Prerábka liahne,aký použiť odporový drôt?

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

ufonak2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 19:16

Prerábka liahne,aký použiť odporový drôt?

Príspevok od používateľa ufonak2 » 28 Mar 2016, 11:00

Poraďte.
Potrebujem prerobiť domácu liaheň z 220ac na 12dcv kôly bezpečnosti. Pri mojich amatérskych výpočtoch pri 150 W a 12dcv napajaní potrebujem iba 1ohm odporového drôtu aby som dostal požadovaný výkon na ohrev?

Trebars odporový drôt ktorý ma na 1m/0,5ohm potrebujem 2m?

Ďakujem

! Upravený názov témy pre v budúcnosti lepšie vyhľadávanie. upravil: 4.4.2016 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: odporovy drôt

Príspevok od používateľa misocko » 28 Mar 2016, 11:50

pocitas spravne
0

Používateľov profilový obrázok
manik
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1044
Dátum registrácie: 19 Jan 2008, 00:00
Vek: 45

Re: odporovy drôt

Príspevok od používateľa manik » 28 Mar 2016, 13:19

lepsie by bolo pouzit viac kusov paralelne zapojenych dlhsich drotov, ako tie vajca grilovat z jedneho miesta
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: odporovy drôt

Príspevok od používateľa breta1 » 28 Mar 2016, 13:29

To je při 150W nějaká větší líheň?
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: odporovy drôt

Príspevok od používateľa alidedko » 28 Mar 2016, 13:47

Doplním ďalší výpočet, 150W je pri 12V takmer 13A, dimenzuj patrične aj napájanie ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

ufonak2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 19:16

Re: odporovy drôt

Príspevok od používateľa ufonak2 » 28 Mar 2016, 13:53

Momentálne nejakých 120-130 vajec. Možno ju trošku upravím deliacimi priečkami na rošte cca 80 vajec a 100w. Pri 100W R1,44ohm. odporový drôt 99,99%ag 0,5ohm/1m = 3m drôtu. Lepšie rozloženie tepla, hoci v liahni mam 2x 12dcv fany z pc manuálne regulované.

Napájani takmer na 13A som si vedomí. Uvažujem o zdroji
http://www.aliexpress.com/item/Freeship ... 22276.html
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: odporovy drôt

Príspevok od používateľa breta1 » 28 Mar 2016, 14:06

Na 120 vajec se mi zdá 150W strašně moc.
Dokonce si myslím, že by stačil i 12V vyhřívaný potah (nebo dva) na autosedačku cca 50W.
Jaké je konstrukční řešení té původní líhně?
0

ufonak2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 19:16

Re: odporovy drôt

Príspevok od používateľa ufonak2 » 28 Mar 2016, 14:19

Liaheň slúži už približne 15 rokov. Momentálne napájana 220vac. Dosť nebezpečné keďže sú odkryté špirály. Na aký presní tepelný výkon pracuje neviem. Od zdroja ktorý ju pred 15timi rokmi vyrobil mám info 150w. Preto sa držím tejto varianty. Liaheň bola v prevádzke posledných 21 dní, takže som nemal možnosť ju ani premerať. No termostat je zastaralý riadený cez membránu. Ktorá už dosluhuje. Bolo vidieť pri nastavovaní teploty. Po 3 dňoch začala výrazne kolísať teplota. No kuriatka sú už na svete. Po najbližšom návrate domov ju trošku premeriam. Ako každý odporúča 1w=1vajce. Uvidím či ozaj mala 150w. Základom bolo overiť či moje výpočty sú správne ohľadom odporového drôtu.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: odporovy drôt

Príspevok od používateľa zipaj » 28 Mar 2016, 16:44

Ja by som nepoužíval na napájanie impulzný zdroj, ak to chceš na 12V tak na bazoši sa predáva hromada toroidov pôvodne určených k halogénovým žiarovkám, a takisto aj 24V transformátorov (ak by si to spravil na 24V kôli menším prúdom), odporovému drôtu je samozrejme jedno či ho budeš napájať jednosmerným alebo striedavým napätím. Ak to nechceš celé prerábať, ale to iba spraviť bezpečnejším, tak si zožeň oddeľovací transformátor 230/230V s dostatočným výkonom.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: odporovy drôt

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Apr 2016, 00:29

Nebolo by predsa len jednoduchšie kôli bezpečnosti urobiť nejaký vhodný kryt na tie špirály, alebo použiť iný ,bezpečnejší typ.
Namiesto odhalených točených na keramikepredpokladám/ ,použiť trubkové alebo ifra tyčky.
Ono, navýšenie prúdu znížením napätia tiež bezpečnosti nepridá,teda aspoň konštrukcii.
Vhodné je dať rovno nejakú fotku,lepšie sa radí.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

DoPa
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Jan 2016, 21:53

Re: Prerábka liahne,aký použiť odporový drôt?

Príspevok od používateľa DoPa » 25 Apr 2016, 16:49

No a aký odporový drôt máš k dispozícii ? Ak žiadny, to už potom môžeš špirálu natočiť z viazacieho pozinkovaného drôtu. Natočíš dlhšiu špirálu, zmeraj odpor a vypočítaj či to nebude brať veľký prúd. Potom jeden koniec pripojíš na zdroj. Druhý pol zdroja pripojíš cez ampérmeter a voľným koncom začneš od nezapojeného konca špirály postupne prechádzať po špirále s tým že kontroluješ optimálne zohrievanie špirály. Ak sa Ti teplota špirály bude zdať vhodná, poznač si koľko je tam ampér. Vypočítaj výkon. Podľa potreby použi dve, tri aj viac špirál, aby bolo teplo správne rozložené v celej liahni. Pár watov hore, dole na špirále nie je rozhodujúce. Ale rob tak aby si všetky špirály mal rovnaké, napríklad 2 x 75W; 3 x 50W; 4 x 37,5W ak chceš mať celkový výkon 150W. Špirály sa môžu zapojiť aj do série ak to je podľa rozmerov výhodnejšie. Napríklad dve 75W špirály sa rozdelia na polovicu a potom sa zapoja dve a dve do série a spolu paralelne. Ja som vždy robil špirály len takto skusmo, lebo keď to vypočítaš, tak zrazu zistíš, že to nemáš z čoho urobiť. To sa dá len pri veľkosériovej výrobe. Našinec si musí pomôcť z toho čo má. Samozrejme lepší je odporový drôt, lepšie znáša teploty a menej oxiduje. Na 230V by vyšla strašne dlhá špirála, ale na 12V ak nemáš nič lepšie po ruke, tak by som to skusil aj z toho viazacieho drôtu.
A potom ešte je dôležité ako je odvádzané teplo zo špirály (ako je chladená), či sálaním, alebo ofukovaním ventilátorom. Menší odvod tepla spôsobí väčšie žeravenie (viac svieti) a viac sa opaľuje.
Neviem či táto konštrukcia liahne je správna, lebo ja som počul, že sa má zohrievať voda v nejakej vanička a tá potom zohrieva priestor liahne a to aj kvôli vlhkosti. Ale to sú také informácie za ktoré neviem dať záruku. Nezaoberám sa tým, len som niečo počul.
0

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Prerábka liahne,aký použiť odporový drôt?

Príspevok od používateľa Pozitron » 25 Apr 2016, 18:30

Nešpekuluj s drôtami, daj tam autožiarovky. Radšej viac kusov menšieho výkonu, môžeš to potom optimalizovať na výkon v závislosti na teplote okolia.
0

DoPa
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Jan 2016, 21:53

Re: Prerábka liahne,aký použiť odporový drôt?

Príspevok od používateľa DoPa » 26 Apr 2016, 20:43

Tie autožiarovky, je dobrý nápad.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Prerábka liahne,aký použiť odporový drôt?

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Apr 2016, 21:00

Môžeš tam dať rovno normálne žiarovky (230 V), vždy dve v sérii ani moc nesvietia a vydržia tam nekonečne dlho.

Zamyslel si sa vôbec nad elektromagnetickým smogom z toho trafáka/ spínaného zdroja, ktorý budeš púšťať na tie kuriatka už vo vajciach ... ? :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
VIViktor
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 01 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Košice-okolie

Re: Prerábka liahne,aký použiť odporový drôt?

Príspevok od používateľa VIViktor » 14 Feb 2018, 23:28

Ahojte nechcem zakladať novú tému, tak píšem sem. V liahni ako topenie budem používať 4ks žiaroviek 12V/10W. Potrebujem, keď zopne relé termostatu, aby žiarovky svietili naplno. Ak relé rozpone tak svietili na minimum. Chcel by som tím predlžiť životnosť žiaroviek, keď zopne relé nedostali šoky studené vlákna v žiarovke. Chcem sa opýtať či by to tak fungovalo, ak áno aké odpory použiť, poprípade trimre. Alebo nemá niekto iný nápad, schému,… Ďakujem za Informácie
Prílohy
Schema.png
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Prerábka liahne,aký použiť odporový drôt?

Príspevok od používateľa alidedko » 14 Feb 2018, 23:33

Zas kanon na lov vrabcov.

Co znamena "svietit na minimum"? Daj tam vykonovy odpor do serie so ziarovkami a premostuj ho bimetalom. Nic viac, nic menej :)
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

patriksk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 14 Sep 2015, 10:18

Re: Prerábka liahne,aký použiť odporový drôt?

Príspevok od používateľa patriksk » 15 Feb 2018, 07:56

Toto sa aj mne v celku pozdáva.
Chápem to dobre?
Ak mám žiarovku 12V 40W, tak ňou tečie prúd cca 40W/12V = 3,3A. Potom z toho vypočítam odpor žiarovky 12V/3,3A = 3,6Ω.
Chcem aby tiekol ňou napr. 1A tak 12V/1A = 12Ω. Teda potrebujem mať v obvode dokopy 12Ω. Ku žiarovke pridám 10Ω odpor.
12V/13,6Ω = 0,88A. Odpor musí byť aspoň 10Ω*0,88A = 8,8V; 8,8V*0,88A = 7,7W, teda aspoň 10W.
Počítam správne?
A ten bimetal je myslené bimetalový termostat?
Dolfi napísal:Môžeš tam dať rovno normálne žiarovky (230 V), vždy dve v sérii ani moc nesvietia a vydržia tam nekonečne dlho.

Zamyslel si sa vôbec nad elektromagnetickým smogom z toho trafáka/ spínaného zdroja, ktorý budeš púšťať na tie kuriatka už vo vajciach ... ? :wink:
Ma zaujalo "elektromagnetický smog". Vzniká takýto smog aj pri triakovom obmedzovači výkonu? Myslím že áno, ale otázkou mi je že aký veľký? Niečo takéto:
Prílohy
triacDimmer
triacDimmer
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Prerábka liahne,aký použiť odporový drôt?

Príspevok od používateľa alidedko » 15 Feb 2018, 08:00

Vypocty som nekontroloval, ale myslenie ti ide dobrym smerom.

Alebo jedna ziarovecka do serie, a tu preklemovat termostatom. Len to chce trosku laborovania a urcite aj "horny" termostat, ked nieco nevyjde, nech z toho nemas ranajky.

Neviem, ako sa pohybuju teploty v liahni, ale ak by bimetal nevyhovoval, treba pouzit bezny kapilarovy termostat a vybavene.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Prerábka liahne,aký použiť odporový drôt?

Príspevok od používateľa mac26 » 15 Feb 2018, 08:39

Ja by som tam dal asi skor dvojite prepinacie rele a prepinal ziarovky normalne (paralelne)/seriovo (2+2pary).
Pripadne tam dat dve rele (jedno so 4 prepinacmy) a zapajal do serie vsetky 4
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Prerábka liahne,aký použiť odporový drôt?

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 15 Feb 2018, 08:49

Namiesto odpora tam daj ďalšiu žiarovku(y).
Prílohy
Schema.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok