modifikovaný sinus

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

modifikovaný sinus

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Sep 2017, 14:42

Trochu teorie nikdy neuškodí....
Na těchto stránkách se vyskytuje mnoho dotazů na měniče DC/AC, a to na výstupu jako obdélník, sinus či modifikovaný sinus.
Cílem je, aby efektivní hodnota byla stejná jako u čistého sinus.
Když jsem hledal na internetu správný časový průběh modifikovaného sinus, vždy jsem narazil na podobný obrázek (přikládám zde).
Červený je sinus, zelený je obdélník, modrý je modifikovaný sinus - vše má být se stejnou efektivní hodnotou.
Nikde jsem se nedozvěděl, jaký má modifikovaný sinus přesný časový průběh (nebo jsem špatně hledal, pak se omlouvám).
Do tohoto obvyklého obrázku jsem domaloval časy T1, T2, T3, amplitudy A1, A2 a bod X.
Poměr A1, A2 neřešíme, ten je jasný.
Takže k mému dotazu:
Jakousi teorii mám, ale chci si ji ověřit, takže zná někdo prosím odpověď na otázky
1. Jaký je vztah mezi T1, T2 (ne odhad, ale výpočet)
2. Je červeně vyznačený bod X průsečíkem všech tří průběhů?
Prílohy
sinus.PNG
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: modifikovaný sinus

Príspevok od používateľa Merak » 21 Sep 2017, 16:10

Čo sa týka UPS a modifikovaného sínusu na vystupe, tak to nie je presne definované, lebo tam sa tvar impulzu mení v závislosti od napätia batérie.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: modifikovaný sinus

Príspevok od používateľa StefanST » 21 Sep 2017, 16:14

Z definície efektívnej hodnoty vyplýva, že A1 je efektívna hodnota a A2 je špičková hodnota pre sínusovku.
Z definície efektívnej hodnoty vyplýva, že A1 je efektívna hodnota aj pre obdĺžnik.
Červená sínusovka a zelený obdĺžnik sa pretínajú pri A2 *sinα = A1, t.j. keď A2 = A1 * √2, potom sinα = √2/2 = 0,7 a potom α = 45°.

Ak pre odporovú záťaž má byť rovnaká efektívna hodnota zelenej a modrej, potom pre energiu za periódu Pzelena = Pmodra = (U*U/R)*t platí: A1*A1*(T1+T2) = A2*A2*T1. PreA2 = A1 * √2 dostaneme T1+T2 = 2*T1, t.j. T1 = T2, z čoho uhol priesečníka zelená/modrá je tiež 45°( 45° pre T1 a 45° pre T2)

Čo ma zaujalo, je, či má význam trvať na efektívnej hodnote pri záťaži, akou je spotrebič, ktorý ma na vstupe usmerňovač a kondenzátor, pokiaľ sa kondenzátor nabije (+/-) na špičkovú hodnotu privedeného napätia.
Pri sínusovke a modifikovanej sínusovke na hodnotu A2, pri obdĺžniku na A1.
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: modifikovaný sinus

Príspevok od používateľa pin » 21 Sep 2017, 18:48

Efektívna hodnota sa netýka žiadnej záťaže. Je to prosto veľkosť jednosmerného napätia, ktoré by na nejakom (hocijakom) odpore produkovalo rovnaký výkon ako ten priebeh modifikovaného sínusu na rovnakom odpore.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: modifikovaný sinus

Príspevok od používateľa Merak » 21 Sep 2017, 21:29

Je niekde definované, že maximálna hodnota u pri sínusovke je rovnaká ako pri modifikovanej sínusovke?

EDIT: možno ti pomôže moje dávne meranie a nahrávanie takéhoto priebehu na offline UPS

https://www.youtube.com/watch?v=W6z2BxRj5K8&t=68s
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: modifikovaný sinus

Príspevok od používateľa pin » 21 Sep 2017, 22:22

To bude asi ciel, aby sínus a modifikovaný sínus sa zhodovali v maximálnej a efektívnej hodnote, preto sú tie obdĺžniky vysoké 325 V a široké polovicu polperiódy. Pokiaľ batérii v UPS klesne napätie, tak asi klesne aj výška obdĺžnikov, ale ich šírka rastie podľa toho, ako spätná väzba doťahuje efektívnu hodnotu. To sa len domnievam, nemám s tým žiadnu skúsenosť.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: modifikovaný sinus

Príspevok od používateľa Merak » 22 Sep 2017, 08:06

Tak tak,
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: modifikovaný sinus

Príspevok od používateľa Kado » 22 Sep 2017, 08:31

ano, poklesom napatia baterie klesa aj maximalna hodnota vystup. napatia, mam tu na stole jeden lacnejsi MeanWell DC/AC 300W, A301-300-F3, kt ma na vystupe modifik. sinus, mozem to zmerat na oscp. :D

meranie: vystup naprazdno a pri vstup. napati. 13V, 12V, 11V a 10V a iba horna polvlna, lebo merane na 10x sonde (100x sonda zomrela)
Vmax je maximalna hodnota vystup. napatia,
deltaX = T1

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: modifikovaný sinus

Príspevok od používateľa breta1 » 22 Sep 2017, 18:18

StefanST - ano, došel jsem stejnou úvahou ke stejnému výsledku.
Dovolil jsem si to namalovat v odpovídajícím měřítku, snad tá teorie někomu pomůže, protože na internetu jsem to nikde takto nenašel a obrázky jsou většinou zkreslené.
-červená....sinus
-zelená ....obdélník
-modrá ....modifikovaný sinus
Takže - modifikovaný sinus má šířku impulzu T1 stejnou jako mezeru. Pro síťové napětí 230V/50Hz je T1=5ms, A1=230V, A2=325V.
Impulz modifikovaného sinusu začíná v čase 2,5ms od průchodu sinusovky nulou. Všechny křivky se opravdu protínají v jednom bodě.
Prílohy
mod sin.PNG
0

Napísať odpoveď