Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Kr├ísna star├í elektronika

Krásna stará elektronika

Pomoc s ostatn├Żmi vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: Krásna stará elektronika

Odosla┼ąod hondaci » 14 Sep 2017, 08:38

Panove, rozpredavam svoju zbierku starych Tranzistorovych radii, merakov,mikrofonov,atd. Je toho tak za 1OO ks . Radia su aj pekne funk─Źne ,aj nefunk─Źne ,pripadne nie─Źo chyba . Pripadny zaujem na Email. Tu neviem da┼ą fotky.
hondaci
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 109
Zalo┼żen├Ż: 02.06.2012

Odosla┼ąod E001 » 14 Sep 2017, 08:58

:pain: A takto to vyzer├í, ke─Ć sa hrajk├ím.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 14 Sep 2017, 08:14 --

hondaci nap├şsal:Panove, rozpredavam svoju zbierku starych Tranzistorovych radii, merakov,mikrofonov,atd. Je toho tak za 1OO ks . Radia su aj pekne funk─Źne ,aj nefunk─Źne ,pripadne nie─Źo chyba . Pripadny zaujem na Email. Tu neviem da┼ą fotky.

Máš SS.
Pr├şlohy
DSC_7190.jpg
SONY je SONY, ale bol som nevern├Ż - zos├şk a CD som vymenil za AKAI...
E001
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 674
Vek: 60.48
Zalo┼żen├Ż: 18.11.2012

Odosla┼ąod Milos66 » 14 Sep 2017, 09:39

Tak to je par├ída. M├│c pekn├ę.
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3016
Vek: 51.41
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2013

Odosla┼ąod AEdison » 14 Sep 2017, 13:53

Milos66 nap├şsal:Tak neuva┼żuj a cho─Ć si zisti┼ą ko─żko LP sa v s├║─Źasnej dobe pred├íva v pomere oproti CD. Bude┼í ohromne prekvapen├Ż.
M├ím konkr├ętne info z jedn├ęho eshopu, kde sa za rok tu┼í├şm 2016 predalo cez net cca 13000CD, ale tak├Żch LP vy┼íe 60000.

Bezv├Żhradne s tebou s├║hlas├şm ale pre─Źo sem ┼ąah├í┼í CD, p├şsal som sn├í─Ć o nich? CD a DVD technol├│gia umiera a osobne nepozn├ím niekoho kto by si to kupoval.
Som r├íd ┼że m├í┼í preh─żad o fyzick├Żch m├ędiach, bohu┼żia─ż to nieje to ─Źo sa dnes pred├íva. Ke─Ć u┼ż p├ş┼íe┼í ┼że si m├ím zis┼ąova┼ą, tak ├íno zis┼ąoval som si. Predstav si ┼że fyzick├ę m├ędia tvorili v roku 2016 34%. Nedoh─żadal som ko─żko s toho patr├ş vinylu ale T├íto ┼ítatistika je celkom zauj├şmav├í. Google tak├Żchto zauj├şmavost├ş pon├║ka e┼íte xkr├ít viac.
Nikde som nenap├şsal ┼że vinyl je zl├ş, len to pova┼żujem za ustupuj├║ci pre┼żitok ktor├Ż v dobe "spotrebnej" a "digit├ílnej" zanikne. Tak ako cd, DVD, audio p├ísky, mp3ky, mp4ky a in├ę prenosn├ę m├ędia ktor├ę dnes nahradil mobil a po─Ź├şta─Ź.

Milos66 nap├şsal:PS: a naozaj z├ívid├şm ─żu─Ćom, ─Źo nerozoznaj├║ rozdiel medzi MP3 a vinylom, alebo hi-res nahr├ívkou v priamo mporovnan├ş. Tak├Żto ─żudkovia m├┤┼żu by┼ą prevelice ┼í┼ąastn├ş, ┼że u┼íetria kopec pe┼łaz├ş za kvalitn├║ a drah├║ audio techniku, nako─żko im sta─Ź├ş aj vre┼ítibudka od ─Ź├ş┼łana.
P├şsal som o vzorkovac├şch frekvenci├ích nahr├ívania, ktor├ę zo stratov├Żmi form├ítmi nemaj├║ absol├║tne ni─Ź spolo─Źn├ę.
AEdison
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 839
Vek: 22.43
Zalo┼żen├Ż: 13.07.2009

Odosla┼ąod martin knocik » 14 Sep 2017, 14:07

Z dvoch alebo troch vzoriek neurob├ş s├şnusovku ani David Copperfield.

3 vzorky s├║ u┼ż dos┼ą na to aby rekon┼ítruk─Źn├Ż filter na v├Żstupe DAC znovu vytvoril s├şnusovku (Shannon kotelnikov vzorkovac├ş teor├ęm). Ak si predstav├ş┼í 1 Hz sinusovku, tak 3 vzorky znamej├║ 3Hz vzorkovaciu frekvenciu, t.j 3krat va─Ź┼íia vzorkovacia frekvencia ne┼ż frekvencia sign├ílu. 3 vzorky ti nebudu stacit na navzorkovanie trojuholn├şka (ktory ma nekonecne vela vyssich harmonickych)

Skuto─Źn├Żm probl├ęmom je n├ívrh rekon┼ítruk─Źn├ęho filtra na v├Żstupe DAC. Mnoho lud├ş si nespr├ívne mysl├ş ┼że v re├ílnom DAC idealna frekven─Źn├í charakteristika rekon┼ítruk─Źn├ęho filtra vyzer├í ako ploch├í stena. Len┼że je potrebn├ę kompenzova┼ą vplyv sinc funkcie (toto na V┼á predn├í┼íkach zanedbali), lebo vystup realneho DAC je konvertuj a drz napatie (obdlznikov├ę ├║riebehy) a nie jednotkov├ę impulzy (idealny DAC). Frekven─Źn├í charakteristika rekon┼ítruk─Źn├ęho filtra by mala tak ako na obr├ízku v pr├şlohe.

Ten ┼ípicat├Ż tvar je obtiazne dosiahnut pomocou re├ílneho anal├│gov├ęho filtra s kompenzaciou 1/sinc (postekvaliz├ícia) na v├Żstupe DAC. S ur─Źit├Żm kompromisom (-3dB) sa d├í rekon┼ítruova┼ą jednosmern├í zlo┼żka a┼ż sign├íl s frekvenciou a┼ż do 80% (fvzv / 2). Pri 44,1 khz audio CD vzorkovani to by vych├ídzalo 0Hz az 17640 Hz. S odran├Żmi u┼íami audio p├ísmo.

Ak by sa najskor pomocou digitalneho filtra 1/sinc kompenzoval digitalny signal (preekvaliz├ícia), tak po D/A prevode a n├íslednom prechode analogov├Żm rekonstrukcnym dolnopriepustn├Żm filtrom by sa dal rekonstruovat sign├íl s frekvencnym rozsahom jednosmern├í zlo┼żka a┼ż 96% (fvz/2). Pri 44,1 khz audio CD vzorkovani by to vych├ídzalo 0Hz az 21 160 Hz. Pln├ę audio p├ísmo.

zdroje obrazkov http://www.dspguide.com/CH3.PDF
https://www.maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/3853

To ┼że sa to d├í spravi┼ą ale v ramci katovania kostov sa dnes na to niekto vykaslal je uz druh├í vec. CD je technologia 80 rokov. Analogova technika nie je automaticky lepsia len preto lebo je spojita. Analog je obmedzen├Ż ┼í├şrkou p├ísma (ekvivalent vzorkovacej frekvencie u digitalu) a odstupom sign├íl/┼íum (ekvivalent je LSB napatov├ę rozl├ş┼íenie A/D D/A prevodnikov). Ten kto nadava na 44,1 khz vzorkovanie u CD by si mal uvedomi┼ą ┼że ┼í├şrka p├ísma (-3dB) be┼żnej audiokazety bola do 12kHz alebo 17kHz LP platna (koli technologii v├Żroby) a RIAA korekcia ako bonus.

CD je len nosi─Ź digit├ílnej inform├ície. Podstatn├í je digit├ílna informacia, nie jej nosi─Ź (v digitalnom svete na nom nez├íle┼ż├ş). Ved├şm ┼że LP platna zostane ako zabavka pre ur─Źitu skupinu lud├ş ktor├ş maju peniaze nazvy┼í podobne ako analogov├ę filmy.
Pr├şlohy
DAC_rekonstrukcny_filter_frek_char.jpeg
reálny DAC ideálna frekvencna charakteristika rekonstrukcneho filtra
DAC_rekonstrukcny_filter_frek_char.jpeg (16.03 KiB) Zobrazená 1114 krát
DAC_postekvalizacia_analogovym_filtrom.gif
DAC postekvalizacia anal├│gov├Żm filtrom
DAC_preekvalizacia_digitalnym_filtrom.gif
DAC preekvalizacia digitalnym filtrom
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

─żudstvo je v├şrus ktor├Ż napadol Zem

nerobme si ┼ąa┼żk├║ hlavu z debilov ─Źo n├ím ani po ─Źlenky nesiahaj├║, bu─Ćme radi ┼że my da─Źo dok├í┼żeme a smejme sa im ak├ş s├║ sprost├ş
martin knocik
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1390
Vek: 26.75
Zalo┼żen├Ż: 23.01.2008

Odosla┼ąod hpeter » 14 Sep 2017, 16:06

martin knocik nap├şsal:┼áum kop├şrovan├Żch magnetof├│nov├Żch kaziet mi u┼ż v├┤bec k ┼żivotu nech├Żba.

Metal - TYPE IV kazety boli drahe aj dobrych pristrojov nebolo mnoho (lacne urcite nie,Dolby S,HX napr)
Svetovy nazor kazeta=hovno vznikol vdaka lacnym TYPE I kazetam (chromky tiez nie), lacnym "vsetko v jednom" pristrojom, a este k tomu nahravane z radia.
Popularita (stupajuca) vinylu u mladych, myslim ze je sposobena "hygienou pocuvania". Citim velky rozdiel, ci na tom istom zariadeni pocuvam v klude; alebo pocas robenia nejakej cinnosti. Prenosne mp3 a spunty maju "vyhodu" v tom ze pocas pracovania, clovek moze pocuvat(vzdy a vsade). Kdezto vinyl, to si clovek musi vyhradit cas a priestor aby pocuval.. Toto je ludsky faktor-psychika vplyvajuci na preferenciu vinylu; nevenuje sa tomu moc pozornost. Potom su tu technicke vlastnosti ako napr. dynamicky rozsah, "loudness wars" ktore na analog. zazname maju iste limity (nadmerne skreslenie, vyskocenie stylusu z drazky). Digital zhltne a prepaci vela omylov.
(Je zaujimave vidiet kalibracnu proceduru a vybavenie pre studiove cievkove mag. :) )
XMOS_U8/PCM5102A 32b/384k > LL1544A > 12AX7WB+┬Áfoll > 2A3 JJ/Sov > LL1660 > STAX ╬╗ SR207 / L300 # STAX ╬ę SR007_MK2 # LL2748 > 394A > LC 12H/1000┬ÁF
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 775
Vek: 33.99
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013

Odosla┼ąod Milos66 » 14 Sep 2017, 16:12

Moja rec :agree:
Priklad ako funguje naozaj kvalitne nahravacie studio. Nie ako tie kvazi garazofky.
http://www.opus3records.com/
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3016
Vek: 51.41
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2013

Odosla┼ąod oravan » 14 Sep 2017, 16:32

ako na to pozer├ím tak to muselo by┼ą aj mastn├ę
oravan
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2077
Vek: 52.63
Zalo┼żen├Ż: 13.09.2014
Paragraf: 24

Odosla┼ąod amater63 » 16 Sep 2017, 08:11

Dobr├ę r├íno p├ínov├ę.N─Ťjak se to posunulo a jsem r├íd ┼że ka┼żd├Ż z V├ís p┼Öidal sv┼»j poznatek-a vlastn─Ť zku┼íenost s jak├Żm za┼Ö├şzen├şm se setkal.Analog vs- form├íty kter├Ż zn├íme dnes v┼íichni.Vzpom├şnky na z├íznamov├ę media jako " kazety mp nebo vhs je minulost.Tak jak psal Martin- nev├şm jak by se spokojil s CD kter├ę ze za─Ź├ítku nehr├ílo i na za┼Ö├şzen├ş za xxx. pen├şzk┼»..,ne nehr├ílo CD ka┼żd├ę stejn─Ť.( na internet zapomen.) Ale k v─Ťci.Taky jdu s dobou a pokud mi n─Ťkdo n─Ťco p┼Öinese ┼że to chce-" pol├ę─Źit" tak se r├íd pod├şv├ím do za┼Ö├şzen├ş co zn├ím-nebo vid├şm po 1. za svoji dobu d├ívno minulou kdy m─Ť to d├ívalo ┼żivobyt├ş.Dnes je to jin├ę,a p├ír let za sebou. Proto d├ív├ím n─Ťjak├ę foto, nazval bych to " jak se to d─Ťlalo ".Kdy┼ż dnes vodi─Ź CU pou┼żit├Ż v za┼Ö├şzen├ş od ─Źinana nen├ş CU ,zn├íte. :(
amater63
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1461
Zalo┼żen├Ż: 02.05.2016

Odosla┼ąod amater63 » 16 Sep 2017, 10:59

Foto : tohle moc nest├ílo ,ale hr├ílo .Deck -AIWA , jenom jak se to d─Ťlalo. :confused: (kousek star├Ż ┼Ö├ídku let... )
Pr├şlohy
SAM_0368.JPG
JAPONEC- prodej TUZEX
SAM_0367.JPG
SAM_0366.JPG
SAM_0364.JPG
amater63
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Patrezko » 21 Sep 2017, 23:17

tak├Ż ist├Ż m├ím doma v obstojnom stave a sada nanho len prach... :)
Obrázok
Patrezko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 693
Vek: 30.12
Zalo┼żen├Ż: 11.02.2009

Odosla┼ąod oravan » 21 Sep 2017, 23:26

mo┼żno by sa na┼íiel niekto ─Źo to chce napr,ja
oravan
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod amater63 » 22 Sep 2017, 17:30

Ahoj,kamar├íd by m─Ťl z├íjem taky. ( kolega kdy┼ż vid─Ťl-do sb├şrky.) Ale cht─Ťl by vid─Ťt " mechaniku MGF. -detailu tv├ęho kousku.Pokud m┼»┼że┼í dej foto .D─Ťkuji.
amater63
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Merak » 22 Sep 2017, 17:34

hondaci nap├şsal:Panove, rozpredavam svoju zbierku starych Tranzistorovych radii, merakov,mikrofonov,atd. Je toho tak za 1OO ks . Radia su aj pekne funk─Źne ,aj nefunk─Źne ,pripadne nie─Źo chyba . Pripadny zaujem na Email. Tu neviem da┼ą fotky.

pre t├Żch technicky menej zdatn├Żch link:
https://svetelektro.com/modules.php?nam ... ea#p622822
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art20.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 5659
Vek: 38.06
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012

Odosla┼ąod oravan » 22 Sep 2017, 19:24

tak ─Źo som videl p├ír fotiek s├║ super vzal som jeden kusok ale n├íjde sa tam toho viac ─Źo by som chcel no v┼íetko ─Źlovek nem├┤┼że ma┼ą
oravan
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod muziker » 23 Sep 2017, 21:04

Jedna lah├┤dka pre milovn├şkov starej elektroniky. Najv├Ą─Ź┼íie stretnutie r├ídioamat├ęrov a milovn├şkov historickej elektroniky na svete sa kon├í ka┼żd├Ż rok 2x, v┼żdy v m├íji a v septembri a to v USA. Je to v meste Kutztown, ┼ít├ít Pennsylvania. Hudba ktor├║ po─Źu┼ą na vide├ích z reproduktorov je signal ileg├ílneho vysiela─Źa stanice Radio Free Kutztown. rtftVysiela AM na stredn├Żch vln├ích (SV) a FM v p├ísme ve─żmi kr├ítkych v─║n (VKV) po─Źas celej doby trvania stretnutia. Stretnutie organizuje DVHRC (Delaware Valley Historic Radio Club). Ni┼ż┼íie je link na dve vide├í zo stretnut├ş:
https://youtu.be/cRAx-luCCjM

https://www.youtube.com/watch?v=TxdHTpDPW04&t=6
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 5536
Vek: 68.99
Zalo┼żen├Ż: 10.03.2009

Odosla┼ąod oravan » 23 Sep 2017, 21:30

to je paráda
oravan
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Stefan31 » 24 Sep 2017, 09:55

... a visa─Źky na ka┼żdom r├ídiu ....

Stefan31
Stefan31
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 318
Zalo┼żen├Ż: 10.02.2010

Odosla┼ąod AndroidSK » 20 Nov 2017, 13:23

Tak pozrel som si ten album... no proste kr├ísa, najviac sa mi p├í─Źil ten zmysel pre poistenie na ka┼żdom rezistore, ka┼żdej skrutke alebo na akejko─żvek inej s├║─Źiastke, to sa dneska u┼ż skoro nevid├ş...

Ja osobne z ve─żkej ─Źasti u┼ż vyrast├ím v novej dobre, i ke─Ć pr├şstroje z ─Źasov minul├Żch st├íle u niekoho vid├şm (nie v m├║ze├ích) a popravde vyzeraj├║ ove─ża zauj├şmavej┼íie ako tie dne┼ín├ę.
Volaj ma Michal!
AndroidSK
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 39
Zalo┼żen├Ż: 28.11.2014

Odosla┼ąod Patrezko » 20 Nov 2017, 19:08

a vy chalani m├íte e┼íte niekto z├íujem o tento kusok ? zbav├şm sa ak ho niekto chcete, np├ş┼íte rad┼íej spravu pr├şspevok si nie v┼żdy v┼íimnem
Obrázok
Patrezko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 693
Vek: 30.12
Zalo┼żen├Ż: 11.02.2009

PredchádzajúcaĎalšia

Nasp├Ą┼ą na Ostatn├ę

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist