DIY Riadiaca jednotka motora

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 18 Okt 2017, 19:55

Neviem čo som poprel, od začiatku píšem o nameraných otáčkach.

Potreboval by som niekoho kto podobné veci skúšal prakticky.

-- Spojený príspevok 18 Okt 2017, 19:04 --

Loloone:
To je snáď jedno nie,ty máš tiež fotku hore nohami.
0
Niki31

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa peterple » 18 Okt 2017, 20:09

Najpr si písal že otácky sa prudko menia a potom že sa nemenia. A áno nejaké meranie rýchlosti a reguláciu som už robil. Regulujem otáčky motora každých 35ms. Meriam rýchlosť, čítam externé AD prevodníky, počítam si rampové profily rýchlosti, ukladám namerané veci do FLASH a posielam to do telefónu. Behá to na AVR a píšem to v ASM. Už pár takých prístrojov meria niekoľko rokov. Nie je to taký frmol ako motor auta ale funguje to.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 18 Okt 2017, 20:14

Kde si vzal ramp profly? Aký je to motor? Čo meria ten AD prevodník ak sa môžem spýtať?
0
Niki31

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa elmoto » 18 Okt 2017, 20:23

Niki31 na terciku je vynechany len raz jeden zub/pol. Ma tusim 58 zubov/polov. Preverim. Na metodu vypoctu sa spytam znameho. Robil pre PSA vo fabrike prave s tymto tu. Riadiacky motora.
0
nie som tu

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa peterple » 18 Okt 2017, 20:26

Rampové profily si definuje užívatel podľa svojej predstavy. Motor je jednosmerny napájanie 24V z akumulatorov. Regulácia PWM PI algoritmus. Časová konštanta regulačnej slučky 35ms. Prevodníky merajú signál z tenzometrov. Výsledkom meraní sú zavislosti momentu na čase, alebo na rýchlosti. Ešte niečo potrebuješ vedieť o mojej práci?
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 18 Okt 2017, 20:37

To je z môjho pohľadu uplne jedno, či sa meria čas medzi zubmi alebo inak. Vo výsledku mám čas ktorý uplynul počas pootočenia motora ,trebárs 90°. Tento nameraný čas je po každom meraní iný aj keď motor beží v rovnakých otáčkach.
Napr. na elektromotore by bola táto hodnota stále rovnaká ale na spaľovacom motore nieje a to je môj problém.

Peterple:
Tvoja problematika je úplne odlišná problém čo mám ja sa v nej nevyskytuje. Ale dík za ochotu.

Ešte doplním:
Skúšal som rozdeľovač vytiahnuť z motora a spojil som ho s malým motorčekom. Nastavoval som rôzne otáčky pomocou lab. zdroja. Otáčky boli perfektne stabilné a zhodovali sa perfektne s údajmi z motortestera. Po vložení rozdeľovača do motora opäť kolíšu +-100 ot.
0
Niki31

Používateľov profilový obrázok
delong
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 64

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa delong » 18 Okt 2017, 23:25

A nemáš tam vyťahaný rozvod ? Motor má koľko už odbehané ? Vôle na vybehaných zuboch ak je reťaz . Remeň zodratý vyťahaný , to neberie do úvahy tvoj softwér ? Predsa sú tam mechanické diely, ventily, časovanie piesty ...a to môže mať vplyv na merania . Je to iné ako točiť motorčekom rozdeľovač . Kým sa celý motor "hýbe" tak to musí zakmitávať na snímačoch .
PS: to je len moja úvaha :lol: . Neber to osobne .
0

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa Sender » 18 Okt 2017, 23:54

Měření času pro určení otáček řešíte v polovině otáčky kliky se spustí v MCU timer a po 180° se zastaví ? Z načítaný hodnoty imerem se vypočte rychlost otáčení kliky ?
0

Používateľov profilový obrázok
vosa
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 24 Okt 2012, 09:34
Bydlisko: Bratislava

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa vosa » 19 Okt 2017, 00:28

Caute,
moc sa do problematiky nevyznam, ale dnes som sa zhodou okolnosti rozpraval s jednym fandom do starych Land Roverov o podobnej teme a ukazal mi, ze na aftermarkete je stale dost vyrobcov, ktori tie auta udrzuju pri zivote roznymi upgrade-ami. Napr.:

http://trigger-wheels.com/store/contents/en-uk/p90.html

Mozno by si nasiel podobne riesenie pre tvoje auto. Mozno su tvoje 4 vzorky na otacku malo, lebo ten produkt v linku ich ma 36+1. Tam by si uz mohol teoreticky vidiet dosledky primarnej a sekundarnej sily (pol kopca, dolina, pol kopca). Porovnat s predoslou otackou a vyvodit akciu.


Inac zaujalo ma ako rychlo sa tie zuby tocia, a teda akou rychlostou budes dostavat impulzy.

Zo spominanej stranky zoberiem napriklad trigger wheel s 36+1 zubmi a priemerom 4.5 palca, potom ma jeden zub plus za nim iduca medzera pi*4.5*2.54/37 = 0.97 cm. Tuto vzdialenost prejde bod po kruznici v zavislosti od otacok nasledovne.

Pri 500 ot./min. bude uhlova rychlost 2*pi*500/60 = 52.36 rad/s, takze linearna rychlost bodu na kolese bude 52.36*(4.5*2.54/2/100) = 2.99 m/s. Takze tu vzdialenost prejde zub plus medzera akoze rovnomernym pohybom za 0.97/100/2.99 = 0.0032 s (3.2 ms). Takze impulzy budu chodit s fr. 1/0.0032 = 312.5 Hz.
Ten isty vypocet pri 6000 ot./min. to bude: uhlova rychlost 2*pi*6000/60 = 628.32 rad/s, linearna rychlost 628.32*(4.5*2.54/2/100) = 35.91 m/s. Takze zub plus medzera prejde za 0.97/100/35.91 = 0.00027 s (0.27 ms). Takze impulzy budu chodit s fr. 1/0.00027 = 3703.7 Hz.

Nechcel som tym povedat absolutne nic. Dobru noc.
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 19 Okt 2017, 00:36

Motor je po komplet GO,vybrus,hlava,ventily rozvodovy remen je nový.

Meranie prebieha tak že časovač beží a zvyšuje 24 bitové počítadlo. Po pootočení motora o 180° sa vyvolá prerušenie a uloží sa počet nameraných tikov časovača, časovač sa vynuluje a už počíta počet tikov do ďalšieho prerušenia. Prerušenie nastáva vždy v mieste základného predstihu 8° pred HÚ.

Na jednu polotačku teda pripadá 167772216 impulzov pri voľnobehu.
0
Niki31

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa xmilos » 19 Okt 2017, 06:34

Skusil bych vybrat sviecky tocit motorom starterom, co namerias.

Rozdelovac je vcetne VN ( ma fajku - pocas chodu v nom iskri) ?
Rozdelovac je na vacke, alebo ma svoj vlastny nahon?

Ale teraz sa ukazuje, preco sa snimace davaju priamo na zotrvacnik.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa elmoto » 19 Okt 2017, 09:24

..
0
Naposledy upravil/-a elmoto v 19 Okt 2017, 11:52, upravené celkom 1 krát.
nie som tu

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa Sender » 19 Okt 2017, 10:01

Ten procesor má 24bit timer (co je to za procesor ?) ,nebo je nějaká globální proměnná ? To se tedy každých 180° zkopíruje hodnota timeru do proměnný a vynuluje(resetuje) timer (zastavovat netřeba) ?
Některý ECU mají funkce,že pokud se motor netočí po nadefinovanou dobu,tak se odpojí indukční cívka.Jiskru začne dávat až od 450ot/min kvůli kopání (u motocyklů s nakopávačkou).
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 19 Okt 2017, 10:21

Všetky problémy s vôľami a chvením, odrušením, posunom, čistotu signálu som dávno zavrhol. Všetky tieto veci sa prejavujú nanajvyš lineárnym posunom hodnoty, ktorá sa dá ľahko vykompenzovať pootočením rozdeľovača. Nakoniec ostáva iba jedná možná príčina a to je skrátka nelineárne otáčanie. Pretože každý výbuch vo valci má inú intenzitu, musí byť aj výsledný nameraný čas pre každý zdvih trochu odlišný. Preto sa zameriavam čisto na softwarové riešenie tohto problému. Ako som už písal na chod motora to nemá žiaden vplyv. Kdežto vo výpočtoch by som potreboval nameranú hodnotu spresniť. Dôvod je ten, že robím samoučiaci sa algoritmus, ktorý spätne upravuje hodnoty v tabuľke vstreku a predstihu. Kolísanie otáčok mi občas spôsobí že zápis novej hodnoty ide do veľajšej bunky v tabuľke.

takto vyzerá kotuč rozdeľovača.

-- Spojený príspevok 19 Okt 2017, 09:29 --

Sender, časovač je 16bit s rozšírením na 24 bitov. Samozrejme pri otáčkach pod 570 Ot. sa prechádza na analógové generovanie iskry a pokiaľ motor stojí odpojí sa sýtenie modulu zapaľovania aj čerpadlo paliva atd... To ale nieje predmetom diskusie.
Prílohy
rozdelovac.jpg
0
Niki31

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa xmilos » 19 Okt 2017, 10:43

hmmm....

ako ale chces prepocitavat namerany cas, ked zavrhujes aj ten najjednoduchsi vypocet? Znamena to, ze pouzity MCU nema dostatocny vykon?

Mno pokial je to tak, ako naznacujes, by to mozna chcelo pre "vyber z tabulky" rozlisovat rezimy - volnobeh, zataz, axceleraciu, deceleraciu, full atd.
0

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa Sender » 19 Okt 2017, 10:52

Aha.Děkuji za info.Koukám na net a opravdu některý nový procesory mají rozšíření 16bit timeru na 24bit (údajně funkce SMT).To jsem netušil (nejsem v obraze).Ono by se to dalo řešit i 16bit ,jen při přetečení by se inkrementovala proměnná.
32bit procesory mají i 32bit timer.
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 19 Okt 2017, 11:14

Procesor ma výkonu dosť. Budem asi musieť vytvoriť nejaký zber dát a tie zapisovať do finálnej tabuľky až po nejakej dobe keď sa ukáže že nová hodnota je dlhodobo odlišná. A v pôvodnej rutine jednoducho nechať priemerovanie. Momentálne som odskúšal buffer na 8 hodnôt, navrch sa zapisuje nová hodnota a zo spodu najstaršia vypadne a urobí sa priemer. Mňa hlavne zaujímalo či to už niekto neriešil. Ako sa ukazuje tak asi nie, ani v megasquirte to nijak neriešia, proste to nechali kolísať.

sender ma predbehol. Je to skutočne tak ako píšeš, po pretečení sa inkrementuje premenná.
0
Niki31

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa xmilos » 19 Okt 2017, 11:24

Praveze riesil tak ako som spominal, tu najjednoduchsiu verziu priemerovania ( aproximacie ) som pouzival uz za cias i486, ked sa setrila kazda instrukcia.
Skoda zes nedal fsetky relevantne info hned na zaciatku, sme si mohli usetrit cas.

Riesis sekvenciu pre plyn?
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 19 Okt 2017, 11:38

Myslel som či to niekto riešil priamo v meracej rutine otáčok ihneď po nameraní jednej hodnoty, nie až po dlhom čase keď sa nazbiera fúra vzorkov.

Ovládanie plynu mám vyriešené, postavil si riadiacu jednotku?
0
Niki31

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa Sender » 19 Okt 2017, 11:49

Ještě mě napadá -nedalo by se to řešit i snížením frekvence inkrementace Timeru.Nastavit tak,aby pokryl celou oblast otáček.Cenou za snížení frekvence timeru by bylo menší rozlišení času.(některý ECU mají rozlišení 250ot/min pro křivku předstihu)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok