Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • "Ekvitermick├í" regul├ícia vykurovania

"Ekvitermická" regulácia vykurovania

Problematika ohladne regul├íci├ş (PI, PID), ovl├ídania pohonov, odmeriavan├ş veli─Ź├şn, automatiz├ície PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Re: "Ekvitermická" regulácia vykurovania

Odosla┼ąod 5ko » 10 Okt 2017, 18:30

Ekvitermick├í regul├ícia potrebuje minim├ílne trojcestn├Ż ventil v syst├ęme, aby vedela vyu┼żi┼ą teplotu spiato─Źky a vraca┼ą ju nazad do radiatorov, kedy kotol len pokr├Żva ob─Źas straty tepla ,ktor├ę je treba doplni┼ą do syst├ęmu,ked┼że spiato─Źka u┼ż dostato─Źne vychladla.
Ak tam nie je trojces┼ą├ík,tak kotol zap├şna len podla po┼żiadavky izbov├ęho termostatu ,k├║ri na 60┬░C,a┼ż pokial teplota v referen─Źnej miestnosti nedosiahne po┼żadovan├║ teplotu a nevypne ho .
Jednozna─Źne treba pri tak├Żchto hybridn├Żch syst├ęmoch ,hlavne ked s├║ pou┼żit├ę r├┤zne priemery potrubia ventilmi vyregulova┼ą s├║stavu tak, aby rovnomerne k├║rili v┼íetky radiatory. To znamen├í, tie ktor├ę prekuruj├║ pri┼íkrti┼ą a tie ktor├ę nek├║ria pootv├íra┼ą naplno a postupne upravova┼ą prietoky tak, aby k├║rilo v┼íade podla potreby.Tam velmi termostatick├ę hlavice nepom├┤┼żu,lebo ak niektor├í privrie, tak to ovplyvn├ş cel├Ż syst├ęm, alebo niektor├║ vetvu.
Ak by mu i┼ílo len o zjednodu┼íenie obsluhy v prechodn├Żch obdobiach, jese┼ł/ jar,tak mo┼żno by sa to dalo skombinova┼ą tak, ┼że by vonkaj┼í├şu teplotu sn├şmali dva termostaty v s├ęrii, jeden nastaven├Ż na zopnutie pri ochladen├ş na 12┬░C a druh├Ż by vyp├şnal pri oteplen├ş napr.na 20┬░C.
Kotol by bol nastaven├Ż na 60┬░C,ale potom by sa nedal pou┼żi┼ą izbov├Ż termostat, ktor├Ż by bol nastaven├Ż napr├şklad na 24┬░C. :wink: To by mohlo fungova┼ą v letnej prev├ídzke,ale aj tak by nastal probl├ęm s ohrevom TUV, ked┼że tam potrebujeme aspo┼ł 45-50┬░C.
Nevid├şm tam in├ę rie┼íenie ako namontovanie origin├íl ekvitermickej regul├ície ,trojces┼ą├íku a obehov├ęho ─Źerpadla,ako,, minim├ílnej ,,invest├şcie.
Mo┼żno by bolo treba prelo┼żi┼ą izbov├Ż termostat do takej miestnosti, kde sa najviac zdr┼żiavaj├║, aby to tam udr┼żiavalo optim├ílnu teplotu a zvy┼ín├ę miestnosti vyregulova┼ą na ventiloch tak, aby len temperovali.Ak je termostat pr├şli┼í bl├şzko nejak├ęho in├ęho zdroja teple, tak ten skresluje vn├║torn├║ teplotu izby a za─Źne vyp├şna┼ą kotol. U┼ż neraz som sa stretol pr├íve s t├Żm probl├ęmom, ┼że zak├║rili do krbu v obyva─Źke a k├║renie sa stiahlo, alebo vyplo a mali v┼íade zimu.Sta─Źilo premiestni┼ą termostat a bol pokoj.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 7549
Vek: 61.87
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod alois » 10 Okt 2017, 18:53

Milos66 asi sa nerozumieme.
Nie priestorov├Ż termostat, ale termostat ktor├Ż reaguje na v├Żstupn├║ teplotu hne─Ć za kotlom na potrub├ş. Ak bude voda v potrub├ş na 40┬░C, tak hor├ík ktor├Ż i┼íiel naplno sa odstav├ş. Takto teleso kotla nikdy nedosiahne 60┬░C.

Priestorov├Ż termostat ostane tak, ako ho m├í teraz zapojen├Ż. Ten bude d├íva┼ą podnet na zapnutie a vypnutie iba na z├íklade priestorovej teploty. V princ├şpe sp├şnac├ş kontakt v s├ęrii s dvomi rozp├şnac├şmi = funkcia hor├íku.

5ko: termohlavice nesm├║ by┼ą akt├şvne, ak sa vyva┼żuje syst├ęm. Ale nevieme, ─Źi je tam ─Źerpadlo a ─Źi to ─Źerpadlo sa nezastav├ş, ak hor├ík nehor├ş. A osobne sa domnievam, ┼że nie torjcestn├Ż, ale 4 cestn├Ż ventil ktor├Ż by sa pod─ża potreby priotv├íral a zatv├íral tak, aby ─Źas┼ą spiato─Źky i┼íla do kotla a ─Źas┼ą sa mixovala a vr├ítila by sa do radi├ítorov.
alois
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1421
Vek: 57.05
Zalo┼żen├Ż: 13.08.2014

Odosla┼ąod Milos66 » 10 Okt 2017, 19:27

Potom je ale zbytocny ten termostat na 40 st. nakolko v podstate kazdy kotol nie starsi ako 15 rokov ma termostat v sebe. Aspon ja som nikde taky bez termostatu nevidel. Nehovorim o havarijnom, ale o normalnom vnutornom termostate, kde sa da nastavit vystupna teplota do systemu v pripade, ked chyba priestorovy termostat.
To je jedno. Kazdopadne 5ko to napisal presne tak ako to ma byt.
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3070
Vek: 51.47
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2013

Odosla┼ąod alois » 10 Okt 2017, 19:31

├íno, ale citujem: "treba ├şs┼ą do pivnice po strm├Żch schodoch a prestavi┼ą ho". Tak┼że takto sa eliminuje chodenie po schodoch pre star┼í├şch ─żud├ş v dome. Je to iba premiestnenie kotlov├ęho vstavan├ęho na in├ę miesto v dome. (pri zachovan├ş origin├íln├şho termostatu, ktor├Ż nie je elektronick├Ż, ale staviam ┼że je to klasika s CU liehovou trubi─Źkou - kapil├írov├Ż.
Pr├şlohy
PA100001.JPG
Nie trojcestn├Ż, ale tak├Żto 4 cestn├Ż. Tento mix├ęr m├í p┼Öep├í┼żku a prietok je v┼żdy v 4 smeroch a z├írove┼ł sa mixuje teplota m├ędia.
PA100002.JPG
Trojces┼ą├íky by museli by┼ą dva a maj├║ t├║ nev├Żhodu, ┼że s├║ otvoren├ę, alebo zavret├ę, pokia─ż maj├║ guli─Źku. Prep├í┼żkov├ę s├║ tie┼ż, ale je tam zlo┼żitej┼íie protichodn├ę ovl├ídanie regul├ície.
Naposledy upravil alois d┼ła 11 Okt 2017, 06:09, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
alois
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod 5ko » 10 Okt 2017, 21:47

alois.

V├Żstupn├í teplota 40┬░C na kotli, je m├ílo,pokial to nie je kondenz├ík, bude sa o┼ítieva┼ą a zan├í┼ía┼ą bordelom v├Żmenn├şk aj kom├şn....
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod alois » 11 Okt 2017, 05:49

├üNO, kone─Źne to niekto nap├şsal! Preto u t├Żch star┼í├şch kotlov sa montoval ten duomix. Kotol i┼íiel st├íle 60-70┬░C a mix├ęr p├║┼í┼ąal do syst├ęmu to, ─Źo bolo potrebn├ę. Nutnos┼ąou je obehov├ę ─Źerpadlo.
PRETO aj ja p├ş┼íem o teplote vody v potrub├ş a nie o teplote v├Żmenn├şku nad hor├íkom!

─îi┼że korektn├ę rie┼íenie: ┼ítvorcestn├Ż ventil s motorick├Żm krokov├Żm pohonom a elektronika sn├şmaj├║ca teplotu spiato─Źky, teplotu v├Żtlaku, (exteri├ęrov├║ teplotu) a sp├şnan├Ż hor├ík na podnet termostatu v s├ęrii s kotlov├Żm pracovn├Żm termostatom a bezpe─Źnostn├şm prvkom prehriatia syst├ęmu. Ale stoj├ş to peniaze. In├í─Ź ekvitermiku u tvojho kotla nikdy nesprav├ş┼í!

https://www.domintex.sk/zmiesavaci-ventil/ tu nájdeš mechaniku

http://www.lacnejsiekurenie.sk/d/tech-c ... l-1000075/ tu n├íjde┼í elektroniku a n├íkres funkcie o ktorej ja tu st├íle p├ş┼íem

https://dom.bazar.sk/23724823-predam-4- ... il-duomix/ inzerát.....

http://www.komextherm.cz/view_catalogue.php?cat_id=1050 a verzia v CZ
alois
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod budvar10 » 11 Okt 2017, 08:41

Syst├ęmy vykurovania m├┤┼żu by┼ą r├┤zne. Troj alebo ┼ítvorcestn├Ż ventil nie s├║ nevyhnutnos┼ąou. D├í sa to aj napr├şklad ─Źerpadlami. Ja osobne m├ím pas├şvny zmie┼íava─Ź a ─Źerpadlo pre k├║renie a ─Źerpadlo pre ohrev T├ÜV.
Probl├ęm m├┤┼że by┼ą kotol, ak sa ned├í prep├şna┼ą na polovi─Źn├Ż v├Żkon, ale nepozn├ím kotol, tak┼że neviem. V┼íetko sa ale d├í vyrie┼íi┼ą s trochou d├┤vtipu a netreba hne─Ć kupova┼ą drah├ę nov├ę rie┼íenie, ako tu niekto navrhol nov├Ż kotol. Ko─żko? 3000e? Ale, no tak! Nie ka┼żd├Ż m├í na tak├ęto p├ílky.
D├│le┼żit├ę je ale vyregulova┼ą s├║stavu aby nedoch├ídzalo k prekurovaniu alebo naopak, k nedokurovaniu izieb. Termostatick├Żmi hlavicami sa d├í ─Źiasto─Źne kompenzova┼ą tento probl├ęm. Samozrejme radi├ítory musia by┼ą spr├ívne dimenzovan├ę a umiestnen├ę. Pre viacpodla┼żn├ę budovy je vhodn├Ż samostatn├Ż okruh pre ka┼żd├ę podla┼żie, to znamen├í samostatn├ę ─Źerpadl├í alebo servo ventily a pod. Treba sledova┼ą hlavne cie─ż, a to je: 1. po┼żadovan├í tepeln├í pohoda alebo komfort, 2. ekonomika.

E┼íte chcem doda┼ą, ┼że treba trocha pochopi┼ą motiv├íciu, ktor├║ m├í cico1976 a trocha akceptova┼ą jeho poh─żad na probl├ęm. Mysl├şm ┼że, aj postupn├Żmi krokmi sa to bude da┼ą.
budvar10
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 376
Zalo┼żen├Ż: 15.12.2014

Odosla┼ąod alois » 11 Okt 2017, 09:15

budvar10: plne s├║las├şm a len ticho prid├ívam, ┼że ak je tam teraz star├Ż kotol, tak nov├Ż kotol znamen├í vyvlo┼żkovanie kom├şna nerezou, alebo plastom, nutn├║ rev├şziu kom├şna, ale aj v├Żchodziu rev├şziu kotla......a to je naviazan├ę potom aj na v├Żmenu potrubia, aby to malo zmysel.....

P┼Öi tomto kotly plat├ş moje posledne dan├ę rie┼íenie. Ale aj to je invest├şcia.
alois
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod elmoto » 11 Okt 2017, 10:10

ak je tam star├Ż kotol tak podla predpisov pri jeho v├Żmene nemus├ş┼í pou┼żi┼ą jeho kom├şn ale turbo kom├şn cez stenu von.

K─żudne nech sprav├ş rie┼íenie ako navrhujete. ─îo sa stane? Tam kde m├í vyk├║ren├ę bud├║ radiatory zavret├ę termohlavicami. Pri zopnut├ş termostatu napr├şklad bude k├║ri┼ą len dva radiatory. T├Żch 20kW znamen├í r├Żchly n├íbeh teploty vody v kotly a bez regul├ície v├Żkonu ho bude st├íle zap├şna┼ą a vyp├şna┼ą. To ako uzn├íte nieje vhodn├Ż re┼żim pre eko prev├ídzku.
brekekeeee
elmoto
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2803
Vek: 38.19
Zalo┼żen├Ż: 15.08.2011

Odosla┼ąod budvar10 » 11 Okt 2017, 10:35

To ├íno, aj ja som p├şsal, ┼że ak nem├í mo┼żnos┼ą ni┼ż┼íieho v├Żkonu, to bude probl├ęm. D├í sa to ale rie┼íi┼ą napr. zv├Ż┼íen├şm objemu vykurovacieho m├ędia, resp. kapacity s├║stavy. Napr. z├ísobn├şk.
budvar10
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod cico1976 » 11 Okt 2017, 11:56

Viem ┼że rady s├║ to dobr├ę, ale trochu to "sk─║zlo" inde ako som p├┤vodne chcel. Zabudnime na v┼ítky predo┼íl├ę rady a sk├║sme odznova. Vedel by mi niekto poradi┼ą obvod, modul ......alebo nie─Źo in├ę, ─Ź├şm by sa dalo dosiahnu┼ą toto: Vi─Ć obr├ízok
Pr├şlohy
Termostat.jpg
......nikdy nieje neskoro!!!
cico1976
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 274
Zalo┼żen├Ż: 02.03.2012

Odosla┼ąod budvar10 » 11 Okt 2017, 12:00

Ve─Ć som poslal hne─Ć v prvej odpovedi. Treb├írs ten od s-o.
budvar10
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod 5ko » 11 Okt 2017, 14:17

Ve─Ć, aby ti k├║renie fungovalo podla tej krivky /ekvitermickej/ ti samotn├í elektronika ni─Ź s tvoj├şm kotlom a st├ívaj├║cim syst├ęmom neurob├ş ,bez ─Ćal┼í├şch ├║prav na k├║ren├ş, teda trojcestn├ęho ventilo, resp. pridan├Żch ─Źerpadiel pre pas├şvnu regul├íciu,ako p├ş┼íe budwar,ale aj ─Ćal┼íie ─Źerpadl├í nie s├║ lacn├ę,plus robota k tomu.
├Üplne asi najjednoduch┼íie by bolo ,keby sa pou┼żilo na kotol viac termostatov, nastaven├Żch na r├┤zne teploty ktor├ę by boli sp├şnan├ę-prira─Ćovan├ę elektronikou, ktor├í by reagovala na zmeny vonkaj┼íej teploty.
Teda ak by bolo vonku 15┬░C, tak by kotol sp├şnal termostat nastaven├Ż na 40┬░C, ak by bolo vonku 5┬░C, priradila by termostat ktor├Ż by sp├şnal kotol v oblasti 50┬░C, a tak podobne do m├şnusov├Żch hodn├┤t.To ma len tak teraz nar├Żchlo napadlo, iste sa to d├í dotiahnu┼ą ... ale st├íle tam vid├şm ten probl├ęm ,┼że kotol p├┤jde dlhodobo na n├şzku teplotu v prechodov├Żch obdobiach jese┼ł/zima... zima/jar.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod ondistef » 11 Okt 2017, 14:35

Alebo aj zapojenie na ktor├ę som hodil link, tu je e┼íte odkaz na ─Źl├ínok uverejnen├Ż v A Radiu.
T├íto regul├ícia ma navy┼íe okrem sledovania vonkaj┼íej a vn├║tornej teploty aj sledovanie teploty steny, vi─Ć text v odkaze ni┼ż┼íie.
http://www.alpov.net/elektronika/emir_pe.pdf
Ka┼żdop├ídne ako u┼ż padlo vy┼í┼íie, obehov├ęmu ─Źerpadlu a ┼ítvorcestnemu servo ventilu sa nevyhne┼í (pravdepodobne nem├í┼í ani jedno).
Tak┼że nejak├║ invest├şciu a prer├íbanie bude potrebne urobi┼ą tak ─Źi tak, tomu sa nevyhne┼í.
Oby─Źajn├Ż kotol by nemal pracova┼ą pri n├şzkych teplot├ích a hroz├ş n├şzkoteplotn├í kor├│zia kotla ─Źo u┼ż padlo vy┼í┼íie v debate.
ondistef
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 300
Zalo┼żen├Ż: 31.12.2009

Odosla┼ąod alois » 12 Okt 2017, 06:33

tak jako ondistef p├ş┼íe, nie je probl├ęm to vyrobi┼ą a pripoji┼ą. Ale ak neurob├ş┼í aj mechaniku, tak za sez├│nu odp├ş┼íe┼í hor├ík a bude┼í ma┼ą v├Ą─Ź┼í├ş probl├ęm....
alois
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod cico1976 » 13 Okt 2017, 07:43

budvar10 nap├şsal:Ve─Ć som poslal hne─Ć v prvej odpovedi. Treb├írs ten od s-o.
o, toto sa mi celkom pozdáva

......ano, toto sa mi celkom pozd├íva - e┼íte ke─Ć bude ─Źas sa na to pozriem podrobnej┼íie

─Äakujem

-- Spojen├Ż pr├şspevok 13 Okt 2017, 06:46 --

alois nap├şsal:tak jako ondistef p├ş┼íe, nie je probl├ęm to vyrobi┼ą a pripoji┼ą. Ale ak neurob├ş┼í aj mechaniku, tak za sez├│nu odp├ş┼íe┼í hor├ík a bude┼í ma┼ą v├Ą─Ź┼í├ş probl├ęm....

.....je zauj├şmav├ę, ┼że kotol bol nastaven├Ż x-hod├şn na 40┬░C, x-hod├şn na 50┬░C, x-hod├şn na 60┬░C - dohromady nejak├Żch 10-15 rokov a hor├ík neodp├şsalo ?!?!?
......nikdy nieje neskoro!!!
cico1976
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 274
Zalo┼żen├Ż: 02.03.2012

Odosla┼ąod Milos66 » 13 Okt 2017, 08:04

Ak je tam 15ro─Źn├Ż Atak, tak by som asi v├┤bec neuva┼żoval vr├í┼ża┼ą peniaze do nejakej regul├ície, ale r├Żchlo do┼íetril peniaze na celkov├║ rekon┼ítrukciu syst├ęmu, vr├ítane nov├ęho kotla.
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3070
Vek: 51.47
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2013

Odosla┼ąod budvar10 » 13 Okt 2017, 08:48

@cico1976
Ako som u┼ż p├şsal, nechal som sa n├şm in┼ípirova┼ą. Ten regul├ítor od s-o m├í pre m┼ła dva nedostatky. Pou┼żit├ę senzory, ja som chcel DS18B20, ktor├ę sa mi zdaj├║ by┼ą lep┼íie presnej┼íie, 1W zbernica mi pr├şde vhodnej┼íia. Druh├í vec je PIC ─Źip. Mne viac vyhovuje ATmega. Tak┼że som si to urobil po svojom.
Na druhej strane je to kompletn├Ż, zdokumentovan├Ż produkt, a┼ż na program ale zdroj├ík sa d├í vy┼żiada┼ą od autora. Netreba ni─Ź vym├Ż┼í─ża┼ą. Kr├ísne dotiahnut├ę do konca. Trochu zdatnej┼í├ş kutil to d├í. Ten chlapik je ve─żmi ┼íikovn├Ż aj ke─Ć pozrie┼í in├ę jeho projekty.
budvar10
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Victorio » 13 Dec 2017, 12:36

Mo┼żno trochu od veci, ale ja m├ím kotol Protherm Medve─Ć 30KLZ, s ekvitermickou regul├íciou, teda je tam modulovan├Ż hor├ík, zapa─żovacia automatika at─Ć. vonkaj┼íie ─Źidlo.
Pred x rokmi som to nastavoval, hral som sa z nastaveniami, meral teploty na v├Żstupe, vratnej vetve at─Ć. aby som zabezpe─Źil aj minim├ílnu teplotu vratn├║ na ochranu pred n├şzkoteplotnou kor├│ziou a pod. (t├í je mimochodom niekde cez 50 stup┼łov, tak┼że vykurovanie vodou 45 stup┼łovou u┼íetr├ş plyn, ale zn├ş┼żi ┼żivotnos┼ą kotla, to s├║ vz├íjomne protichodn├ę po┼żiadavky).
Tento kotol m├í dosku s procesorom kde sa nastavuj├║ krivky, posuny at─Ć. d├í sa s t├Żm vyhra┼ą ale na fin├ílne nastavenie treba viac obdob├ş a hlavne cca 1-2 dni so stabiln├Żmi vonkaj┼í├şmi teplotami, pre ust├ílenie teplotn├Żch rezimov.

Ale ako spravi┼ą ekvitermiku ku star├ęmu kotlu ktor├Ż m├í len zap/vyp hor├ík ?
Predpokladajme, ┼że do kotla zasahova┼ą je riziko, ako napr.vymeni┼ą ventil za modulovan├Ż ventil a da┼ą tam dosku napr. z prothermu (ten mimochodom nem├í ┼żiadny servoventil, iba sp├Ątn├ę klapky a dve ─Źerpadl├í jednu pre TUV a druh├║ VV.
Ne─Ź├ştal som v┼íetko, ale ide o to, ─Ź├şm sa na kotli nastavuje max, teplota VV, Protherm bez ekvitermiky m├í dva ovl├ída─Źe, jedn├Żm nastavujem max teplotu VV, a druh├Żm teplotu, od ktorej sp├şna ─Źerpadlo.
Ak je to u Tvojho kotla rovnako, potom treba ovl├ída┼ą obe ! termostaty pod─ża vonkaj┼íej teploty.
Tak┼że zapojenie vonkaj┼íie ─Źidlo, dva elektronick├ę termostaty a riadiaci obvod. ┼żiadny servoventil nieje potrebn├Ż.
Riadiacu elektroniku by som asi volil klasick├║, ┼żiadne arduino, alebo podobn├ę, kde je riziko, ┼że zle odladen├Ż program sp├┤sob├ş prehriatie kotla.
Mo┼żno najjednoduch┼íie by bolo zohna┼ą priamo dosku z kotla s ekvitermikou, mo┼żno v kovo┼írote sa nejak├Ż pova─żuje, a vhodne prisp├┤sobi┼ą pre sn├şma─Źe teploty, ktor├ę ten kotol m├í. A vymontova┼ą hne─Ć display, tla─Ź├ştka, teplotn├ę ─Źidl├í.
Akur├ít ┼że to treba prisp├┤sobi┼ą pre modulovan├Ż ventil, ak m├í kotol plamienok, zapa─żovanie m├┤┼że by┼ą zablokovan├ę , ale sn├şma─Ź mus├ş by┼ą.

E┼íte mi napadla jedna vec, jednoducho namontova┼ą na ovl├ídac├ş gombik na kotli pre nastavenie teploty servomotor, a tento ovl├ída┼ą na dia─żku, resp. priamo vonkaj┼í├şm teplotn├Żm ─Źidlom

Moje n├ívrhy berte s rezervou, mal som chv├ş─żu ─Źas tak som sa pridal do debaty :P
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 168
Zalo┼żen├Ż: 12.03.2014

Odosla┼ąod budvar10 » 13 Dec 2017, 13:19

K tomu prehriatiu kotla, ka┼żd├Ż kotol by mal ma┼ą bezpe─Źnostn├Ż termostat, ktor├Ż zabezpe─Ź├ş, ┼że sa kotol pri prehriat├ş vypne. Ur─Źite ho netreba obch├ídza┼ą. Ale neobch├ídzal by som ani pracovn├Ż termostat. Pracovn├Ż termostat m├┤┼że by┼ą nastaven├Ż na norm├ílnu prev├ídzkov├║ teplotu. Ekvitermika bude pou┼ż├şva┼ą ni┼ż┼íiu. Ak bude sp├şnanie v s├ęrii s pracovn├Żm termostatom, tak v pr├şpade zlyhania regul├ície, pracovn├Ż termostat aj tak vypne po dosiahnut├ş max. pracovnej teploty.
Ono m├┤┼że zlyha┼ą aj pracovn├Ż termostat. Je to predsa len nejak├Ż mechanick├Ż "bazmeg", ktor├Ż sa m├┤┼że opotrebova┼ą, pokazi┼ą, zasekn├║┼ą...
Nato tam je potom havarijn├Ż.
budvar10
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

PredchádzajúcaĎalšia

Nasp├Ą┼ą na Automatiz├ícia

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist