BM 564

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

el-spol
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 19:20
Bydlisko: Krušovce

Re: BM 564

Príspevok od používateľa el-spol » 03 Okt 2017, 18:21

https://uloz.to/!GDhktmGpS227/bm-564-dv ... ilovac-pdf

-- Spojený príspevok 03 Okt 2017, 17:55 --

prvý obrazok ukazuje, keď nie je žiadný signal, druhý, keď je tam 11kHz asi 40mV
Prílohy
IMAG0031.jpg
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: BM 564

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 03 Okt 2017, 19:03

V prvom rade, odpory R154 a R354 nemajú zhodnú funkciu (R154 je trimer R354 je rezistor, viď strana 5/23 z pdfka), takže neviem, čím bolo hýbané, skúste sa opraviť.

Zadruhé, ak bol myslený trimer R154, ten sa nemôže nastaviť na ľubovoľnú hodnotu zosilnenia, pretože zosilňovací blok sa môže stať nestabilný (v obvode sú zavedené viaceré kompenzácie, ktoré sú ovplyvnené hodnotou tohoto trimra), potom možno vidieť 100 MHz kmitanie v obvode. Treba preto jeho hodnotu vrátiť na pôvodné miesto.Zosilnenie tohoto vertikálneho zosilňovača bolo úmyselne rozložené na veľa tranzistorových stupňov, aby bola zachovaná linearita a stabilita celého obvodu. Preto nemožno ľubovoľne nastavovať zisk stupňov.

Zatretie, ak je obrazec na obrazovke zmenšený na 1/3 očakávanej veľkosti pri oboch kanáloch, chyba bude v spoločnej časti pre oba kanály a treba ju hľadať na doske 1AN 350 36/3 (str. 6/23). Začal by som skontrolovaním všetkých napájacích napätí na tejto doske. Taktiež by som prekontrolval pätice tranzistorov, či nie sú skorodované.

Keď toto bude hotové, pozrieme sa na to zvlnenie. V princípe, ak je napájacie napätie vyhladené, pri skratovanom vstupe osciloskopu by sa nič nemalo pohupovať na takejto nízkej frekvencii (100Hz). Sú to periodické oscilácie alebo je to náhodný priebeh?

-- Spojený príspevok 03 Okt 2017, 18:08 --

Ja tam zatiaľ vidím len jeden obrázok.
0

el-spol
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 19:20
Bydlisko: Krušovce

Re: BM 564

Príspevok od používateľa el-spol » 03 Okt 2017, 19:50

Maš pravdu v kanaly B je to trimr R356, písal som to automaticky, keď kanal B ma všetko isté len začina 3 a len teraz som to zbadal, že to tak nie je celkom. Zosilnenie je rozložené na viac je, ale v koncovej časti nie nič čim je možne zväčšiť zosilnenie a ani obrazky s A aj B nie sú celkom rovnake. Z B je trochu väčší, ale nie tak ako treba. Trimr som vratil na pôvodnu hodnotu, kmitanie zaniklo, ale obraz je tam ako bol. Neviem, kde teda napraviť to zosilnenie.
Tých 100hz je periodický signal a je nasilnejšie, keď vstupný prepinač nastavený na 1 delenie/10mV,100mV,1V na dielik a najslabšie pri 5 deleni. Toto delenie sa deje až za vstupným zosilovačom na nízkej impedacií, to vidiš na scheme.
Napätia boli niekoľkokrát merané a sú OK, a už spomínal, že skúšobné vymenil celý modul a bolo všetko OK. Stabilizatory sú v zakladnej časti. Tranzistory boli všetky do jedneho premerane sice len stejnosmerne a boli všetky v norme a ani ich vymena za iné nič nevyriešila. A po daľšie celý zosilovač je taky, že všetky musia byť OK inak nič neuvidime. Inač to bola prvá zavada na ňom, boli niektrore tr. zlé.
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: BM 564

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 03 Okt 2017, 20:30

Maš pravdu v kanaly B je to trimr R356, písal som to automaticky, keď kanal B ma všetko isté len začina 3 a len teraz som to zbadal, že to tak nie je celkom. Zosilnenie je rozložené na viac je, ale v koncovej časti nie nič čim je možne zväčšiť zosilnenie a ani obrazky s A aj B nie sú celkom rovnake. Z B je trochu väčší, ale nie tak ako treba. Trimr som vratil na pôvodnu hodnotu, kmitanie zaniklo, ale obraz je tam ako bol. Neviem, kde teda napraviť to zosilnenie.


Ten pokles zosilnenia je tam z dôvodu nejakej vadnej súčiastky, oprava sa nerieši rozladením nastavení trimrov ale nájdením vadnej súčiastky. Budem sa opakovať, ak je pokles zosilnenia u oboch kanálov zhruba rovnaký, treba chybu hľadať v spoločnej časti.
Prichádza do úvahy vyššie uvedená spoločná časť zosilňovača, alebo zvýšené urýchľovacie napätie na anóde obrazovky (čo je menej pravdepodobné). Treba si pozrieť, asi koľko voltov na centimeter má citlivosť obrazovka B13S8 podľa katalógu a spočítať, aká výchyľka by prináležala vášmu rozkmitu napätia na vychyľovacích doštičkách. Tým sa vylúči zlé vysoké napätie. Alebo priamo zmerať VN sondou a porovnať to s očakávaným VN podľa schémy.

Pokiaľ ale rozdiel zosilnení medzi A a B kanálmi je výrazne odlišný (i po vrátení trimrov na pôvodné miesto), potom by som hľadal chybu dakde patričnom zosilňovači kanála, ktorý má zmenenú citlivosť. Pomôckou môže byť privedenie toho istého signálu do oboch kanálov a porovnávanie amplitúdy v ekvivalentných meracích bodoch na oboch kanáloch A a B. Predpokladám, že to ale môže spôsobovať niektorý zaoxidovaný kontakt prepínača, ak sa ten rozdiel zosilnenia mení s prepnutím rozsahu.
Tých 100hz je periodický signal a je nasilnejšie, keď vstupný prepinač nastavený na 1 delenie/10mV,100mV,1V na dielik a najslabšie pri 5 deleni. Toto delenie sa deje až za vstupným zosilovačom na nízkej impedacií, to vidiš na scheme.
Ešte stále som nevidel fotografiu toho periodického priebehu. Zatiaľ to vyzerá tak, že priamo gate JFETu (E3, E203) je dakde odpojený od prepínača. Indukuje sa potom doň sieťové rušenie (100 Hz) a užitočný meraný signál je zmenšený. Takže by som skontroloval, či je vstup predzosilňovača vodivo spojený s prepínateľným atenuátorom na vstupe. Opäť zdôrazňujem skontrolovanie pätice pod týmto tranzistorom.
Napätia boli niekoľkokrát merané a sú OK, a už spomínal, že skúšobné vymenil celý modul a bolo všetko OK. Stabilizatory sú v zakladnej časti. Tranzistory boli všetky do jedneho premerane sice len stejnosmerne a boli všetky v norme a ani ich vymena za iné nič nevyriešila. A po daľšie celý zosilovač je taky, že všetky musia byť OK inak nič neuvidime. Inač to bola prvá zavada na ňom, boli niektrore tr. zlé.
0

el-spol
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 19:20
Bydlisko: Krušovce

Re: BM 564

Príspevok od používateľa el-spol » 05 Okt 2017, 16:30

Písal som, že som vymenil celý modul zosilovača /osciloskop je modulovej koncepcií, kde zosilovač a časová zakladňa sú v 2 moduloch/ a bolo všetko OK. A okrem toho osciloskop zaklad t.j. stabilizatory, zdroj VN pre obrazovku som nastavil presne podľa manualu a nechcem už do toho zasohovať, tam je to presne ako ma byť. Odfotím ti ešte signal na kolektoroch /mer. U4, U204/ E7, E207 tam začina nestabilita do tohto miesta je signal ako ma byť. Maš pravdu boli vadne aj J-FETy, keď som sa do toho pustil, ale teraz je OK. Jedine čo ma napada, čo by to mohlo byť nestabilita niejakeho odpor, alebo diody, najmä ZD. Pätice tranzistorov ako skontroluješ? Zasuvanie a vysuvanie nema vplyv.
0

el-spol
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 19:20
Bydlisko: Krušovce

Re: BM 564

Príspevok od používateľa el-spol » 05 Okt 2017, 17:42

Prvý obrazok je priebeh na R21 mer. U1 a druhy na C E7 mer. U4. Sisunosový generator je nefunkčný, tak musim použiť pravouhlý.
Prílohy
IMAG0045.jpg
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2573
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: BM 564

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Okt 2017, 17:50

Znovu ste nahrali iba jeden obrázok.
0

el-spol
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 19:20
Bydlisko: Krušovce

Re: BM 564

Príspevok od používateľa el-spol » 05 Okt 2017, 17:52

Ešte obrázky, keď vstup uzemnený. Na R21 mer.U1 a na C E7 mer. U4

-- Spojený príspevok 05 Okt 2017, 16:53 --

Ešte obrázky, keď vstup uzemnený. Na R21 mer.U1 a na C E7 mer. U4

-- Spojený príspevok 05 Okt 2017, 16:54 --

Prílohy
IMAG0047.jpg
IMAG0046.jpg
0

el-spol
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 19:20
Bydlisko: Krušovce

Re: BM 564

Príspevok od používateľa el-spol » 07 Okt 2017, 16:06

Čo už sa k tomu nevie nikto vyjadriť?
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: BM 564

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 07 Okt 2017, 19:29

Treba dať do jedného osciloskopického obrázku súčasne dva kanály- kanál 1- originálny budiaci signál z generátora, kanál 2- priebeh na kolektore tranzistora E7 (E207). Takto z toho veľa nepoviem.
Prosím fotiť kolmo na obrazovku, a nechať obrázok aj so škálou (čas/dielik, napätie/dielik).
Aké sú napätia na elektródach E,B,C tranzistora E7 aE207?
0

el-spol
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 19:20
Bydlisko: Krušovce

Re: BM 564

Príspevok od používateľa el-spol » 08 Okt 2017, 20:12

Mam dobrú správu podarilo sa mi jednú závadu odstrániť a to kmitanie 100Hz bez signálu. Snažim sa to teraz dať dako dokopy. Aj tak ďakujem za ochotu. Mimochodom ešte hodnoty na E7,E207 C 2,8V B -0,8V E -1,6V .

-- Spojený príspevok 08 Okt 2017, 19:13 --

A ešte som zabudol osciloskop bol budený signalom 40mV 11kHz a prepinač na 10mV
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: BM 564

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 09 Okt 2017, 18:03

Podelíte sa so zvyškom osadenstva, čo bolo príčinou kmitania?

Ten pracovný bod tranzistora ukazuje, že by mal pracovať v lineárnom režime, i keď 0.8V medzi E a B je trošku veľa. pre istotu by som skontroloval E7 a E207, či sú v poriadku.

P.S. obdĺžnikový signál nie je veľmi vhodný na diagnostikovanie skreslenia. Lepšie je použiť aspoň pílovitý priebeh, ak sínus nefunguje.
0

el-spol
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 19:20
Bydlisko: Krušovce

Re: BM 564

Príspevok od používateľa el-spol » 10 Okt 2017, 17:48

Ano podelím a hneď prezradím, že vadné ako plné nefunkčné tam nebolo nič. Pričinou bolo napajacie napätie, ktore zražajú ZD E9, E11, E13.
Napätie zo stabilizatorov v skutočnosti kolisalo v rytme 100Hz, ale len v medziach normy t.j. 1,5mV, ale tieto diody ho mne celkom nejasných pričin zosilnili /ako sa stalo neviem, sú 100% funkčné/ čo sa potom prenieslo na zosilovač. Uvedené diody som nahradil stabilizatormi a tancovanie celkom zmizlo. Čo je však divne, že druhy modul s tiež takými istými diody funguje uplne v poriadku.
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: BM 564

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 10 Okt 2017, 18:56

Zdôvodnenie je jednoduché, niektorý z tranzistorov v zosilňovači nepracuje v optimálnom režime a nechová sa v kolektore ako zdroj prúdu s vysokou vnútornou impedanciou. Za normálnych okolností toto by kompenzovalo výkyvy napájacieho napätia.
Treba si urobiť prípravok, aby sa blok zosilňovača dal vytiahnuť von, pomerať pracovné body na dobrom zosilňovači a porovnať ich s tými, z vadného bloku. Veľa to prezradí.

P.S. stretol som sa v podobnom osciloskope, BM464 s jednou nepríjemnou vecou. Napájacie napätia boli stabilizované tranzistorovým stabilizátorom zaliatym v chlórprénovom kaučukovom bloku. Uvoľňujúci sa chlorovodík spôsobil koróziu na vývodoch diód a tranzistorov, v čoho dôsledku v náhodilých momentoch napätia na zberniciach vyleteli mimo normy a pálili tranzistory. Treba si to skontrolovať, či sa náhodou nestalo niečo také vo vašom prípade. Nepamätám sa, či takéto niečo je aj v BM564, ale najpravdepodobnejšie hej. Chlórprénový blok môžete rozrezať nožom a skontrolovať súčiastky. Zalievať naspäť nemusíte, blok bol dostatočne stabilný i bez tohoto krytia.
0

el-spol
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 19:20
Bydlisko: Krušovce

Re: BM 564

Príspevok od používateľa el-spol » 11 Okt 2017, 19:26

BM 564 ma stabilizátory na samostatných plošných spojov a nezaliate. Merné body na scheme označené U mám odmerané /možem poslať ich hodnoty/. Meral som ich keď bol skop budený z generatora 40mV 1kHz a neviem či to bolo optimálne, alebo aky by bol optimálny režim na meranie? A ešte niečo vyskytla sa mi na ňom nová zavada /to ma už privadza do zufalstva/ a to že obraz je teraz moc hore. Idem sa tomu len teraz venovať. Včera som skontroloval len koncový stupeň a napätie je nerovnomerné už od diod E116-119 a to iste v druhom kanaly. Čo s tým?

-- Spojený príspevok 11 Okt 2017, 18:31 --

A ešte tr. E7, kde sa uzatvára spätna väzba do jeho emitora zo zdroja -12V cez -E8 aky by mal mať optimálny režim?
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: BM 564

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 12 Okt 2017, 05:22

Na tom diodovom hradle bude nesymetria pomerne silne zosilnená, preto tam bola badateľná. Treba ísť spätne smerom k vstupu a stále porovnávať napätia na elektródach jednotlivých zosilňovacích tranzistorov s napätiami na dobrom bloku zosilňovača. S najväčšou pravdepodobnosťou ale, keďže sa vyskytol problém so zvlnením vo vstupnej časti, tieto dve poruchy môžu spolu súvisieť. Ak správne uvažujem, DC napätie v bode U8 by malo byť blízke 0V pri uzemnenom vstupe vertikálneho zosilňovača. Komparátor IO1 totiž porovnáva napätie na výstupe (U8) s napätím na emitorovom sledovači E3.
Čo sa týka pracovného bodu E7, k tomu môžem povedať len toľko, aby ste si ho porovnali s hodnotami z funkčného zosilňovača. Momentálne nemám čas počítať stacionárne pracovné body.
Niekde ste sa zmienili, že ste menili vstupný JFET tranzistor. Dodržali ste presný typ?
0

el-spol
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 19:20
Bydlisko: Krušovce

Re: BM 564

Príspevok od používateľa el-spol » 12 Okt 2017, 21:20

JFety na vstupe su tie isté BF 256. Ako prepočitať stacionárne body v tranzistoroch? A neviem presne ako pracujú obvody v okoli E7, kde v kolektore je silno "pritiahnuté" k zaporu cez zdroj -100V , celkom malý pracovný odpor 100ohm a v emitore sa pripaja spätna väzba. Myslim, že pochopením tohto obvodu je klučom k rozlušteniu. V bode U8 by malo byť 0V a aj meranie na spravnom module to potrvdilo. Ono to tam aj pri budení signalom cez striedavú väzbu stredné napätie 0V. Len je problem na tom poruchanom nastaviť 0V. Hodnoty na merných bodoch sú U1 OV, U2 -0,8V, U3 -1,6V, U4 2,8V U5 -3,8V U6 -3,9V U7 5,2V U8 -0,2V U10 -9,9V U11 -6,2V.
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: BM 564

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 13 Okt 2017, 04:11

z vašej analýzy pracovných bodov to vyzerá tak, že zrejme tranzistor E6 KC509 je po smrti alebo niektorý z odporov navôkol je prerušený (R31, R28, R29).
P.S. nedali ste sem napätie v uzle U9.
Skúste tranzistor vymeniť za nový a potom prekontrolovať napätia na jeho elektródach.
Ak problém bude pokračovať, vytiahnite tranzistor E6 ešte raz von a skontrolujte, či sa náhodou aj nový nepoškodil.
Ak je v poriadku, zmerajte ešte napätia na jeho elektródach E,B a C a dajte sem i napätia na všetkých vývodoch operačného zosilňovača IO1.

P.S. čo sa týka statických pracovných bodov, na to sa učí zopár semestrov na elektrofakulte (teoria obvodov, analogove obvody, ...), na papieri je to počítať zdĺhavé, i keď nehovorím, že by sa to nedalo. Existujú grafické metódy alebo SPICE.
0

el-spol
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 19:20
Bydlisko: Krušovce

Re: BM 564

Príspevok od používateľa el-spol » 14 Okt 2017, 18:50

Uvedené hodnoty boli namerané na fugujúcom zosilovači a tr. E6 KC509 bol a je stále funkčný. Na mernom bode U9 sa hodnota mení od -12V po +12V v zavislosti na nastavení potenciometru. Neviem "rozmotať" obvod okolo tr. E7 BFY90, mohli by ste my s tým poradiť? Body na MAA741 nemám zmerané, idem ich merať.
0

el-spol
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 19:20
Bydlisko: Krušovce

Re: BM 564

Príspevok od používateľa el-spol » 20 Okt 2017, 21:36

Obraz sa mi už podaril dostať do stredu, bol to len odtrhnuty privod od vyrovnavajúceho potenciomera R50, zostal my tam ešte jeden problem a to, že pri prauhlych signaloch sú silne prekmety. Neviete čo s tým?
0

Napísať odpoveď