Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Ochrana zdroja

Ochrana zdroja

Neviete si rady so zosilova─Źom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Re: Ochrana zdroja

Odosla┼ąod Dolfi » 11 Nov 2017, 20:56

J├í s niektor├Żmi n├ízormi tun├í prezentovan├Żmi tak celkom nes├║hlas├şm !

Najsk├┤r k zdroju s traf├íkom (najm├Ą toroidn├Żm) a filtra─Źn├Żm kondenz├ítorom. Toroid je pomerne tvrd├Ż zdroj nap├Ątia a nerob├ş mu probl├ęm do─Źasne doda┼ą aj nieko─żkon├ísobok menovit├ęho pr├║du (v├Żkonu). A pokles nap├Ątia nie je zas a┼ż tak├Ż hr├┤zostra┼ín├Ż. In├í vec je, ┼że po ─Źase pre┼ąa┼żovania traf├ík za─Źne by┼ą hor├║ci a "smrdie┼ą". Ale ur─Źite neod├şde (nezhor├ş) za p├ír sek├║nd. Tak┼że, pri o┼żivovan├ş sa ur─Źite d├í odsk├║┼ía┼ą, kam sa a┼ż vy┼íplh├í teplota trafa pri hran├ş na "pln├ę pecky", treb├írs aj do odporovej z├í┼ąa┼że, aby sk├║┼íaj├║ci neohluchol.
Ve─żkos┼ą potrebn├ęho kondenz├ítora sa d├í spo─Ź├şta┼ą zo zvlnenia nap├Ątia zroja, (napr.: https://svetelektro.com/modules.php?nam ... ead#unread ). Ak je zvlnenie ve─żk├ę (mal├í filtra─Źn├í kapacita), tak sa zni┼żuje v├Żkon zosil┼łova─Źa v tom poklese nap├Ątia zdroja. Alebo inak, zvy┼íuje sa skreslenie, (ore┼że sa sign├íl). Tak┼że, v├Ą─Ź┼íia filtra─Źn├í kapacita je ur─Źite v┼żdy v├Żhodnej┼íia.
A ten tvoj zdroj 120 V/ 4,7 A. Predpoklad├ím, ┼że je 2 x 60 VDC napr├ízdno. Tak┼że sekund├ír m├í 2 x 40 VAC (alebo trochu viac). Do odporovej z├í┼ąa┼że 400 VA trafo d├í 5 A. Zdroj s filtra─Źn├Żmi kondenz├ítormi a trval├Żm odberom d├í asi 3 A (0,6 x pr├║d sekund├íru). Pri impulznom odbere (hudba), je to niekde uprostred. K─żudne tam daj to 400 VA trafo a uvid├ş┼í ...

K tomu kondenz├ítoru v aute. Neviem ─Źi si uvedomujete, ako funguje elektrick├í s├║stava v aute. U s├║─Źasn├Żch ├íut je altern├ítor navrhnut├Ż tak, ┼że aj na vo─żnobeh dok├í┼że dod├íva┼ą to─żko pr├║du, ┼że pokryje z├íkladn├║ spotrebu a nap├Ątie je povedzme 14,4 V, ─Źi┼że baterka sa u┼ż nab├şja ! Teraz tam pripojme treb├írs 1 kW zosil┼łova─Ź (v ┼ípi─Źke), ktor├Ż m├í odber povedzme 100 A. Altern├ítor to u┼ż neust├şha a baterka mus├ş prejs┼ą do re┼żimu vyb├şjania. A ak si pozriete grafy nab├şjania a vyb├şjania Pb 12 V akumul├ítora, tak tam je povedzme 14,4 V pri nab├şjan├ş a pod 12 V pri r├íznom vyb├şjan├ş. A tie asi 2,5 V skoky nap├Ątia sp├┤sobia, ┼że ┼żiarovky v aute blikaj├║ ako viano─Źn├Ż strom─Źek.
Teraz pripojme do elektrickej s├║stavy v aute ve─żk├Ż kondenz├ítor, povedzme 1 F. Energia uskladnen├í v kondenz├ítore je 1/2 x C x U2, ─Źo je pri 14 V asi 100 Ws (J). ─îi┼że pri vyb├şjan├ş 1 sec. je to 7 A, pri 0,1 sec. 70 A, pri 0,01 sec. (10 msec.) je to 700 A, ... Tak┼że nes├║hlas├şm, ┼że ten "kapacitor" tam ni─Ź nerob├ş !
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9592
Vek: 64.96
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod martin knocik » 11 Nov 2017, 21:49

ak by autohifisti vedeli rozm├Ż┼íla┼ą, tak by pred ten ich kapacitator s modrou led a displejom zaradili aspon 200A diodu (alebo mosfet v zapojeni "idealna dioda"). Potom by to malo aj zmysel. http://petr-kubac.blog.cz/1202/kubacova-magicka-dioda-ktera-se-porad-opakuje

Dolfi, pokial je akumul├ítor v poriadku, tab pri poklese napatia na 1F kondenzatore zo 14,4V na 11,9V kondenzator odovzda len 3J energie. To je velmi zhruba 25A po─Źas 10 ms. Je to dobre asi tak na vyrovnavanie zvlnenia prudu step up meni─Źa v zosiku.
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

─żudstvo je v├şrus ktor├Ż napadol Zem

nerobme si ┼ąa┼żk├║ hlavu z debilov ─Źo n├ím ani po ─Źlenky nesiahaj├║, bu─Ćme radi ┼że my da─Źo dok├í┼żeme a smejme sa im ak├ş s├║ sprost├ş
martin knocik
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1389
Vek: 26.74
Zalo┼żen├Ż: 23.01.2008

Odosla┼ąod penjo » 12 Nov 2017, 12:54

Ja m├ím na vec in├Ż poh─żad...v momente, ke─Ć spotrebi─Ź, v tomto pr├şpade autozosik, "zoberie" z kapacitora zna─Źn├║ ─Źas┼ą energie, tak t├í sa n├ísledne mus├ş do neho doplni┼ą. A odkia─ż? Zase len z bat├ęrie, po┼ąa┼żmo altern├ítora.
Zjednodu┼íene...na─Źo mi bude v aute z├ísob├íre┼ł, ktor├║ mus├şm z├ísobova┼ą? Nesta─Źia vhodne dimenzovan├ę k├íble?
penjo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 770
Vek: 27.15
Zalo┼żen├Ż: 31.05.2007

Odosla┼ąod jezevec » 12 Nov 2017, 14:56

Sta─Ź├ş, ale jen norm├íln├şm lidem. Spr├ívn├ęmu "autohifistovi" ne, proto┼że:
a) nesv├şt├ş mod┼Öe
b) nestoj├ş ┼íest tis├şc
jezevec
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 553
Zalo┼żen├Ż: 22.08.2008

Odosla┼ąod Dolfi » 12 Nov 2017, 18:36

penjo nap├şsal:Nesta─Źia vhodne dimenzovan├ę k├íble?

Pod─ża m┼ła, nesta─Źia ! Auto bude st├íle blika┼ą osto┼íes┼ą, lebo nap├Ątie v elektrickej s├║stave bude sk├íka┼ą hore-dole, povedzme z 14,4 V na 12 V a sp├Ą┼ą.

Neviem ─Źi ste napr├şklad videli ├║pravu auta s dvoma altern├ítormi, resp. pridan├Ż jeden ─Źl├ínok k 12 V baterke ? Ak je altern├ítor nastaven├Ż povedzme na t├Żch 14,4 V, 14 V baterku ve─żmi nedok├í┼że nab├şja┼ą, No ak vznikne odber nad sily altern├ítora, tak to zatiahne baterka. No pokles nap├Ątia je minim├ílny. Len potom t├║ 14 V baterku asi treba rozobra┼ą a nabi┼ą individu├ílne obe baterky.

A len pre inform├íciu. Zoberme si mo┼żn├Ż dosiahnut├Ż v├Żkon povedzme do 1 Ohm pri 12 V a 14,4 V. Je to 144 W a 207 W. Samozrejme, ├║vaha neplat├ş, ak meni─Ź dok├í┼że stabilizova┼ą nap├íjacie nap├Ątie zosil┼łova─Źa.
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod penjo » 12 Nov 2017, 20:59

Dobre, nap├Ątie bude sk├íka┼ą hore dole...ale znova, ako som u┼ż vy┼í┼íie p├şsal. Ten kapacitor sa predsa tie┼ż mus├ş nabi┼ą, ke─Ć z neho zosik odoberie energiu. Pri jeho nab├şjan├ş ned├┤jde ku ┼żiadnemu poklesu nap├Ątia? Pod─ża m┼ła ├íno, tak┼że pohas├şnaniu svetiel sa nevyhneme :D

St├íle som toho n├ízoru, ┼że kapacitor je len marketingov├í kravina na ┼ąahanie pe┼łaz├ş z ─żud├ş.
penjo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Dolfi » 12 Nov 2017, 22:53

Ke─Ć si presved─Źen├Ż, tak si presved─Źen├Ż. A hotovo ! ─îo ti m├ím na to poveda┼ą ...?

No s├║ tu ur─Źite pomlad┼í├ş ─Źlenovia f├│ra, ktor├ş to maj├║ namontovan├ę v aut├ích, hlavne tak├Żch postar┼í├şch a poslab┼í├şch. V┼íak sa ozvite ! J├í som to re├ílne nikdy nesk├║mal. No z elektrick├ęho h─żadiska je to jednozna─Źn├ę. Ur─Źite ten kond├şk elektrick├║ energiu v aute nevyrob├ş. No blikanie svetiel ur─Źite dok├í┼że ─Źiasto─Źne eliminova┼ą. Samozrejme, ak by sa s t├Żm zos├şkom napr├şklad p├şskalo, (p├║┼í┼ąal kontinu├ílny sign├íl), tak vtedy kondenz├ítor toho moc nenaprav├ş, lebo by sa nemal kedy nabi┼ą. No pri s├║─Źasnej muzike tuc-tuc, ur─Źite pomery s nap├Ąt├şm v aute nezhor┼í├ş.

U┼ż som to tu kedysi d├íval. Druh├í 12 V baterka na nap├íjanie v├Żkonov├ęho zosil┼łova─Źa, pripojen├í cez mal├Ż odpor, (ur─Źite hodne pod 1R0), tak├Ż, aby nes┼ąahovalo "hlavn├ę" nap├Ątie, m├┤┼że by┼ą rie┼íen├şm blikania svetiel. A bude to ma┼ą aj t├║ v├Żhodu, ┼że "hlavn├í" baterka sa nikdy nedok├í┼że nato─żko "vyr├ícha┼ą", aby sa s ┼łou nedalo na┼ítartova┼ą ... :wink:
Naposledy upravil Dolfi d┼ła 12 Nov 2017, 23:02, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Marek1975 » 12 Nov 2017, 23:00

Dolfi.... nevysvetlis, mlady ma postavenu hlavu, na niecom co by fungovalo mozno teoreticky ale nie prakticky... zisti sam
Spusten├Ż nov├Ż e-shop.
Adresa ehopu : http://www.elektrolab.eu
Pokia─ż sa rozhodnete nakupova┼ą tak sa pripravte na trval├║ z─żavu vo v├Ż┼íke 2% z celkovej objedn├ívky!
─Äakujem :)
Moje práce : http://workzone.elektrolab.eu/
Marek1975
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 968
Vek: 42.53
Zalo┼żen├Ż: 25.10.2016

Odosla┼ąod Drakoush » 13 Nov 2017, 03:36

penjo nap├şsal:Dobre, nap├Ątie bude sk├íka┼ą hore dole...ale znova, ako som u┼ż vy┼í┼íie p├şsal. Ten kapacitor sa predsa tie┼ż mus├ş nabi┼ą, ke─Ć z neho zosik odoberie energiu. Pri jeho nab├şjan├ş ned├┤jde ku ┼żiadnemu poklesu nap├Ątia? Pod─ża m┼ła ├íno, tak┼że pohas├şnaniu svetiel sa nevyhneme :D

St├íle som toho n├ízoru, ┼że kapacitor je len marketingov├í kravina na ┼ąahanie pe┼łaz├ş z ─żud├ş.

Ale samozrejme. V├Żznam toho kondenz├ítora je ale tak├Ż, ┼że v dobe ┼ípi─Źky sa vyb├şja do z├í┼ąa┼że a v dobe, kedy je k─żud sa zas nabije z altern├ítora. Nikto nikdy netvrdil, ┼że ten ┼íulec m├í odbremeni┼ą altern├ítor a taktie┼ż nikto nikdy netvrdil, ┼że si vyrob├ş energiu s├ím! Funguje presne rovnako, ako filtra─Źn├Ż. V dobe ┼ípi─Źky sa nabije a v dobe, kedy ide polvlna smerom k nule dod├íva energiu do obvodu.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 7510
Vek: 22.42
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod penjo » 13 Nov 2017, 07:55

Zabudli ste na bat├ęriu, ktor├í je hlavnou z├ísob├ír┼łou el. energie. Z tohto poh─żadu mi pr├şde kapacitor zbyto─Źn├Ż.
Keby tu ale padla zmienka, ┼że kapacitor sa dok├í┼że v rovnakom ─Źase r├Żchlej┼íie vybi┼ą oproti bat├ęrii, nad t├Żm by sa dalo uva┼żova┼ą.
Ale zase sa dok├í┼że aj r├Żchlej┼íie nabi┼ą a pr├şde mi scestn├ę tvrdi┼ą, ┼że pri nab├şjan├ş nepoklesne nap├Ątie. O zara─Ćovan├ş rezistorov pred kapacitor sa tu ani nejdem bavi┼ą.

E┼íte Dolfi s├ím nap├şsal: "No blikanie svetiel ur─Źite dok├í┼że ─Źiasto─Źne eliminova┼ą." ─îIASTO─îNE, nie ├║plne, tak┼że sa tomu nevyhnete ┼żiadnym kapacitorom...t├Żm to tu pre m┼ła hasne.

E┼íte pozn├ímka...u┼ż som viacer├Żm ─żu─Ćom z okolia zap├íjal autozosik, aj kapacitory, u┼ż ke─Ć si ich k├║pili. Od fel├şcie so 70A altern├ítorom, cez Octavie, Mitsubishi Carisma, Golfy, Passaty...so silnej┼í├şmi altern├ítormi. Kapacitory 1F a 2F. A pr├şnos pri pustenej hudbe na vy┼í┼íiu hlasitos┼ą? Nulov├Ż. Svetl├í na v┼íetk├Żch aut├ích v┼żdy pohas├şnali, ─Źi u┼ż tam ten kapacitor bol, alebo nebol. To─żko praktick├ę sk├║senosti a ozaj u┼ż nem├ím n├íladu prispieva┼ą minim├ílne do tejto t├ęmy.
penjo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod djwiktor » 13 Nov 2017, 08:31

Vsetky autohifi instalacie ktore som robil, niektore aj na SQcko, sa zaobisli bez toho super duper kondiku. Zakladom boli kvalitne kable, kratke spoje a hlavne poriadna kostra ( nie ta original pripojka k baterii cez kasnu auta ktore ma uz 20 rokov. )
A samozrejme, uplne ina BATERIA !! NIe tie fabricke ksunty. A znacku VARTA ani zadarmo.

Lenze to uz sa bavime o inom ako o 60ÔéČ za kundik. Taka kvalitna baterka vyjde tak na 140ÔéČ, kvalitne kable pokojne aj 80ÔéČ.

Ja ked som to robil, tak sa komplet vypulirovali vsetky spoje, kazdy jeden a po zmontovani a dotiahnuti sa vsetky zatreli gelom, aby na spoj neposobila vlhkost. Ono taka SQ instalacka zabrala aj tyzden prace (kazdy den 12h).

A ano, kondik pomoze vykryt spicku, ale pre tuc tuc muziku to ma neviditelny efekt ( na meraniach to uz vidiet je).
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk
djwiktor
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1339
Vek: 30.29
Zalo┼żen├Ż: 01.07.2010

Odosla┼ąod Siggi » 13 Nov 2017, 12:06

Autohifi instalacie robim od roku 2004, kapacitor je naozaj predrazeny V-meter. Pri sutaznych instalacich sa pouziva niekolko baterii, jedna v motorovom priestore a dalsie co najblizsie k zosilnovacom. Ano seriovy alternator nie je schopny dodat dostatocny prud pre nabitie takej kapacity baterii. Preto sa na nabitie baterii pouzivaju externe nabijacky, pripadne zdroje s maximalnym prudom cez 100A. Amici to vo svojich pick-up riesia niekolkymi alternatormi s max prudom 200A a viac. V beznych slovenskych sutaznych autach je jeden alternator 75-140A. Pri poriadnej instalacii sa vymieni kabel ukostrenia baterky (cca 30 cm) povodny kabel 6-10qmm za 50qmm, tak isto sa menia kable na prikostrenie motora. Dalej sa meni kabel medzi +alternatora a baterkou. Prepoj medzi prednou a zadnou baterkou sa riesi minimalne 1x50qmm, ale zvacsa je ich tam niekolko. Zadne baterky su trakcne pre dostatocny skratovy prud a minimalny vnutorny odpor. Kapacita zadnych baterii sa odvodzuje od vykonu audio sustavy (cca 100-2000Ah), preto tie externe nabijacky. Samozrejmostou je istenie kazdeho kabla vychadzajuceho z baterky dostatocne dimenzovanou poistou. Neplati pre sutaze dB-Drag, kde je vsetko na priamo kvoli eliminacii akehokolvek prechodoveho odporu na spojoch.Umiestnenie zosilnovacov a bateriek sa voli tak aby dlzka prepojovacich kablov bola co najmensia. Kapacitor pri instalaciach nad 500W/rms je zbytocny, ako pisal Dolfi ma len urcitu energiu, ktora je nedostacujuca.. Kondenzatory v zosikoch na vstupe 12V eliminuju prave prechodove odpory na vstupnych svorkach zosilnovaca. Bohuzial tam pouzivaju tie najobycajnejsie kondenzatory zvacsa s kapacitou 2200uF/25V. Sam som prerabal par zosilnovacov a vymienal tam tieto vstupne kondenzatora za kvalitne a LowESR. Treba si uvedomit ze kazdy kabel, nech je ako-kolvek kvalitny ma odpor, maly ale ma. Kazdy si vie vypocitat kolko realne potrebuje zosilnovac ak je jeho ucinnost (tieda AB cca 60%, trieda D cca 85%), nezabudajte na Step-Up menic. To vsetko ide z 12V rozvodu auta. Potom sa v niektorych instalaciach dostavame k prudu aj cez 500A.

Snad som niekomu pomohol, ak nie ospravedlnujem sa.

Jedna z mnohych instalacii:
https://www.vzdy.sk/novinky-a-spravy/montaze/kto-nehra-nevyhra

-- Spojen├Ż pr├şspevok 13 Nov 2017, 11:08 --

Realita super kapacitora:
https://www.youtube.com/watch?v=5mwh53CC6eo
Siggi
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 184
Vek: 47.87
Zalo┼żen├Ż: 01.12.2011

Odosla┼ąod Dolfi » 13 Nov 2017, 15:00

"Zadne baterky su trakcne pre dostatocny skratovy prud a minimalny vnutorny odpor."

So v┼íetk├Żm s├║hlas├şm, no s t├Żmto moc nie. Trak─Źn├ę baterky ur─Źite nemaj├║ minim├ílny vn├║torn├Ż odpor z Pb bateriek. ┼átartovacie baterky ho ur─Źite maj├║ ni┼ż┼í├ş, a teda aj vy┼í┼í├ş skratov├Ż pr├║d. Ale trak─Źn├ę baterky maj├║ mno┼żstvo in├Żch v├Żhod, (dovolen├ę pln├ę vybitie, mno┼żstvo nab├şjac├şch cyklov, ...), preto sa pou┼ż├şvaj├║.

Len tak├í ot├ízka: Mnohokr├ít som mal nutkanie k├║pi┼ą trak─Źn├║ baterku do auta. No v┼żdy mi bolo ─ż├║to vyhoden├Żch pe┼łaz├ş, ak by to dobre nefungovalo. Nesk├║sil to u┼ż niekto ? Ak ├íno, ak├ę boli poznatky ?
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na Audiotechnika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist