Krásna stará elektronika

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kimlo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 17 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: JN88US
Kontaktovať používateľa:

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa kimlo » 24 Aug 2017, 10:01

Podarilo sa mi na zberateľskej burze v TN kúpiť toto zaujímavé rádio, má romery 78x55mm, v perfektnom stave a v puzdre z pravej kože. Na papierovom štítku na zadnom kryte nápis INTERNATIONAL, na puzdre Japan, bohužiaľ typ ani výrobca neznámy. Napájaný je dvomi miniatúrnymi batériami 1,5V, označované ako UM-5. Rádio je funkčné, rozsah SV. Je to doteraz najmenšie sériovo vyrábané tranzistorové rádio v mojej zbierke. Ak by niekto mal o ňom bližšie informácie, poprosím o ne...
Prílohy
IMG_4172.JPG
IMG_4173.JPG
IMG_4174.JPG
IMG_4175.JPG
IMG_4176.JPG
IMG_4177.JPG
IMG_4178.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa djwiktor » 24 Aug 2017, 12:07

kratke rychle patranie dalo tento vysledok : Futura 6-Transistor Radio, Model 366, Circa 1963, Made in Japan.

to oznacenie futura ti tam na prednom paneli prave chyba.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
kimlo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 17 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: JN88US
Kontaktovať používateľa:

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa kimlo » 25 Aug 2017, 10:25

Ďakujem :-)
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa amater63 » 01 Sep 2017, 19:01

Další kousek dobrého zvuku co jsem dostal na "po-léčení" ,opravdu už dávno já ve své paměti -pozoruji že staré stroje opravdu hrají.A to je pár let.Zvukově tenhle Model se zdá dosti ve třídě-( HiFI -zastaralé slovo..pro mladší) Na Japonce co v té době prodával výrobky -někteří nesahaly na DIN "normu"?,. Dále foto jak se to dělalo-dám. :argue:
Prílohy
SAM_0345.JPG
SAM_0347.JPG
SAM_0344.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa amater63 » 11 Sep 2017, 20:35

Jenom pár foto.Jak se vyrábělo -( a jak pokračuji.) :P
Prílohy
SAM_0352.JPG
SAM_0359.JPG
SAM_0360.JPG
SAM_0357.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa E001 » 11 Sep 2017, 21:36

Hitachi bola vždy iba spotrebka strednej triedy. Dávnejšie to nebolo tak jednoduché, kdesi si nalepiť nápis Hi-Fi. Norma DIN 45 500 bola o skutočných dosiahnutých parametroch a nie o teoreticky možno, aj keď za cenu zničenia... A čo sa týka elektroniky predpokladám, že sú to už roky iba globálni kšeftári, ktorí majú v portfóliu všetko od elektromototorov, stavebných strojov, cez elektroniku až po 4. reaktor vo Fukušime.
Posledný mohikán, ktorý dokázal vyrábať vysokokvalitné produkty vo viacerých hodne vzdialených odboroch bola asi Yamaha. Vyrábala špičkovú elektroniku, hudobné nástroje a motorky. Mali ale jedno spoločné - perfektný zvuk. :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa amater63 » 12 Sep 2017, 21:48

Ahoj.Tohle jak se to kdysi dělalo.Možná to budu formulovat jinak,ale výrobky které jsi koupil v " řetězci TUZEX " a měla krásnou a novou ""patinu"" tak z pravidla bylo něco. Tuner vlastníš jaký?? ( Japonec -hraje) Ale,že jsi vyměnil SONY za AKAI .A já za TESLU ,a hraje ..( obchodní názvy nezařazuji co jsem vlastnil- a měl možnost poslechnout .) 8)
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa E001 » 13 Sep 2017, 19:28

Ono je to na dlhú debatu. Nemám uši, ani aparatúru na to, aby som rozoznal rozdiel v kvalite medzi 60 cm dlhým prepojovacím káblom za 30, alebo 300€. Mne stačí ten za 30. Začínal som SONY zosilňovačom a CD, neskôr DAT-kou a tunerom, všetko v čiernom prevedení. Potom prišiel páskač TC 640, neskôr TEAC X3 R. No a potom SONY TC765 za cenu, ktorej som nedokázal odolať. Prešiel servisom a kalibráciou a vtedy som vedel, že to je v páskačoch pre mňa konečná. Farebne bol hliníkovo - sivý. Tak som začal hľadať komponenty s hliníkovým panelom. Našiel som hliníkový AKAI AM 55, ktorý má 3 plnohodnotné vstupy a výstupy pre magnetofón / páskač, DAT, a kazeťák/ a ako bonus 2 digitálne vstupy s prevodníkom. K tomu pribudol hliníkový AKAI CD 52. Teraz hľadám tuner AT 52, alebo 57 a kazeťák GX 67, alebo 65. Zatiaľ slúžia tie čierne Soňáky, takže to neponáhľa. Tak že asi taký je môj postoj k starým strojom. Podľa môjho názoru nastal zlom v osemdesiatych rokoch. Výrobcovia začali šetriť a ojebabrávať.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa martin knocik » 13 Sep 2017, 20:39

Šum kopírovaných magnetofónových kaziet mi už vôbec k životu nechýba. Slava tvorcom MP3. Zaujimavou otázkou ostava prečo sa výrobcovia magnetofonových kaziet nepokúsili zachrániť svoj biznis pomocou digitálneho záznamu na magnetofónovú pásku.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa Milos66 » 13 Sep 2017, 20:43

E001 napísal: GX 67, alebo 65. Zatiaľ slúžia tie čierne Soňáky, takže to neponáhľa.
Mam 69nu, ale ciernu. no to asi nebudes chciet.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa oravan » 13 Sep 2017, 21:03

to bolo len sa to nechytalo ako minidisk a MP3 nemusím klasika je klasika ako nahrávky ,tak isto aj kotúč šumel a šum aj v študiu je
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa amater63 » 13 Sep 2017, 21:26

E001 napísal:Ono je to na dlhú debatu. Nemám uši, ani aparatúru na to, aby som rozoznal rozdiel v kvalite medzi 60 cm dlhým prepojovacím káblom za 30, alebo 300€. Mne stačí ten za 30. Začínal som SONY zosilňovačom a CD, neskôr DAT-kou a tunerom, všetko v čiernom prevedení. Potom prišiel páskač TC 640, neskôr TEAC X3 R. No a potom SONY TC765 za cenu, ktorej som nedokázal odolať. Prešiel servisom a kalibráciou a vtedy som vedel, že to je v páskačoch pre mňa konečná. Farebne bol hliníkovo - sivý. Tak som začal hľadať komponenty s hliníkovým panelom. Našiel som hliníkový AKAI AM 55, ktorý má 3 plnohodnotné vstupy a výstupy pre magnetofón / páskač, DAT, a kazeťák/ a ako bonus 2 digitálne vstupy s prevodníkom. K tomu pribudol hliníkový AKAI CD 52. Teraz hľadám tuner AT 52, alebo 57 a kazeťák GX 67, alebo 65. Zatiaľ slúžia tie čierne Soňáky, takže to neponáhľa. Tak že asi taký je môj postoj k starým strojom. Podľa môjho názoru nastal zlom v osemdesiatych rokoch. Výrobcovia začali šetriť a ojebabrávať.
Měl jsem AKAI GX-A5 ,no AIWA AD - R450 hrála lépe. :? https://www.hifiengine.com/manual_libra ... x-a5.shtml
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa oravan » 13 Sep 2017, 22:25

odboníci podľa čoho viete ktorý aparát hrá lepšie podľa tabuliek natlačených v návode či podľa sluchu ,no teraz k téme páni netrepte blbosti som zvedavý kto dánza magnetofon toľké peniaze aaaaaaaaaaaa poviete ja nie nie ani ty ani on ani nikto kotúč či kazeta ako aj CD či VHS je prežitok pardon VHS zbieram a len no mimo tému podme to skončiť proste všetko čo bolo dolo do roku ved viete akého ako Tuzex ten predával spotrebný matroš druhej či treťéj triedy sme sa šli posra%t teraz to máte v každom obchode a ste všetci múdri len tolko
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Sep 2017, 22:58

martin knocik napísal:Šum kopírovaných magnetofónových kaziet mi už vôbec k životu nechýba. Slava tvorcom MP3. Zaujimavou otázkou ostava prečo sa výrobcovia magnetofonových kaziet nepokúsili zachrániť svoj biznis pomocou digitálneho záznamu na magnetofónovú pásku.
Ja si myslím, že nie výrobcovia kaziet,ale prehrávačov/záznamových zariadení to vzdali,pretože je jednoduchšie napáckať na plošák pár švábov, ako sa trápiť s výrobou čoraz precíznejšej a spolahlivejšej mechaniky ,ktorá by zvládala nároky na digitálne uloženie a spracovanie záznamov.Aj videorekordéry prešli z analogu na digitál a už sú tiež v zabudnutí .
Ale na druhej strane sa to vyriešilo sčasti technologiou CD mechaník..ale tam to asi končí.
Stačí porovnať potrebný priestor na uloženie nejakej nahrávky na páske s mechanickým pohonom , s velkosťou média pre ten istý objem dát v dnešných čipoch v digitálnej forme.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa SMITH » 13 Sep 2017, 23:43

martin knocik napísal:Šum kopírovaných magnetofónových kaziet mi už vôbec k životu nechýba. Slava tvorcom MP3. Zaujimavou otázkou ostava prečo sa výrobcovia magnetofonových kaziet nepokúsili zachrániť svoj biznis pomocou digitálneho záznamu na magnetofónovú pásku.
Ale pokúšali sa , ale to zakapalo ... Volalo sa to Digital Compact Cassette
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa zipaj » 14 Sep 2017, 00:36

Svet okolo nás je analógový a digitalizácia je iba metódou záznamu, digitálne nahrávky majú obrovskú výhodu oproti analógovým v tom že ich kópie sú rovnaké ako originály. Ak neberieme do úvahy stratové formáty Mp3, Attrac atď., tak ich hlavnou slabinou je vzorkovacia frekvencia. Napríklad typická vzorkovacia frekvencia CD 44100Hz na frekvencii 1KHz zabezpečí 44 vzoriek signálu, ale na 20 KHz už iba dve alebo tri vzorky. Z dvoch alebo troch vzoriek neurobí sínusovku ani David Copperfield. A situácia je ešte horšia ak nebol nasamplovaný sínusový signál (čo pri hudbe prakticky nikdy nie je).
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa AEdison » 14 Sep 2017, 01:14

Neradím sa do kategórie "audiofilov" ale chcel by som si osobne potriasť rukou z človekom, ktorý by preukázateľne vedel rozpoznať rozdiel medzi originál LP platnou a nahrávkou 24bit 96KHz alebo 24bit 192KHz. Dovolím si tvrdiť že od narodenia slepí človek z citlivejším sluchom, bude mať sakra problém nájsť rozdiel ak vôbec nejaký bude počuť.

Máme dobu digitálnu. Všetky skladby z vinylu sú už digitalizované v najväčšej kvalite. Na klasické LP platne sa za pár rokou budeme pozerať v múzeu alebo z nich nostalgici budú raz za čas ometať pavučiny. Ale keď nad tým tak uvažujem, už sa to deje.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa Milos66 » 14 Sep 2017, 06:56

Tak neuvažuj a choď si zistiť koľko LP sa v súčasnej dobe predáva v pomere oproti CD. Budeš ohromne prekvapený.
Mám konkrétne info z jedného eshopu, kde sa za rok tuším 2016 predalo cez net cca 13000CD, ale takých LP vyše 60000. V podstate do všetkých okolitých štátov. Túto info viem priamo od majiteľa.
Takže bludy alias "LP je mŕtva" skúste brať z rezervou.

PS: a naozaj závidím ľuďom, čo nerozoznajú rozdiel medzi MP3 a vinylom, alebo hi-res nahrávkou v priamo mporovnaní. Takýto ľudkovia môžu byť prevelice šťastní, že ušetria kopec peňazí za kvalitnú a drahú audio techniku, nakoľko im stačí aj vreštibudka od číňana.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa Marek1975 » 14 Sep 2017, 07:50

Minule bol o tom jeden dokument na CT, ohladom jednej firmy v cechach, ktora prezila recesiu a uspesne modernizovala vyrobu a teraz vyvaza az 90% mimo CZ trh - samozrejme ze platne. Teraz robia mastering pre cely svet, takze analog mrtvy nieje a este dlho bude mat co povedat digitalnym mediam. Da sa preto povedat, ze media ako CD su prave na hrane toho, comu sa hovori "byt za zenitom", jednak preto, ze technologicky uz nemaju co ponuknut, a je pretlacana na trh idea digitalizacie a miniaturizacie - kde su tie casi, ked sa behalo po vonku z discmanom - toto obdobie, aspon u nas tiez netrvalo dlho, ked nastupili na trh mobily sice z obmedzenou pametovou kapacitou, ale uz s moznostou prehravat streamovane audio a aj video, no a tento stav pretrvava dodnes.
Takze uvidime co prinesie buducnost online stramovaneho obsahu roznych poskytovatelov a sluzieb.
Ale vynyl ma kazdopadne stale co povedat :)
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa elmoto » 14 Sep 2017, 08:14

Akosi sa pozabudlo na DAT digital audio tape https://cs.wikipedia.org/wiki/Digital_Audio_Tape je tam aj vysvetlené prečo sa to nerozšírilo pre tlak autorských zväzov ktoré sa obávali pirátskeho kopírovania medií CD. Škoda toho ale ja myslím že CD formát bol krok k poškodeniu kvality a krok k lacným vysokým ziskom. Mám doma zopár pások DAT a DDS ale nemám k tomu rekorder alebo prehrávač ale tie ceny no neviem či to niekedy vyskúšam :(

A 5ko ale v dnešnej dobe sa stále používajú pásky v archívoch na ukladanie dát a sú to pekne kapacitné pásky. http://www.vahal.cz/o-firme/clanky/proc ... pasky.html
alebo vývoj https://technet.idnes.cz/sony-lto-s-kap ... rdware_vse
0
nie som tu

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok