Škoda fábia,svieti kontrolka motora

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

anakondiel
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 04 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 39

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa anakondiel » 19 Sep 2017, 20:01

Ja by som ti odporučil vôbec sa do toho nehrabat, a to nevravím preto že by som ťa podcenoval.Ako tu už bolo naznačené je to hádam najhorší motor aký kedy bol vyrobený. Rozvodova reťaz je cca taká ako máš na bicykli a má tendenciu preskočiť pár zubov ba až sa roztrhnúť.Hlavne pri studených štartoch pretoze reťaz je sponovana tlakom oleja.Častá zavada: skrtiaca klapka, sacie zvody, rozvody, zapalovacie cievky.Odporucam ti v rámci tvojho duševného zdravia , nech si auto zoberie majiteľ do servisu .Nie je to zrovna motor vhodný na učenie sa.Myslím to v dobrom samozrejme.
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa Maek43 » 19 Sep 2017, 20:08

Ja som sa z počiatku tiež nejak neprikláňal k ventilom lebo presne toto som si vravel že prečo to robí hlavne ten prvý.... ale indučky sme overili a su dobre, vstrekovanie tak isto, možno je to akurat tak nejak posunute že tie dva idu relativne dobre a tomu tretiemu to chyta akurat tak, že je napríklad otvorený výfuk skôr už pri expanzii, potom sa zavrie skôr a nestihne všetko vyfuknuť a potom odpaluje aj s tým čo v ňom ostalo, palivo sa zle spáli a to zameria lambda... ale to je len jedna z mojich teorii... Každopádne keĎ to rozoberám snažím sa skontrolovať všetko čo sa dá, tiež sa nechecm slepo držať jednej teorie 8O

Neboj, ja sa nechystám nič učiť, neberiem to v zlom, ja len mám z dobrej duše skontrolovať čo viem, servisak povedal že rozvody tak pozriem rozvody, cestou pozriem všetko okolo a keď napriek tomu nepomôže ja to ďalej riešiť nebudem, a predpokladám že ani majitel, žiadne trápenie, auto pôjde do šrotu... Ja som totiž už upozornil na to že to nemusí byť závada nejakým zlyhaním ale tým že ten motor je proste na prd a najskôr to spraví zas.... takže mi bolo pvoedané nech urobím čo viem a keď sa nebude dať tak sa proste kupi druhe

-- Spojený príspevok 19 Sep 2017, 20:10 --

Práve preto je aj u mňa a nie v servise, jednak v servise by msuelo čakať na poradie no a nebolo by to lacné.... majitel by ale chcel aby tak pol roka ešte vydržalo kedže teraz nemá financie na nové a potom radšej zainvestuje viac do druheho auta ako dávať peniaze do tejto fabie :lol:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa mr.dred » 19 Sep 2017, 20:24

Maek43 napísal: Zatial som dal dolu len kryt vačkovky, jediné čo vidím z rozvodov je koliesko na vačkovke a kusok samotnej reťaze, čakal som že bude povolená ale je dosť našponovaná, no zatial čakám na kluč na remenicu kluky, potom dám dolu kryt a až potom sa uvidí ako su na tom rozvody...
keď budeš mať ten kľúč... skontroluj teda časovanie ventilov podľa horných úvratí všetkých valcov a predpísané vôle vahadiel - tým vylúčiš alebo potvrdíš chybu rozvodov,skontroluj aj či sa ventily vôbec pohybujú v celom rozsahu (pootvorené-zadreté-podpálené-zacviknutý karbón v sedle)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa joži » 19 Sep 2017, 20:56

Bol som s jedným človekom čo ma tento motor vo fabii (ženinej) tiež mal problem s tým podobným, zohnal si aj druhý motor ale nakoniec boli podpalene výfukové ventily. takže ak bude rozvod OK, tak zmerať tlaky a tie odhalia podpalený ventil.
až potom hlavu demontovať a vyčistit a zabrusiť sedla ventilov a podpalene vymeniť. je to robota dost na nervy pokial to nerobíš denno denne... ak by si zhadzoval hlavu, zmeraj si potom aj hrubku tesnenia a treba kupiť rovnako hrubé aj to nové. hlavu skus si potom položiť na rovnú dosku či nie je pokrivena, či ju nebude treba davať rovnať..... Alebo kupiť druhy motor za par šušnov.... čo je jednoduchšie.

Ked som kedysi davno mal feldu prdlo mi tesnenie pod hlavou a ked som to rozobral tak sa mi ešte ej vložky povysuvali na valcoch tak som radsej kupil druhy motor za 40€ a vymenil ako sa babral z rozoberanim vane a vyčistenim uloženia vložiek atd.....
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa ferguson » 20 Sep 2017, 08:56

Polozit hlavu na dosku, aby si skontroloval ci je rovna.
Takto to dopadne ked opravujes auto s radami od ludi s elektrofora...
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa Maek43 » 21 Sep 2017, 10:52

Tak som to rozobral a podla servisného sa má nastaviť HU 1valca a vtedy je zárez na konci vačkovky presne kolmo hore... no a to mi sedí, kontroloval som aj zvlášť valce podla tohoto a sedí to, ventili sa otváraju vtedy keď maju.
aaaaaaaa.jpg

Skusil som ale teda inu vec, kedže nemôžem teraz vyskušať kompresiu tlakomerom tak som to spravil tak, že som nechal zdvihnunu vačkovku nech vylučime zle otvaranie ventilov a zašruboval sviečku najpr vo stredneho valca, keď som točil klukou tak šla dosť tuho čiže super, vybral som ju a dal som do pravého a tam už šlo točiť klukou o poznanie lahšie ale bolo ítiť že začala kompresia a na konci to poskočilo čiže kompresia tam bola tak som vybral sviečku a dal ju do prveho z lava a tam som točil klukou a nič, uplne bez zmeny, či tam sviečka je alebo nieje ide kluka točiť lahučko a volne... To mi ale celkom nesedí, pretože keď som odpojil ten pravý valec tak motor šiel relatívne dobre, ako to že ten na lavo nemá absolutne žiadnu kompresiu ?
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa ferguson » 21 Sep 2017, 12:00

Ved odmeraj uz ventilovu volu. Takymto laborovanim nezistis nic k veci.
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa Maek43 » 21 Sep 2017, 12:13

No ale ako tu zmeriam ventilovu vôlu ? :X

-- Spojený príspevok 21 Sep 2017, 12:15 --

Okrem toho, neviem ako mi pomôže zmerať vôlu ventilov, ono ja keď tam nemám vačkovku tak ventil musí byť uplne zatvorený... čiže tak či tak treba zhodiť hlavu
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa joži » 21 Sep 2017, 12:28

Ako som vravel podpaleny ventil. hlava musí isť dole. potom hlavu a blok (dosadacie plochy) dobre očisti od karbonu predtým ako budeš skladať.
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa Maek43 » 21 Sep 2017, 16:57

Super takže nemám zrovna taký klúč čo je na hlave, je tam 12hran ale 9mm... takže kým mi ho kamoš donesie tak som zhodil výfuk a sanie a spravil som si taký prípravok čo je vlastne plastový štupel napojený na kompresor.... dal som preč vačkovku čože ventily by mali byť zatvorené, skušal som stredný a tam hneĎ ako som priložil tak mi to tlak vzduchu tlačil preč, na pravom valci to chvílu trvalo kým to začalo tlačiť a bolo počuť jemne sičanie no a na prvom valci tam keď som to dal tak hneď začalo točiť klukou (piest bol v HU) čiže je to jasné, ten ventil nedrží vôbec....

Tu je ale ten zádrhel, s takým som ešte nerobil, ventily som vyberal jedine na malých jednovalcoch, na velkých som to veru nerobil, ako tam treba postupovať... predpokladám že dosadacia plocha sa bude dať vybrať či je pevnou sučasťou hlavy ? no a tiež bude problém s tou pružinou ako to demontovať a namontovať... isto je na to nejaký špeci prípravok alebo to robia v servise nejakými pneumatickými "zbraňami" ?? :confused:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa miroja » 21 Sep 2017, 17:09

Mozno to uz teraz tak nie je, ale ked sa na hlave S120 skusavala tesnost ventilov po zabruseni, ventily sa zlozili aj so spruzinami do hlavy a nalial sa benzin z vrchu na ventily a ani po par hodinach nesmel byt ani jeden ventil v spalovacom priestore vlhky od benzinu. Ak benzin premokol, pokracovalo sa v zabrusovani konkretneho ventilu dalej.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa Amaterr » 21 Sep 2017, 18:44

..
Prílohy
tester.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Sep 2017, 19:07

Maek43 napísal: predpokladám že dosadacia plocha sa bude dať vybrať či je pevnou sučasťou hlavy ? no a tiež bude problém s tou pružinou ako to demontovať a namontovať
dosadacie plochy tvoria kovové vlysované krúžky a nevyberajú sa, len sa s ventilmi zabrusujú brúsnou pastou,aby ventil tesnil.
Demontáž pružín je celkom jednoduchá . Driek ventilu je zaistený dvomi polovičkami - zámkami ktorý je vložený v tej hornej podložke na strune. Stačí na to 19mm orech - položí sa na vrch a kladivkom naň udrieš.Struny sa stlačia a zámky odskočia.Silu úderu si musíš vyskúšať,treba trochu šikovnosti.Pohodlnejšie je to s nejakým pákovým prípravkom,ktorým strunu stlačíš,aby zámky vyšli z podložky (ale ide to aj tým orechom)
Horšie je to potom so spätnou montážou,tam je prípravok nutný.V gúgli v obrázkoch nájdeš ako vyzerajú prípravky...hľadaj demontáž pružín piestov. Keď budeš ventily vyťahovať,naolejuj trochu drieky/stopky,lebo v diere sú tesnenia,tak aby si ich zbytočne "nerozdráždil",lebo uloženie zámkov môže byť zdeformované.
Potom ventily riadne očistiť - aj sedlá, skontrolovať či nie sú popráskané, zabrúsiť,poumývať,poskladať,overiť tesnosť....atď
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa Maek43 » 22 Sep 2017, 19:16

Tak som to zhodil a "asi" su zlé ventily... :D
WP_20170922_004.jpg
No anoo anoo čítal som aj ja, robí sa to tak že sa tam do kanálikov naleje benzín a nechá sa to stáť... ja som v rýchlosti akosi zabudol spraviť to aspoŇ so sacími, rovno som všetky vybral... ale sacie sa mi zdaju byť OK, tie vyfukove su uplne zle.... No ak to vyskušam a budu mi tie sacie tesniť tak ich tam môžem nechať či mám preventívne vymeniť aj tie ???

Anoo, pripravok som si spravil taký že mám šrobavaciu taku lištu nad ventili a spravený taký úvhyt na pružinu a trhákom to len stlačím a pekne idu vybrať tie malé zavlačky...
K tej brusnej paste, to kúpim normálne v motoobchode ? čo vlastne pýtať ?

Ďakujem zatial za všetky rady chalani :agree:

-- Spojený príspevok 22 Sep 2017, 20:04 --

Edit : Ešte ma napadá, ako su tie váhadlá na ventiloch tak sú nadvihované takými hydraulickými piestikmi... vybral som aj tie, no tri idu tak celko mlahko prstom stlačiť a tri idu uplne tuho a len asi o polovicu oproti tým mäkším.... Tie "tvrdšie" boli ale pre výfukové ventily.... je to chyba či má to tak byť ? mne to príde že keby mali mať rozdielne tlaky tak ich urobia aj nezámenné ale tieto su uplne rovnake všetky :confused:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa Maek43 » 23 Sep 2017, 12:18

Taak mam nove ventily... Ako prebieha zabrusenie ? Teda viem že tam dam tuu pastu no ako nim mam točiť ? Dost blbo sa to drži...

-- Spojený príspevok 23 Sep 2017, 12:18 --

Taak mam nove ventily... Ako prebieha zabrusenie ? Teda viem že tam dam tuu pastu no ako nim mam točiť ? Dost blbo sa to drži...
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa misocko » 23 Sep 2017, 13:12

Odporucam youtube . Inac lepsie je to vraj rucne ako vrtackou a dolezite je to priklepkavanie.
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa Maek43 » 23 Sep 2017, 14:09

No dobre, skusal som to ručne a to nič moc... Vrtačkou... A stale netesni a to sa s tym kakam vyse hodinu a pol s jednym... Nevies tak odhadom za kolko by to spravili v servise ?
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa misocko » 23 Sep 2017, 15:13

Teraz rozmyslam ze pred brusenim by bolo dobre zafrezovat sedla. Odnes to do servisu.
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa Maek43 » 23 Sep 2017, 18:17

Vedel by si približne ako sa to cení ? chytí mi to 20E ? odhadom
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

anakondiel
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 04 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Nove Zamky
Vek: 39

Re: Tester a lambda sonda.

Príspevok od používateľa anakondiel » 23 Sep 2017, 20:14

Kúp si aspoň dva druhy pasty, hrubšiu a jemnejšiu. Zabrusovat musíš dovtedy kým sa ti nevytvorí súvislá sivá ploska po celom obvode ventilu a aj sedla, potom prebrusit jemnejšou pastou a potom skúška ventilu benzínom.Na 99% bude tesnit! Ak sa ti nespravi tá ploska krásne rovnomerne tak tam môže byť problém so sedlom alebo aj voditkom.Sedla sa dajú tiež prefrezovat .A čo sa týka tesneni drieka ventilu tak tie určite vymen! Tie čo sú tam sú určite stvrdnute a sú hlavnou príčinou spotreby oleja.Kus stoji asi 0,6€.A čo sa týka hlavy určite prefrezovat vyjde to tak na15€.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok