Cubesat SkCube

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2641
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa zawin » 23 Jún 2017, 21:41

Ahojte,
potvrdzujem že družica sa z obežnej dráhy ozvala, posiela dáta, signál je silný a stabilný :applause:

V prílohe posielam prvé TLE dáta, pomocou ktorých sa dá sledovať poloha skCUBE napr. cez program Orbitron.
Samozrejme všetky dáta sú voľne prístupné verejnosti, onedlho bude uverejnený aj softvér pomocou ktorého bude možné za pomoci SDR rádia signály dekódovať.
Zatiaľ sa môžete pokúsiť zachytiť morseový signál a dekódovať ho. Štruktúra dát v morseovej správe je nasledovná: http://www.skcube.sk/vystupy/pre-radioamaterov/
Prílohy
SKCUBE.txt
TLE data skcube
(150 Bajtov) 128 stiahnutí
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 23 Jún 2017, 21:57

ak dobre pozerám v 22:55hod bude rovno nad nami. Dobre pozerám?
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa amater63 » 23 Jún 2017, 21:59

Ano,co dodat.,děkuji.. :thumbup:
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2567
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 23 Jún 2017, 22:07

zawin napísal:Samozrejme všetky dáta sú voľne prístupné verejnosti, onedlho bude uverejnený aj softvér pomocou ktorého bude možné za pomoci SDR rádia signály dekódovať.
To rád počujem. Nie som síce rádioamatér, no možno sa raz pokúsim si prijať zopár obrázkov Zeme - keď to teda je povolené.
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa AEdison » 24 Jún 2017, 12:32

http://www.skcube.sk napísal:Dekódovací softvér bude využívať SDR prijímači RTL-SDR dongle a momentálne je v štádiu príprav.
Ak sa nemýlim RTL-SDR je do 1766MHz no na stránke je uvedená frekvencia 2401MHz. Unikajú mi nejaké skutočnosti?
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa amater63 » 24 Jún 2017, 12:38

Ahoj,ale máš tam i pásmo 70 cm..
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 24 Jún 2017, 20:34

halooooooo kde sa dozviem nejaké aktuálne informácie o dianí ? Facebook sucho pusto, web stránky opäť. Som čakal nejakú online informačnú kampaň aspoň zopár príspevkov denne čo a ako. Nejaké dáta prijaté, výška, teplota, činnosť. Koľko už mal preletov nad nami? Hádam zo dvadsať. Do riti načo išli vlastne naše peniaze? SOSA má nový web no paráda super a aj SKCUBE má parádny web denne tam čo to pribudne ale len komerčné a propagačné veci. Celé je toto otočené na vstup pre vlastný biznis. Super toto sa Vám podarilo. :butthead:
0
nie som tu

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa nalimko33 » 24 Jún 2017, 21:20

hmm...
konečne si precitol...
vitaj v kapitalistickej spoločnosti!
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa juraj77 » 24 Jún 2017, 21:33

a čo by si chcel za 315 litrov..... :)
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa zipaj » 24 Jún 2017, 23:18

Netreba "kuvikať" ale nainštalovať si nejaký program na sledovanie satelitov, kepleriány sú vyššie (zawin), TX družice je 437,100MHz a základné údaje vysiela v morzeovke, čo viac zatiaľ treba?
Prílohy
skcube.GIF
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa AEdison » 25 Jún 2017, 10:06

Viete mi prosím vás napísať na akú anténu chytáte tú kocku? Monitorujem už tretí prelet a na 437.1MHz nemám ani zmienku akejkoľvek aktivity.
0

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa _petko_ » 25 Jún 2017, 10:18

Podobne. Vcera som chytil akurat tak 3 stipance. Dufal som, ze cez averaging uvidim v spektre aspon tuk, ale vobec nic. Neviem ako sa ti to podarilo s tou ruckou ale myslim, ze bez poriadnej anteny a LNA to nepojde.
0

JanoP

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa JanoP » 25 Jún 2017, 10:26

Počul som ho na 437.1 MHz pri minulom oblete, aténa HB9CV a prijímač TH-F7E, modulácia CW. Ďalšie okno by malo byť od 11:30 do 11:40 asi, skúsim nahrať video ak nezabudnem.

JanoP

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa JanoP » 25 Jún 2017, 11:46

Šlo to aj tento krát. Ďalšie prelety budú ďaleko, to už asi neprejde. Neviem či sa mi to zdalo ale tón CW, teda nosná frq uteká mení sa vplyvom Doplerovho efektu?

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa rohy » 25 Jún 2017, 11:58

ta antena musi byť otočena smerom do neba?z toho obr.to nie je jasne
0

JanoP

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa JanoP » 25 Jún 2017, 12:07

Klikni na otvorenie fotky, neviem prečo ju v náhľade blbo otočilo. Anténu som smeroval iba zhruba, trochu smerom hore, na SZ, potom Z až na JZ, podla predpovede Orbitronu.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa elmoto » 25 Jún 2017, 13:04

zipaj napísal:Netreba "kuvikať" ale nainštalovať si nejaký program na sledovanie satelitov, kepleriány sú vyššie (zawin), TX družice je 437,100MHz a základné údaje vysiela v morzeovke, čo viac zatiaľ treba?
A co si tum dosiahol? Cim ten signal mam chytat? Riťou? Ten program som si spustil aj importol data aj popozeral trasy. Ale data z toho nedostanes. :thumbdown:
0
nie som tu

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa lacog » 25 Jún 2017, 13:32

Ako veľký fanúšik takýchto projektov som zatiaľ sklamaný. Otvorím stránku a tam je ešte len info o tom kedy bude štartovať? To vážne???
Prvá vec, že tam by mali byť aktuálne informácie! Ja si nechcem informácie gugliť, hľadať po fejsbukoch, inštalovať programy... Tam má byť akutálna poloha družice s trasou preletov, prijaté data s odborným komentárom...
Neviem, či niekto počul o Slovenskej autonómne plachetnici - dosť sa tomu venovali na DSL.SK - bol to projekt za 2 000€ a chlapík si to financoval sám. Ale online sa dala sledovať poloha, teplota vzduchu, vody, rýchlosť a smer vetra, vlhkosť, napätie batérii, odber...
Ja viem, že vypustiť družicu nie je to isté ako vypustiť kus polystyrénu do mora ale to je taký problém aby ste mali na stránke nejaké aktuálne údaje??? Samozrejme s nejakým komentárom typu - vzhľadom na teplotu panelov je dodávaný prúd ...
0

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa _petko_ » 25 Jún 2017, 13:37

Spravil som si drotikovy dipol prilepeny na spajle :) (cca 17cm) a na tych frekvenciach chytam ovela viac bordelu. Chvilu aj na 437.1 nieco, ale asi tak 0.5s, tak neviem. Na 437.09 bol pred hodinou suvisly signal, ale skcube to urcite nebol.. Skusim vecer. Dovtedy mozno pozliepam aj nieco lepsie :) (mat tak koax a ten ich pidi mcx ci co to je..). Chcel by som nahrat ten signal, lebo ovela viac ako prijem ma zaujima spracovanie v gnuradio.

Ohladom doplera - ano. Ak prijmas cez SDR, treba poprepajat orbitron a sdr# cez DDE, ale to som este nerozbehal. Cez klasicku stanicu netusim, ale na tento ucel sa to asi nehodi.

Nie su nejake geostacionarne satelity vysielajuce na nizsich frekvenciac, na ktorych by sa dala testovat antena?
0

JanoP

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa JanoP » 25 Jún 2017, 13:49

sdr nemám, toto je superhet, musím frq sledovat ručne. Čo viem amatérske družice na týchto frq nie sú na geostacionárnych orbitách. Toto je moja prvá skúsenost s príjmom z kozmu. Inak počúvam iba amatérov na KV.

Napísať odpoveď