Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • rada - zapojenie TN-C - z├ísuvka

rada - zapojenie TN-C - zásuvka

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Re: rada - zapojenie TN-C - zásuvka

Odosla┼ąod jezevec » 04 Dec 2017, 18:24

cool-zool nap├şsal:...Som sk├┤r n├ízoru ako prezentoval Mer├ík do krabi─Źky osadi┼ą pr├şslu┼ín├║ svorkovnicu a odtia─ż potiahnu┼ą nov├ę vedenie pre t├║ z├ísuvku . . .

Svorkovnice na hlin├şk? To je zad─Ťl├ín├ş na probl├ęmy. Nejspolehliv─Ťj┼í├ş spoj hlin├şku je zkroucen├şm. Nevypad├í to sice hezky, ale je to spolehliv├ę.
jezevec
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 575
Zalo┼żen├Ż: 22.08.2008

Odosla┼ąod sqeles » 04 Dec 2017, 18:54

Pouzit wago svorku a naplnit ju pastou na hlinik.Mame ju v tych injekcnych striekackach
sqeles
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 1
Zalo┼żen├Ż: 04.12.2017

Odosla┼ąod peterple » 04 Dec 2017, 19:39

anielikk nap├şsal:ahoj v┼íetci - zatia─ż som ┼żiv├ş a drav├ş :D ─Ćakujem za rady aj upozornenia ktor├ę s├║ tu pop├şsan├ę, samozrejme zasahova┼ą do siete nebudem, ako som u┼ż p├şsal, tak┼że nemajte strach, na opravu si samozrejme zavol├ím certifikovan├ęho elektrik├íra, probl├ęm som sa pok├║┼íal sk├┤r pochopi┼ą intelektu├ílne, ako ho svojpomocne opravi┼ą (som si vedom rizika, ktor├Ż by pr├şpadn├Ż "neodborn├Ż" z├ísah do siete sp├┤sobil), t├ęmou elektriny sa ob─Źas zaober├ím, to je pravda (v┼żdy ma to tam neako ┼ąahalo), ale st├íle je to len o p├şsanom texte a st├íle len v za─Źiatkoch, ┼żiadne neodborn├ę z├ísahy alebo pokusy by som si s├ím netr├║fol urobi┼ą, tak┼że e┼íte raz ─ÄAKUJEM za rady

Fajn, ┼że si ┼żiv├Ż a zdrav├Ż, e┼íte keby si bol aj rozumn├Ż. Nejako si zmenil re─Ź. Teraz p├ş┼íe┼í, ┼że by si si vraj netr├║fol robi┼ą ┼żiadne z├ísahy.

A tu nie─Źo in├ęho
anielikk nap├şsal:No probl├ęm je v tom, ┼że nie som pr├íve elektrik├ír, tak┼że mi to ve─ża nehovor├ş, sk├║┼íal som zapoji┼ą z├ísuvku ako je pop├şsan├ę v "Zapojenie jednof├ízov├Żch z├ísuviek v jednotliv├Żch typoch siet├ş" TNC - probl├ęm je, ┼że m├ím pr├şli┼í ve─ża "k├íblov" na zapojenie a st├íle mi raz├ş pr├║d do kol├şka, neviem ─Źo st├Żm m├ím robi┼ą, ─Źi m├ím nejak├Ż zle zapojen├Ż, alebo m├ím v├┤bec nejak├Ż nezap├íja┼ą? ak to m├ím cez ─Źokol├ídky , mysl├şm t├Żm vodi─Źe ABD s├║ zapojen├ę spolu, tak tam nieje pr├║d, to som meral, ke─Ć ich v┼íak zapoj├şm spolu na z├ísuvku (vediem ich najprv cez kol├şk a potom do pravej dierky) tak tam ten pr├║d "nasko─Ź├ş" a m├ím pr├║d v celej z├ísuvke.

Ja tam jasne ─Ź├ştam ┼że si tie ─Źokol├ídky odpojil a zapojil si tam z├ísuvku. Ako si to zapojil zase nasp├Ą┼ą neviem. Ale na fotk├ích jasne vid├şm ako do jednej strany ─Źokol├ídky vstupuje zeleno┼żlt├Ż a na druhej strane ─Źierny. Tomu hovor├ş┼í ┼że si nerobil ┼żiadne z├ísahy?
E┼íte raz opakujem. Rozpoji┼ą PEN (zeleno┼żlt├Ż) alebo ho pripoji┼ą niekam kde nem├í ─Źo robi┼ą je najhor┼íie ─Źo sa m├┤┼że v TN-C sta┼ą. To pripojenie PEN sa pod─ża normy mus├ş robi┼ą nerozoberate─żn├Żm sp├┤sobom, potom sa meria ─Źi spoj vyhovuje a ─Źi je to zapojen├ę spr├ívne (├íno aj master sa niekedy utne). Ty si ho pod─ża tvojich slov rozobral a nejako znova spojil. ─îi dobre alebo zle je vo hviezdach. Teda dobre to ur─Źite nie je lebo ma┼ą ┼żiv├ę nap├Ątie na kol├şku aby pritom nevyletel okam┼żite isti─Ź je presne t├í situ├ícia ktor├║ som nap├şsal. Po pripojen├ş dobr├ęho spotrebi─Źa (lampa, ┼żehli─Źka, ...) do takejto z├ísuvky sa z neho automaticky st├íva vra┼żdiaci pr├şstroj, preto┼że to ┼żiv├ę nap├Ątie sa objav├ş na jeho kostre.

Inak mi je vcelku jedno ─Źo doma rob├ş┼í. Ja som ┼ąa len varoval ┼że s├║ to potenci├ílne ve─żmi nebezpe─Źn├ę veci na ktor├ę m├┤┼że doplati┼ą aj ├║plne niekto in├Ż ako si ty, preto┼że si mohol zru┼íi┼ą PEN pre z├ísuvky niekde ─Ćalej, kde o tom ani netu┼í├ş┼í.
Uk├í┼ż m├║dremu chybu a on sa ti po─Ćakuje. Uk├í┼ż chybu hlup├íkovi a on sa uraz├ş.
peterple
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1544
Vek: 51.05
Zalo┼żen├Ż: 25.06.2013

Odosla┼ąod Merak » 04 Dec 2017, 19:48

jezevec nap├şsal:
cool-zool nap├şsal:...Som sk├┤r n├ízoru ako prezentoval Mer├ík do krabi─Źky osadi┼ą pr├şslu┼ín├║ svorkovnicu a odtia─ż potiahnu┼ą nov├ę vedenie pre t├║ z├ísuvku . . .

Svorkovnice na hlin├şk? To je zad─Ťl├ín├ş na probl├ęmy. Nejspolehliv─Ťj┼í├ş spoj hlin├şku je zkroucen├şm. Nevypad├í to sice hezky, ale je to spolehliv├ę.

ale sp├íja┼ą hlin├şk a me─Ć priamo, a e┼íte k tomu kr├║ten├şm, nie je moc rozumn├ę
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art20.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 5726
Vek: 38.12
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012
Paragraf: 24

Odosla┼ąod Merak » 04 Dec 2017, 19:53

elc nap├şsal:Zdrav├şm, p├íni!
T├í fotka, ktor├║ som videl vy┼í┼íie, to sn├í─Ć nemysl├şte v├í┼żne! S├║ tam vodi─Źe 1,5 mm2, mo┼żno max. 2,5 mm2. Pod─ża platn├Żch STN v s├║stave TN-C je mo┼żn├ę pou┼żi┼ą vodi─Źe o minim├ílnom priereze 10 mm2 pre me─Ć a 16 mm2 pre hlin├şk. R├íd by som videl ─Źokol├ídku, do ktorej "vlez├║" 3 vodi─Źe s prierezom 10 mm2 (resp. 16 mm2). Odpor├║─Źam odborn├║ rekon┼ítrukciu a rozdeli┼ą in┼ítal├íciu na TN-C-S.

asi si pletieš dojmy s pojmami

kde je zak├ízan├ę v TN-C s├║stave ┼ąaha┼ą 2,5 Cu alebo 10 Al f├ízov├Ż vodi─Ź?

P.S.: okrem toho ide o existuj├║cu in┼ítal├íciu, ktor├í bola roben├í pod─ża vtedy platn├Żch noriem
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod 5ko » 04 Dec 2017, 20:59

Asi myslel pospojovanie, nie pr├şvody do z├ísuvky :lol:
i tak še to da pochopic.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 7558
Vek: 61.87
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod Lukino55555 » 04 Dec 2017, 21:00

alidedko nap├şsal:Nechcem chytat za slovicka, ale minimalny prierez 10mm2 pre med a 16mm2 pre hlinik? To ako by som vtrepal do zasuvky, nedajboh do wago svorky tu 10tku med?

Preto sa u┼ż pou┼ż├şva tns s├║stava.
Lukino55555
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 26
Vek: 22.51
Zalo┼żen├Ż: 20.08.2017
Paragraf: 22

Odosla┼ąod Drakoush » 04 Dec 2017, 21:18

elc nap├şsal:Zdrav├şm, p├íni!
T├í fotka, ktor├║ som videl vy┼í┼íie, to sn├í─Ć nemysl├şte v├í┼żne! S├║ tam vodi─Źe 1,5 mm2, mo┼żno max. 2,5 mm2. Pod─ża platn├Żch STN v s├║stave TN-C je mo┼żn├ę pou┼żi┼ą vodi─Źe o minim├ílnom priereze 10 mm2 pre me─Ć a 16 mm2 pre hlin├şk. R├íd by som videl ─Źokol├ídku, do ktorej "vlez├║" 3 vodi─Źe s prierezom 10 mm2 (resp. 16 mm2). Odpor├║─Źam odborn├║ rekon┼ítrukciu a rozdeli┼ą in┼ítal├íciu na TN-C-S.

Odpor├║─Źam pre─Ź├şta┼ą si e┼íte raz tie ÔÇťplatn├ę STNÔÇŁ.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 7564
Vek: 22.49
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012

Odosla┼ąod Merak » 04 Dec 2017, 21:54

Lukino55555 nap├şsal:
alidedko nap├şsal:Nechcem chytat za slovicka, ale minimalny prierez 10mm2 pre med a 16mm2 pre hlinik? To ako by som vtrepal do zasuvky, nedajboh do wago svorky tu 10tku med?

Nie pre toto sa pou┼ż├şva TN-S s├║stava
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod OHAJ » 04 Dec 2017, 23:42

anielikk nap├şsal:├íno, ale to je norm├ílna z├ísuvka v druhej izbe, teraz to je zapojen├ę tak ako na obr├ízku s t├Żmi "─Źokol├ídkami", ak tam zapoj├şm z├ísuvku miesto t├Żch ─Źokol├ídok (presne tak ako som to mal zapojen├ę s ─Źokol├ídkami), tak dostanem f├ízu v z├ísuvke aj do druhej dierky a kol├şka, potom multimeter ukazuje 0000v a perova sk├║┼ía─Źka ukazuje f├ízu v oboch dierkach aj v kol├şku, aj v in├Żch z├ísuvkach

asi ┼ąa┼żko, lebo ak to zapoj├ş┼í treb├írs s t├Żmi ─Źokol├ídkami takto, tak t├║ f├ízu v tej ─żavej dierke st├íle bude┼í ma┼ą a na kol├şku by mohla by┼ą iba v pr├şpade, ┼że by hlavn├Ż zeleno┼żltt├Ż PEN vodi─Ź bol uvolnen├Ż niekde na svork├ích predch├ídzaj├║cej z├ísuvke v dome, ked┼że sa to ┼ąah├ívalo z jednej do druhej at─Ć, a to tie┼ż iba v pr├şpade, ┼że tam bude niekde zapnut├Ż spotrebi─Ź; tak si podo┼ąahuj v┼íetky skrutky (pri vy┼ír├│bovan├Żch poistk├ích/isti─Źoch v dolnej polohe p├í─Źka OFF, proste bez ┼í┼ąavy) a e┼íte raz zmeraj a spr├ívne :idea:
Obrázok
PS: k t├Żm prierezom iba to─żko:
Pr├şlohy
230V.jpg
230V zasuvka, min.prierezy
OHAJ
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 389
Vek: 38.58
Zalo┼żen├Ż: 01.05.2010

Odosla┼ąod Lukino55555 » 05 Dec 2017, 06:30

Merak nap├şsal:
Lukino55555 nap├şsal:

Nie pre toto sa pou┼ż├şva TN-S s├║stava

Pravda. I pre ine veci.
Lukino55555
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 26
Vek: 22.51
Zalo┼żen├Ż: 20.08.2017

Odosla┼ąod Merak » 05 Dec 2017, 10:16

minim├ílny prierez vodi─Źa PEN pri┼íiel v norme STN 33 2000-5-54:2000, ale definovanie s├║stavy TN-S v bytovej elektro in┼ítal├ícii pri┼íiel v roku 1995 v zmene Z2 normy STN 33 2130:1983, ─Źi┼że o 5 rokov sk├┤r
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod black7 » 06 Dec 2017, 23:03

Za─Źal som ─Ź├şta┼ą za─Źiatok vl├íkna, no nakoniec som to pre─Ź├ştal cel├ę, ke─Ć┼że to bolo ─Ź├şm ─Ćalej t├Żm zauj├şmavej┼íie. Ten ─Źlovek pod─ża m┼ła nem├í ve─żmi ┼íajnu o tom ─Źo rob├ş a ─Źo tam je a ako to m├í by┼ą zapojen├ę. My sa z fotiek tie┼ż iba m├┤┼żme domnieva┼ą ako to tam je, ale to ┼że tam d├┤jde elektrik├ír a "tie┼ż bol z toho jele┼ł" je prinajmen┼íom zauj├şmav├ę. V tomto pr├şpade rad┼íej neradi┼ą. "Potrebujem z├ísuvku ako pr├şvod na ─Źerpadlo do studne" ... e┼íte mu poradi┼ą nech tam d├í RCD a ver├şm ┼że ten chr├íni─Ź dok├í┼że zapoji┼ą aj v TNC a potom sa p├Żta┼ą pre─Źo to nefunguje ... alebo sprav├ş bod rozdelenia TN-C-S niekde v z├ísuvke. D├║fam, ┼że toto nik nebude bra┼ą ako n├ívod k rekon┼ítrukcii :roll: :D
black7
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 6
Zalo┼żen├Ż: 24.10.2016

Odosla┼ąod OHAJ » 06 Dec 2017, 23:51

Black7, trochu to komplikuje┼í i Ty; predpokladajme ┼że sa mu alebo tomu jeho podaren├ęmu "elektrik├írovi" podar├ş dotiahnu┼ą f├ízu do ─żava a PEN na kol├şk s prepojen├şm do prava s poriadnym dotiahnut├şm kontaktov a bude ma┼ą funk─Źn├║ z├ísuvku ~230V. :idea: Pr├║dov├Ż chr├íni─Ź 30mA do z├ísuvky tie┼ż existuje a nemus├ş robi┼ą u┼ż ┼żiadne z├ísahy do elektrorozvodu:
Obrázok
https://www.mountfield.sk/prudovy-chranic-30ma-do-zasuvky-2ele1015
Obrázok
OHAJ
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 389
Vek: 38.58
Zalo┼żen├Ż: 01.05.2010

Odosla┼ąod black7 » 07 Dec 2017, 01:02

To OHAJ, ja viem, ┼że existuje viacero sp├┤sobov ako tento stav rie┼íi┼ą v s├║lade s normami a bezpe─Źnos┼ąou. Jednou z rie┼íen├ş je samozrejme aj PCH do z├ísuvky pre sie┼ą TNC. Nar├í┼żal som v┼íak hlavne na nekvalifikovanos┼ą, neodbornos┼ą niekoho kto sa pust├ş do rie┼íenia pod─ża neho ban├ílnej veci ako je zapojenie z├ísuvky a n├ísledn├ęho merania, kde sa nevie zorientova┼ą v zapojen├ş a ani v tom ─Źo meria a kde to m├í mera┼ą. Preto nech ka┼żd├ş rob├ş to, ─Źo m├┤┼że, resp. m├í na to odborn├║ sp├┤sobilos┼ą. Pri neodborn├Żch z├ísahoch sa prinajlep┼íom nemus├ş sta┼ą ni─Ź x rokov, no prinajhor┼íom to niekto nepre┼żije.
black7
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 6
Zalo┼żen├Ż: 24.10.2016

Odosla┼ąod Edgar » 07 Dec 2017, 11:17

black7 nap├şsal:alebo sprav├ş bod rozdelenia TN-C-S niekde v z├ísuvke

A ─Źo je na tom neobvykl├ę/zl├ę? Ve─Ć prakticky ka┼żd├í z├ísuvka zapojen├í v TN-C je u┼ż sama o sebe bodom rozdelenia, preto┼że u┼ż z nej id├║ 2 pracovn├ę kontakty a jeden ochrann├Ż. To, ┼że vo vn├║tri je prepojen├Ż kol├şk s pravou dierkou je u┼ż in├í vec (aj bod rozdelenia v rozv├ídza─Źi - PE a N most├şk - s├║ vodivo spojen├ę, iba od nich sa ┼ąah├í PE a N osobitne, ─Źi┼że ten ist├Ż pr├şpad). A ─Źi u┼ż predl┼żova─Źka alebo ak├ęko─żvek zariadenie tr. 1 (samozrejme s trojvodi─Źov├Żm pr├şvodom, ┼żiadna "domo-v├Żroba"), je u┼ż sie┼ą TN-(C-)S aj ke─Ć je in┼ítal├ícia TN-C.
Edgar
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 625
Vek: 20.96
Zalo┼żen├Ż: 12.08.2013

Odosla┼ąod Drakoush » 07 Dec 2017, 11:38

Tak, ako p├ş┼íe Edgar. Treba si uvedomi┼ą, ┼że sie┼ą TN je rozvodn├í sie┼ą, nie spotrebi─Ź. Kon─Ź├ş z├ísuvkou. Spotrebi─Ź nebol NIKDY ur─Źen├Ż pre TN-C a TN-S. Drobnou v├Żnimkou boli trojf├ízov├ę spotrebi─Źe, kde bolo dovolen├ę odobera┼ą jednof├ízov├Ż pr├║d medzi L a PEN. Dnes by to pri chr├íni─Źoch bol probl├ęm.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod anielikk » 07 Dec 2017, 11:42

Tak┼że, volal som druh├ęho elektrik├íra, bol pozrie┼ą, premeral cel├Ż okruh, podo┼ąahoval v┼íetky spoje, e┼íte raz premeral v┼íetky z├ísuvky,no ┼żiadnu vidite─żn├║ chybu nena┼íiel, dokonca premeriaval aj zapojenie v samotnej z├ísuvke. K├íble spojil wago-svorkou, tak ako som ich mal spojen├ę cez "─Źokol├ídky", a to tak ako boli zapojen├ę aj predt├Żm, mysl├şm e┼íte pred v├Żmenou z├ísuvky - tak┼że v tom zoskupen├ş (zeleno┼żlt├ę spolu , ─Źierne spolu). Namontoval z├ísuvku, e┼íte raz v┼íetko premeral a zhodnotil, ┼że teraz je v┼íetko OK. Ako pravdepodobn├║ pr├ş─Źinu kde nastala chyba uviedol samotn├ę zapojene cez svorkovnice "─Źokol├ídky", pravdepodobne zl├Ż kontakt. Taktie┼ż mi odporu─Źil u┼ż hore zmie┼łovan├Ż pr├║dov├Ż chr├íni─Ź, ked┼że tam bude zapojen├ę ─Źerpadlo na vodu.
anielikk
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 13
Vek: 32.52
Zalo┼żen├Ż: 03.12.2017

Odosla┼ąod Drakoush » 07 Dec 2017, 13:18

Hlin├şk a wago svorka...

Dnes je elektrik├írom ka┼żd├Ż, kto vie dr┼ża┼ą sk├║┼ía─Źku v ruke a ovl├ída teoretick├ę z├íklady.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod romiadam » 07 Dec 2017, 15:17

Diki za info. Ak sa e┼íte m├┤┼żem spytat, ko─żko t├í to stalo?
Nech aj in├Ż ktor├ş sa v elektrik├ír─Źine nevyznaju vedia ┼że ko─żko tak├íto robota priblizne stoji, ─Źi im to stoj├ş za to aby sa V tom ako neodbornici piplali a riskovali ├║raz el. pr├║dom.
(vyroky nemenovaneho clena fora:)
...zaklady elektrotechniky ovladam dokonale, tak napr. taky tyristor neviem ako presne funguje
...ak su prepocitane ohmy na metre kablu, znamena to ze musim mat pouzity vzdy celu dlzku 1 metra?
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1564
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

PredchádzajúcaĎalšia

Nasp├Ą┼ą na Silnopr├║dov├í elektrotechnika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 0 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist