Tesla 1009A Barcarola

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa Mek » 15 Okt 2017, 22:03

Dostalo sa mi do ruk toto zaujimave radio: Tesla 1009A Barcarola. Uz som ho aj zvnutra aj zvonku vycistil od prachu a necistot, a hra.
Zarazilo ma vsak nahodne praskanie a sumenie, ako keby tam bol opotrebovany potenciometer. Robilo to aj predtym, nez som sa donho pustil. Je to pocut na videu:

Po zahriati (asi pol hodke) sa to rapidne zlepsilo a cim dalej tym to praska menej - teraz asi dve hodiny po zapnuti uz vobec. Jedine to praskanie viem vyvolat pohybom potenciometra "husloveho kluca". Ten som neprestrekol sprejom na potenciometre, nema prislusny otvor...
A tak sa chcem opytat, ci je to praskanie normalnou vlastnostou elektronkovych radii, alebo treba nejaky zasah? Kondiky som premeral, su OK, dokonca ani "hovnaky" nie su popraskane.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa oravan » 15 Okt 2017, 22:27

príde mi to ako pri ladení je skrat v ladiacom kondíku opierajú sa plechy ale môže to aj niečo iné spôsobovať
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa Mek » 15 Okt 2017, 22:28

Aj to mi napadlo, ale ako potom vysvetlis, ze po zahriati sa to praskanie nevyskytuje?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa oravan » 15 Okt 2017, 22:44

robieval to aj katodový odpor zmenil hodnotu ale to pri meraní zistíš
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa miroja » 16 Okt 2017, 22:40

Skus si to este overit, ale podla tej ukazky praskania predpokladam, ze za to moze koncak (zdroj? nieco v napajacej vetvi?) .
Siel by som na to postupne od potaku ku koncovej elektronke.
Ak mas sledovac signalu, postupne skusaj, kde to praskanie vznika a potom sa podla toho zariad. Ak sledovac nemas, mozes anto pouzit obycajny maly koncak,alebo aktivne repraky. Pri pripajani do obvodu koncaku daj pozor na jednosmerne napatia na elektrodach elektronky !.
Este ma napada nahradne riesenie - postupne skratovavat cestu signalu kondikom na zem, ale tu treba mat iste prakticke skusenosti.
Kedysi som na Gavote riesil velmi podobne praskanie a robila to ECL-ka. Asi by som ako prve vyskusal inu elektronku.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa Mek » 16 Okt 2017, 23:06

Zatial som vysunul vsetky elektronky z patic, prestriekal sprejom na kontakty, ocistil a nazad zasunul. Praskanie ustalo :) A potenciometer drhol o stupnicu, nesiel volne otacat, a ked som toto vyriesil, tak uz ani hybanie s nim nepraska.
Dalsi problem je - VKV hra velmi slabo, teda oproti napr. kratkym vlnam. Ako keby bolo velmi nizko nastavene volume. Ma to len OIRT pasmo, v ktorom chytam len jednu stanicu - "ducha" radia fm. Skusal som dnu vstavat konvertor, tento:
vkv.jpg
Zapojil som ho tak, ako som uz kedysi davnejsie v jednom inom radiu uspesne urobil. Problem je, ze to nehra vobec. V celom pasme pocujem len velmi tiche sumenie, sotva silnejsie ako sietovy brum. Kedze jeden obrazok je viac ako tisic slov, opisem to radsej nim, ako to mam zapojene:
Konvertor-montaz.png
Napajanie konvertora je OK, 7805 na konvertore funguje a dava 5V ako ma. Mam to zapojene dobre? Cital som nieco o tom konvertore, a ze je jedno, ktory z dvoch "fuzov" anteny sa prerusi a zaradi sa konvertor. Btw. nemam taky 240 ohmovy kabel, ani dipol, ani symetrizacny clen. Mam len drot ako antenu... inac som s nim doteraz vzdy vystacil. Inac, islo to VKV potichu aj ked som tam ten konvertor este nemal.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa oravan » 16 Okt 2017, 23:12

to čo je označené krížikom je proti zemi či priamo ten konvertor by mal zabrať bez problému

-- Spojený príspevok 16 Okt 2017, 23:13 --

ozaj prosím kde si zohnal originál stavať sa mi to nechce
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa Mek » 16 Okt 2017, 23:14

Krizik == volny koniec, nikam to nie je pripojene. Skusal som aj proti zemi a nepomohlo.

// original toho konvertora? v TME ako stavebnicu...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa oravan » 16 Okt 2017, 23:18

napájanie je v poriadku nemáš generátor na odskúšanie VKV možno tam bude chyba skontroluj napájanie VKV alebo elky či si dobre zasunúl pri tom čistení díík za info
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa Mek » 17 Okt 2017, 18:16

Nuz generator VKV nemam... ale ono to islo tak potichu aj predtym, nez som vobec do toho sprtal. Myslel som, ze vycistenie od prachu tomu pomoze, ale nepomohlo. Napajanie VKV casti je asi v poriadku, lebo elektronka co je tam zasunuta, normalne zhavi... ale zaraza ma, ze ten konvertor nefunguje... no asi ho mam zapojeny dobre, vid obrazok vyssie...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa miroja » 17 Okt 2017, 18:56

Hlasitost stanic z VKV pasma na radiach z tohto obdobia bola vzdy slabsia, nez AM rozsahy. To si uz musel byt ozaj blizko vysielaca, aby ti to hlasno hralo. Ale ak takmer nepocujes ani sum, asi tam nevaja chyba predsalen bude. Skus pomerat pracovne body elektroniek, mozno ta to niekam nasmeruje. Nedavno som riesil podobny problem na koncepcne podobnom radiou a bolo to ECC85-kou.
Takze zrekapitulujeme. Bez konvertora si chytil nejaku miestnu VKV stanicu (na harmonicku oscilatora), ale hodne slabo.
Ked si pridal komvertor tak tu uz ide cast pasma CCIR (podla pouziteho krystalu), ale stale rovnako slabo.
Je to tak?
Azaj, co AM rozsahy? Tie idu "normalne" ?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa Mek » 17 Okt 2017, 19:02

Vdaka za odpoved.
Rekapitulacia skoro sedi, po bod "s konvertorom". S nim som nechytil vobec nic, ani tu harmonicku (co som aj cakal), ale nepocut tam ziadnu CCIR stanicu, tak neviem, ci ten konvertor vobec funguje resp. ci ho mam dobre zapojeny, alebo tomu chyba symetrizacny clen, alebo co. Iba to velmi potichucky sumi.
Ano, AM rozsahy idu normalne, hlasno. Ako sa meraju pracovne body elektroniek? Sorry, nemam skusenosti, preto sa vela pytam :mrgreen:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa oravan » 17 Okt 2017, 19:05

a máš kde, tak vyskúšaj ten konvertor či je v poriadku
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa miroja » 17 Okt 2017, 19:14

Vies zmerat ci ti kmita oscilator na konvertore?
Edit: Len pre istoru, ked si meral napatie na 7805-ke, mal si minus meraku na kostre konvertora?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa Mek » 17 Okt 2017, 19:34

Prave som skusil ten konvertor osve. Zapojil som ho na SDR a v PC som ocakaval, ze naladim FM stanice v OIRT pasme. Ale nic, nicovate nic. Asi je nieco blbe s tym konvertorom. Bud integrac, alebo krystal. Nastastie dalsie take integrace mam, a krystaly tiez, a krystal zmerat mam ako.
Napatie na 7805 som meral voci jeho vyvodu GND. Konvertor nema kostru, je to len ten plosak ako na obrazku vyssie. Na vstupe 7805 je 9V, na vystupe 5.

-- Spojený príspevok 17 Okt 2017, 19:43 --

Tak chyba v konvertore odhalena - bol to vadny krystal. Po vymene za novy v PC prijimam FM stanice v OIRT pasme. Cas namontovat to do radia a vyskusat :)
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa oravan » 17 Okt 2017, 19:50

no skus ja som si try objednal tie konvertory no som zvedavý či z tým bude prpľačka
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa Mek » 17 Okt 2017, 20:01

Tak radio mi uz pekne hra :applause:
Jedna stanica ide totalne nahlas, tak ako by mala ist, a ostatne tri idu velmi potichu, a ked sa dotknem bananiku, ktorym privadzam signal do antenneho konektoru (je z plastu, teda nevodivy), hlasitost sa o poznanie zvysi.
Tak to vyzera, ze aj ked mam blizko Krizavu, je tu na to radio slaby signal. Alebo by to chcelo fakt dipol, nie drotovu antenu, ktoru pouzivam aj na KV. Mozno by to poriesil nejaky antenny predzosilovac. Ale aspon uz viem, ze vo VKV jednotke chyba nie je...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa oravan » 17 Okt 2017, 20:03

tak ok skús dipol možno zabere lepšie ale aspoň už máš signál super
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa Mek » 17 Okt 2017, 22:05

Hm, tak radio fm mi hra hlasno ako ma, ale ostatne stanice velmi slabo. Nechal som to hrat asi tristvrte hodinu, ked sa nahle hlasitost radia fm ktore som mal naladene, zvysila, ze som musel stiahnut volume. Potom som skusil poladit zvysok pasma, a ejhla - aj ostatne stanice isli o poznanie hlasnejsie, tak ako by aj mali ist. No ked som doladil na zaciatok pasma (kde som naladil nejake rusenie), tak uz odrazu zase islo normalne len radio fm a ostatne stanice slabo. To ma donutilo mysliet si, ze predsa len este tomu radiu nieco ku stastiu chyba... co by to mohlo byt?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Tesla 1009A Barcarola

Príspevok od používateľa oravan » 17 Okt 2017, 22:12

vstupné obvody skontroluj podla schémy napätia možno dajaký kondík zvod ťažko povedať
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok