až tam je dosť miesta,daj tam napríklad takéto,alebo aspoň na 15-16A
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=1111 ... icle=60099
Prílohy
Bez názvu.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Hogan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 21:37

Re: Oprava odvlhcovaca

Príspevok od používateľa Hogan » 22 Jún 2017, 10:39

Dik moc. Toto by som asi mucel prepojit na droty... Miesto by bolo, ale nie som si isty, ci by som nasiel vhodne vodice (fungujem systemom, co pivnica da... :-) )
Zly kontakt bol na nozicke, co ide k cievke, tam asi nie je taky prud? Ostatne boli asi dobre. Na inom fore (ked som opravoval umyvacku) som cital, ze na niektorych modeloch umyvaciek sa casto odpaluju kontakty na rele, co spina vyhrevnu spiralu. A vyzeralo velmi podobne, este aj v modrej farbe :-)

Kukal som na tme, ci inde a nasiel nieco, co ma aj nozicky v rovnakej konfiguracii ako povodne, ale je to prepinacie rele s piatimi nozickami, mozem na takom tu jednu navyse proste zrusit a pouzit to?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Oprava odvlhcovaca

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Jún 2017, 13:15

kludne ho môžeš použiť. Kontakt,ktorý je v klude zopnutý nezapojíš - necháš volný
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Hogan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 21:37

Re: Oprava odvlhčovača DH711

Príspevok od používateľa Hogan » 28 Aug 2017, 14:47

Takze som sa mylil, asi to nebol ten kontakt... Ked som to precinoval hned som to spustil a islo to ako hodinky, ale to bolo asi len preto, lebo bol plosak prehriaty. Ked som bol desat dni prec a nevylial som nadobu, tak sa masinka na par dni zastavila (plavak to vypne od prudu) a po vyprazdneni to opat cvaka...
Takze je to definitivne nieco, co ovplyvnuje teplo. Kym je to zahriate v prevadzke, spina dobre, ked sa to odstavi a vychladne, cvaka to ako dive az kym sa obvod nezahreje, potom uz OK.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok