Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • ─îo v├ís dnes nahnevalo? 3

Čo vás dnes nahnevalo? 3

Kecajte o ─Źom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: Čo vás dnes nahnevalo? 3

Odosla┼ąod Drakoush » 12 Jan 2018, 13:13

muziker nap├şsal:
zipaj nap├şsal:Na slovensku nie, ke─Ć nem├í┼í platn├ę STK, alebo emisn├║ dostane┼í automaticky pokutu, nez├íle┼ż├ş na tom ┼że sa s autom neuk├í┼że┼í na ceste, je to absurdist├ín!

Moja fikcia vyspel├ęho Slovenska: ─Äal─ż├ş absurdistan (vzat├ę s humorom) je u n├ís v tom, ┼że ve─żk├ę mno┼żstvo star├Żch soci ─Źrepov bez STK, EK, ale aj bez E─îV sa g├║─ża po cest├ích ded├şn s pomyjami pre prasat├í a in├Żm vz├ícnym n├íkladom. S├║ prehnit├ę a┼ż hr├┤za, jazdia viac na olej ako benz├şn ─Źi naftu, - a ┼íof├ęri (aj bez dokladov) r├┤zni gazdovia a ─Źasto aj viac op├ílen├ş brzdia iba ak vysunut├şm n├┤h cez derav├║ podlahu. Ve─Ć ─Źo im u┼ż len m├┤┼żu urobi┼ą bezzub├ş policajti? :D
Pre─Źo ? Lebo e┼íte aj dnes mo┼żno v slovakistane n├íjs┼ą obce pln├ę blata, biedy, bez sign├ílu pre mobil, bez internetu (mo┼żno iba ak cez satelit) s jedinou "kult├║rnou ustanoviz┼łou - predajni─Źka ako┼że potrav├şn, ale hlavne s lacn├Żm chlastom. proste koniec sveta - ale so starostom a obecn├Żm ├║radom, kde vlaky nechodia a autobus zabl├║di iba asi 2x denne. Zlo┼żenie obyvate─żstva je priamo├║mern├ę podmienkam. Proste stra┼ín├Ż poh─żad.
Samozrejme nie je re┼í─Ź o obciach okolo BA kam zdrhlo mno┼żstvo mlad├Żch pracuj├║cich v BA ale h─żadaj├║cich k─żudn├ę a pokojn├ę b├Żvanie za norm├ílne ceny pre svoje rodiny, ale o zaostal├Ż v├Żchod kde nezamestnanos┼ą nedosahuje deklarovan├ę Richterove ─Ź├şsla, ale je to be┼żne 80 - 90 %. T├Żm ─żu─Ćom sta─Ź├ş k ┼í┼ąastiu v zanedbanom dome aj f─ża┼ía borovi─Źky a nejak├ę to pivo a najm├Ą faj─Źivo (a trocha fetu ako b├│nus).

To ┼żia─ż nie je fikcia, ale tvrd├í realita. Nie je to v┼íak v├Żsadou Slovenska, je to v┼íeobecn├Ż probl├ęm a rozdiel medzi centrom a perif├ęriami. Je tu v┼íak jedno ve─żk├ę ALE, ktor├ę je n├ím na hanbu. Tak├ęto oblasti n├íjde┼í po celom svete a spravidla plat├ş, ┼że ─Ź├şm ─Ćalej od v├Ą─Ź┼íieho centra, t├Żm viac sa to prejavuje, ako si spom├şnal. K├Żm dedinky pri v├Ą─Ź┼í├şch mest├ích, napr. ako spomenut├ę Bratislavsk├ę (Al┼żbetin Dvor a pod.) s├║ os├şdlen├ę preva┼żne mlad├Żmi ─żu─Ćmi, ktor├ę tu h─żadaj├║ ├║nik pred ve─żkomestom, vzdialenej┼íie u┼ż trpia popisovan├Żm probl├ęmom (Vechec, Slanec na v├Żchode a pod.) A teraz pr├şde to ALE. Na hanbu ost├íva, ┼że sa to deje na pomerne malom Slovensku. K├Żm v Nemecku m├í┼í probl├ęm n├íjs┼ą tak├║to dedinu hoci vzdialenej┼íiu od ve─żk├ęho centra, na SVK je ich viac a to m├íme o ko─żko men┼íie ├║zemie?
Napr. v takom rusku je to omnoho viac pochopite─żn├ę, centrum a perif├ęria s├║ ve─żmi vzdialen├ę od seba. Rovnako USA, aj tam existuj├║ tak├ęto oblasti (obyvatelia si vysl├║┼żili prez├Żvku "redneck" (vidl├ík). Toto je na Slovensku smutn├ę, ┼że v├Żchod ost├íva ako tak├Ż chvost republiky. Osobne m├ím KE r├íd a p├í─Źia sa mi, nie nadarmo je to metropola v├Żchodu, ale okrem nich a p├ír v├Ą─Ź┼í├şch miest (PP, PO a pod.) s├║ tam u┼ż len hluch├ę oblasti.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 7924
Vek: 22.84
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod MAKOSYS » 12 Jan 2018, 13:33

Drakoush tá obec sa volá VECHEC, nie Vechcec!
ÔÇ×H─żad├íme nepoznan├ę, spozn├ívame neh─żadan├ę. Str├ícame to cenn├ę, cen├şme si a┼ż straten├ę. Milujeme v┼íetko zradn├ę a zr├ídzame milovan├ę.ÔÇŁ
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)
MAKOSYS
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 490
Zalo┼żen├Ż: 23.01.2016

Odosla┼ąod Drakoush » 12 Jan 2018, 14:30

Viem, preklep. ─Äakujem za opravu.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod hpeter » 12 Jan 2018, 17:50

zipaj nap├şsal:Nemus├ş z toho by┼ą pokuta, daj si to r├Żchlo do poriadku, kamar├ít to minul├Ż rok rovnako pre┼ívihol, tie┼ż asi o mesiac a nebol z toho ┼żiadny probl├ęm

kolega ze vraj tiez a nic nebolo.
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 917
Vek: 34.39
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013

Odosla┼ąod zipaj » 13 Jan 2018, 01:42

Neviem ─Źi mi m├┤┼żu da┼ą pokutu za to ┼że som niekedy nemal STK alebo emisn├║, aktu├ílny stav je ┼że ju m├ím, tak nie je d├┤vod na pokutu. Autoservis u n├ís (kde robia aj STK a emisn├ę) posiela asi dva t├Ż┼żdne pred koncom SMS upozornenie, ┼ít├ít m├í na debility pe┼łaz├ş dos┼ą, ide pokutova┼ą za z├íbudlivos┼ą, ak to raz maj├║ v syst├ęme, aspo┼ł upozor┼łuj├║ce e-maily by mohli rozosiela┼ą, Pokuty vie vybera┼ą ka┼żd├Ż debil, ale e┼íte som nepo─Źul ┼żiadne rozumn├ę vysvetlenie ako ohrozujem autom bez platn├ęho STK alebo emisnej niekoho ke─Ć stoj├ş v gar├í┼żi. Povinn├ę odovzdanie do ┼írotu po odhl├ísen├ş je ─Ćal┼íia ┼ít├ítom podporovan├í zlodejina.
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2388
Vek: 42.95
Zalo┼żen├Ż: 13.02.2011

Odosla┼ąod stefanSK » 13 Jan 2018, 11:20

zipaj, "ohrozujem autom bez platn├ęho STK alebo emisnej niekoho ke─Ć stoj├ş v gar├í┼żi". - probl├ęm je, ako dok├í┼że┼í, ┼że auto stoj├ş v gar├í┼żi.
Ak je dlhodobo nepojazndn├ę, tak si ho do─Źasne vyra─Ć z prem├ívky (mysl├şm ┼że to stoj├ş 6ÔéČ),
Pokuta za neplatn├║ STK je vyruben├í v ─Źase, ke─Ć si nemal STK platn├║. ┼Że to posielaj├║ s oneskoren├şm, to je ├║┼ż in├í vec. Pod─ża z├íkona je v┼íetko v poriadku. Prax je tak├í, ┼że pracovn├ş─Źka na okrese, ktorej pr├şde ozn├ímenie o pokute z centr├íly, m├í automaticky posla┼ą adres├ítovi
pr├şkaz na zaplatenie pokuty. Ale nadr├ímec svojich povinnost├ş si skontroluje, ─Źi u┼ż hrie┼ínik m├í platn├║ STK - ak ├íno, tak pokutu neposiela. Neviem, dokedy to takto bude fungova┼ą. Z├íver ak si sprav├ş┼í STK do term├şnu kedy syst├ęm doru─Ź├ş pracovn├ş─Źke pr├şkaz na zaplatenie pokuty, tak ju nedostane┼í. T├íto prax neplat├ş vo v┼íeobecnosti vo v┼íetk├Żch okresoch Slovenska je to nad r├ímec povinnost├ş pracovn├ş─Źky.
S.K.
stefanSK
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 507
Vek: 62.4
Zalo┼żen├Ż: 24.06.2010

Odosla┼ąod zipaj » 13 Jan 2018, 11:50

To je ako v tom vtipe:
Dedovi n├í┼íli p├ílenicu a sudca mu hovor├ş ┼że za to dostane pokutu 1000,-ÔéČ preto┼że m├í pr├şstroj na v├Żrobu neleg├ílneho alkoholu. Dedo sa ozve a povie nech ho ods├║dia aj za zn├ísilnenie, sudca na neho pozrie a hovor├ş, ale dedo vo va┼íom veku 85 rokov? Dedo mu odpovie, ale n├ístroj na to m├ím!

Nemal by niekto tebe dok├íza┼ą ┼że si spravil nejak├Ż pre─Źin? To znamen├í chyti┼ą ┼ąa pri pou┼ż├şvan├ş auta bez platn├ęj EK a STK? Posiela┼ą niekomu pokutu iba tak od stola je v├Żpaln├şctvo, to robia iba mafi├íni, ale ve─Ć pod─ża n├í┼ího prezidenta kisku je slovensko mafi├ínsky ┼ít├ít. V jeho pr├şpade sta─Ź├ş doplati┼ą nedoplatky na dani ktor├ę "zabudol" a vyjadr├ş ├║prinm├║ ─ż├║tos┼ą, kto sa z─żutuje nad tebou, ak zabudne┼í ... ?
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod ferguson » 13 Jan 2018, 12:15

Ved si spravil precin - nemal si STK, porusil zakon.
Ako neviem co riesite, ist s autom raz za 2 roky na kontrolu je taky problem? Ved uz to nieje ako kedysi ze buzerovali za kazdu banalitu. Pokial to svieti a brzdi ako ma, tak je to bez problemov. A to su veci, kte ak nemas v poriadku, tak nemas co robit na ceste. Ja som celkom rad, ked mi raz za dva roky to auto skontroluju.
Bohuzial system je taky aky je, lebo na Slovakov plati len velky bic a maly dvor. Povinne PZP, povinne STK, automaticke pokuty... a aj napriek tomu sa s tym kazdy snazi vybabrat a po krajine jazdia stovky (tisice?) aut, ktore nemaju co robit na ceste, rozpadavaju sa pred ocami, nemaju poistenie a tak dalej. Staci sa pozret ako to maju napr. vo Svajciarsku, ale pre nich chvalabohu (a pre nas bohuzial), su zakony obrazom nasho zmyslania.
ferguson
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 840
Vek: 28.94
Zalo┼żen├Ż: 18.11.2007

Odosla┼ąod stefanSK » 13 Jan 2018, 12:33

Ten pr├şklad je ├║plne scestn├Ż - je to iba dobr├Ż vtip, preto┼że v z├íkone je uveden├ę "v├Żroba a vlastnenie zariadenia".

Ve─Ć ta prichytili pri ─Źine - nem├í┼í v syst├ęme z├íznam o vykonan├ş STK = poru┼íil si z├íkon. Pri striktnom dor┼żiavan├ş z├íkona by ti pracovn├ş─Źka bezmilosti mala posla┼ą pokutu.
Reakcie t├Żch ─Źo dostali pokutu s├║ naozaj prinajmenej zauj├şmav├ę - jeden pri┼íiel a obhajoval sa, ┼że kto to kedy videl v decembri chodi┼ą na STK v zime.O dva mesiace dostal znova pokutu za druh├║ motorku. To znamen├í ┼że si neskontroloval STK na druh├║ motorku potom ─Źo u┼ż dostal pokutu za prv├║. Jednoducho m├í to .v ...

TPokuty za STK je ten ist├Ż pr├şpad ako pri objekt├şvnej zodpovednosti. -v ur─Źitom ─Źase si urobil dopravn├Ż priestupok a pokuta ti pr├şde o pol roka a. Ty u┼ż jazd├ş┼í (alebo si odvtedy je auto v gar├í┼żi) bez poru┼íovania dopravn├Żch predpisov -tak pod─ża tvojej logiky ┼ąa nemaj├║ opr├ívnenie pokutova┼ą.

Chce lby som vidie┼ą tvoju reakciu, keby niekoho zrazi tvojich bl├şzkych s autom bez platnej STK, lebo mu napr. Odpadlo koleso a on nezabrzdil. On sa bude obhajova┼ą iba t├Żm, ┼że ve─Ć ho policajti nezastavili - nechytili pri jazde bez platnej STK.
S.K.
stefanSK
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 507
Vek: 62.4
Zalo┼żen├Ż: 24.06.2010

Odosla┼ąod zen » 13 Jan 2018, 14:03

zipaj nap├şsal: Povinn├ę odovzdanie do ┼írotu po odhl├ísen├ş je ─Ćal┼íia ┼ít├ítom podporovan├í zlodejina.

Take sa mi nepaci, ze stat cosi take narizuje.

Zial, alternativa je potlacit auto do prikopa a nechat ho tam hrdzavet.
Samoz┼Öejm─Ť, ┼że d─Ťde─Źek nem├í kapesn├ş hodinky poh├ín─Ťn├ę elekt┼Öinou. Takov├Ż nesmysl si m┼»┼że vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)
zen
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 356
Zalo┼żen├Ż: 22.11.2013

Odosla┼ąod hpeter » 13 Jan 2018, 14:12

doporucujem precitat hazard sheet ku kvapalinam/chemikaliam , ktore sa nachadzaju v aute, nemyslim tym len kyselinu v baterii... :!:
a ze potom ludia nadavaju ze nemaju pitnu vodu, a ciste prostredie :roll:
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 917
Vek: 34.39
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013

Odosla┼ąod marioo » 13 Jan 2018, 16:20

Mysl├şm si, ┼że plat├ş tzv prezumpcia neviny... ─îi┼że ak niekto skutok nevie dok├íza┼ą tak sa to pova┼żuje za to, ┼że "skutok sa nestal" :)

Ale je viem si predstavi┼ą, ┼że keby sme nemali ten zakon o STK a EK tak by chodilo x krat viac aut po ceste bez STK...

A samozrejme bral by som techni─Ź├íky tunerom, ktor├ş maj├║ "super svetl├í ke─Ć vymenia halogeny za xenony a svieti to v┼íade inde len nie na cestu...
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 306
Vek: 44.8
Zalo┼żen├Ż: 15.07.2012

Odosla┼ąod AndiCibula » 13 Jan 2018, 19:09

ferguson nap├şsal:Ved si spravil precin - nemal si STK, porusil zakon.
To neznamen├í ale, ┼że z├íkon je v poriadku, alebo sl├║┼żi dobrej veci. Doned├ívna ten z├íkon tak nebol nastaven├Ż. Ka┼żd├ęmu mus├ş by┼ą jasn├ę, ┼że je ur─Źen├Ż len a iba na vyberanie poplatkov.
Ale tak jasn├ę, z├íkony sa musia vyv├şja┼ą a musia sa stoj ─Źo stoj cti┼ą. :lol:
zen nap├şsal:
zipaj nap├şsal: Povinn├ę odovzdanie do ┼írotu po odhl├ísen├ş je ─Ćal┼íia ┼ít├ítom podporovan├í zlodejina.

Take sa mi nepaci, ze stat cosi take narizuje.

Zial, alternativa je potlacit auto do prikopa a nechat ho tam hrdzavet.
─Äal┼íia proti├║stavn├í zr├║dnos┼ą. Ke─Ć si chcem voz necha┼ą na z├íhrade alebo v ob├Żva─Źke ako dekor├íciu, tak to treba robi┼ą odrbmi ako "prepis auta do zahrani─Źia", alebo ┼żiados┼ą o vyradenie z evidencie s ─Źestn├Żm prehl├ísen├şm, ┼że vozidlo u┼ż neexistuje. Za drobn├Ż poplato─Źek, tu┼í├şm 500ÔéČ.
Performance in nanospace.
AndiCibula
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2462
Vek: 27.17
Zalo┼żen├Ż: 29.11.2009

Odosla┼ąod zipaj » 13 Jan 2018, 19:38

Hor┼í├ş pr├şpad je svetl├í k├║pen├ę vo ve─żkej brit├ínii (alebo auto z GB), ktor├ę je dlhodobo pou┼ż├şvan├ę u n├ís

─îo sa t├Żka vyradenia ├íut, ke─Ć fi─Źalo vo ve─żkom ┼írotovn├ę, bola obrovsk├í ponuka "pou┼żit├Żch n├íhradn├Żch dielov", dokonca si spom├şnam na jednu report├í┼ż kde sa redaktorka p├Żtala ┼że ak by potrebovala nejak├Ż n├íhradn├Ż diel, taj jej ho v ┼írotovacej firme "radi predaj├║". V podstate ┼ít├ít ma prin├║ti odovzda┼ą kompletn├ę auto, niekto si z neho vyrabuje zauj├şmav├ę diely, zvy┼ín├Ż benz├şn alebo naftu "zrecylkuje" vo svojom aute, olej ekologicky "zlikviduje" v peci na olej at─Ć. Nemohli by existova┼ą firmy, ktor├ę by sa venovali pou┼żit├Żm n├íhradn├Żm dielom a kde by sa dalo preda┼ą auto za re├ílnej┼íiu "zbytkov├║" cenu? Aj oni by ho ekologicky zlikvidovali. Pozn├ím aj pr├şpad ako aut├í (veter├íny) skon─Źili v ┼írote, preto┼że majite─ż ich nemal opraven├ę a nechcel riskova┼ą pokuty za EK a STK. Aj autoakumul├ítor je na slovensku nebezpe─Źn├Ż odpad (d├í sa odovzda┼ą na zbernom dvore), ale chodia podomov├ş kupci, za 44Ah akumul├ítor pon├║kaj├║ 5ÔéČ, v po─żsku a ma─Ćarsku je to zdroj druhotnej suroviny a norm├ílne sa vykupuj├║, ak ho odom┼ła niekto k├║pi (pod─ża na┼í├şch z├íkonov neleg├ílne), mus├ş ho vyvies┼ą zo slovenska, preda┼ą a e┼íte na tom aj zarob├ş. Ve─Ć tu sa uva┼żovalo aj o z├íkaze v├Żkupu kovov (preto┼że sa kradn├║), to nie je rie┼íenie probl├ęmu ┼że sa kovy kradn├║, tu sa vytv├íra kolekt├şvna vina.

Aj s objekt├şvnou zodpovednos┼ąou je to sprost├ę, ak by bola pokuta doru─Źen├í dajme tomu do dvoch t├Ż┼żd┼łov, tak sa na nie─Źo m├┤┼żem pam├Ąta┼ą, ale ak mi pr├şde pokuta po roku, alebo dvoch, ako sa proti nej m├┤┼żem br├íni┼ą? Viem ┼że pr├şde aj fotka, ale kto si spomenie ─Źo robil pred rokom? Ak├Ż m├í tak├íto pokuta v├Żchovn├Ż efekt? Je to iba o vyberan├ş pe┼łaz├ş, v ┼ít├ítnom rozpo─Źte je pl├ínovan├Ż pr├şjem z pok├║t, to tie┼ż o nie─Źom sved─Ź├ş.
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod hokejista » 23 Jan 2018, 13:27

Farebn├ę ozna─Źovanie k├íblov - som hlup├ík ja, alebo ten kto t├║to normu pre cel├Ż ┼ít├ít zaviedol?

Rob├şm na rekon┼ítrukcii domu - elektrick├Żch rozvodov. V chodbe chcem ma┼ą svetlo,
ktor├ę sa ovl├ída z dvoch miest.
Probl├ęm - m├┤j probl├ęm: Ned├í sa k├║pi┼ą potrebn├Ż k├íbel, lebo pod─ża normy neexistuje!
Pri─Źom zapojenie je podla platn├Żch noriem!

Podla mojich vedomost├ş tento sp├┤sob osvetlenia, teda jedno svetlo ovl├ídan├ę z dvoch miest dvomi vyp├şna─Źmi je ka┼żdodennou z├íle┼żitos┼ąou pre elektrik├írov, je to ako futbalistovi kopn├║┼ą do lopty. Pre zrozumite─żnos┼ą sk├║sim pripoji┼ą obr├ízok.

Zapojenie sp├şnaca c6.png
Sch├ęma zapojenia : jedno svetlo ovl├ídan├ę dvomi vyp├şna─Źmi

Na obr├ízku je jasne vidno ┼że s├║stava potrebuje dve krabice do steny so svorkami napr. KU68, dva vyp├şna─Źe ─Ź.6, jednu lampu no a e┼íte vodi─Źe, ktor├ę uveden├ę komponenty spoja. Krabice v sten├ích je potrebn├ę spoji┼ą ┼ítvor┼żilov├Żm k├íblom, kde dve vodi─Źe s├║ f├ízov├ę (─Źierny a hned├Ż), jeden nulov├Ż (modr├Ż), a jeden ochrann├Ż(zeleno┼żlt├Ż).

No a m├┤j probl├ęm je ten, ┼że tak├Żto k├íbel s t├Żmito farbami sa ned├í k├║pi┼ą, lebo podla novej normy platnej od roku 2006 sa nevyr├íba!

Ako som p├ítral, zistil, ┼że potrebujem k├íbel CYKY 4C x 1,5 - ale to existovalo len v starej norme. do r. 2006 (STN 33 0165)

Tu sa vo mne vyn├íra mno┼żstvo ot├ízok. Za prv├ę ma napadlo, ┼że sprost├Żm som ur─Źite ja, lebo neexistuje, ┼że v celej SLOVENSKEJ REPUBLIKE s t├Żmto zapojen├şm nie je probl├ęm, len ja si neviem rady.

Tak som i┼íiel za elektrik├írom, a jeho odpove─Ć ma tak trochu vyviedlo z k─żudu.
Povedal, ┼że : no jasne, dnes ten k├íbel ─Źo potrebuje┼í sa ned├í za norm├ílnych okolnost├ş zohna┼ą!

A povedal ┼ítyri mo┼żnosti, ako to urobi┼ą.
1.: pou┼żi┼ą k├íbel CYKY J 4 x 1,5 a v krabiciach konce jedn├ęho f├ízov├ęho k├íbla prezna─Źi┼ą na nulov├Ż
2.: pou┼żi┼ą 5 ┼żilov├Ż k├íbel CYKY J 5 x 1,5 a jeden vodi─Ź nezap├íja┼ą
3.: pou┼żi┼ą ochrann├║ tr├║bku na kabely, a v tom natiahnu┼ą potrebn├ę ┼ítyri ┼żili
4.: niekedy k├íblov┼ła na osobn├║ po┼żiadavku v├Ą─Ź┼í├şch odberate─żov vyrobia aj ten mnou ┼żiadan├Ż typ k├íbla! Ak tak├Żto ostane niekde na sklade, je mo┼żnos┼ą ho z├şska┼ą

V skuto─Źnosti ani jedno z t├Żchto rie┼íen├ş sa mi z nejak├ęho d├┤vodu nezd├í by┼ą pre m┼ła najlep┼í├şm.

Nakoniec ma napadlo, ┼że prakticky toto nie je len m├┤j probl├ęm, ale je to probl├ęm v┼íetk├Żch elektrik├írov na celom Slovensku, lebo ak chc├║ robi┼ą to ─Źo ja, stretn├║ sa s t├Żm takisto!

Farebn├ę oznaceni k├íblov.png
Star├í a nov├í norma na farebn├ę ozna─Źenie k├íblov pevn├ęho ulo┼żenia

Podla m├┤jho n├ízoru, t├íto nov├í norma v├┤bec nie je v poriadku. V porovnan├ş so starou normou je ochudobnen├í o 5 druhov k├íblov, konkr├ętne 2A, 2B, 3B, 3D, 4C, ─Źo sa t├Żka do 5 vodi─Źov├Żch k├íblov. T├Żchto 5 typov by umo┼żnilo vytvorenie tak├Żch elektrick├Żch rozvodov├Żch s├║stav, ktor├ę sp─║┼łaj├║ po┼żiadavky jasne a logicky uva┼żuj├║cich majstrov, a nakoniec kvalitn├Żch rozvodov├Żch s├║stav.

Chcel by som vedie┼ą d├┤vody, pre─Źo teraz platn├í norma (d├ítum:1/2018) ner├íta s hore uveden├Żmi k├íblami?

Pre─Źo nikto ne┼żiada n├ípravu?
N├ím je v┼íetko dobr├ę?

Ak sa m├Żlim, pros├şm vyve─Ćte ma z omylu jasn├Żm vysvetlen├şm situ├ície.
─Äakujem :-)
Naposledy upravil hokejista d┼ła 23 Jan 2018, 13:55, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
hokejista
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 5
Zalo┼żen├Ż: 23.01.2018

Odosla┼ąod zdeno6505 » 23 Jan 2018, 13:43

Zasvorkuj pod vyp├şna─Źom.
Pr├şlohy
2 x 6.png
Amat├ęri postavili Noemovu archu, profesion├íli Titanic.
zdeno6505
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 704
Zalo┼żen├Ż: 04.08.2010

Odosla┼ąod hokejista » 23 Jan 2018, 14:12

Toto je 5. mo┼żnos┼ą┬┤rie┼íenia. Ale z pr├şvodn├ęho k├íbla ktor├Ż pokra─Źuje k lampe ten f├ízov├Ż vodi─Ź treba vyoperova┼ą. Je to profesion├ílne?
hokejista
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod burizon » 23 Jan 2018, 14:40

hokejista, ty m├í┼í ale probl├ęmy. Keby bolo v┼íetko na svete ako ty nazna─Źuje┼í, to by n├ím bolo sveta ┼żi┼ą. Nech├ípem, pre─Źo by si mal f├ízov├Ż vodi─Ź "vyoperova┼ą"?
burizon
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 479
Zalo┼żen├Ż: 07.11.2007

Odosla┼ąod Drakoush » 23 Jan 2018, 14:48

Zasvorkova┼ą znamen├í cel├Ż ho cvikn├║┼ą, PE a N spoji┼ą svorkami a L bude preru┼íen├Ż vyp├şna─Źom, ┼żiadna oper├ícia!

Priate─żu, nejdem obhajova┼ą normy, ale som za minimalistick├ę rie┼íenia a nevid├şm d├┤vod, aby sa vyr├íbalo 100 druhov k├íbla. Po roku naraz├ş┼í na in├ę zapojenie a zist├ş┼í, ┼że Ti vyhovuje zas in├Ż.
Takto m├í┼í k dispoz├şcii 5┼żilov├Ż k├íbel, nevid├şm najmen┼í├ş d├┤vod, pre─Źo ho nepou┼żi┼ą. Z├írove┼ł rovnak├Ż druh vyu┼żije┼í na trojf├ízov├ę pripojenie. A z├írove┼ł aj na ┼ítvorp├│lov├║ z├ísuvku, lebo N nepripoj├ş┼í. Jeden k├íbel, tri sp├┤soby. A mnoho viac. Toto u─żah─Źuje pr├ícu iba Tebe, preto┼że nemus├ş┼í prem├Ż┼í─ża┼ą nad ├║plne ka┼żd├Żm zapojen├şm a nosi┼ą 10 druhov k├íblov na jeden "poondiat├Ż" dom. A nie je to v├┤bec iracion├ílne, len sa na to treba pozrie┼ą aj z inej str├ínky. M├í to pr├íve┼że logiku a zmysel.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod hokejista » 23 Jan 2018, 15:19

Nu┼ż ak sa d├şvam z toho tebou op├şsan├ęho poh─żadu, tak mus├şm poveda┼ą, ┼że m├í to svoju logiku. Ale na druhej strane pou┼żi┼ą 5 vodi─Źov├Ż k├íbel tam kde sta─Ź├ş 4 vodi─Źov├Ż, je ur─Źit├ę plytvanie peniazmi niekoho. Za─Źinam ma┼ą pocit, ┼że nem├┤┼żem, nem├ím pr├ívo kritizova┼ą veci, s ktor├Żmi nem├ím sk├║senosti dlhodob├ę, a takisto to ┼że v tejto veci sa n├ízory m├┤┼żu l├ş┼íi┼ą. Niekto m├┤┼że preferova┼ą hospod├írnos┼ą, in├Ż r├Żchlos┼ą a jednoduchos┼ą. Ale keby platila star├í norma, aj vtedy by sa dal vybra┼ą 5 vodi─Źov├Ż kabel a pou┼żiva┼ą ako si popisal hore. Inak d├şky za in├Ż pohlad - ktor├Ż som ja nevidel!
:-)
hokejista
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

PredchádzajúcaĎalšia

Nasp├Ą┼ą na Vo─żn├í t├ęma

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist