Aký prierez na štartovacie káble

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: Aký prierez na štartovacie káble

Príspevok od používateľa OM0XA » 07 Feb 2016, 20:37

Prax už mnohokrát ukázala, že tenké "štartovacie" káble z roznych hypersupremarketov sú zbytočne vyhodené peniaze. Neraz som videl ako sa s týmito kablikmi ľudia ráno trápia a aj tak nenaštrartujú, aj keď baterku nechajú akože chvíľu dobíjať. Problém je v tom, že baterka s ktorou auto nejde naštartovať väčšinou už nie je v najlepšom stave a nejake 5-10 minútové dobíjanie jej vobec nepomôže. A navyše, ako naschvál, auto väčšinou nejde naštartovať rano, keď sa človek ponáhľa do práce a nemá čas tam čakať a dobíjať baterku.
Ja používam 2x16mm2 Cu káble pre každý pól, dlhé asi 4-5m a nikdy sa mi nestalo, žeby s tým nejaké auto nenaskočilo. Často som ráno štartoval autá susedov, ktorí mali teskovské kable a stáli s nimi bezradne pri aute. Po pripojení mojích káblov auto okamžite naskočilo. Neštartoval som s týmito autami iba nejké 1.0 fabijky, ale aj veľké SUV diesle, ktoré majú 2 akumulátory. Takisto svorky na konci kablov musia byť poriadne zaletované, nie iba lisované.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Aký prierez na štartovacie káble

Príspevok od používateľa pajky » 07 Feb 2016, 20:40

Take tenke kable neprenesu za kratky cas vela energie a su na tom asi slusne ubytky. Skusal som skratnut 12v baterku 200Ah s okuliarmi na ociach ze olovo bude lietat kade tade s tenuckym drotikom, neviem ci to bolo 0,25mm a dokopy to ani nezaiskrilo, cakal som ze kablik sa mi odpari v rukach...
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Aký prierez na štartovacie káble

Príspevok od používateľa pixell » 18 Jan 2018, 18:33

Caute stala sa znamemu taka vec.
Isiel startovat cez káble druhe auto .
Jeho auto bolo nastarovane .Na druhe auto zapojil káble na baterku,a pripojil ich na naštartované svoje auto ,ale opačne.Vraj iba na zlomok sekundy, lebo samozrme sa zaiskrilo.
Od vtedy Jeho auto normálne startuje ,ale nedobija baterku. Svieti kontrolka dobijania, a pri zapnuti svetiel budiky skaču ako besne a auto chce zdochnut.
Vravel som mu, že najskôr odpálilo Diody v alternátore.
Myslite, že by mohlo byt odpálene aj niečo ine, ked auto normálne funguje akurát,že nedobija ?
Meral som aj napatie na baterke na naštartovanom aute a je tam stále 12,5V.TAkže nedobija určite,len či neodišlo aj dačo ine.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Aký prierez na štartovacie káble

Príspevok od používateľa ondistef » 18 Jan 2018, 18:38

Kľudne mohla odísť aj nabíjacia automatika, ktorá je priamo na alternátore a potom tiež nebude dobíjať akumulátor (osobná skúsenosť).
http://www.autoplus-shop.sk/226-regulatory
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Aký prierez na štartovacie káble

Príspevok od používateľa pixell » 18 Jan 2018, 18:40

Ano ,alebo regler ,ale bude menit celi alternátor a na nom už hádam regler je .Tak dufam ,že to nebude nič iné.
Keby náhodou bola poškodena aj riadiaca jednotka asi by už nenaštartoval. Startuje na brnk akurát že nedobija
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Aký prierez na štartovacie káble

Príspevok od používateľa Dolfi » 18 Jan 2018, 19:09

Zaujímavé, že odpálilo jeho alternátor a štartované auto to prežilo bez úhony. Nech s tým nejazdí ! Minimálne si zničí baterku, (elektroniku nepredpokladám). Jednoznačne treba dať opraviť alternátor !

(Vybitá baterka dokáže "robiť zázraky" na aute s množstvom elektroniky. Osobná skúsenosť, keď odišiel regler a začalo napätie lietať hore-dole.)
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 18 Jan 2018, 19:18, upravené celkom 2 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Aký prierez na štartovacie káble

Príspevok od používateľa pixell » 18 Jan 2018, 19:13

Nejazdi to samozrejme, že nie. Daleko by aj tak nedošiel .Je už rozobrate a alternátor je von. To bola riadna operácia dat to von .Musele ist von poloos.pustit dole motor o 10cm. Dole rameno. No katastrofa. Zlatá škoda 120. :ANAL:
0

MF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 09 Apr 2014, 22:59
Bydlisko: Pelhřimov

Re: Aký prierez na štartovacie káble

Príspevok od používateľa MF » 18 Jan 2018, 19:19

Chtělo by to ještě zkontrolovat pojistky v motorovym prostoru.
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Aký prierez na štartovacie káble

Príspevok od používateľa pixell » 18 Jan 2018, 19:20

Všetky som pozeral.Povyberal a poprezvánal a všetky su v poriadku.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok