Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • BM 564

BM 564

Sp├íjky, ods├íva─Źky; Klie┼íte, skrutkova─Źe; Mer├íky, Gener├ítory; ─îistenie, leptanie; V┼Ľta─Źky, fr├ęzy; Pom├┤cky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Re: BM 564

Odosla┼ąod el-spol » 13 Nov 2017, 22:54

U┼ż s├║ vyrie┼íen├ę aj tieto problemy, kone─Źn├ę. Tak v┼íetko ide ako m├í. Len sa chcem informat├şvne op├Żta┼ą ake tranzistory by boli dobre do koncov├ęho stup┼ła? Je tam treba trazistor s UCB 60V, ft aspo┼ł 1,3Ghz a tranzistnou kapacitou do 5pF.
el-spol
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 34
Zalo┼żen├Ż: 07.07.2014

Odosla┼ąod Ivan_Ryger » 14 Nov 2017, 00:02

Nem├ím teraz pred sebou sch├ęmu, no ak sa dobre pam├Ąt├ím, tak sa v podobn├Żch osciloskopoch pou┼ż├şvali tranzistory ako 2N3866 alebo KF630 vyberan├ę na z├ívern├ę nap├Ątie, no tie maj├║ v├Żrazne ni┼ż┼íiu medzn├║ frekvenciu v zapojen├ş so spolo─Źn├Żm emitorom (300MHz). KFW16 m├┤┼żu ma┼ą Ft a┼ż do 600MHz no maj├║ zv├Ą─Ź┼ía n├şzke z├ívern├ę nap├Ątie a musia by┼ą vyberan├ę. V├Ą─Ź┼íina VF tranzistorov nie je stavan├í na ve─żk├ę z├ívern├ę nap├Ątia. Pre tieto tranzistory sa upravovali p├Ątice tak, aby sa i┼ílo priamo z kolektora p├ísikom na obrazovku, aby sa minimalizovala kolektorov├í induk─Źnos┼ą a potiahol sa tranzistor hore.
T├Żch 1.3GHz pre rozkmitov├Ż stupe┼ł je neviem ─Źi re├ílne. Prenosov├ę charakteristiky sa kv├┤li pomal├Żm tranzistorom kompenzovali mnohon├ísobn├Żmi R-C ─Źlenmi vyrovn├ívaj├║ce frekven─Źn├Ż priebeh.

P.S. podel├şte sa so zvy┼íkom publika, ak├ę chyby sa v osciloskope objavili a ako ste na ne pri┼íli?
Ivan_Ryger
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 354
Zalo┼żen├Ż: 01.04.2008

Odosla┼ąod el-spol » 15 Nov 2017, 17:51

─îo sa t├Żka toho posuvu to bol len odtrhnut├Ż potenciometer na vyrovnavanie ─Źiary pri prepinan├ş rozsahu, je umiestnen├Ż na druhej strane chassis. Mal som tam u┼ż neporiadok s drotmi a prehliadol som to. Tie zakmity robil C26, C226. Nahradil som ich smt a s ni┼ż┼íou kapacitou. Na tento problem som si spomenul ke─Ć som robil BM566, kde boli problemi zo stabilitou tak├Żchto C. Potom som len sledoval signal a pozeral na C, ktor├ę s├║ v ceste sign├ílu. A ─Źo sa t├Żch tr. KFW17 som nahradil nateraz BFQ252. Ono aj KFW17 ma ft 1,3GHz. Tento osciloskop ma ┼í├şrku 90Mhz a tr. ft. 600, alebo dokonca 300Mhz tu proste nesta─Źi. Viem, ┼że tu protichodn├ę po┼żiadavky, ale tieto p├┤vodne tr. s├║ stare aj 30rokov, myslel som si, ┼że teraz je u┼ż nie─Źo lep┼íie. Kedysi v ZVT dokazali s neho dosta┼ą 100Mhz s poklesom 0,5dB v celem tomto rozsahu a vymenili len nie─Źo v koncovej ─Źasti. Presne neviem ─Źo, len som tam videl SMT v├Żkonov├ę tr. na konci.
el-spol
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Ivan_Ryger » 17 Nov 2017, 04:07

T├í tranzitn├í frekvencia je ve─żmi neobjekt├şvne krit├ęrium posudzovania tranzistorov.
─îudujem sa, ┼że pri video tranzistore uviedli tak├║to hodnotu. Znamen├í to, ┼że mus├ş ma┼ą pomerne ve─żk├Ż zosil┼łovac├ş ─Źinite─ż a z├írove┼ł mal├Ż kolektorov├Ż P-N priechod. Prekvapuje ma ale, ┼że v├ím to funguje aj ke─Ć ste pou┼żili typ PNP namiesto NPN. Bolo v├┤bec nutn├ę ho meni┼ą?

Tranzistory v t├Żchto rozkmitov├Żch stup┼łoch sa zvy─Źajne zap├íjali v zapojen├ş so spolo─Źnou b├ízou pr├íve, aby parazitn├í kapacita z├ívern├ęho P-N priechodu kolektora nesp├┤sobovala sp├Ątnov├Ązobn├Ż prenos, ─Ź├şm sa prenosov├í charakteristika ─żah┼íie kompenzovala. Vysok├í v├Żstupn├í impedancia tak├ęhoto stup┼ła spravidla nevadila, ke─Ć┼że boli buden├ę elektrostatick├ę do┼íti─Źky s malou kapacitou, pr├şpadne prenosov├ę vedenia s vysokou charakteristickou impdenanciou (ak sa dobre pam├Ąt├ím, a┼ż 300 Ohm).
Tu to ale vyzer├í tak, ┼że dizajn├ęri pou┼żili zapojenie so spolo─Źn├Żm emitorom pre dosiahnutie nielen nap├Ą┼ąov├ęho ale aj pr├║dov├ęho zisku.
To potom kladie pr├şsnej┼íie po┼żiadavky na v├Żber tranzistora.
Ivan_Ryger
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 354
Zalo┼żen├Ż: 01.04.2008

Odosla┼ąod el-spol » 17 Nov 2017, 17:55

Tie tranzistory s├║ NPN a s├║ to z monitora CRT 21" ─Ź├şslo u┼ż nevid├şm (s├║ na chladi─Źi) a asi som sa pomylil pri p├şsani, ale 100% NPN. S PNP to by ur─Źite nefungovalo. Tieto tr. sa mi zdali ako najvhodnej┼íia nahrada za KFW17. Viem na tr. koncov├ęho stup┼ła s├║ kladen├ę ve─żke n├íroky,ale od doby v├Żroby tohto skopu uplynulo dos┼ą ─Źasu a mohli by┼ą aj nie─Źo lep┼íie. V tesla skopoch s├║ v├Żhradne konce len SE, pre─Źo neviem. Chcel by som to tie┼ż vytiahn├║┼ą na 100MHz a problem je len koncoch. Sk├║sim e┼íte v├Żsku┼ía┼ą niejake BLW.
el-spol
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Predchádzajúca

Nasp├Ą┼ą na N├íradie, sp├íjkovacia a meracia technika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist