Krásna stará elektronika

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

hondaci
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 02 Jún 2012, 20:45
Bydlisko: Velke Kapušany

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa hondaci » 14 Sep 2017, 08:38

Panove, rozpredavam svoju zbierku starych Tranzistorovych radii, merakov,mikrofonov,atd. Je toho tak za 1OO ks . Radia su aj pekne funkčne ,aj nefunkčne ,pripadne niečo chyba . Pripadny zaujem na Email. Tu neviem dať fotky.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa E001 » 14 Sep 2017, 08:58

:pain: A takto to vyzerá, keď sa hrajkám.

-- Spojený príspevok 14 Sep 2017, 08:14 --
hondaci napísal:Panove, rozpredavam svoju zbierku starych Tranzistorovych radii, merakov,mikrofonov,atd. Je toho tak za 1OO ks . Radia su aj pekne funkčne ,aj nefunkčne ,pripadne niečo chyba . Pripadny zaujem na Email. Tu neviem dať fotky.
Máš SS.
Prílohy
DSC_7190.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa Milos66 » 14 Sep 2017, 09:39

Tak to je paráda. Móc pekné.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa AEdison » 14 Sep 2017, 13:53

Milos66 napísal:Tak neuvažuj a choď si zistiť koľko LP sa v súčasnej dobe predáva v pomere oproti CD. Budeš ohromne prekvapený.
Mám konkrétne info z jedného eshopu, kde sa za rok tuším 2016 predalo cez net cca 13000CD, ale takých LP vyše 60000.
Bezvýhradne s tebou súhlasím ale prečo sem ťaháš CD, písal som snáď o nich? CD a DVD technológia umiera a osobne nepoznám niekoho kto by si to kupoval.
Som rád že máš prehľad o fyzických médiach, bohužiaľ to nieje to čo sa dnes predáva. Keď už píšeš že si mám zisťovať, tak áno zisťoval som si. Predstav si že fyzické média tvorili v roku 2016 34%. Nedohľadal som koľko s toho patrí vinylu ale Táto štatistika je celkom zaujímavá. Google takýchto zaujímavostí ponúka ešte xkrát viac.
Nikde som nenapísal že vinyl je zlí, len to považujem za ustupujúci prežitok ktorý v dobe "spotrebnej" a "digitálnej" zanikne. Tak ako cd, DVD, audio pásky, mp3ky, mp4ky a iné prenosné média ktoré dnes nahradil mobil a počítač.
Milos66 napísal:PS: a naozaj závidím ľuďom, čo nerozoznajú rozdiel medzi MP3 a vinylom, alebo hi-res nahrávkou v priamo mporovnaní. Takýto ľudkovia môžu byť prevelice šťastní, že ušetria kopec peňazí za kvalitnú a drahú audio techniku, nakoľko im stačí aj vreštibudka od číňana.
Písal som o vzorkovacích frekvenciách nahrávania, ktoré zo stratovými formátmi nemajú absolútne nič spoločné.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa martin knocik » 14 Sep 2017, 14:07

Z dvoch alebo troch vzoriek neurobí sínusovku ani David Copperfield.
3 vzorky sú už dosť na to aby rekonštrukčný filter na výstupe DAC znovu vytvoril sínusovku (Shannon kotelnikov vzorkovací teorém). Ak si predstavíš 1 Hz sinusovku, tak 3 vzorky znamejú 3Hz vzorkovaciu frekvenciu, t.j 3krat vačšia vzorkovacia frekvencia než frekvencia signálu. 3 vzorky ti nebudu stacit na navzorkovanie trojuholníka (ktory ma nekonecne vela vyssich harmonickych)

Skutočným problémom je návrh rekonštrukčného filtra na výstupe DAC. Mnoho ludí si nesprávne myslí že v reálnom DAC idealna frekvenčná charakteristika rekonštrukčného filtra vyzerá ako plochá stena. Lenže je potrebné kompenzovať vplyv sinc funkcie (toto na VŠ prednáškach zanedbali), lebo vystup realneho DAC je konvertuj a drz napatie (obdlznikové úriebehy) a nie jednotkové impulzy (idealny DAC). Frekvenčná charakteristika rekonštrukčného filtra by mala tak ako na obrázku v prílohe.

Ten špicatý tvar je obtiazne dosiahnut pomocou reálneho analógového filtra s kompenzaciou 1/sinc (postekvalizácia) na výstupe DAC. S určitým kompromisom (-3dB) sa dá rekonštruovať jednosmerná zložka až signál s frekvenciou až do 80% (fvzv / 2). Pri 44,1 khz audio CD vzorkovani to by vychádzalo 0Hz az 17640 Hz. S odranými ušami audio pásmo.

Ak by sa najskor pomocou digitalneho filtra 1/sinc kompenzoval digitalny signal (preekvalizácia), tak po D/A prevode a následnom prechode analogovým rekonstrukcnym dolnopriepustným filtrom by sa dal rekonstruovat signál s frekvencnym rozsahom jednosmerná zložka až 96% (fvz/2). Pri 44,1 khz audio CD vzorkovani by to vychádzalo 0Hz az 21 160 Hz. Plné audio pásmo.

zdroje obrazkov http://www.dspguide.com/CH3.PDF
https://www.maximintegrated.com/en/app- ... vp/id/3853

To že sa to dá spraviť ale v ramci katovania kostov sa dnes na to niekto vykaslal je uz druhá vec. CD je technologia 80 rokov. Analogova technika nie je automaticky lepsia len preto lebo je spojita. Analog je obmedzený šírkou pásma (ekvivalent vzorkovacej frekvencie u digitalu) a odstupom signál/šum (ekvivalent je LSB napatové rozlíšenie A/D D/A prevodnikov). Ten kto nadava na 44,1 khz vzorkovanie u CD by si mal uvedomiť že šírka pásma (-3dB) bežnej audiokazety bola do 12kHz alebo 17kHz LP platna (koli technologii výroby) a RIAA korekcia ako bonus.

CD je len nosič digitálnej informácie. Podstatná je digitálna informacia, nie jej nosič (v digitalnom svete na nom nezáleží). Vedím že LP platna zostane ako zabavka pre určitu skupinu ludí ktorí maju peniaze nazvyš podobne ako analogové filmy.
Prílohy
reálny DAC ideálna frekvencna charakteristika rekonstrukcneho filtra
reálny DAC ideálna frekvencna charakteristika rekonstrukcneho filtra
DAC_rekonstrukcny_filter_frek_char.jpeg (16.03 KiB) 5566 zobrazení
DAC postekvalizacia analógovým filtrom
DAC postekvalizacia analógovým filtrom
DAC preekvalizacia digitalnym filtrom
DAC preekvalizacia digitalnym filtrom
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa hpeter » 14 Sep 2017, 16:06

martin knocik napísal:Šum kopírovaných magnetofónových kaziet mi už vôbec k životu nechýba.
Metal - TYPE IV kazety boli drahe aj dobrych pristrojov nebolo mnoho (lacne urcite nie,Dolby S,HX napr)
Svetovy nazor kazeta=hovno vznikol vdaka lacnym TYPE I kazetam (chromky tiez nie), lacnym "vsetko v jednom" pristrojom, a este k tomu nahravane z radia.
Popularita (stupajuca) vinylu u mladych, myslim ze je sposobena "hygienou pocuvania". Citim velky rozdiel, ci na tom istom zariadeni pocuvam v klude; alebo pocas robenia nejakej cinnosti. Prenosne mp3 a spunty maju "vyhodu" v tom ze pocas pracovania, clovek moze pocuvat(vzdy a vsade). Kdezto vinyl, to si clovek musi vyhradit cas a priestor aby pocuval.. Toto je ludsky faktor-psychika vplyvajuci na preferenciu vinylu; nevenuje sa tomu moc pozornost. Potom su tu technicke vlastnosti ako napr. dynamicky rozsah, "loudness wars" ktore na analog. zazname maju iste limity (nadmerne skreslenie, vyskocenie stylusu z drazky). Digital zhltne a prepaci vela omylov.
(Je zaujimave vidiet kalibracnu proceduru a vybavenie pre studiove cievkove mag. :) )
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa Milos66 » 14 Sep 2017, 16:12

Moja rec :agree:
Priklad ako funguje naozaj kvalitne nahravacie studio. Nie ako tie kvazi garazofky.
http://www.opus3records.com/
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa oravan » 14 Sep 2017, 16:32

ako na to pozerám tak to muselo byť aj mastné
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa amater63 » 16 Sep 2017, 08:11

Dobré ráno pánové.Nějak se to posunulo a jsem rád že každý z Vás přidal svůj poznatek-a vlastně zkušenost s jakým zařízením se setkal.Analog vs- formáty který známe dnes všichni.Vzpomínky na záznamové media jako " kazety mp nebo vhs je minulost.Tak jak psal Martin- nevím jak by se spokojil s CD které ze začátku nehrálo i na zařízení za xxx. penízků..,ne nehrálo CD každé stejně.( na internet zapomen.) Ale k věci.Taky jdu s dobou a pokud mi někdo něco přinese že to chce-" poléčit" tak se rád podívám do zařízení co znám-nebo vidím po 1. za svoji dobu dávno minulou kdy mě to dávalo živobytí.Dnes je to jiné,a pár let za sebou. Proto dávám nějaké foto, nazval bych to " jak se to dělalo ".Když dnes vodič CU použitý v zařízení od činana není CU ,znáte. :(
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa amater63 » 16 Sep 2017, 10:59

Foto : tohle moc nestálo ,ale hrálo .Deck -AIWA , jenom jak se to dělalo. :confused: (kousek starý řádku let... )
Prílohy
JAPONEC- prodej TUZEX
JAPONEC- prodej TUZEX
SAM_0367.JPG
SAM_0366.JPG
SAM_0364.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
Patrezko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 716
Dátum registrácie: 11 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Humenne
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa Patrezko » 21 Sep 2017, 23:17

taký istý mám doma v obstojnom stave a sada nanho len prach... :)
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa oravan » 21 Sep 2017, 23:26

možno by sa našiel niekto čo to chce napr,ja
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa amater63 » 22 Sep 2017, 17:30

Ahoj,kamarád by měl zájem taky. ( kolega když viděl-do sbírky.) Ale chtěl by vidět " mechaniku MGF. -detailu tvého kousku.Pokud můžeš dej foto .Děkuji.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa Merak » 22 Sep 2017, 17:34

hondaci napísal:Panove, rozpredavam svoju zbierku starych Tranzistorovych radii, merakov,mikrofonov,atd. Je toho tak za 1OO ks . Radia su aj pekne funkčne ,aj nefunkčne ,pripadne niečo chyba . Pripadny zaujem na Email. Tu neviem dať fotky.
pre tých technicky menej zdatných link:
https://svetelektro.com/modules.php?nam ... ea#p622822
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa oravan » 22 Sep 2017, 19:24

tak čo som videl pár fotiek sú super vzal som jeden kusok ale nájde sa tam toho viac čo by som chcel no všetko človek nemôže mať
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa muziker » 23 Sep 2017, 21:04

Jedna lahôdka pre milovníkov starej elektroniky. Najväčšie stretnutie rádioamatérov a milovníkov historickej elektroniky na svete sa koná každý rok 2x, vždy v máji a v septembri a to v USA. Je to v meste Kutztown, štát Pennsylvania. Hudba ktorú počuť na videách z reproduktorov je signal ilegálneho vysielača stanice Radio Free Kutztown. rtftVysiela AM na stredných vlnách (SV) a FM v pásme veľmi krátkych vĺn (VKV) počas celej doby trvania stretnutia. Stretnutie organizuje DVHRC (Delaware Valley Historic Radio Club). Nižšie je link na dve videá zo stretnutí:
https://youtu.be/cRAx-luCCjM

https://www.youtube.com/watch?v=TxdHTpDPW04&t=6
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa oravan » 23 Sep 2017, 21:30

to je paráda
0

Stefan31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 488
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa Stefan31 » 24 Sep 2017, 09:55

... a visačky na každom rádiu ....

Stefan31
0
Keď som sa narodil, nemal som nič. Polovicu z toho ešte mám.

Používateľov profilový obrázok
AndroidSK
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 28 Nov 2014, 21:15
Bydlisko: MY

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa AndroidSK » 20 Nov 2017, 12:23

Tak pozrel som si ten album... no proste krása, najviac sa mi páčil ten zmysel pre poistenie na každom rezistore, každej skrutke alebo na akejkoľvek inej súčiastke, to sa dneska už skoro nevidí...

Ja osobne z veľkej časti už vyrastám v novej dobre, i keď prístroje z časov minulých stále u niekoho vidím (nie v múzeách) a popravde vyzerajú oveľa zaujímavejšie ako tie dnešné.
0

Používateľov profilový obrázok
Patrezko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 716
Dátum registrácie: 11 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Humenne
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Krásna stará elektronika

Príspevok od používateľa Patrezko » 20 Nov 2017, 18:08

a vy chalani máte ešte niekto záujem o tento kusok ? zbavím sa ak ho niekto chcete, npíšte radšej spravu príspevok si nie vždy všimnem
0
Obrázok

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok