Dávkovač tekutín

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
magic_touch
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 21 Jan 2008, 00:00
Vek: 44

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa magic_touch » 06 Okt 2017, 08:13

Skusim ti ozrejmit, ako to skutocne funguje. Takto mam spraveny stroj na davkovanie DUVILAXU (disperzne lepidlo s hustotou cca cesta na palacinky).

V nadobe mas cesto, ktore tlaci cerpadlo (zubove, alebo skrutkove) do hlavneho potrubia. Hlavne potrubie je ukoncene mechanickym davkovacim ventilom. Moze byt ovladany elektro, pneu, hocico. Musi len dobre tesnit a mat velky rozdiel prierezu medzi otvorenym a zatvorenym stavom. Ak je davkovaci ventil zavrety, cesto nepreteka. Cerpadlo vsak tlaci cesto non-stop do potrubia, aby ti to neroztrhlo, musis mat prepad s uzatvaratelnym ventilom, ktorym vies nastavit staly tlak v hlavnom potrubi. Cesto sa ta vracia naspat cez prepad do nadoby. Ak sa davkovaci ventil otvori, cesto pod tlakom vytecie (otvorenie ventilu vies presne nastavit casovacom). Po zatvoreni davkovaca sa uzavrie potrubie, nespotrebovane cesto opat ide naspat do nadoby.

Snad som to napisal pochopitelne.

Este poznamka-da sa obist cerpadlo tak, ze cesto das do uzavretej tlakovej nadoby a natlakujes stlacenym vzduchom. Vtedy odpada aj prepad, kedze tlak v celom systeme sa udrziava staly pomocou vzduchu. Tlak na duvilax mi staci cca 2 bar.
Prílohy
cesto.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa lucky62 » 06 Okt 2017, 09:51

Ak to má byť na trvalú prevádzku, malo by to byť hlavne robustné...

Podľa toho videa by stačilo zubové čerpadlo poháňané krokovým motorom - žiadne ventily.

Ešte by som doporučoval po odmeraní dávky cesta na krátko zapnúť spätný chod, čo by mohlo zabrániť ťahaniu cesta mimo žiadaného priestoru.
Na videu je vidieť, že cesto ešte odkvapkáva aj po odmeraní dávky...

@atipo, nenapísal si, či to má pracovať v takej automatickej prevádzke, alebo len v manuálnej, kde sa dávka odmeria, keď bude treba ručne (napr. stlačením tlačidla).
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa atipo » 06 Okt 2017, 16:17

@lucky62 Kde sa dá takéto zubové čerpadlo poháňané krokovým motorom kúpiť? Vedel by si mi sem hodit link, len google mi to nejak nenájde.
Dakujem

Davkovanie som chcel vyriesiť tak že by som dal na stol pri oblátkovče magnety ( pri každom stroji by bol jeden) tento stôl by sa točil. A na dávkovač by som pripojil magnetický spínač ktorý by zapínali tie magnety. Tento spínač by bol napojený bude na ventil alebo na čepradlo...
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa lucky62 » 07 Okt 2017, 14:10

Hotové to asi nekúpiš, treba hľadať samostatne motor a samostatne čerpadlo.
Krokový motor kúpiš hocikde, väčší problém bude s tým čerpadlom...
Na potravinárske účely by to chcelo čerpadlo z nerezu. Ale nevyznám sa, možno je vhodný aj nejaký plast prípadne iné kovy - meď, mosadz, bronz. Myslím, že polyetylén (PE) sa bežne v potravinárstve používa, otázka je, akú to bude mať životnosť...

Na dávkovanie 22ml stačí veľmi maličké čerpadlo. Možno by to vedel aj niekto vyrobiť.
Skús s opýtať užívateľa jovu na tomto fóre. Veľmi šikovný chlap. Mne vyrábal ozubené kolečko do kuchynského krájača. Možno by zvládol aj také čerpadielko.
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa jova » 07 Okt 2017, 19:49

A co zkusit peristaltické čerpadlo?
Silikonová hadička je hygienicky nezávadná, čištění by taky neměl být problém.
http://jova1.cz/dilna/cerpadlo/cerpadlo.html
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa mato3000 » 07 Okt 2017, 19:58

najhorší a najnevhodnejší druh čerpadla do priemyslu .... vhodné je do labákov na serinkanie sa + nejaké špeci požiadavky. Mydlo s tým samozrejme vôbec nepojde tlačiť, resp nie v potrebnom množstve :thumbup:

nechce sa mi to celé čítať, ale to čo spomínajú ako šnekové čerpadlo je vretenové čerpadlo, len aby si to mal ujasnené, šnekové je síce podobné, ale nefungovalo by ti to .....

na dávkovanie takýchto vecí sa ale používajú piestové hydraulické/pneumatické čerpadlá, tam sa nastaví aj čas a aj množstvo. na eBay ich je kopa za pár šupov ..... teda ak to cheš do prevádzky tak predpokladám že 600E ti nebude robiť problém. Lebo tieto riešenie čo tu píšu sú akurát vhodné do .... no do altánku ku grilovačke na pobavenie.

a aby sme tu len tak netliachali, tak som ti našiel niečo od čoho sa možeš odraziť

http://www.ebay.com/itm/Full-Pneumatic- ... SwbURZq20S

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... r&_sacat=0

isto si tam môžeš vybrať aj s podávačom, resp ako prvý link, len samotné čerpadlo a podávač si spravíš sám ..... takto to chodí v prevádzke :wink:

-- Spojený príspevok 07 Okt 2017, 19:20 --

aha ... http://www.ebay.com/itm/PNEUMATIC-LIQUI ... SwqYBWndy1
0

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa atipo » 12 Okt 2017, 16:21

Ďakujem za vaše rady, dávkovač sa mi podarilo úspešne spraviť, stačilo mi kúpiť len niečo takéto: https://www.tme.eu/sk/details/ema-2551l ... ty/emaggo/

Teraz by som sa na vás obrátil s ďalšou otázkou. Ako by ste spravili otáčanie stola. Priemer stola je 110cm tento stol potrebujem otáčať od 0,3 až 6 otáčok za minutu. Vrchná plocha stola je na ložisku takže sa otáča ľahko. vrchná časť stola je z 1,5cm osb doska, na toto budu položené stroje na oblatky hmotnosť cca 60kg.

Takto by to malo fungovať: https://www.youtube.com/watch?list=PLCF ... Q35-en7CKw

Tiež tam budú kolajnice ktoré budú zdvíhať vrchnú časť strojov.

Aký motor by ste tam dali vy, a ako by ste ovládali tie otáčky? Hladám čo najlacnejšie a najjednoduchšie riešenie.

Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
magic_touch
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 21 Jan 2008, 00:00
Vek: 44

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa magic_touch » 12 Okt 2017, 17:09

Snekova prevodovka + dodatocny prevod ozubenym remenom priamo na osku, motor 3f+ FM. Ten osb stol podopri este kolieskami, aby sa neprehol pod tou hmotnostou.
0

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa atipo » 12 Okt 2017, 17:12

Lacnejšie riešenie? S krokový motorom by to nešlo?
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa ondistef » 12 Okt 2017, 17:53

0

Používateľov profilový obrázok
magic_touch
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 21 Jan 2008, 00:00
Vek: 44

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa magic_touch » 12 Okt 2017, 19:52

Krokovy motor+prevodovka+zdroj+driver+ovladanie+prevod na osku. Tak neviem, ci je to az tak velmi lacnejsie. Howgh
0

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa atipo » 13 Okt 2017, 01:54

magic_touch a ked si kúpim ten frekvenčný menič nestači mi len motoro, alebo stým meničom nepojde nastaviť take malé otáčky?

kolko kW motor mi tam bude treba?
0

Používateľov profilový obrázok
magic_touch
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 21 Jan 2008, 00:00
Vek: 44

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa magic_touch » 13 Okt 2017, 08:09

Tak male otacky ako ty potrebujes ti bez prevodu nespravi motor s FM. Uznavam, mozno som mal urychleny nazor ohladne volby motora, ale vecer mi to uz tak nemysli. Ano, pri dobre riesenom prevode mozme rozmyslat aj o krokovom alebo DC motore s PWM. Mea culpa.
Takze podme na to z druheho konca. Treba zistit, aky krutiaci moment potrebujes na to, aby sa pohol stol aj s otvorenim formy. Kedze nevieme kofecienty trenia, vieme iba hmotnost stola, navrhujem jednoduche prakticke meranie. Ak na stol primontujes 1m dlhu tyc a na jej koniec uviazes snurku, ktoru cez kladku sprevodujes a nechas visiet kolmo dole, vies na jej koniec zavesit zavazie, ktore s tym stolom bezpecne pohne. Z hmotnosti toho zavazia potom budeme vediet aky krutak potrebujes. K tomu pridame rezervu na rozbeh a mame sa od coho odpichnut. Ak by si nahodou mal zavesnu vahu (ako na obr, konkretne tato stoji 9 euro podla googla), tak je to jednoduchsie - iba potiahnes a hned vidis.

Mechanicke prevedenie potom uz len zavisi na tom, co vies zohnat. Ako najidealnejsie vyzera prevod snekom. Teda veniec velkeho priemeru zospodu na stol. Ked pises, ze tvoj stol ma 110cm, ten veniec moze mat kludne priemer aj meter.
Dalsia moznost je prevod ozubeny, takisto velky veniec na stol + maly pastorok. Miesacky na beton su tak riesene.
Teraz vsak nevieme este s istotou urcit, ci nebude treba este jeden prevod do pomala medzi motorom a pastorkom (snekom)
Prílohy
794_1111.jpg
0

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa atipo » 13 Okt 2017, 10:22

ODmerať to moc neviem lebo tolko strojov ešte nemám, a neni spravená ani kolajnica ešte. Ale asi to spravím tým frekvenčným meničom. Elektromotory sa doma nájdu, videl som aj zostavu navijaka motor + snekova prevodovka. Tak sa skúsim pozriet aky to je motor a na to by som kúpil frekvenčny menič.
0

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa atipo » 13 Okt 2017, 12:30

Taketo motory sim nasiel doma

https://drive.google.com/file/d/0B3bb1_ ... p=drivesdk
[urlhttps://drive.google.com/file/d/0B3bb1_lcJE6tUjU1Q0tjY1JUS1E/view?usp=drivesdk][/url]
[urlhttps://drive.google.com/file/d/0B3bb1_lcJE6tWl9QZlBjTWNUNGs/view?usp=drivesdk][/url]

Na tomto poslednom je takato prevodovka

Ktory by bol podla vas vhodny a aky frekvencny menic kupit?
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa Marek1975 » 13 Okt 2017, 12:44

Motory mas do 0,75kW, takze aj menic do takeho vykonu

Link:

http://www.vyboelectric.sk/obchod/frekv ... 50-2s0007/

Img:

Obrázok

Na trhu je ich mnoho, najdes aj pouzite na bazosi
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

atipo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Dec 2015, 11:11
Bydlisko: Nitra
Vek: 33

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa atipo » 13 Okt 2017, 13:04

A vsetky tie motory su 3 fazove asynchronne. Budu sa dat ovladat s tym menicom?
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa Marek1975 » 13 Okt 2017, 13:23

atipo napísal:A vsetky tie motory su 3 fazove asynchronne. Budu sa dat ovladat s tym menicom?
Ano, budu sa dat ovladat, len link ktory som tu postol - je tam cena bez DPH
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa mac26 » 13 Okt 2017, 14:54

Moc sa v tejto oblasti neorientujem, ale nemal by byt motor nahodou synchronny aby sa dal ovladat FM?
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Dávkovač tekutín

Príspevok od používateľa ondistef » 13 Okt 2017, 15:23

mac265 napísal:Moc sa v tejto oblasti neorientujem, ale nemal by byt motor nahodou synchronny aby sa dal ovladat FM?
Samozrejme, že sa dá ovládať frekvenčným meničom.
Asynchrónny motor sa dá regulovať len pomocou zmeny frekvencie, resp. skokovo prepínaním počtu pólov, alebo u krúžkových aj zmenou rotorového odporu.
0

Napísať odpoveď