Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Prer├íbka liahne,ak├Ż pou┼żi┼ą odporov├Ż dr├┤t?

Prer├íbka liahne,ak├Ż pou┼żi┼ą odporov├Ż dr├┤t?

Si za─Źinaj├║ci elektronik? Tak t├íto rubrika je ur─Źen├í pr├íve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Prer├íbka liahne,ak├Ż pou┼żi┼ą odporov├Ż dr├┤t?

Odosla┼ąod ufonak2 » 28 Mar 2016, 11:00

Pora─Ćte.
Potrebujem prerobi┼ą dom├ícu liahe┼ł z 220ac na 12dcv k├┤ly bezpe─Źnosti. Pri mojich amat├ęrskych v├Żpo─Źtoch pri 150 W a 12dcv napajan├ş potrebujem iba 1ohm odporov├ęho dr├┤tu aby som dostal po┼żadovan├Ż v├Żkon na ohrev?

Trebars odporov├Ż dr├┤t ktor├Ż ma na 1m/0,5ohm potrebujem 2m?

─Äakujem

! Upraven├Ż n├ízov t├ęmy pre v bud├║cnosti lep┼íie vyh─żad├ívanie. upravil: 4.4.2016 mirosne !
ufonak2
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 22
Zalo┼żen├Ż: 27.03.2016

Re: odporovy dr├┤t

Odosla┼ąod misocko » 28 Mar 2016, 11:50

pocitas spravne
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2642
Vek: 41.97
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod manik » 28 Mar 2016, 13:19

lepsie by bolo pouzit viac kusov paralelne zapojenych dlhsich drotov, ako tie vajca grilovat z jedneho miesta
manik
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 960
Vek: 39.69
Zalo┼żen├Ż: 19.01.2008
Paragraf: 22

Odosla┼ąod breta1 » 28 Mar 2016, 13:29

To je p┼Öi 150W n─Ťjak├í v─Ťt┼í├ş l├şhe┼ł?
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8441
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod alidedko » 28 Mar 2016, 13:47

Dopln├şm ─Ćal┼í├ş v├Żpo─Źet, 150W je pri 12V takmer 13A, dimenzuj patri─Źne aj nap├íjanie ...
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.
alidedko
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3878
Vek: 26.7
Zalo┼żen├Ż: 04.02.2013
Paragraf: 21

Odosla┼ąod ufonak2 » 28 Mar 2016, 13:53

Moment├ílne nejak├Żch 120-130 vajec. Mo┼żno ju tro┼íku uprav├şm deliacimi prie─Źkami na ro┼íte cca 80 vajec a 100w. Pri 100W R1,44ohm. odporov├Ż dr├┤t 99,99%ag 0,5ohm/1m = 3m dr├┤tu. Lep┼íie rozlo┼żenie tepla, hoci v liahni mam 2x 12dcv fany z pc manu├ílne regulovan├ę.

Nap├íjani takmer na 13A som si vedom├ş. Uva┼żujem o zdroji
http://www.aliexpress.com/item/Freeship ... 22276.html
ufonak2
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod breta1 » 28 Mar 2016, 14:06

Na 120 vajec se mi zd├í 150W stra┼ín─Ť moc.
Dokonce si mysl├şm, ┼że by sta─Źil i 12V vyh┼Ö├şvan├Ż potah (nebo dva) na autoseda─Źku cca 50W.
Jak├ę je konstruk─Źn├ş ┼Öe┼íen├ş t├ę p┼»vodn├ş l├şhn─Ť?
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8441
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod ufonak2 » 28 Mar 2016, 14:19

Liahe┼ł sl├║┼żi u┼ż pribli┼żne 15 rokov. Moment├ílne nap├íjana 220vac. Dos┼ą nebezpe─Źn├ę ke─Ć┼że s├║ odkryt├ę ┼ípir├íly. Na ak├Ż presn├ş tepeln├Ż v├Żkon pracuje neviem. Od zdroja ktor├Ż ju pred 15timi rokmi vyrobil m├ím info 150w. Preto sa dr┼ż├şm tejto varianty. Liahe┼ł bola v prev├ídzke posledn├Żch 21 dn├ş, tak┼że som nemal mo┼żnos┼ą ju ani premera┼ą. No termostat je zastaral├Ż riaden├Ż cez membr├ínu. Ktor├í u┼ż dosluhuje. Bolo vidie┼ą pri nastavovan├ş teploty. Po 3 d┼łoch za─Źala v├Żrazne kol├şsa┼ą teplota. No kuriatka s├║ u┼ż na svete. Po najbli┼ż┼íom n├ívrate domov ju tro┼íku premeriam. Ako ka┼żd├Ż odpor├║─Źa 1w=1vajce. Uvid├şm ─Źi ozaj mala 150w. Z├íkladom bolo overi┼ą ─Źi moje v├Żpo─Źty s├║ spr├ívne oh─żadom odporov├ęho dr├┤tu.
ufonak2
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod zipaj » 28 Mar 2016, 16:44

Ja by som nepou┼ż├şval na nap├íjanie impulzn├Ż zdroj, ak to chce┼í na 12V tak na bazo┼íi sa pred├íva hromada toroidov p├┤vodne ur─Źen├Żch k halog├ęnov├Żm ┼żiarovk├ím, a takisto aj 24V transform├ítorov (ak by si to spravil na 24V k├┤li men┼í├şm pr├║dom), odporov├ęmu dr├┤tu je samozrejme jedno ─Źi ho bude┼í nap├íja┼ą jednosmern├Żm alebo striedav├Żm nap├Ąt├şm. Ak to nechce┼í cel├ę prer├íba┼ą, ale to iba spravi┼ą bezpe─Źnej┼í├şm, tak si zo┼że┼ł odde─żovac├ş transform├ítor 230/230V s dostato─Źn├Żm v├Żkonom.
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2507
Vek: 43.43
Zalo┼żen├Ż: 13.02.2011

Odosla┼ąod 5ko » 04 Apr 2016, 00:29

Nebolo by predsa len jednoduch┼íie k├┤li bezpe─Źnosti urobi┼ą nejak├Ż vhodn├Ż kryt na tie ┼ípir├íly, alebo pou┼żi┼ą in├Ż ,bezpe─Źnej┼í├ş typ.
Namiesto odhalen├Żch to─Źen├Żch na keramikepredpoklad├ím/ ,pou┼żi┼ą trubkov├ę alebo ifra ty─Źky.
Ono, nav├Ż┼íenie pr├║du zn├ş┼żen├şm nap├Ątia tie┼ż bezpe─Źnosti neprid├í,teda aspo┼ł kon┼ítrukcii.
Vhodn├ę je da┼ą rovno nejak├║ fotku,lep┼íie sa rad├ş.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8117
Vek: 62.71
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010
Paragraf: 23

Re: Prer├íbka liahne,ak├Ż pou┼żi┼ą odporov├Ż dr├┤t?

Odosla┼ąod DoPa » 25 Apr 2016, 16:49

No a ak├Ż odporov├Ż dr├┤t m├í┼í k dispoz├şcii ? Ak ┼żiadny, to u┼ż potom m├┤┼że┼í ┼ípir├ílu nato─Źi┼ą z viazacieho pozinkovan├ęho dr├┤tu. Nato─Ź├ş┼í dlh┼íiu ┼ípir├ílu, zmeraj odpor a vypo─Ź├ştaj ─Źi to nebude bra┼ą ve─żk├Ż pr├║d. Potom jeden koniec pripoj├ş┼í na zdroj. Druh├Ż pol zdroja pripoj├ş┼í cez amp├ęrmeter a vo─żn├Żm koncom za─Źne┼í od nezapojen├ęho konca ┼ípir├íly postupne prech├ídza┼ą po ┼ípir├íle s t├Żm ┼że kontroluje┼í optim├ílne zohrievanie ┼ípir├íly. Ak sa Ti teplota ┼ípir├íly bude zda┼ą vhodn├í, pozna─Ź si ko─żko je tam amp├ęr. Vypo─Ź├ştaj v├Żkon. Pod─ża potreby pou┼żi dve, tri aj viac ┼ípir├íl, aby bolo teplo spr├ívne rozlo┼żen├ę v celej liahni. P├ír watov hore, dole na ┼ípir├íle nie je rozhoduj├║ce. Ale rob tak aby si v┼íetky ┼ípir├íly mal rovnak├ę, napr├şklad 2 x 75W; 3 x 50W; 4 x 37,5W ak chce┼í ma┼ą celkov├Ż v├Żkon 150W. ┼ápir├íly sa m├┤┼żu zapoji┼ą aj do s├ęrie ak to je pod─ża rozmerov v├Żhodnej┼íie. Napr├şklad dve 75W ┼ípir├íly sa rozdelia na polovicu a potom sa zapoja dve a dve do s├ęrie a spolu paralelne. Ja som v┼żdy robil ┼ípir├íly len takto skusmo, lebo ke─Ć to vypo─Ź├şta┼í, tak zrazu zist├ş┼í, ┼że to nem├í┼í z ─Źoho urobi┼ą. To sa d├í len pri ve─żkos├ęriovej v├Żrobe. Na┼íinec si mus├ş pom├┤c┼ą z toho ─Źo m├í. Samozrejme lep┼í├ş je odporov├Ż dr├┤t, lep┼íie zn├í┼ía teploty a menej oxiduje. Na 230V by vy┼íla stra┼íne dlh├í ┼ípir├íla, ale na 12V ak nem├í┼í ni─Ź lep┼íie po ruke, tak by som to skusil aj z toho viazacieho dr├┤tu.
A potom e┼íte je d├┤le┼żit├ę ako je odv├ídzan├ę teplo zo ┼ípir├íly (ako je chladen├í), ─Źi s├ílan├şm, alebo ofukovan├şm ventil├ítorom. Men┼í├ş odvod tepla sp├┤sob├ş v├Ą─Ź┼íie ┼żeravenie (viac svieti) a viac sa opa─żuje.
Neviem ─Źi t├íto kon┼ítrukcia liahne je spr├ívna, lebo ja som po─Źul, ┼że sa m├í zohrieva┼ą voda v nejakej vani─Źka a t├í potom zohrieva priestor liahne a to aj kv├┤li vlhkosti. Ale to s├║ tak├ę inform├ície za ktor├ę neviem da┼ą z├íruku. Nezaober├ím sa t├Żm, len som nie─Źo po─Źul.
DoPa
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 51
Zalo┼żen├Ż: 21.01.2016

Odosla┼ąod Pozitron » 25 Apr 2016, 18:30

Ne┼ípekuluj s dr├┤tami, daj tam auto┼żiarovky. Rad┼íej viac kusov men┼íieho v├Żkonu, m├┤┼że┼í to potom optimalizova┼ą na v├Żkon v z├ívislosti na teplote okolia.
Pozitron
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 212
Zalo┼żen├Ż: 20.12.2011

Odosla┼ąod DoPa » 26 Apr 2016, 20:43

Tie auto┼żiarovky, je dobr├Ż n├ípad.
DoPa
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Zalo┼żen├Ż: 21.01.2016

Odosla┼ąod Dolfi » 26 Apr 2016, 21:00

M├┤┼że┼í tam da┼ą rovno norm├ílne ┼żiarovky (230 V), v┼żdy dve v s├ęrii ani moc nesvietia a vydr┼żia tam nekone─Źne dlho.

Zamyslel si sa v├┤bec nad elektromagnetick├Żm smogom z toho traf├íka/ sp├şnan├ęho zdroja, ktor├Ż bude┼í p├║┼í┼ąa┼ą na tie kuriatka u┼ż vo vajciach ... ? :wink:
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9897
Vek: 65.86
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod VIViktor » 15 Feb 2018, 00:28

Ahojte nechcem zaklada┼ą nov├║ t├ęmu, tak p├ş┼íem sem. V liahni ako topenie budem pou┼ż├şva┼ą 4ks ┼żiaroviek 12V/10W. Potrebujem, ke─Ć zopne rel├ę termostatu, aby ┼żiarovky svietili naplno. Ak rel├ę rozpone tak svietili na minimum. Chcel by som t├şm predl┼żi┼ą ┼żivotnos┼ą ┼żiaroviek, ke─Ć zopne rel├ę nedostali ┼íoky studen├ę vl├íkna v ┼żiarovke. Chcem sa op├Żta┼ą ─Źi by to tak fungovalo, ak ├íno ak├ę odpory pou┼żi┼ą, popr├şpade trimre. Alebo nem├í niekto in├Ż n├ípad, sch├ęmu,ÔÇŽ ─Äakujem za Inform├ície
Pr├şlohy
Schema.png
VIViktor
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Zalo┼żen├Ż: 01.02.2007

Odosla┼ąod alidedko » 15 Feb 2018, 00:33

Zas kanon na lov vrabcov.

Co znamena "svietit na minimum"? Daj tam vykonovy odpor do serie so ziarovkami a premostuj ho bimetalom. Nic viac, nic menej :)
alidedko
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod patriksk » 15 Feb 2018, 08:56

Toto sa aj mne v celku pozdáva.
Chápem to dobre?
Ak m├ím ┼żiarovku 12V 40W, tak ┼łou te─Źie pr├║d cca 40W/12V = 3,3A. Potom z toho vypo─Ź├ştam odpor ┼żiarovky 12V/3,3A = 3,6╬ę.
Chcem aby tiekol ┼łou napr. 1A tak 12V/1A = 12╬ę. Teda potrebujem ma┼ą v obvode dokopy 12╬ę. Ku ┼żiarovke prid├ím 10╬ę odpor.
12V/13,6╬ę = 0,88A. Odpor mus├ş by┼ą aspo┼ł 10╬ę*0,88A = 8,8V; 8,8V*0,88A = 7,7W, teda aspo┼ł 10W.
Po─Ź├ştam spr├ívne?
A ten bimetal je myslen├ę bimetalov├Ż termostat?

Dolfi nap├şsal:M├┤┼że┼í tam da┼ą rovno norm├ílne ┼żiarovky (230 V), v┼żdy dve v s├ęrii ani moc nesvietia a vydr┼żia tam nekone─Źne dlho.

Zamyslel si sa v├┤bec nad elektromagnetick├Żm smogom z toho traf├íka/ sp├şnan├ęho zdroja, ktor├Ż bude┼í p├║┼í┼ąa┼ą na tie kuriatka u┼ż vo vajciach ... ? :wink:

Ma zaujalo "elektromagnetick├Ż smog". Vznik├í tak├Żto smog aj pri triakovom obmedzova─Źi v├Żkonu? Mysl├şm ┼że ├íno, ale ot├ízkou mi je ┼że ak├Ż ve─żk├Ż? Nie─Źo tak├ęto:
Pr├şlohy
triacDimmer.jpg
triacDimmer
patriksk
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 15
Zalo┼żen├Ż: 14.09.2015

Odosla┼ąod alidedko » 15 Feb 2018, 09:00

Vypocty som nekontroloval, ale myslenie ti ide dobrym smerom.

Alebo jedna ziarovecka do serie, a tu preklemovat termostatom. Len to chce trosku laborovania a urcite aj "horny" termostat, ked nieco nevyjde, nech z toho nemas ranajky.

Neviem, ako sa pohybuju teploty v liahni, ale ak by bimetal nevyhovoval, treba pouzit bezny kapilarovy termostat a vybavene.
alidedko
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod mac26 » 15 Feb 2018, 09:39

Ja by som tam dal asi skor dvojite prepinacie rele a prepinal ziarovky normalne (paralelne)/seriovo (2+2pary).
Pripadne tam dat dve rele (jedno so 4 prepinacmy) a zapajal do serie vsetky 4
mac26
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 979
Zalo┼żen├Ż: 01.02.2010

Odosla┼ąod zdeno6505 » 15 Feb 2018, 09:49

Namiesto odpora tam daj ─Ćal┼íiu ┼żiarovku(y).
Pr├şlohy
Schema.png
Amat├ęri postavili Noemovu archu, profesion├íli Titanic.
zdeno6505
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 846
Zalo┼żen├Ż: 04.08.2010

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Pre za─Źiato─Źn├şkov

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist