Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Odoslaťod martinius96 » 13 Sep 2017, 15:29

Ahojte, mal by som otázočku, či je možné a najmä bezpečné použiť powerbanku tak, že powerbanka sa cez MicroUSB nabíja, na výstupe má USB port, ktorým môžem nabíjať, alebo napájať mikroprocesor. Je možné tieto dve činnosti spojiť?

Nič nezhorí? Elektronika by mala ochrániť proti prebitiu powerbanky, no neviem či je bezpečné to mať zapojené, alebo či majú powerbanky ochranu pred takýmto spôsobom použitia. Powerbanka má 2000mAh, obsahuje MicroUSB na vstup a USB výstup.Vďaka!
martinius96

Re: Powerbanka - súčasne nabíjať a vybíjať?

Odoslaťod Marek1975 » 13 Sep 2017, 15:37

takymto systemom jej prevadzky akurat coskoro skonci v kosi...
Spustený nový e-shop.
Adresa ehopu : http://www.elektrolab.eu
Pokiaľ sa rozhodnete nakupovať tak sa pripravte na trvalú zľavu vo výške 2% z celkovej objednávky!
Ďakujem :)
Moje práce : http://workzone.elektrolab.eu/
Marek1975
Obrázok používateľa
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Vek: 42.54
Založený: 25.10.2016

Odoslaťod Dolfi » 13 Sep 2017, 16:12

A prečo by sa mala porúčať ? Zrejme je tam Li-Ion článok a dva meniče. Jeden na vstupe a druhý na výstupe. Aj tak sa dá predpokladať, že väčšina z energie ide z meniča do meniča ...
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.
Dolfi
Obrázok používateľa
Power user
Power user
Vek: 64.96
Založený: 17.08.2008

Odoslaťod misocko » 13 Sep 2017, 16:14

zatial som videl iba powerbanky ktore maju na nabijanie aj vybijanie (z hladiska powerbanky) , jeden procesor ktory riadi jeden menic ktory je zaroven stepdown aj stepup - ma iba jednu cievku (ten isty menic len v inom rezime sluzi na nabijanie powerbanky aj nasledne na nabijanie zariadenia z powerbanky) preto sucastne nabijanie aj vybijane powerbanky nieje mozne. Ledaze by bola powerbanka osadena dvoma menicmi , ale naco by zdvojnasobovali pocet suciastok len na to aby si sa Ty mohol vysantiť ? :D
misocko
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 41.07
Založený: 14.06.2009

Odoslaťod alidedko » 13 Sep 2017, 16:53

Vacsina powerbankov to ma tak, ako pise misocko.

Akonahle pripojis nabijanie, odpojis vystup. Akonahle pripojis vstup, nenabija ...

Mali sme vsak menice, ktore to dokazali. Idem pozriet.
Trhala si chrasty, tretieho dvanásty ...
alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 25.8
Založený: 04.02.2013

Odoslaťod martinius96 » 13 Sep 2017, 17:22

Ja som sa to bal tak zapojiť.. ale určite to ma len ten jeden procesor, ktorý obsluhuje meniče. Teda máte pravdu. :) Ale taká otázka keď sme pri tom. Ako by ste napájali Arduino, ktoré chceme aby fungovalo aj po výpadku prúdu?
martinius96

Odoslaťod Dolfi » 13 Sep 2017, 17:48

Tak sorry, nikdy som také zariadenie "nekuchal", takže sa neidem hádať. No zdalo sa mi logické to, čo som napísal. Ale pri minimalizácii nákladov, je fakt viac pravdepodobné to riešenie, čo napísal misocko ...

Keď už budete kukať do tej powerbanky, tak sa pozrite, čím sa prepína ten vstup/ výstup. (Možno zasunutím kábla). Potom to treba prepínať podľa prítomnosti napätia v napájacom zdroj/ sieti.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.
Dolfi
Obrázok používateľa
Power user
Power user

Odoslaťod maher » 13 Sep 2017, 17:51

na mojej ide súčasne nabíjať aj napájať iné zariadenie, ale keď vytiahnem adaptér zo siete, tak na zlomok sekundy prestane pracovať, takže ako UPS nepoužiteľné
maher
Stály člen
Stály člen
Založený: 10.09.2008

Odoslaťod misocko » 13 Sep 2017, 18:13

zrejme tam mas prepojenie ktore v tom pripade prepoji vstup s vystupom , takze nabijacka potom nabija aj powerbanku aj mobil (ak stiha). Moja powerbanka sa musi zapnut aby nabijala, a v case ked je nabijana tak sa neda zapnut.
misocko
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 41.07
Založený: 14.06.2009

Odoslaťod martinius96 » 13 Sep 2017, 18:15

Idem to tiež vyskúšať, ale musím ju najprv nájsť.. :D ale dam vedieť či to chodilo
martinius96

Odoslaťod PaJa-trb » 13 Sep 2017, 20:01

Na powerbance Xiaomi 10400mAh jsem na cestách běžně strčil na noc powerbanku do zásuvky (mikroUSB 5V) a z ní pak přes USB napájel telefon. Ráno bylo oboje nabité a připravené do terénu celý den lítat s navigací.
Tu mi pak ukradli, tak mám nějaký Cannon 10000mAh a ta umí pouze jednu věc. Nabíjet sama sebe nebo dodávat ven.
Takže ano, záleží na typu, ale jde to.
Nic není tak jednoduché, aby se to nedalo pokazit.
Týmová práce je nepostradatelná, protože zodpovědnost se dá svalit na každého.
Člověk by se měl učit z chyb ostatních. Protože nikdo nemá tolik času, aby je všechny udělal sám.
PaJa-trb
Obrázok používateľa
Stály člen
Stály člen
Vek: 32.97
Založený: 08.04.2010

Odoslaťod Drakoush » 13 Sep 2017, 21:22

Ja mám obyčajnú ADATA power banku a dá sa nabíjať aj powerbanka, aj zariadenie súčasne.
Drakoush
Obrázok používateľa
Moderator
Moderator
Vek: 22.43
Založený: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odoslaťod AbcdeF » 14 Sep 2017, 09:59

Téma ma zaujala, tak som otestoval dve ktoré som mal poruke.
Vyššie spomínaná Xiaomi 10400mAh vie nabíjať aj nabíjať sa súčasne, po prepojení vstupu a výstupu nič neindikuje.
PowerEZ Pro 11200mAh vie nabíjať aj nabíjať sa súčasne, po prepojení vstupu a výstupu sa dokonca tvári, že vie nabíjať aj sama seba :-)
AbcdeF
Okoloidúci
Okoloidúci
Založený: 27.05.2015

Odoslaťod martinius96 » 14 Sep 2017, 11:52

Inak taká otázočka ešte.. síce ju teraz neviem nájsť, no je ku nej USB -->MikroUSB kábel a má asi len 8cm možno aj menej. Ak ju dobíjam tým a USB portom 2.0 tak sa krásne dobíja. Ak ju však dobíjam dlhším káblom, alebo zapojím ten kratúčky do USB 3.0 tak sa to nenabíja, hoci bliká, že sa nabíja. Ako je to možné? USB 3.0 má trošku vyššie ampére však?
martinius96

Odoslaťod Dolfi » 14 Sep 2017, 12:27

maher napísal:na mojej ide súčasne nabíjať aj napájať iné zariadenie, ale keď vytiahnem adaptér zo siete, tak na zlomok sekundy prestane pracovať, takže ako UPS nepoužiteľné

Neviem, aký prúd berie to arduino. No výpadok napájania sa dá prekryť napríklad kondenzátorom. Existujú aj zálohovacie na 5,5 V s kapacitou aj nad 1F. Energia v kondenzátore sa vypočíta podľa vzorca 1/ 2 . (C . U2). Teda v 1F kondenzátore pri 5 V je jej 12,5 J (Ws).

Iná otázka je, čo na to samotný kondenzátor, adaptér, powerbanka, ... (Výstupný menič z powerbanky určite nebude nadšený. Možno nejaká tlmivka, tak na 1 A do série s výstupom powerbanky, by to mohla spraviť.)
Dolfi
Obrázok používateľa
Power user
Power user

Naspäť na Výkonová elektronika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

Forums ©
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist