Svieti stále ľavá smerovka

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
delong
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 64

Svieti stále ľavá smerovka

Príspevok od používateľa delong » 22 Okt 2017, 23:01

Zdravím
Na aute my stále svieti ľavá zadná smerovka. Páčka smerovky je v kľudovom stave, zapaľovanie je vypnuté a kľúčik vytiahnutý .
Ak zapnem kľúčik a zapnem ľavú smerovku smerovky blikajú vpredu, na boku a aj v zadu . V zadu ale stále medzi pauzou svieti žiarovka .
Žiarovka v zadu sa rozsvieti jasnejšie keď blikajú žiarovky v predu aj po boku.
Čo som zistil:
1.V aute je riadiaca jednotka ktorá ovláda viac vecí (centrál,svetlá,stierače,rádio) a výstup na ľavú zadnú smerovku je cez 54 pinoví konektor C. Pozícia vodiča na konektore je pin 18. Z tohto pinu je napájaná len výhradne zadná ľavá žiarovka smerovky. Ak odpojím pin 18 z konektora tak žiarovka nesvieti . Na vodiči nie je žiadne napätie. Tým som vylúčil, že na vodič sa môže dostať napätie napríklad z predratého vodiča.
2 . Vysledoval som že pin 18 v RJ ide priamo na IO MOTOROLA MC33286DW (SOP-20 DUAL HIGH SIDE DRIVER IC) . Na fotke vpravo hore . Podľa datashetu tohto IO je to pripojené na pin 17 a 18 OUT2 . V aplikačnej schéme u datasheetu je tam zakreslený 2x mosfet .
Čo som urobil:
Prespájkoval som celý IO ktorí riadi smerovky . Napätie na Vbat pin 15,16,19,20 je 12,4V .
Medzi pinmi 17,18 Sú prispájkované na jeden bod (ktorý vedie na 54pin konektor C pin 18) a pinmi 15,16,19,20 nie je zvod teda ak som dobre meral . Prepískával som to digitálom.

Blbé je to že tie fety sú integrované priamo v IO . Je možné že jeden s nich je prerazený alebo má vnútri IO zvod ?
uP dá povel zapnúť alebo riadiť tento výstup na smerovku OUT2 načo smerovka aj bliká ale po vypnutí smerovky ostáva tento výstup OUT2 stále zapnutý nebliká ale svieti . Napätie je na OUT2 stále 12,4V čo je napätie autobatérie.
Ďalšia blbosť je že na smerovky nie sú ovládané relátkom ale tento len týmto IO. A neviem ako prejdem cez STK.

Rád by som ešte vedel čo znamená Status pull-up resistors 5V na čo tam je ?
Napadlo ma ešte vyspájkovať IO a pozrieť sa pod neho mali by tam byť podľa datashetu chladiace plôšky na odvod tepla s mosfetu. Nemohla by to byť príčina zvodu z Vbat na OUT2 ?

Máte ešte nejaký nápad čo ešte vyskúšať alebo zmerať ?
Vopred ďakujem.
Prílohy
MC33286.pdf
(44.47 KiB) 57 stiahnutí
MC33286 časť 2.pdf
(35.11 KiB) 50 stiahnutí
MC 33286DW vpravo hore.jpg
Schéma zapojenia.png
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Svieti stále ľavá smerovka

Príspevok od používateľa Marek1975 » 22 Okt 2017, 23:28

Vo vacsine pripadov sa nejedna o chybu v RJ, ale v kablovani, takze radil by som ti popozerat sa tak povediac "odzadu", skontroluj konektori, koli moznej oxidacii, a ci nie su niekde poskodene zvezky. RJ ries az potom ak uz budes mat istotu v kabloch.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Svieti stále ľavá smerovka

Príspevok od používateľa Zaky » 22 Okt 2017, 23:31

Pokud je opravdu kabeláž v pořádku (pro 100% ní ověření připoj na ŘJ jinou žárovku jen kouskem drátu při odpojeném drátu k žárovce v autě přímo u ŘJ) prostě IO koupit a vyměnit: https://www.ebay.com/itm/1-x-MC33286DW- ... 0709838470
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Svieti stále ľavá smerovka

Príspevok od používateľa AEdison » 22 Okt 2017, 23:34

Tak nejak nerozumiem prečo si to komplikuješ. Pri vypnutých smerovkách porovnám stav medzi pinmi 8 - 13 (INPUT Channel) a medzi pinmi 19 - 12 (Status for Channel). Ak sa na oboch dvojiciach nachádza rovnaký stav, chyba je v MC33286DW a TU za pár korún kúpiš nový. V prípade že stav rovnaký nebude, vypajkoval by som MC33286DW a zmeral znova. Ak ani tak nebude stav rovnaký, zvážil by som kúpu novej jednotky. Ten driver pravdepodobne riadi už len samotné mcu a keď chybný signál pochádza z neho, nemáš to ako opraviť.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Svieti stále ľavá smerovka

Príspevok od používateľa Edgar » 23 Okt 2017, 01:32

Toto zvyknem vidieť na autách často, aj kamarátovi sa stala podobná vec, tiež začal riešiť páčku, RJ a všetko možné a nakoniec to bola len zlá kostra svetla... A robilo to presne to isté čo si písal na začiatku.
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Svieti stále ľavá smerovka

Príspevok od používateľa djwiktor » 23 Okt 2017, 06:29

Na vsetkych 3 autach co som mal (skoda, renault, opel) bola chyba vadna kostra zadnych svetiel. Nic viac, nic menej. Zapni smerovku a stup na brzdu - a daj vediet efekt.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Svieti stále ľavá smerovka

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Okt 2017, 06:55

Ja som to mal na Fiat Punto 2001. Slabý kontakt V zadnom bloku svetiel sposobil prehriatie kontaktov, plast okolo sa tam natočil A celý kontakt zoxidoval. Myslím že aj toto bola práve kostra.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
delong
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 64

Re: Svieti stále ľavá smerovka

Príspevok od používateľa delong » 23 Okt 2017, 15:25

Ďakujem za pomoc. Ale kostrou to asi nebude. Ak odpojím konektor zo svetla v zadu v ľavo tak na pine3 A8 mám stále 12,4V . Ak odpojím pin 18 z RJ tak na pine 3 A8 nie je žiadne napätie . Pripojím konektor A8 na zadné ľavé svetlo tak žiarovka nesvieti.
Ak pripojím pin 18 späť na RJ tak žiarovka zas svieti.
Ten IO má dva kanáli IN1 a IN2 predpokladám že jeden kanál IN2 a ST2 je len pre OUT2 . Pre OUT1 je druhý kanál. Teda nemá spoločné nič s kanálom OUT1 ST1 a IN1 . Teda sú to 2 kanáli v jednom púzdre.
Porovnám stav ako radil AEdison a dám vedieť. Len je tam blbé meranie málo miesta a tma. Žiaľ nie je to TV placka na stole :wink: .
Skúsim aj tú brzdu ale tomu veľmi neverím . Zrejme bude niečo šlehnuté v tom IO . Všetky svetlá normálne fungujú aj smerovka vľavo ide len nemá pauzu bez svetla. Preto aj po vytiahnutí kľúčika stále svieti len zadné ľavé svetlo . Iné nič.
Kostru som pozeral ako prvú ale tá je dobrá kostriaci bod je blízko vodič ako nový a aj konektor pre svetlo je čistý. Žiadné známky oxidov alebo korodovania. Kostra EP10 je spoločná pre hmlovku obrysové brzdu osvetlenie ŠPZ a tretie brzdové v strede. Všetko pekne svieti teda brzdu som neskúšal priznám sa. Ale verím že bude svietiť.
Svieti len to svetlo kde je 12V teda ľavá zadná smerovka . Ak by bolo niečo s kostrou možno by ešte niečo iné svietilo a to už určite slabšie. Ale po vytiahnutí kľúčika by nemalo svietiť nič ! A svieti a dokonca aj celý deň takže aj keď sa RJ uspí po niekoľkých minútach . Teda ak sa uspí čo by sa mala.
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Svieti stále ľavá smerovka

Príspevok od používateľa mirosne » 23 Okt 2017, 20:26

Aké je to auto?
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
delong
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 64

Re: Svieti stále ľavá smerovka

Príspevok od používateľa delong » 23 Okt 2017, 22:09

Je to MINI (R50/52/53) 1,6 Cooper 2004
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Svieti stále ľavá smerovka

Príspevok od používateľa mirosne » 23 Okt 2017, 22:14

Skúšal si odpojiť baterku?Potom by som skúsil vymeniť v riadiačke medzi sebou L R výstupy,ak je to možné.
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
delong
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 64

Re: Svieti stále ľavá smerovka

Príspevok od používateľa delong » 23 Okt 2017, 22:32

Baterku odpájam zakaždým keď odpájam RJ . Nič sa s tým nezmení . Prepojiť výstup L a R ide na 54 pin konektore. Zajtra to skúsim dnes pršalo a nemal som voľnú garáž.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Svieti stále ľavá smerovka

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Okt 2017, 22:23

Vylučovacia metoda- základ diagnostiky.miro :thumbup:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
delong
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 64

Re: Svieti stále ľavá smerovka

Príspevok od používateľa delong » 25 Okt 2017, 22:22

Tak nevzdávam to a pustil som sa znova do merania. A výsledky prikladám :wink: .
Keď že som nepremeral brzdové svetlá tak som s tým začal . A výsledok bol taký že nesvietilo ani jedno :( .
Zisťoval som prečo. Na 54pin konektore som našiel príslušné piny a zapojil som 12V zo stabilizátora. A nesvietilo ani jedno . Odpojil som konektor zo zadných svetiel Ľ a P . A ani na konektore žiadne napätie ktoré by rozjasilo žiarovku . Objavil som ale pri zadnom P svetle samotný modrý vodič ktorý tam nemal čo robiť . Išiel som po ňom a dopátral som sa k tomu že niekto už predomnou robil upgrade brzdových svetiel :lol: . Musel som rozobrať plasty pri podbehoch a pod nohami vodiča . Pri B stlpiku boli dva vodiče pretrhnuté a na stranu vedúcu k svetlám zapojili ten modrý vodič a tan končil v P konektore . Od spoja pri B stlpiku smeroval k poistkovej skrini nad ktoru bolo relé a od relé išli vodiče "upgrade" na brzdový spínač :lol: . Takže nejaká "divá sviňa" sa v tom už hrabala. Brzdový spínač tiež nebol správne zapojený a navyše riadne "sprasený" . Dal som vodiče pôvodného stavu včetne brzdového spínača ktorý mal ešte pri 54pin konektore zapojenú diódu a tú tiež zapojili ešte opačne :lol: . Preskúšal brzdové svetlá ktoré teraz už svietili . Po premeraní vstupných napájacích pinov 30, 15 a 31 do RJ ktoré boli OK som pripojil RJ . A výsledok? Brzdové svetlá stále svietili a Ľ smerovka svietila tiež . Ostatné svetlá boli OK . Taktiež ostatné funkcie multifunkčnej RJ boli OK . Po vybratí kľúčika ostávala svietiť Ľ smerovka ako predtým .
Takže dospel som k tomu, že brzdové svetlá kľakli ako prvé preto bolo urobené "upgrade" mne neznámou "divou sviňou" ktoré obišlo RJ . Ono to možno aj fungovalo ale nejaký "pako" vybral poistku ktorá "kŕmila" 30-ku alebo 15-ku relé "upgradu" takže brzdové v "upgrade režime" nefungovali :lol: . Ale na tú poistku som prišiel až potom ako som to po tom divakovi poupratoval . Tak že som to chcel zapojiť ako to bolo pôvodne teda originál .

A nakoniec som si RJ dal doma na "ponk" a vedel som že bude problém s MC33286DW . Vyspájkoval som IO a premeral a medzi pin (20 a 19 Vbat) a (pin18 a 9 Vout2) čo je driver pre Ľ smerovku . Takže preto to stále svieti!
P smerovka (pin 3a 4 Out1) ide OK a tam som už skrat nenameral.
Potom som ešte premeral In2 a St2 a porovnal s In1 a St1 kde sa funcie L a H menili .
Nejaké foto ale všetko sem nedám lebo je to riadna prasačina :lol: .

Nakoniec je "odprasený" aj ďalší IO ktorý riadi brzd. svetlá tak som objednal z ebay 2 kusy tak potom ak to vymením dám vedieť.

-- Spojený príspevok 25 Okt 2017, 21:30 --
mirosne napísal:Potom by som skúsil vymeniť v riadiačke medzi sebou L R výstupy,ak je to možné.
Táto metóda by bola asi naprd keďže v hre bol ešte MCU . Lepšie bolo merať ako radil AEdison :wink: .
Prílohy
Svinstvo pod prístrojovkou
Svinstvo pod prístrojovkou
A už je páchteľ von
A už je páchteľ von
0

Používateľov profilový obrázok
delong
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 64

Re: Svieti stále ľavá smerovka

Príspevok od používateľa delong » 10 Dec 2017, 21:33

Tak po mesiaci my žltý brat poslal konečne IO. A môžem tak dokončiť tento príbeh :wink: .
Po výmene IO - MC33286DW zas všetko funguje ako má :applause: . Ale dokedy to ukáže čas :D . Jedno je ale isté že táto haraburda my už do garáže nepríde :!: :mrgreen: .
0

Napísať odpoveď