Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • styka─Źe

styka─Źe

Kecajte o ─Źom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

styka─Źe

Odosla┼ąod josefjosef12341684 » 13 Aug 2017, 17:18

Dobr├Ż den,

Cht─Ťl bych se zeptat na jednu v─Ťc.
Budu m├şt dva st├Żka─Źe na lev├Ż a prav├Ż chod motoru a chci kdy┼ż p┼Öidr┼ż├şm jedno tla─Ź├ştko tak to pojede do leva a kdy┼ż druh├ę tak to pojede do prava a jak mile induk─Źn├ş senzor najede na d┼»lek tak to vypne na tu jednu stranu a na druhou kdy┼ż zm├í─Źku tak to pojede. Jak by jste to ┼Öe┼íili?
josefjosef12341684
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 24
Zalo┼żen├Ż: 23.05.2017

Re: styka─Źe

Odosla┼ąod alois » 13 Aug 2017, 17:21

a e┼íte tak├í mali─Źkos┼ą: ┼że ak potla─Ź├ş┼í oba styka─Źe / tla─Ź├ştka odrazu, tak sa nesmie NI─î sta┼ą...!

Klasick├ę zapojenie ┼żeriavov├ęho port├ílu s dvomi koncov├Żmi sp├şna─Źmi. 4 ks rel├ę, dve tla─Ź├ştka a dva konc├íky.
Ale teraz k tomu t┼Öeba jedno─Źip├ík, displej a in├ę srandi─Źky, ─Źo sme za mladi nemali a i┼ílo to.
alois
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1381
Vek: 56.89
Zalo┼żen├Ż: 13.08.2014

Odosla┼ąod josefjosef12341684 » 13 Aug 2017, 20:09

to jsem se toho moc nedozv─Ťd─Ťl
josefjosef12341684
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod pixell » 13 Aug 2017, 20:18

Rie┼íil by som to tak ako si to p├şsal .Ak chce┼í sch├ęmu tak treba vedie┼ą nap├íjanie stykacou a ke─Ć┼że p├ş┼íe┼í ┼że indukcne sn├şma─Źe tak ak├ę bud├║ ma┼ą nap├íjanie tie ?
Preto┼że ak je stykacou na 230v a indukcne na 24v dc tak treba e┼íte rele ktor├ę zopne indukcny sn├şma─Ź a ce jeho nc kontakty rozopne obvod stykaca.
Tak┼że treba e┼íte zdroj 24v.
To u┼ż ale lep┼íie ma┼ą aj stykaca na 24v.
A nc kontakty stykacou vyblokovat ako p├ş┼íe Alois.
pixell
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 383
Vek: 35.37
Zalo┼żen├Ż: 14.02.2012

Odosla┼ąod boraicho » 13 Aug 2017, 20:27

ani s toho se moc nedozvedel. :)
chce to schemu... :)
"Aj nevinne vyzeraj├║ca s├║─Źiastka, m├┤┼że by┼ą pr├ş─Źinou nefunk─Źnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
boraicho
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 11414
Vek: 28.84
Zalo┼żen├Ż: 03.02.2007

Odosla┼ąod matoh » 13 Aug 2017, 20:29

Induk─Ź├íkmi posilnen├Żmi cez mal├ę rel├ítka blokova┼ą sign├íly od tla─Ź├ştiek.
Na styka─Źoch urobi┼ą klasick├ę blokovanie,
pr├şvod na cievku jedn├ęho prehna┼ą cez rozp├şnac├ş kontakt druh├ęho a pr├şvod na cievku druh├ęho prehna┼ą cez rozp├şnac├ş kontakt prv├ęho.
Po─Ź├ştame ale s t├Żm ┼że motor sa do jednej sekundy zastav├Ż po pusten├Ż tla─Ź├ştka
Lebo ak na motor rozto─Źen├Ż jedn├Żm smerom po┼íle┼í h┼łe─Ć in├Ż sled f├íz tak ti po─Ćakuje :rolleyes: a mo┼żno aj zhod├ş isti─Ź .
Ak to z tochto v├Żcucu nezapoj├ş┼í tak si to rad┼íej daj zapoji┼ą elektrok├írom .

-- Spojen├Ż pr├şspevok 13 Aug 2017, 19:43 --

M├í┼í ─Źo si chcel
Ja za to chcem aby si premenoval t├ęmu na- "Vz├íjomn├ę blokovanie styka─Źov a konc├íky"
Pr├şlohy
content_UC2_6140_schema2.jpg
matoh
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 296
Vek: 21.78
Zalo┼żen├Ż: 05.11.2011

Odosla┼ąod nero150 » 14 Aug 2017, 07:14

Ahoj

Tak nejak by to mohlo by┼ą, ke─Ć bude┼í ma┼ą aj styka─Źe na 24VDC. Samozrejme zdrojov├║ ─Źas┼ą a istenie ovlada─Źky som tam ned├íval, to sa mi u┼ż nechcelo kresli┼ą. m├í┼í to ako PDF nech to uvid├ş┼í dobre.

E┼íte ma napadla jedna vec: bude ma┼ą motor brzdu, alebo nieje mo┼żn├ę aby motor pre┼íiel cez ten dulek? bacha aj na toto...

Sn├í─Ć to pr├şde vhod toto... :wink:
Pr├şlohy
123.pdf
(149.65 KiB) Stiahnutá 3 krát
obr.png
nero150
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 470
Vek: 26.56
Zalo┼żen├Ż: 12.05.2010

Odosla┼ąod alois » 14 Aug 2017, 07:26

jozejjozef....:
ot├ízka znela: Jak by jste to ┼Öe┼íili? a odpove─Ć bola: rel├ítkami, s upozornen├şm ┼że musia by┼ą vz├íjonme blokovan├ę, alebo automatikou.

"....to jsem se toho moc nedozv─Ťd─Ťl...." my tie┼ż nie, lebo na re├ílnu sch├ęmu mi osobne ch├Żba ├║daj: ak├Ż induk─Ź├ík 3─Źi 2 ┼żilov├Ż, nap├Ątia a.t.─Ć., UR─îENIE POU┼ŻITIA v zariaden├ş, motor s brzdou, ┼ínekovkou ─Źi inou prevodovkou...

Sch├ęma (matoh) je fajn. (?).
1. Ja by som tam v praxi dal rel├ę s oneskorenou reakciou n├íbehu na miesto t├Żch ovl├ídac├şch a silovinu sp├şnal samostatn├Żmi styka─Źmi.
2. Nech├ípem, alebo prehliadam logiku v zapojen├ş:
- ak nie je FA3 v poruche a nie je potla─Źen├ę tla─Źidlo STOP tak m├┤┼żem potla─Źi┼ą DOPRAVA O.K.
- sign├íl ide ─Ćalej a vid├ş, ┼że nestoj├şm na konc├íku O.K.
- sign├íl ide ─Ćalej a vid├ş, ┼że rel├ę DO─ŻAVA je vypnut├ę a zopne rel├ę KM1, ktor├ę spust├ş silovinu
DOTERAZ O.K.
ale s├║─Źasne sa KM1.1 aktivuje, ─Ź├şm premost├ş tla─Ź├ştko DOPRAVA a motor be┼ż├ş dovtedy, pokia─ż nenabehne na konc├ík! Dobr├í sch├ęma pre stavebn├Ż v├Ż┼ąah s dvomi stanicami.

V zadan├ş bolo: a chci kdy┼ż p┼Öidr┼ż├şm jedno tla─Ź├ştko tak to pojede do leva a kdy┼ż druh├ę tak to pojede do prava
tak┼że ak chlapec nie je elektrik├ír, tak je zle....tak┼że v praxi KM1.1 a KM2.1 nezapoji┼ą.
Ch├Żba mi okruh TOTAL STOP, nako─żko " stop" je iba ovl├ídac├ş nie bezpe─Źnostn├Ż okruh.
Automatika dobehu na technologick├ę kraje MUS├Ź ma┼ą bezpe─Źnostn├ę prvky zdvojen├ę, ─Źi┼że konc├ík kraj a za n├şm konc├ík hav├íria. Aj ke─Ć zase v zadan├ş ch├Żba, ─Źi je to posun s├║struhu, zdv├şhacie zariadenie, alebo amat├ęrska logika posuvnej br├íny.
Naposledy upravil alois d┼ła 14 Aug 2017, 17:07, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
alois
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod josefjosef12341684 » 14 Aug 2017, 16:14

D─Ťkuji za shc├ęmata co jsou zde.
Je to to co pot┼Öebuji, akor├ít bych pot┼Öeboval, aby m├şsto dvou senzoru tam mohl b├Żt jen jeden. a kdy┼ż dojede doleva na d┼»lek tak vypne a kdy┼ż na druhou stranu do druh├ęho d┼»lku, tak vypne tak├ę.
josefjosef12341684
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod misocko » 14 Aug 2017, 16:26

lenze jeden senzor nijako nezisti ci si na doraze vlavo alebo vpravo. Potom nevies na ktoru stranu mas blokovat pohyb. Jeden senzor moze sledovat iba jeden doraz.
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2165
Vek: 40.98
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod nero150 » 14 Aug 2017, 16:49

Jedin├ę ─Źo ma napad├í je pou┼żi┼ą toto:
http://www.schmachtl.cz/web_get_img_data?aid=1163487
Ale aj tak to bude v tomto zapojene ako dva nez├ívisl├ę ─Źidla a to u┼ż je rozumnej┼íie pou┼żi┼ą toto:
http://www.schmachtl.cz/web_redir?aparameters=akod_r:output&aparameters=aID:1683649&aparameters=spouzetelo:1&aparameters=afile_name:Pizzato_2015.pdf
a da┼ą dva ved─ża seba ke─Ć u┼ż.
Jedn├Żm indu─Ź├íkom by si to urobil, ale muselo by sa prida┼ą tla─Ź├ştko s rozp├şnac├şm kontaktom, ktor├Żm by si vyru┼íil funkciu konc├íku, ale tam m├í┼í nebezpe─Źenstvo, ┼że sa pozabudne┼í a prejde┼í aj tak cez konc├ík...
nero150
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 470
Vek: 26.56
Zalo┼żen├Ż: 12.05.2010

Odosla┼ąod alois » 14 Aug 2017, 17:02

Ten "pos├║vac├ş mechanizmus" stoj├ş okam┼żite a je s brzdou, alebo je tam "mal├Ż" dojazd? Mus├ş┼í r├íta┼ą s brzdnou dr├íhou.

Sta─Ź├ş ti jeden konc├ík, a ten bude v s├ęrii so stop tla─Źidlom.
Len┼że na sp├Ątn├Ż pohyb mus├ş┼í ma┼ą obojru─Źn├ę ovl├ídanie:
- jednou rukou potla─Źi┼ą premostenie konc├íku tla─Źidlo rozp├şnaj├║ce kontroln├ę rel├ę polohy
- druhou rukou potla─Źi┼ą zvolen├Ż sm─Ťr jazdy

A┼ż na to, ┼że ak sa obsluha pom├Żli, tak m├í┼í ┼żeriav mimo kolaj├ş za stenou.
Z bezpe─Źnostn├şho hladiska ti nie─Źo tak├ę NIKDY neprejde schv├ílen├şm. Aj ke─Ć doteraz nevieme, ak├Ż stroj rie┼íi┼í.

ALE je tu s├║─Źiastka = pam├Ą┼ąov├ę rel├ę.
To si zapoj├ş┼í tak, aby si pam├Ątalo poslen├Ż zvolen├Ż smer. Ak pr├şde pojazd na konc├ík, tak sa prepne a tak povol├ş iba smer jazdy sp├Ą┼ą...probl├ęm, resetovanie stavu ak stoj├ş┼í na konc├íku a vypne┼í nap├íjanie. (ak je elektronick├ę, mechanick├ę nie)
alois
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod josefjosef12341684 » 14 Aug 2017, 18:45

Dob┼Öe a kdybych m─Ťl to pam─Ťtov├ę rele , tak bych ho zapojil a┼ż za ty dv─Ť rele co jdou na st├Żka─Źe a k n─Ťmu to ─Źidlo ne?
josefjosef12341684
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod martin knocik » 15 Aug 2017, 06:53

Ak by pouzil hall senzor s analogovym vystupom, tak by mohol rozlisit s jednym senzorom 2 koncove stavy. Na pravu stranu by mohol dat k senzoru magnet orientovany juznou stranou, na lavu severnou stranou. Podla polarity pulzu na hall senzore by zistil na ktorej strane sa nachadza.Zapamatanie si strany na ktorej sa pri vypnuti stroj nachadza je najmensi problem, stacia tam 2 bity najprimitivnejsej eeprom pamate (informaciu udrzi aj pri vypnuti elektriny). Havarijny koncovy spinac by som asi dal obycajny mechanicky ovladany.

Radsej by som pouzil 2 polove tlacidla s NO a NC kontaktom. Pri stlaceni tlacidla by NO spustil rele na dany smercpohybu motora a NC kontakt toho isteho stlaceneho tlacidla by blokoval napajanie NO kontaktu tlacidla opacneho smeru pohybu.
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

─żudstvo je v├şrus ktor├Ż napadol Zem

nerobme si ┼ąa┼żk├║ hlavu z debilov ─Źo n├ím ani po ─Źlenky nesiahaj├║, bu─Ćme radi ┼że my da─Źo dok├í┼żeme a smejme sa im ak├ş s├║ sprost├ş
martin knocik
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1372
Vek: 26.65
Zalo┼żen├Ż: 23.01.2008

Odosla┼ąod Merak » 15 Aug 2017, 07:56

Nazval som to, ako zabi┼ą nudu pri ra┼łajk├ích. :D
Pr├şlohy
IMG_20170815_075415.jpg
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art20.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 5600
Vek: 37.96
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012
Paragraf: 24

Odosla┼ąod Merak » 15 Aug 2017, 08:03

Popr├şpade aj s kontrolkami chodu.
Pr├şlohy
IMG_20170815_080234.jpg
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art20.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 5600
Vek: 37.96
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012
Paragraf: 24

Odosla┼ąod josefjosef12341684 » 15 Aug 2017, 15:38

Dob┼Öe ale stejn─Ť tam m├í┼í dva senzory a j├í budu m├şt jen jeden a jiank v┼íe stejn├ę
josefjosef12341684
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod alois » 15 Aug 2017, 15:52

martin: .....stacia tam 2 bity najprimitivnejsej eeprom pamate (informaciu udrzi aj pri vypnuti elektriny)....ale toto je u┼ż mimo jednoduchosti rel├ęov├ęho ovl├ídania.

PRE─îO-PRO─î-WHY-PO─îEMU iba jeden sn├şma─Ź poloh├Ż? ─îo sa tu takto rie┼íi?
Preto┼że ak m├í┼í dva v "danej" vzialenosti pod─ża zariadenia a pojazdu, tak ten druh├Ż vie┼í selekt├şvne pou┼żi┼ą v┼żdy ako doplnkov├Ż havarijn├Ż!!!
alois
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod pixell » 15 Aug 2017, 16:07

Sta─Źilo by ti na to multifunk─Źne casove rele rele CRM-93H .Akur├ít by tam bola nev├Żhoda ,┼że musi┼í ist iba v jednu stranu.TEda dokon─Źit cyklus a a┼ż potom pojde┼í na druhu stranu.
Teda tam bude jeden snima─Ź ktor├Ż sa bude posuvat.
pixell
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 383
Vek: 35.37
Zalo┼żen├Ż: 14.02.2012

Odosla┼ąod josefjosef12341684 » 15 Aug 2017, 16:23

A kdybych tam dal ta pom─Ťtov├ę rele nebo pam─Ťtov├Ż st├Żka─Ź? tak by to nefungovalo? nebo nakreslete mi jak by to ┼ílo zapojit pros├şm
josefjosef12341684
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Vo─żn├í t├ęma

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist