Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Tlmivka pre vybojku

Tlmivka pre vybojku

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Re: Tlmivka pre vybojku

Odoslaťod muziker » 13 Jan 2018, 21:08

romiadam napísal:Tak uz som zistil co mam. Toto:
tlmivka.jpg
Vybojka.jpg

Ta tlmivka je k tej vybojke? Wataz sedi. Nie je to silna vybojka pre osvitku? To ze je ortutova uz viem na 100% podla kodu RVL-X125W.

Už na prvý pohľad sa mi zdá že je tá tvoja tlmivka je na 250 W výbojku. Tlmivka pre 125 W výbojku je menšia a má trocha iný tvar - súdim podľa toho, že mám reálne obidve. Ale pripúšťam že časom sa mohla výroba zmeniť.
muziker
muziker
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 69.64
Založený: 10.03.2009

Odoslaťod Dolfi » 13 Jan 2018, 21:22

Nepleť mladého ! Však na nej sa dá pekne prečítať 125 W, 1,15 A !

Tvary tlmiviek sa s dobou výrazne menili. "Na počiatku" napríklad bola namotaná na obyčajných EI plechoch 32 mm, na výšku asi 40 mm, zložená neprekladane, s hrubším trafopapierom medzi I a E.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.
Dolfi
Obrázok používateľa
Power user
Power user
Vek: 65.62
Založený: 17.08.2008

Odoslaťod romiadam » 13 Jan 2018, 21:36

Dolfi napísal:Tá popiska na tlmivke je síce špinavá, no určite to navzájom sedí.

Tak ma napadlo, že ako sa v praxi realizuje nažeravenie výbojky (5 - 7 min.) a potom samotný osvit ?

No ja ako viem tak sa najprv pocka ky sa rozosvieti a ked uz nemeni svietivost (par minut asi 5) potom sa tam vlozi DPS (do suflika aby som sa neozaroval zbytocne s UVl, vytiahnem suflik, vlozim DPS, zasuniem suflik, a casovac vypne napajanie tlmivky alebo sa tam da este clona ktora sa zavrie, alebo tam pri tom sedim a ked casovac spusti bzuciak, ta ksa suflik otvori a vyberie DPS. Zavisi od konstrukcie osvitky.

A ten vykon 125W je OK?. Aky cas a z akej vzdilenosti je idealne osvecovat s takouto 125W vybojkou? Orientacne.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Založený: 09.04.2008

Odoslaťod 5ko » 13 Jan 2018, 22:30

Ak by ti neprekážala moc stará mikrovlnka, tak by som hore do komory vyrezal otvor, aby sa tam dal umiestniť len Hg horák, zhora by som mu urobil drôtenú klietku a na ňu dal ,,parabolu,, z pokrčeného alobalu, nech rozráža svetlo aj z bokov.
Len pozor na bezpečné odizolovanie vývodov!!!aby sa niekde neopreli o alobal.
Predné dvierka zaslepiť plechom s malým priezorom prekrytým zváračským sklíčkom, aby si mohol vidieť aj dovnútra.
V pohode sa ti tam vmestí aj tlmivka namiestgo MOTu a využiješ aj časovač. :D
Aké jednoduché a stačí fantázia.. :wink:
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.
5ko
Obrázok používateľa
Power user
Power user
Vek: 62.47
Založený: 18.02.2010
Paragraf: 23

Odoslaťod romiadam » 13 Jan 2018, 23:31

Diki 5ko za napad. Ono tych mikrovlnnych osviek je aj tu par sa mi zda.

Man teraz skor zaujima ze aky cas treba pre 125W vybojku a z praxe z akej vzdialenosti je to idealne.
Myslim ze jeto cas vs. vzdialenost. Cim dalej od DPS tym viac treba osvecovat.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod zipaj » 13 Jan 2018, 23:56

Dolfi napísal:Tá popiska na tlmivke je síce špinavá, no určite to navzájom sedí.

Tak ma napadlo, že ako sa v praxi realizuje nažeravenie výbojky (5 - 7 min.) a potom samotný osvit ?

ja to používam, 125W horák RVK125 hore s reflektorom z Al plechu, svietim 8 minút (svietim hneď studenou výbojkou) zo vzdialenosti cca 35cm, maximálne som robil plošák fotmátu A4, vyšiel dobre.
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)
zipaj
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen
Vek: 43.2
Založený: 13.02.2011

Odoslaťod romiadam » 14 Jan 2018, 00:04

Diki zipaj.

Este jedna otazka. aka je tam dovolena casova vychylka od tych 8min + - ? Skusal si?
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod kamilko » 14 Jan 2018, 20:34

Ja svietim z cca 10cm, pouzivam uv ziarivku v tvare usporky tusim 15W. Svietim 12min.
Plosaky si striekam sa positivom20. Takbze viem ze hrubu vrstvu nesmiem dat.
Proste vyskusas a uvidis.
kamilko
Stály člen
Stály člen
Založený: 21.10.2017

Odoslaťod zipaj » 15 Jan 2018, 13:25

8 minút platí pre lak starý 24 hodín. Používam časovač z mikrovlnky, takže časy sú viacmenej opakovateľné, ale ak je čerstvo nastriekaný plošák (cca 3-5 hodín sprejom Positiv), tak stačí aj 6 minút, ak je nastriekaný pol roka tak treba aj 10 minút, ale keď som nemal časovač a prešvihol som to o nejaké 2-3 minúty, nič sa nestalo, ako predlohu používam motív vytlačený laserovou tlačiarňou na fólii 2x na sebe, pokusy s parami acetónu sa mi neosvedčili a bolo z toho dosť smradu. Dá sa takto spraviť plošák asi v tejto kvalite, rozmer obrazca je 50x55mm, najmenšie písmo je vysoké cca 0,8mm.
Prílohy
DSC04800.JPG
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)
zipaj
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod kamilko » 15 Jan 2018, 21:27

Troska OT ale ja mam v tej mikrovlnke dole hlinik s odporami ktorym zohrievam nastrekany lak aby rychlo vyschol (dnes uz ide kupit podlozka pre 3D tlaciarne takze pracna vyroba odpada)
Zvolim ci chcem ohrievat alebo svietit. Ohrievam 33min.

Zalezi od nepresvitelnosti ciernych ploch, ja pouzivam atramentovu tlaciaren tak ze to uplne nepresvitne nieje.
kamilko
Stály člen
Stály člen
Založený: 21.10.2017

Odoslaťod 5ko » 15 Jan 2018, 21:38

Namiesto motorčeka s tanierom by som tam dal špirálu z rýchlovarnej kanvice s termostatom a hriala by podla potreby.takže univerzál... :)
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.
5ko
Obrázok používateľa
Power user
Power user
Vek: 62.47
Založený: 18.02.2010
Paragraf: 23

Odoslaťod romiadam » 07 Máj 2018, 18:37

Cavte,
otec nevedel že tá výbojka 125W potrebuje tlmivku a zatočil to do klasickej objímky na plafone že vyskúša či to svieti.
Istic hneď vyletel.
otazka:
Môže toto tá výbojka prežiť alebo je 100% v :butthead: ?
Nič V nej nehrka, nič sa tam nerozbilo, neprasklo.
Že či ju má vyhodiť alebo este sa to oplatí nechať na poličke A vyskúšať či to prežila keď pôjdem V lete domov...
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod Dolfi » 07 Máj 2018, 20:09

Já by som tak na 99,99% predpokladal, že je výbojka nebohá. Napokon, dá sa do nej pozrieť "od závitu". A určite bude horák spálený, čierny.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.
Dolfi
Obrázok používateľa
Power user
Power user

Odoslaťod Drakoush » 07 Máj 2018, 20:19

Skočím do témy aj ja... Mám svetlo, na ktorom je štítok Na 70W. V skutočnosti je tam 70W Na tlmivka a zapaľovač.
V objímke však bola Hg výbojka 125W, minimálne dvakrát som ju úspešne zapálil, potom som to otvoril a dal tam, čo tam patrí.

Dolfi, je možné prevádzkovať Hg výbojku na Na komponentoch?
Drakoush
Obrázok používateľa
Moderator
Moderator
Vek: 23.09
Založený: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odoslaťod zipaj » 07 Máj 2018, 20:55

Dolfi, je možné prevádzkovať Hg výbojku na Na komponentoch?

Je to možné, robilo sa to bežne

To romidam:

Výbojku zapoj do série so 60W žiarovkou, ak je dobrá rozsvieti sa, ale nebude samozrejme svietiť plným jasom, platí to pre ortuťové výbojky RVL-X a sodíkové SHL-P, Výbojky rady SHC takto nevyskúšaš, potrebujú VN zapaľovač.
zipaj
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod romiadam » 07 Máj 2018, 21:58

Ok,
pocka na policke a vyskusam.

Inak toto isté som spravil aj ja ešte veľmi dávno keď som nemal ani ja šajnu o tom že tam musí byť tlmivka. Po vyhodení istica tam vtedy vo výbojke niečo aj hrkalo. Teraz nie. Preto som sa pýtal či na 100% bude v :butthead: Uvidime. Však jesť to nepyta, tak počká na policke.

Ešte jedna otazka:
Čo je lepšie rozbiť to ochranné sklo alebo len prevŕtať a umyt ten biely luminofor? Kvôli ozónu co sa tam tvori a teplote tej banky vnutri, či je dobré že tam bude sklo okolo alebo tam nebude a bude sa lepšie chladit.....

Diki za info.
romiadam
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Odoslaťod hpeter » 08 Máj 2018, 07:38

je sanca ze prezila. vid ziarovkovy test.
naco chces vrtat do skla? ak potrebujes uv, tak jedine rozbit, lebo normalne sklo nepusta uv.
kremenne sklo - horak prepusta uv
hpeter
Obrázok používateľa
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Vek: 34.65
Založený: 16.06.2013

Odoslaťod Dolfi » 08 Máj 2018, 12:21

Drakoush napísal:Dolfi, je možné prevádzkovať Hg výbojku na Na komponentoch?

Samozrejme. Len treba pri tom trochu rozmýšľať, (alebo aj nie). Tie Na výbojky majú trochu iné parametre, (úbytok napätia, prúd), ako Hg výbojky. Ak trochu "pasujú" parametre výbojky a tlmivky, tak sa to dá použiť.

Napokon, aj výbojka dokáže pracovať aj mimo katalógových údajov. Ak tečie cez ňu menší prúd ako je menovitý, tak je "podžeravená", (svieti slabšie), a ak väčší, tak je "prežeravená", (svieti silnejšie, skracuje sa životnosť), ale funguje.

Ak by ťa zaujímala konkrétna konštelácia komponentov, môžeme sa pokúsiť to posúdiť.
Dolfi
Obrázok používateľa
Power user
Power user

Odoslaťod zdenko4017 » 08 Máj 2018, 16:02

Na nejake par minutove osvetlivanie DPS je to jedno, ale ak chce clovek zachovat zivotnost a parametre tak to v ziadnej inej kombinacii nefunguje ako ma. Bud sa rapidne skracuje zivotnost vybojky alebo prehrieva tlmivka. Bezne sa to tak robilo neviem kde, mozno ked technicke sluzby menili zdroje vo VO a vedia akurat rozlisit velky a maly zavit. Nezriedka potom 250W Hg svieti na nejakych 380W v svietidle pre 250 sodik. Vydrz tak pol roka.
zdenko4017
Stály člen
Stály člen
Vek: 26
Založený: 28.06.2008

Odoslaťod zipaj » 08 Máj 2018, 21:17

Urobili to pred naším domom v dedine odkiaľ pochádzam, namiesto SHC-70 použili RVLX-125W, svietilo to ako mačací žiaľ, otec doniesol potrebnú sodíkovú výbojku z roboty (ešte za socializmu) a vymenil ju sám, petože pred domom a na dvore bola tma ako v :butthead:
zipaj
Obrázok používateľa
Ultimate člen
Ultimate člen

Predchádzajúca

Naspäť na Pre začiatočníkov

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

Forums ©
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist