Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Pra─Źka

Pra─Źka

M├┤j v├Żrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Pra─Źka

Odosla┼ąod gogo » 28 Aug 2011, 10:23

Zdravim!

Najprv som sem nechcel tento polov├Żrobok d├íva┼ą, ale dal som ho, nech je vidie┼ą, ┼że aj t├Żmto sa ─Źlovek bav├ş.
Jedn├í sa automatick├║ pra─Źku Tatramat, v ktorej odi┼íiel programov├Ż sp├şna─Ź a ja som do nej urobil nov├║ riadiacu elektroniku. Nie je to ni─Ź svetoborn├ę , ale pre─Źo to neuk├íza┼ą.
Asi po siedmich rokoch ─Źinnosti prestala pra─Źka fungova┼ą. Servis├íkovi sa s t├Żm nechcelo asi otravova┼ą, tak jednoducho povedal, ┼że je zl├Ż motor. Ja som si ho presk├║┼íal a zistil som, ┼że je dobr├Ż. ─Äalej som zistil, ┼że je zl├Ż programov├Ż sp├şna─Ź a ke─Ć┼że bola pra─Źka v dobrom stave, rozhodol som sa, ┼że urob├şm nov├║ riadiacu elektroniku pomocou jedno─Źipu AT89C2051.
Nerobil som k tomu ani plošák. Je to na dvoch univerzálnych doskách.
Potreboval som to urobi┼ą, ─Źo najsk├┤r, tak som ned├íval ani ┼żiadnu signaliz├íciu.
Fungovala ─Ćal┼í├şch sedem rokov. Teraz za─Źal tiec┼ą bubon, tak som ju rozobral a d├ívam sem ako pr├şspevok do f├│ra.
─îo sa t├Żka zapojenia. Vyu┼żil som k├íble z predch├ídzaj├║ceho zapojenia.
Na ohrievacie teleso som pridal styka─Ź. Vyu┼żit├ę boli aj hladinov├ę sp├şna─Źe, termostaty a ventily na vodu. Aj sp├şnacie tla─Ź├ştka boli vyu┼żit├ę na volbu programu.
Riadenie je pomocou AT89C2051, vstupy aj v├Żstupy opticky oddelen├ę. Motory sp├şnan├ę pomocou rel├ę.
Pracie programy boli na 30, 40 a 60┬░C a potom bolo samostatn├ę m├íchanie, m├íchanie s kr├║can├şm, ─Ćalej samostatn├ę kr├║canie a ┼íetrn├ę kr├║canie.

gogo
Pr├şlohy
Mcu.JPG
MCU AT89C51
vystupne_rele.JPG
doska rel├ę
stykac_topneho_telesa.JPG
styka─Ź topn├ęho telesa
silova_cast.JPG
silov├í ─Źas┬Ł
gogo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 117
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2009

Odosla┼ąod Axwell » 28 Aug 2011, 12:03

fajnove to je, akurat malokrat sa stava ze odide elektronika, vzdy co odide je nieco ine, neskor zase odide nieco ine a potom uz clovek rozmysla kupit si novu radsej...
Axwell
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2385
Vek: 26.35
Zalo┼żen├Ż: 28.02.2009

Odosla┼ąod neznamy » 28 Aug 2011, 12:20

Axwell, nem├í┼í pravdu , elektronika je po uchyten├ş bubna (lo┼żisk├í) druh├í ─Źo naj─Źastej┼íie odch├ídza

Sused je u┼ż xx rokov oprav├ír pra─Źiek a m├í ved─ża m┼ła die─żnu, dos┼ą ─Źasto mi ukazuje a vysvet─żuje veci ─Źo sa stalo a kde sa stala chyba . Elektronika b├Żva umiestnen├í tak , ┼że pri hor┼íom tesnen├ş ve─żmi ─żahko zate─Źie , je s├şce kryt├í ale dos┼ą proviz├│rne , navy┼íe je zna─Źne ─Ź├şnskej v├Żroby , v├Żstupy s├║ sp├şnan├ę tyrystorom a nie rel├ítkami , v┼íetko to ovl├ída nejak├Ż z├íkazn├şcky obvod, tie elektroniky s├║ ve─żmi podobn├ę , l├ş┼íia sa od seba len detailami plo┼í├ík je vyroben├Ż z lisovan├ęho papiera .

jedine sol├şdnej┼íie vyzeraj├║ca elektronika aj lep┼íie rie┼íenie s├║ Miele , Blomberg , AEG
totálny šrot je Whirpoo

u┼ż s n├şm asi nebudem ale ke─Ć tak viem hodi┼ą fotky :) t├Żch elektron├şk mal v krabici desiatky
neznamy

Odosla┼ąod cs001 » 28 Aug 2011, 16:45

...tak toto si zasluzi pochvalu K+, nakolko sam mam tuto pracku 21 rokov, stale ju udrzujem pri zivote, par veci som na nej uz vymenil, naposledy cerpadlo. Este by som potreboval vyment tlmice (ak niekto ma moze ponuknut). Ked som zhanal cerpadlo servisak mi ponukal aj programator za 10€, lebo uz ich nema do coho davat...
Nahrada programatora elektronickym napadla aj mna, zial neviem programovat, Skoda, ze to nie je dotiahnute do nejakej profi podoby, ale ked sluzi...

//Automatick├ę spojenie pr├şspevkov. Pridan├ę po 17 min├║tach:

Axwell nap├şsal:fajnove to je, akurat malokrat sa stava ze odide elektronika, vzdy co odide je nieco ine, neskor zase odide nieco ine a potom uz clovek rozmysla kupit si novu radsej...

...hovorit u Tatramatiek o elektronike je trochu vedla, nakolko mali len elektromechanicky rotacny, va─Źkovy "programator"... :) :)
skor by som to nazval volic pracich programov...
cs001
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1113
Zalo┼żen├Ż: 28.04.2010

Odosla┼ąod Axwell » 28 Aug 2011, 21:59

no ano, ak zatecie na elektroniku voda tak to je ine, to sa stava castejsie, ale som myslel, ze odrazu odide elektronika, to sa stalo u Siemens par krat.

Whirpool sa vyraba u nas ze ? Lebo mame teraz Whirpool asi tak 5 rokov celkovo ide v pohode, zatial som musel opravit len v bubne tie tri uchytky co boli plastove sa odlomyli takze som to stahovacim pasikom prichytil a zatial drzi, som pozeral mal tie uchytky avelmak za 10€/ks, takze 30€ dokopy nebudem davat zato.

mozno si niekto bude spominat, volakedy davno boli take slavne pracky Philco, myslim ze existuje tato znacka este, ale uz som ju dlhy cas nikde nevidel...
Axwell
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2385
Vek: 26.35
Zalo┼żen├Ż: 28.02.2009

Odosla┼ąod mato3000 » 28 Aug 2011, 22:12

Axwell nap├şsal:fajnove to je, akurat malokrat sa stava ze odide elektronika ...

no mne v┼żdy od├şde elektronika, lebo je tak naprogramovan├í a ve─żakr├ít s├║ funk─Źn├ę v┼íetky s├║─Źiastky, len akur├ít MCU akosi nejde 8) . dobr├Ż z├íkazn├şk je spokojn├Ż z├íkazn├şk, ale nesmie by┼ą spokojn├Ż dlho, lebo u┼ż potom neni z├íkazn├şk .... ┼żia─ż to je heslo dne┼íka a plat├ş v┼íade :? len s malou obmenou napr├şklad v zdravotn├şctve , v skratke - spokojn├Ż pacient je vylie─Źen├Ż pacient a to vlastne u┼ż neni pacient .... a kto chce trvalo spokojn├Żch ─żud├ş ? no vlastne nik .....
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9297
Zalo┼żen├Ż: 04.01.2009

Odosla┼ąod pocitujlasku » 30 Aug 2011, 08:56

Axwell nap├şsal:Whirpool sa vyraba u nas ze?

Poprad-Matejovce, ale nenazyval by som to, ze sa vyraba u nas. Tu sa akurat robia vsetky plechy, a kompletuje sa to. Elektronika sa dovaza neviem odkial, plastove casti niekedy boli z firmy z PP (nazov si uz nepamatam).
Najvacsia vyhoda tatramatiek a Whirlpooliek (a dalsich znaciek tam vyrabanych) je v tom, ze tu ich ma hadam kazdy druhy a daju sa lahko zohnat nahradne diely a servis.
Intel, Nvidia, Ubuntu, Firefox, Asus, Nissan, Jelinek 52%, Metal
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jedn├şm z nejv─Ťt┼í├şch projev┼» ned┼»v─Ťry v Boha je hromosvod na kostele.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3961
Vek: 34.6
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2007

Re: Pra─Źka

Odosla┼ąod spektrometer » 11 Okt 2017, 12:59

Pod─ża m┼ła je lep┼íie pri poruche starej pra─Źky hoci aj vyrobi┼ą nov├║ elektroniku ale udr┼ża┼ą pri chode a vlastnoru─Źne modernizova┼ą star├Ż stroj ako k├║pi┼ą nov├Ż ┼ímejd. Dne┼ín├í dom├íca technika je pre otrokov ktor├ş 8 hod├şn denne pracuj├║ aby si za svoju poctiv├║ pr├ícu mohli k├║pi┼ą v├Żsledok nepoctivej pr├íce druh├Żch (┼ímejd) ktor├Ż sa za dva roky pokaz├ş a cel├Ż tento nezmysel len udr┼żuje rozdiely medzi vrstvami obyvate─żstva. MCU v nov├Żch v├Żrobkoch nepracuje pre z├íkazn├şka - majite─ża, ale pre v├Żrobcu. Viac obmedzuje ako pom├íha. Jedin├Ż sp├┤sob ako don├║ti┼ą mikroprocesorom riadn├Ż stroj aby pracoval pre poctiv├ęho ─Źloveka je vyrobi┼ą si ho s├ím resp. program v ┼łom. Na┼í┼ąastie dnes je internet, mno┼żstvo inform├íci├ş, r├┤zne open-source projekty ktor├Żmi sa d├í in┼ípirova┼ą a mikroprocesorov├ę platformy ako arduino a jeho klony s pomocou ktor├Żch si vie skoro ka┼żd├Ż vyrobi┼ą riadiacu elektroniku k ─Źomuko─żvek. A ─Źo je najlep┼íie ┼że p├┤jde o elektroniku ┼íit├║ na mieru a bez kaz├ştok na stroji ktor├ęho z├íklad je star├Ż, poctivo nadimezovan├Ż.
spektrometer
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 21
Zalo┼żen├Ż: 18.07.2007

Odosla┼ąod cs001 » 12 Okt 2017, 22:58

...ked uz si otvoril tuto staru temu, par prispevkov predtym rok 2011 som uviedol, ze moja 21 rocna tatramatka stale funguje. A funguje stale aj v roku 2017. Akurat som vymenil aj spominane tlmice. Avelmak ich mal vo vypredaji asi po 5ÔéČ tak som kupil...
cs001
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1113
Zalo┼żen├Ż: 28.04.2010

Odosla┼ąod oravan » 13 Okt 2017, 00:04

super n├ípad to prerobi┼ą akur├ít servis si bude s├ím robi┼ą na tom s├ím ektroniku zaizoluje proti vlhku aj konektory a mo┼że to be┼ża┼ą
oravan
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2004
Vek: 52.52
Zalo┼żen├Ż: 13.09.2014

Odosla┼ąod pocitujlasku » 13 Okt 2017, 08:07

oravan: myslim, ze servis typu vymenit tesnenie, alebo obcas precistit hadicku k hladinovemu spinacu zvladne v pohode :D
Rodicia maju staru IGNIS (whirlpool export do Talianska), tiez ma peknych par rokov, ale okrem nedavneho menenia ohrievacej spiraly a vycistenia sa do nej nesahlo.
Intel, Nvidia, Ubuntu, Firefox, Asus, Nissan, Jelinek 52%, Metal
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jedn├şm z nejv─Ťt┼í├şch projev┼» ned┼»v─Ťry v Boha je hromosvod na kostele.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3961
Vek: 34.6
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2007

Nasp├Ą┼ą na M├┤j v├Żrobok - MINI

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist