Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • automatick├ę zap/vyp ventil├ítoru

automatick├ę zap/vyp ventil├ítoru

Pomoc s ostatn├Żmi vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

automatick├ę zap/vyp ventil├ítoru

Odosla┼ąod ITIaster » 12 Feb 2018, 22:50

neviem ─Źi to tu u┼ż niekto predomnou nerie┼íil tak sa vopred ospravedl┼łujem ak zaklad├ím znova to ist├ę....
dnes som si poskladal automatick├ę zap├şnanie a vyp├şnanie ventil├ítoru, zalo┼żen├ę na jednom jednoduchom operaku pod─ża sch├ęmy na obr├ízku ─Ź.1.
v├Żrobok mi nefungoval v├┤bec, tak som pou┼żil zdrav├Ż rozum a h─żadal chyby, prv├║ som na┼íiel v nap├íjan├ş kde je pin ─Ź.1 a pin ─Ź.4 pripojen├Ż k zemi, po odpojen├ş pinu ─Ź.1 to o┼żilo, no fungovalo to naopak, tak som prehodil termistor s rezistorom, vtedy to za─Źalo fungova┼ą korektne, pri zohriat├ş sa to zaplo, po ochladnut├ş vyplo...
no probl├ęm nastal vtedy ke─Ć sa hodnota termistora dostala na hodnotu nastaven├║ trimrom, vtedy sa OZ rozkmital a to rel├ę ─Źo je na v├Żstupe cez tranzistor sa zmenilo na bzu─Źiak ... tie┼ż som sa sna┼żil na to pou┼żi┼ą rozum, sk├║sil som da┼ą ve─żk├Ż kondenz├ítor medzi b├ízu a zem, no podarilo sa mi iba zmen┼íi┼ą kmity, za─Źalo to cvaka┼ą s odstupom 0,5s....
sk├║┼íal som pulldown rezistor medzi bazou a zemou, ke─Ć som dal ve─żk├║ hodnotu fungovalo to bez zmeny, ke─Ć mal├║ hodnotu tranzistor sa u┼ż neotvoril, podobn├ę to bolo s pullup rezistorom...
vysk├║┼íal som viac vec├ş no skuto─Źne neviem n├íjs┼ą rie┼íenie :(
budem v─Ća─Źn├Ż za ka┼żd├║ radu :)

prid├ívam sem aj tu sch├ęmu pod─ża ktorej som to robil, je toho pln├Ż net, aj sch├ęmu ktor├í vznikla po mojom upravovan├ş aby to fungovalo...
Pr├şlohy
automatic_fan_controller_circuit.GIF
sch├ęma z netu
schema upravena.png
moja sch├ęma, namiesto t├Żch padov tam je termistor
"Nem├┤┼żete sa b├í┼ą ─żud├ş, ┼że v├ím ubl├ş┼żia, preto┼że ak sa budete ob├íva┼ą ┼żivota, nikdy nebudete ┼żi┼ą..."
Chester Bennington
ITIaster
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 168
Vek: 19.96
Zalo┼żen├Ż: 01.06.2014
Paragraf: 21

Re: automatick├ę zap/vyp ventil├ítoru

Odosla┼ąod misocko » 12 Feb 2018, 23:29

Potrebujes zaviest spetnu vezbu z vystupu na vstup. Hladaj hystereziu a schmidtov trigger s operakom. Zjavne si sikovny, verim ze to das :)
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2638
Vek: 41.96
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod ITIaster » 12 Feb 2018, 23:46

tak po zhliadnut├ş asi 3 sch├ęm som vydedukoval ┼że takto by to malo by┼ą :D aj ke─Ć sa mi zd├í ┼że aj to som u┼ż sk├║┼íal, no ned├í mi to, hne─Ć idem sk├║si┼ą a o 5min hodim feedback ─Źo to rob├ş :D
Pr├şlohy
schema upravena ver.2.png
r├Żchla ├║prava o feedback resistor :D
"Nem├┤┼żete sa b├í┼ą ─żud├ş, ┼że v├ím ubl├ş┼żia, preto┼że ak sa budete ob├íva┼ą ┼żivota, nikdy nebudete ┼żi┼ą..."
Chester Bennington
ITIaster
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod juraj77 » 12 Feb 2018, 23:50

spatnovazbov├Ż rezistor je nutn├Ż aby ti to nekmitalo, sa ─Źudujem ┼że si na┼íiel sch├ęmu na nete kde ho vobec nepou┼ż├şvaj├║
─îo sa t├Żka tvojej sch├ęmy , mo┼że dojs┼ą k situ├ícii ┼że napatie na kondenz├ítore za usmer┼łova─Źom kol├ş┼íe, ─Źo bude ma┼ą dosledok na nastaven├║ teplotu. Teda raz ti to zopne pri 40 stup┼łoch,inokedy pri 30
Preto sa zvykne pou┼żi┼ą stabiliz├ítor z ktor├ęho ide odporov├Ż deli─Ź ...
" Bez vody si viem predstavi┼ą ┼żivot, ale bez internetu a po─Ź├şta─Źa nie.."
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1381
Vek: 38.88
Zalo┼żen├Ż: 23.09.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod zipaj » 12 Feb 2018, 23:58

A asi by to chcelo aj nejak├ę blokovacie kondenz├ítory na nap├íjanie oper├íku a na vstupy, inak to pozbiera v┼íetok brum z okolia
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2503
Vek: 43.43
Zalo┼żen├Ż: 13.02.2011

Odosla┼ąod ITIaster » 13 Feb 2018, 00:26

na regul├ítor som celkom zabudol :O ale dopln├şm ho tam, dik
na nap├íjan├ş mam tie┼ż kond├şk, v podstate to je ten ─Źo je za di├│dov├Żm most├şkom, ale na vstupy som ned├íval ni─Ź, nerob├şm audio tak som si myslel ┼że netreba + neviem ako ich zapoji┼ą ani ak├ę hodnoty :D (proste bral som tu sch├ęmu z netu ┼że to posklad├ím, pripoj├şm a p├┤jde to, ale nejako to nevy┼ílo :D )
tak┼że po pripojen├ş feedback rezistora tak ako je to v sch├ęme ktor├║ som poslal ne┼ż som to i┼íiel vysk├║┼ía┼ą bol tranzistor otvoren├Ż vkuse, bu─Ć nap├Ąt├şm ktor├ę som nastavil trimrom to ho otvorilo, alebo n├şzkym nap├Ąt├şm na neinvertuj├║com vstupe ─Ź├şm sa ten OZ preklopil a bolo to zapnut├ę ─Źi┼że v takom zapojen├ş som mal ventil├ítor permanentne zapnut├Ż, zrejme som spravil niekde chybu :D
a sk├║┼íal som da┼ą ten feedback rezistor aj na invertuj├║ci vstup, robilo to presne to ist├ę...
neviem kde je chyba :D

-- Spojen├Ż pr├şspevok 12 Feb 2018, 23:41 --

aj ke─Ć teraz ma napadlo ┼że ke─Ć bolo na v├Żstupe OZ nap├Ątie 0V tak malo zrazi┼ą pr├║d feedback rezistora a tranzistor mal osta┼ą zatvoren├Ż ─Źi sa m├Żlim ? hodnota m├┤jho feedback rezistora je 10k , u┼ż tomu teda fakt nerozumiem teraz :D
Chester Bennington
ITIaster
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod juraj77 » 13 Feb 2018, 00:43

feedback rezistor by mal by┼ą niekolko 100 kiloohmov...
Tu je sch├ęma : http://www.w1ngselectronics.com/index.p ... thermostat
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod ITIaster » 13 Feb 2018, 00:47

tak idem tam polo┼żi┼ą 100k rezistor, 1M rezistor a ke─Ć n├íjdem tak aj 10M :D zachv├ş─żku hod├şm feedback ako to dopadlo :)
Chester Bennington
ITIaster
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod juraj77 » 13 Feb 2018, 01:07

Dole┼żit├ę je uvedomi┼ą si ┼że oper├ík preklop├ş (a n├ísledne tranzistor sa zopne) vtedy ked je napatie na invertuj├║com vstupe rovnak├ę ako na neinvertuj├║com. Tak┼że ak ti to neprekl├ípa tak si pravdepodobne zvolil zle odpory na vstupe....
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod ITIaster » 13 Feb 2018, 01:21

dal som feedback 100k a ─Ćalej som ani ne┼íiel lebo u┼ż to spravilo svoje, ale e┼íte to sem tam odskakovalo tak som tam dal aj 100nf kondik medzi neinvertuj├║ci vstup a zem a to pomohlo ├║plne, teraz to funguje kr├ísne, zohrejem termistor prstami zopne sa to, ventil├ítor naf├║ka studen├Ż vzduch na termistor a rozopne sa, takto nejako som aspo┼ł o─Źak├íval ┼że to bude fungova┼ą :D
no chcelo by to e┼íte tro┼íku doladi┼ą preto┼że tesne pred rozopnut├şm po─Źujem ako sa rel├ę rozkmit├í, s├şce kontakty dr┼ż├ş ale rozkmit├í sa a je po─Źu┼ą ako bzu─Ź├ş, ako v boxe by sa to stratilo, ale proste ned├í mi to a chcem aby to fungovalo tak ako m├í...
tak┼że potrebujem rady ako to doladi┼ą aby sa to rel├ę nerozkmitalo v├┤bec aby to proste odsko─Źilo... ak sa to ned├í tak ja to v pohode nech├ím tak lebo u┼ż som spokojn├Ż ┼że to funguje no nie celkom :D
hod├şm sem sch├ęmu presne ako to m├ím teraz zapojen├ę.

odpory s├║ presne tak├ę ako v sch├ęme 10k rezistor a 10k termistor ako odporov├Ż deli─Ź a 10k trimer ako druh├Ż odporov├Ż deli─Ź a funguje to celkom dobre, uvid├şme ako sa mi to podar├ş nastavi┼ą na vy┼í┼íiu teplotu.

zatia─ż ─Äakujem za pomoc a rady :thumbup: :thumbup: :thumbup:

-- Spojen├Ż pr├şspevok 13 Feb 2018, 00:54 --

tak┼że tak├ę je aktu├ílne zapojenie, ur─Źite tam dolo┼ż├şm ten regul├ítor, lebo ide to do zv├íra─Źky, spravil by som obl├║k, kleslo by nap├Ątie na prim├íri, na sekund├íri a u┼ż by sa to spr├ívalo inak... tak┼że ten regul├ítor tam d├ím ur─Źite :D a teraz u┼ż len chcem vyladi┼ą to aby to fakt nekmitalo tesne pred rozopnut├şm rel├ę, teraz mi to robilo s├şce kr├ítko, lebo teplota sa menila pomerne r├Żchlo no vo fin├ílnom v├Żrobku sa teplota bude meni┼ą pomaly a priebe┼żne tak┼że tam by bolo to rel├ę dos┼ą dlho rozkmitan├ę ako bzu─Źiak :D a aby som to lep┼íie definoval, zvuk toho bzu─Źania sa postupne zosil┼łoval a┼ż dosiahlo ur─Źit├║ hodnotu kedy sa tie kontakty rozopli a u┼ż to ostalo rozopnut├ę...

kto by nevedel, tie pady s├║ 10k termistor :D
Pr├şlohy
schema upravena ver.3.png
takto vyzer├í m├┤j umeleck├Ż v├Żtvor :D
Chester Bennington
ITIaster
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod juraj77 » 13 Feb 2018, 09:40

daj va─Ź┼í├ş feedback rezistor, ako je v sch├ęme (1M a viac)
Ten rezistor ur─Źuje hyster├ęziu
Ak by to ne┼ílo aj tak ,potom treba niekde prida┼ą kondenz├ítory a stabiliz├ítor, ako je to v sch├ęme na ktor├║ som ti dal link.... :)
Teraz by sa ti zi┼íiel osciloskop, aby si vedel kde je probl├ęm ....
Ak├ę je nap├íjacie napatie na opera─Źnom zosil┼łova─Źi ? Nie je kon┼ítantn├ę a preto ti rel├ítko rob├ş blbosti
Kondenz├ítor C2 nerie┼íi podstatu tvojho probl├ęmu
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod StefanST » 13 Feb 2018, 18:23

Kondenz├ítor C3 m├í┼í zle zapojen├Ż!
Tak, ako je to teraz, C3 spoma─żuje prek├ípanie zo stavu ON do OFF a naopak. Preto ti rel├ę nepreklop├ş okam┼żite, ale sa chv├ş─żu tr├ípi.
Kondenz├ítor patr├ş na neinvertuj├║ci vstup opera─Źn├ęho zosil┼łova─Źa, kde potla─Ź├ş naindukovan├Ż brum, ak m├í┼í dlh┼íie pr├şvody k termistoru. K─żudne tam daj 10uF, 100n je m├ílo.
Ten "feedback" rezistor ur─Źuje hyster├ęziu - in├ę je nap├Ątie pri ktorom sa rel├ę zap├şna a in├ę je nap├Ątie pri ktorom sa rel├ę vyp├şna (len o m├ílo in├ę). Je to preto, aby ti rel├ę nekmitalo, ke─Ć bude nap├Ątie deli─Źa s termistorom v bl├şzkosti bodu prekl├ípania. M├┤┼że┼í si zmera┼ą nap├Ątie na neinvertuj├║com vstupe pri zapnutom a vypnutom rel├ę.
StefanST
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 273
Zalo┼żen├Ż: 20.02.2012

Odosla┼ąod ITIaster » 13 Feb 2018, 18:58

rezistor 1M a viac sa spr├íval ako by tam ani nebol tak┼że som tam nechal ten 100k, dal som tam obvod 7809 ke─Ć┼że to je nap├íjan├ę niekde medzi 12-16V tro┼íku sa to ust├ílilo ale nespravilo to z├ízraky, ke─Ć┼że cely ─Źas to testujem na sp├şnanom zdroji (nastaven├Ż na 12V) ktor├Ż je pomerne stabiln├Ż a ten kondenz├ítor ten 2200uf to e┼íte kr├ísne vyhladzuje ─Źi┼że ani ke─Ć sa rel├ę zopne a zapne z├í┼ąa┼ż tak sa t├Żch 12V ani nepohne...

┼átefan, nepochopil som ako je zle zapojen├Ż ? mam ho iba nahradi┼ą za 10uf (+pin na neinvertuj├║ci vstup a -pin na zem ? [tak ako je to teraz len polarizovan├Ż s vy┼í┼íou hodnotou?]) kde v┼íade by som mal da┼ą e┼íte kondenz├ítory pre vyhladenie toho kmitania ? a ak├ę hodnoty ? lebo ja tie hodnoty len tak strie─żam z brucha, resp. ─Źo mam po ruke to pripoj├şm a sledujem ─Źo to rob├ş :D (nem├ím osciloskop ale u┼ż som tak odladil viac obvodov)
Chester Bennington
ITIaster
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod StefanST » 13 Feb 2018, 19:39

Takto som to myslel:
ST2-schema ver.3.png
Pozn.: Ten C2 by tam ani nemusel by┼ą.
StefanST
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod juraj77 » 13 Feb 2018, 19:47

Odstr├í┼ł C2 a nap├ş┼í ako sa to zmenilo....
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod hpeter » 13 Feb 2018, 21:08

bolo by fajn vstupnu cast dat za zener alebo stabik 78L_, zopnutie rele vykona zmenu nap.zdroja (mala ale je, zalezi podla citlivosti a ti to moze blbnut)
aby ten hysterezny odpor mal zmysel a choval sa vzdy rovnako, tak medzi trimer a vstup by mal byt dalsi odpor. ich pomer urci hystereziu
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1136
Vek: 34.88
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013

Odosla┼ąod ITIaster » 14 Feb 2018, 01:05

tak┼że zatia─ż vzniklo nie─Źo tak├ę (e┼íte som to nesk├║┼íal) ale zrejme bude treba upravi┼ą hodnotu R2 a R3, no neviem ak├║ hyster├ęzu potrebujem, pod─ża vzorcov na nete by som si to mal vedie┼ą aj vypo─Ź├şta┼ą no ja neviem ak├í je potrebn├í, tak┼że ak mi nevysvetl├şte ak├Żm sp├┤sobom na to pr├şs┼ą tak to budem sk├║┼ía┼ą sp├┤sobom pokus-omyl... taktie┼ż neviem ─Źo ta hyster├ęza je, na nete je to p├şsan├ę odborne, ja by som to potreboval vysvetli┼ą polopatisticky :D
no pod─ża toho ─Źo som na┼íiel som sa dopracoval ┼że hyster├ęzia je ako keby rozdiel o ko─żko sa mus├ş zmeni┼ą nap├Ątie na vstupe aby sa obvod preklopil a pri┼ílo mi ako dobr├Ż n├ípad da┼ą tam 0,5V ke─Ć┼że pod─ża meran├ş mi to blblo presne 0,2V k├Żm to sko─Źilo do 1 alebo druh├ęho stavu a v takom pr├şpade som si prepo─Ź├ştal ┼że ak R2 bude 10k, R3 by mal by┼ą 180k a hyster├ęzia by mala by┼ą t├Żch 0,5V.

pri tvorbe tejto sch├ęmy som sa in┼ípiroval zo sch├ęmy ─Źo tu pridal juraj77
taktie┼ż by ma zauj├şmalo pre─Źo v ka┼żdej sch├ęme je pin1 prepojen├Ż s pinom4 ke─Ć to takto nefunguje?

diki za pomoc :)
Pr├şlohy
schema upravena ver.4.png
Chester Bennington
ITIaster
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod StefanST » 14 Feb 2018, 03:14

N├íjden├ę na internete:
Hyster├ęzia - je to vlastnos┼ą( funkcia) syst├ęmu posun├║┼ą vypnutie, alebo zapnutie na vy┼í┼íiu, alebo ni┼ż┼íiu hodnotu teploty vo─Źi skuto─Źnej po┼żadovanej.
Pr├şklad:
Ak nastav├şme Hys. doln├║ na +2┬░C, Hys. horn├║ na +1┬░C a po┼żadovan├í teplota bude +25┬░C, tak REL├ë bude zopnut├ę (vykurovanie spusten├ę) po dosiahnut├ş teploty +26┬░C a potom sa vypne. Op├Ątovne sa zapne a┼ż pri poklese na hodnotu +22┬░C. Tak┼że sp├şnanie a rozp├şnanie REL├ë bude v rozmedz├ş 4 stup┼łov +22 a┼ż +26┬░C. Pri nulov├Żch hyster├ęziach by bolo rozmedzie 1 stup┼ła +24 a┼ż +25┬░C, kde by bolo REL├ë sp├şnan├ę a rozp├şnan├ę.

pr├şpadne: https://sk.wikipedia.org/wiki/Hyster%C3 ... tnos%C5%A5)
Smitt_hysteresis_graph.svg.png
Smitt_hysteresis_graph.svg.png (11.08 KiB) Zobrazená 1256 krát

U teba:
Horn├í aj doln├í ├║rove┼ł prekl├ípania zodpoved├í nap├Ątiu na invertuj├║com vstupe, kedy doch├ídza k prekl├ípaniu a to zodpoved├í hornej a dolnej ├║rovni teploty, kedy doch├ídza k prekl├ípaniu. Aby ti rel├ę st├íle nezap├şnalo a nevyp├şnalo u┼ż pri malej zmene teploty.
Pri hyster├ęzii 1┬░C m├┤┼żu by┼ą hranice zapnutia a vypnutia napr. 41 a 40┬░C, k├Żm pri nastaven├ş hyster├ęzie 10┬░C by mohli by┼ą hranice napr. 50┬░C a 40┬░C. To z├íle┼ż├ş od tvojich po┼żiadaviek, ale aj od teplotnej zotrva─Źnosti regulovanej s├║stavy.
Tak, ako nastavuje┼í stredn├║ hodnotu teploty prekl├ípania potenciometrom VR1, tak nastavuje┼í hyster├ęziu ve─żkos┼ąou rezistora R3.

Pozn.: C6 sl├║┼żi pre potla─Źenie indukovan├ęho brumu, ak m├í┼í dlh┼íie pr├şvody k termistoru. Hoodnota 100nF je m├ílo, daj tam 10-100uF.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 14 Feb 2018, 04:11 --

ITIaster nap├şsal:...taktie┼ż by ma zauj├şmalo pre─Źo v ka┼żdej sch├ęme je pin1 prepojen├Ż s pinom4 ke─Ć to takto nefunguje?

Pozri si datasheet LM311N: V├Żvod 1 je emitor koncov├ęho tranzistora a v├Żvod 7 je jeho kolektor.
Preto v tvojom zapojen├ş je v├Żvod 1 pripojen├Ż na zem.
Medzi v├Żvod 7 (v├Żstup) a plus nap├íjacieko nap├Ątia +9V treba zapoji┼ą rezistor. Daj tam 1k, aby v├Żstup kompar├ítora mohol nap├íja┼ą tranzistor Q1. Tak by to malo fungova┼ą.

Nap├íjacie pr├şvody kompar├ítora 8 a 4 premosti keramick├Żm kondenz├ítorom 100nF, ako to odpor├║─Źaj├║ v datasheete, kvoli stabilite.
ST--schema ver.4.png
StefanST
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod ITIaster » 14 Feb 2018, 14:35

okej, tieto zmeny ur─Źite sprav├şm, ─Ćakujem ti, kone─Źne niekto kto mi dal tie hodnoty :D a chcem sa op├Żta┼ą, ako zv├Ż┼íi┼ą hyster├ęzu, lebo pod─ża t├Żch v─Źeraj┼í├şch v├Żpo─Źtov tam mal by┼ą R3 180k no pri teste sa spr├íval ako keby tam ani nebol, no pri 1M sa hyster├ęza zv├Ż┼íila a mal som tam rozdiel asi 1┬░C ─Źo┼ż bolo super ale nech├ípal som ┼że pod─ża v├Żpo─Źtu mi vych├ídzalo ┼że ─Ź├şm ni┼ż┼í├ş odpor R3 t├Żm vy┼í┼íia hyster├ęza, teda aspo┼ł pod─ża vzorca z netu kde st├ílo H=U*(R2/R3) kde H predstavuje hysterezu a U nap├Ątie, tak┼że ke─Ć som dosadil do vzorca vy┼ílo mi toto : H=9*(10/180)=0,5V no nefungovalo to, tak som tam dal polovicu ─Źi┼że 90k tak by mala by┼ą hyster├ęza a┼ż 1V (napadlo ma to aj preto lebo pri meran├ş v├Żstupu z OZ som zistil ┼że v zopnutom stave tam je 1,6V a v rozopnutom 0,6V (aj po odpojen├ş kondenz├ítora C7) ─Źo ma prekvapilo ale fungovalo to tak som to neru┼íal :D ) no a potom posledn├Żm pokusom bolo tam da┼ą 1M ako odporu─Źal Juraj77 a aj v sch├ęme ktor├║ mi poslal bol feedback rezistor nie─Źo cez 3M, tak som to sk├║sil a ta hyster├ęza bola fakt na 1┬░C (─Ćalej som u┼ż ni─Ź nesk├║┼íal lebo bolo 1hodin r├íno :D a dnes e┼íte nebol ─Źas.)
preto sa p├Żtam ak├Ż je vz┼ąah odporu R3 a hyster├ęzy, ide o priamu ─Źi nepriamu ├║meru, popr├şpade ako si vypo─Ź├şta┼ą hyster├ęzu, bolo by fajn ma┼ą tam rozdiel aspo┼ł t├Żch 5-10┬░C, premeral by som si o ko─żko sa men├ş nap├Ątie v odporovom deli─Źi, a tak├║ by som chcel potom aj hyster├ęzu...
k tomu kondenz├ítoru a termistoru, moment├ílne m├ím termistor priamo v doske tak┼że neblbne to, no vo fin├ílnom zapojen├ş by mal by┼ą termistor asi pol metra od dosky a tie┼ż uva┼żujem pou┼żi┼ą tienen├Ż k├íbel aby som zabr├ínil ru┼íeniu z transform├ítora, preto┼że termistor bude mera┼ą teplotu vinut├ş alebo jadra a pod─ża toho bude transform├ítor chladi┼ą. Ale aj tu si neviem rady, ─Źi pou┼żi┼ą mono k├íbel alebo stereo, v mono verzii by som pripojil iba to tienenie na +9V a ten izolovan├Ż vodi─Ź by som pripojil k invertuj├║cemu vstupu, alebo stereo verzia kde by som izolovan├ę k├íble pou┼żil na pripojenie do dosky(jeden na +9V a druh├Ż na invertuj├║ci vstup) a tienenie by som pripojil k zemi. Nechcem aby mi to blblo, lebo transform├ítor tam d├íva na v├Żstupe cez 100A zv├írac├ş pr├║d... a pri obl├║ku je to magnetick├ę vlnenie tak├ę silne ┼że sa trasie cel├Ż box :D

┼átefan, ve─żk├í v─Ćaka :) :thumbup:
Chester Bennington
ITIaster
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod zipaj » 14 Feb 2018, 14:52

Ak je to do zv├íra─Źky, nebol by na to vhodnej┼í├ş klasick├Ż bimetalov├Ż termostat ?

Alebo pre─Źo nepou┼żije┼í hotov├ę rie┼íenie za necel├ę 3ÔéČ

https://www.aliexpress.com/item/DC12V-50-110C-W1209WK-Digital-thermostat-Temperature-Control-Smart-Sensor/32737114547.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.Je5iVs
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2503
Vek: 43.43
Zalo┼żen├Ż: 13.02.2011

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Ostatn├ę

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 4 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist