ako prerobiť toto led osvetlenie

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Aug 2017, 20:46

dve vetvy su tam koli efektu sriedaveho blikania ale kazda sekcia ma viacej paralelne pripojenych casti
zloženych z niekolkych seriovych diod z odporom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Aug 2017, 15:45

cool-zool napísal: Merať sa dá iba pri zapnutom stave a to tebe nedoporučujem , keďže si úplný laik a pracuje sa tam so sieťovým napätím 230V čo je životu nebezpečné !!!
A jak inak sa to naučí? Ty si nikdy nebol laik? Pripojenie meráku na plošák ešte nikoho nezabilo.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa cool-zool » 16 Aug 2017, 17:37

Edgar , reagoval som aj na viac komentárov , ohľadom jeho bezpečnosti a sám viac krát písal že je úplný laik !!! Takže učiť sa merať na plošáku (čínskom) kde je sieťové napätie pre úplného laika nedoporučujem , dá sa učiť merať aj s menej nebezpečným napätím (ako napr keď robil ten ohrev na šálku a pod . )
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa Rafi87 » 16 Aug 2017, 20:50

kamarát elektrikár mi poradil toto "pripojiš na 230V za usmernovač a hotovo " len by som vás chcel poprosiť o schému v tvare kresby aby som to pochopil,, alebo mi písal druhú verziu "vyskratuj ten maličky obvod s tou kvapkou a maš pokoj" ako mám vyskratovať tú krabičku? haha,,
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Aug 2017, 09:29

Veď to máš už nakreslené, čo máš vyhodiť,teda prerušiť cestičky.. a necháš len vstup do usmernovača a jeno výstup pripojíš priamo z výstupmi na ledky.Akurát tam môžeš vložiť vypinač na prívode napájania.
Ak si s tým neporadíš, tak to daj radšej zapojiť tomu kamarátovy,nech si nespôsobíš nejaké rafitrasenie.
Prílohy
SE - vianočný blikač_a.JPG
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa Rafi87 » 17 Aug 2017, 09:41

ja to spraviť spravím, len mne treba na mojej fotke nakresliť, že čo mám prerušiť a čo nechať a čo kde zapojiť aký kondík či odpor,, ja sa do tých "vašich" nákresov nevyznám ehm,, mám len základnú šk. bo som ZŤP invalid od mojho nar. furt doma , no elektronika ma baví aj bez škôl,, len treba mi to po lopaticky,,
0
Obrázok

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 17 Aug 2017, 10:25

No pokiaľ sa vážne chcete elektronike venovať, naučte sa čítať schémy.
Ale keďže zjavne nemáte skúsenosti, neodporúčal by som vám babrať do toho svetla.
0

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa martin63 » 17 Aug 2017, 17:02

Na zaciatok by som doporucit si zistit, co tie znacky znamenaju. Kazdy z nas si tym presiel a musite aj vy.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa cool-zool » 17 Aug 2017, 20:35

Videl si už malý diódový mostík a vieš ako sa zapája ???? Ak áno vyhoď celú tú krabičku a zapoj len ten mostík !!!! A ak ťa elektronika naozaj baví tak sa musíš naučiť čítať schémy (v prvom rade čo je ktorá súčiastka , ako sa kreslí a čo robí - na čo slúži !!! ) .To čo ty chceš od nás nenasvedčuje že ťa to baví , iba že chceš sem tam niečo poprepájať aj to nevieš ako . . .Kým si robil s vecami s bezpečným napätím , tak sa uč , ale toto nie je bezpečné (hráš sa z ohňom ? , kým sa nepopáliš ! )
Prílohy
Bez názvu.png
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Aug 2017, 03:07

Rafi87 napísal:no ja potrebujem len zmerať koľko to žere voltov keď v kuse svieti, bo potom by som prerobil na zdroj, čiže ja nepotrebujem odpory. tu krabičku chcem dat preč celkom
tu krabicku tam len pekne nechaj...., len tu DPS uprav. Ako? vid nizzsie.

Rafi87 napísal:takže ako lajkovi píšte prosím, dalo by sa to prerobiť napevno bez efektu? bud cez 230V alebo zo zdroja DC? ak áno tak ako
Ano, da sa to. Ako? vid nizzsie.
Rafi87 napísal:kamarát elektrikár mi poradil toto "pripojiš na 230V za usmernovač a hotovo " len by som vás chcel poprosiť o schému v tvare kresby aby som to pochopil,, alebo mi písal druhú verziu "vyskratuj ten maličky obvod s tou kvapkou a maš pokoj" ako mám vyskratovať tú krabičku? haha,,
Prva verzia je spravne riesenie. Druha verzia je robota typu "A je to" . Nic neskratuj, vsetko vyletuj (skoro vsetko)
Rafi87 napísal:ja to spraviť spravím, len mne treba na mojej fotke nakresliť, že čo mám prerušiť a čo nechať a čo kde zapojiť aký kondík či odpor,, ja sa do tých "vašich" nákresov nevyznám ehm,, mám len základnú šk. bo som ZŤP invalid od mojho nar. furt doma , no elektronika ma baví aj bez škôl,, len treba mi to po lopaticky,,
OK, tu mas navod ako to spravit:

Ale pred tym ta musim varovat, ze toto cinske osvetlenie ci uz pred upravou s blikanim alebo po uprave bez blikania je zivotu nebezpecne, lebo to ide priamo na 230V a cinania tam pouzili ak dobre vidim z obrazku tenky vodic jeden krat izolovany. Taketo vodice sa bezne pouzivaju pre male napatia a nie pre 230V priamo zo zasuvky. Tam by sa mala puzit dvojita izolacia, alebo prinajmensom hrubsia odolnejsia izolacia. Staci ze sa niekde porusi ta tenka izolacia nahodou sa tam akurat dotknes a podla vodivosti tvojej ruky a aktualneho stavu svojho srdca ta to moze seknut na veky vekov. Preto ti jednoznacne odporucam toto napajat cez oddelovaci transformator maleho vykonu, nakolko to napaja len LED-ky (vygoogli si co je ten oddelovaci transformator ak nevies) cim sa z toho stane bezpecnejsie zariadenie a to tym, ze by si musel chytit aspon dva kabliky naraz aby ta to seklo (co je onmoho mensia sanca) a to jednu vetvu a potom tu druhu spolocnu vetvu. Takze urcite pouzi oddelovaci transformator.


Najprv vypajkuj vsetky suciastky oznacene cervenym krizikom. Tie tam nie su potrebne pre tvoju poziadavku, aby vsetko trvale svietilo. Nechaj tam len tie 4 diody
Plosak1.png
a potom tam drotikom prepoj tie spoje ako je to vyznacene na obrazku cervenou ciarkou. Tie drotove prepojky je lepsie dat zo strany suciastok (vid obrazok nizzsie) takze sa nepomyl kam to dat, kedze ti tam ostanu tri dierky po tych vybrnych tyristoroch.
Plosak2.png
takto sa robia drotove prepojky:
prepojky.png


Dbaj na bezpecnost pri praci s napatim 230V a 3 x meraj a jeden krat zapoj do zastrcky 230V


Daj nam vediet ako to cele dopadlo, nech vieme ze si to prezil....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa Rafi87 » 20 Aug 2017, 06:19

ďakujem veľmi pekne za tento návod, spravím to ale až cca o dva týždne lebo idem si trošku oddýchnuť do nemocnici (nekopla ma elektrina :-D ) takže potom dám vedieť ako to dopadlo či sa mi to podarilo spraviť :applause:
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Aug 2017, 09:21

No a neobhaňaj tam sestričky, ale si zober nejakú literatúru o základoch elektrotechniky a schematických značkách, do Vianoc to určite pochopíš, a potom sa nad tými predošlými príspevkami len pousmeješ. :lol:
Zatial by ťa si čakal len nepríjemný úškrn od ucha k uchu, keby ťa zdrapilo 230V pomedzi ruky...ver nám, vie to riadne bolieť. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Aug 2017, 12:49

5ko napísal:keby ťa zdrapilo 230V pomedzi ruky...ver nám, vie to riadne bolieť. :wink:
Tento efekt sa dá docieliť aj bezpečnejším spôsobom a to starým meračom izolačného odporu s kľukou ktorý generoval vysoké napätie. Neviem nikde nájsť obrázok, ale verím že vieme o čom je reč :D Na praxi s tým bola sranda len potom celý deň ma boleli a triasli sa mi ruky :biggrin:
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa Rafi87 » 14 Okt 2017, 13:46

ahoj chlapci, takéto dva reťaze by sa dalo spojiť na jeden box prepínač? lebo na dome máme 2x 50m a to prepinanie efektov je hrôza, keďže mame ďalšie 4 svetlá, kým sa po nastavujú efekty to je aj 15min a viete aké je príjemné v zime to vonku robiť :biggrin: tak ja že aspoň keby sa tieto dalo spojiť na jednu krabičku
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa enigma » 14 Okt 2017, 15:03

Edgar napísal:
5ko napísal:keby ťa zdrapilo 230V pomedzi ruky...ver nám, vie to riadne bolieť. :wink:
Tento efekt sa dá docieliť aj bezpečnejším spôsobom a to starým meračom izolačného odporu s kľukou ktorý generoval vysoké napätie. Neviem nikde nájsť obrázok, ale verím že vieme o čom je reč :D Na praxi s tým bola sranda len potom celý deň ma boleli a triasli sa mi ruky :biggrin:
stačí aj zo starého telefonu .... vymontovať súčiastku ktorá sa volá INDUKTOR . má to kľuku a točením dáva prúd . napätie a intenzita závisia od rýchlosti otáčania kľuky .... ale aj pri najpomalšom to vie poriadne potriasť .... na vojne sme tým zobúdzali " tvrdospáčov " ... stačilo max 2 x a počúl trúbu skorej ako zatrúbila na vstávanie ....
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa Rafi87 » 14 Okt 2017, 15:13

ale ja sa teraz pýtam že dva kusy retazov 50m s rovnakým boxom či sa môže spojiť na jeden box dva? na tú krabičku s efektami
0
Obrázok

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa alidedko » 14 Okt 2017, 15:25

Akokolvek 1A diodky by mali zniest 230W, asi by som to uz riesil nejakym normalnym mostikom, ale ist to pojde urcite :)
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa Rafi87 » 14 Okt 2017, 16:14

takto to myslím,
dva reťaze, a jeden spoločný prepínač,, dva krát 50 metrov
Prílohy
s-l1600 (3).jpg
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 14 Okt 2017, 16:25

Diódy to vydržia. Len či to vydržia tyristory?
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: ako prerobiť toto led osvetlenie

Príspevok od používateľa Rafi87 » 14 Okt 2017, 16:27

no ved to,, inak pri 10-20-30-50 metrových reťazoch je krabička rovnaká,,,
0
Obrázok

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok